Leegstand in Groenoord links winst Ik heem de proef Actie» comité heeft het niet begrepen Ï3t» Jozef vreest j vergadering negatief advies aan ministerie Li hei echts en Waterweg gebiedt fors naar Dode bij bedrijfs ongeval Bidstond voor gijzelingen Huuroverïeg oneens met huursubsidie Geen minimumloon voor vrijwilligers „Dat is geen doorstroming" I Bestolen tijdens SCHIEDAMSCHE C0URAN1 Donderdag 26 mei 1977ONAFHANKELIJK dagblad 102de jaargang do. 25839 -6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - kiachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Den Haag De 54-jange M. Vermeer uit Maassluis is dins dag bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Tij dens zijn werkzaamheden bij Vredestein in Loosduinen werd de man geraakt door een losgeschoten deksel van een stoomketel, die onder druk stond. De arbeidsinspec tie en het Stoomwezen hebben een onderzoek ingesteld. Schiedam De gezamenlijke kerken in Kefchel houden een bidstond in verband met de gijzelingen in de school in Bo- vensmilde en de trein bij De Punt. Deze korte bijeenkomst is op vrijdagmorgen 27 mei in ge bouw De Ark aan de Zwaluw laan in Kethel. De liturgie tij dens deze dienst zal worden verzorgd door dominee J. Nie- rop van de gereformeerde kerk. De Hervormde predi kant ds. N. J. Flink zal een korte toespraak houden. De aanvang is 20.00 uur. Schiedam Het Stedelijk Huuroverïeg heeft een brief geschreven aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Bij dr. ir. Anne Vondeling tekent raen protest aan tegen de ver slechtering van de huursubsi die. Het huuroverïeg, dat voorname lijk bestaat uit de bewoners verenigingen van de oude wij ken, meent dat voor de zoge heten onderkant van de huur- tabellen, ofwel de lagere inko mensgroepen, de huur met minimaal twaalf procent om hooggaat. Het totaalbedrag van de subsidie neemt wel toe zo stellen de verenigingen maar dat komt omdat de huur zelf ook toeneemt. Vlaardïngen Burgemeester en wethouder zijn niet van plan om vrijwilligers, die zich in zetten voor de vakantiebeste- dingsactiviteiten, het mini mum loon uit te betalen, In een brief aan de Werkgroep Stedelijke Vakantieaktivitei- ten schrijft het college onder meer: „de medewerkers moe ten „pur sang" als vrijwilli gers worden beschouwd. Om deze reden achten wij geen gronden aanwezig aan betrok kenen het minimumloon uit te keren". Het standpunt van B en W is inmiddels meegedeeld aan de Vlaarckngse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd tn combinatie met bet Rotterdamsch Nieuwsblad. Sluurmlj dit nieuwsblad Hdogan gratis op proef toe «n combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel Deze bon tn open envelop zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 831, Rotterdam. Vlaardïngen Grote vreugde over de verkie zingsuitslag heerste in het Vlaardingse PvdA-kamp in gebouw Triangel, dat tot ver kiezingscentrum was omget overd. De socialisten behaal den 46,6 procent van de stera men, in 1972 was dat nog 38,8 procent. De VVD bad ook alle reden tot juichen. Deze partij kreeg 14,6 procent van de stemmen, ten opzichte van de vorige kamerverkiezin gen een winst van 2,9 procent. Het CDA ging iets achteruit: van 22,1 naar 21,6 procent. De PPR was in Vlaardïngen de grote verliezer. Deze partij zakte van 5,4 naar 1,7 procent. Waren de verkiezingen gehou den voor de gemeenteraad, dan had deze uitslag betekend dat de radicalen uit de raad waren gewipt. Nu heeft die partij nog twee zetels. Ook het GPV zou niet terugkeren van wege de val van 2,1 naar 0,8 procent. Dat verlies moet wor den toegeschreven aan de op komst van de Reformatori sche Politieke Federatie. Schiedam De 24.442 stemmen op de PvdA betekenden een record voor deze partij, zoals genoemd meer dan de helft, terwijl het percentage in 1972 op 40,45 lag. Ook de VVD sprong vooruit, van 10,21 naar 13,9 procent, ofwel 6383 stemmen. Bij het CDA geen sprong voorwaarts, maar een lichte teruggang: van 10.810 naar 10.733 stemmen, waarmee de confessionelen 22,18 procent naaide. Voor de plaatselijke afdeling van de PPR kwam de klap even hard aan als in Vlaardin- gen. Het aantal stemmen liep terug van 2315 naar 739 stem men, dat betekent 1,53 pro cent. Dat geldt ook bij de CPN, die van 7,27 procent kel derde naar 2,14. Daar liep het aantal stemmen terug van 3450 naar 1035. Een dergelijke uitslag bij de gemeenteraads verkiezingen zou inhouden, dat de CPN (nu twee zetels) en de PPR (nu één zetel) met meer m de raad komen. Ver geleken met de vorige kamer verkiezingen haalde D'66 acht stemmen minder: 2532, het geen neerkomt op 5,23 pro cent. Plaatselijk gezien zou dat twee raadszetels opleve ren. Dat deze partij die zetels met op dit ogenblik heeft, komt doodeenvoudig doordat de democraten in 1974 met aan de raadsverkiezingen meededen. Enkele raadsleden benadrukten dat het geen zin heeft om uitslagen van landelijke ver kiezingen te projecteren op een plaats, omdat dan andere belangen een rol spelen en velen misschien wel op een andere partij stemmen. Maassluis In Maassluis fungeerde de ge meentesecretarie als verkie zingscentrum. Hoewel burge meester Theo van Dijke jam mer vond, dat zijn partij plaatselijk gezien iets was te ruggelopen (het CDA haalde 26,23 procent), was hij ver heugd te kunnen constateren dat veel Maassluizers naar de stembus waren gegaan De opkomst was 88,2 procent, nauwelijks afwijkend van het percentage m de andere Wa terwegsteden. De uitslag leerde dat de PvdA 37,12 procent van de stemmen kreeg, de WD 19.87, de PPR 1,73, vervolgens kreeg D"66 een percentage van. 7,6, de SGP 1,55. Andere partijen tel den nauwelijks mee. Maasland Het opkomstpercentage van Maasland was bijzonder hoog. namelijk 93,7 procent. Ook hier is de PvdA en in mindere mate de VVD als winnaar uit de bus gekomen. De PvdA steeg van 7,99 pro cent in 1972 naar 10,44 pro cent nu. Forse overwinningen hebben PvdA en VVD behaald in het gebied Nieuwe Waterweg- Noord. Het CDA bieef in Vlaardïngen, Schie dam, Maassluis en Maasland vrijwel ge lijk ten opzichte van de kamerverkiezingen in 1972, alleen in Hoek van Hoiland boekten de confessionelen een lichte winst. Opvallend is dat in de hele streek de PPR bijna van het toneel is verdwenen. Andere partijen die flinke verliezen moesten incasseren zijn CPN, DS170 en GPV. De gijzelings affaires hebben ook in de re gio een duidelijke invloed ge had. Zo was de verkiezingsbij eenkomst in gebouw Irene in Schiedam soberder opgezet dan aanvankelijk de bedoe ling was. Dat gold trouwens ook voor de bijeenkomst in gebouw Triangel in Vlaardin- gen, waar de band naar huis werd gestuurd. Voor het eerst in haar geschie denis haalde de PvdA in Schiedam meer dan de helft van het aantal stemmen om precies te zijn 50,51 procent. Het opkomstpercentage lag in het hele gebied om en nabij de 88 procent, beduidend ho ger dan in 1972. Stemmen in Maassluis. Kaart afgeven aan de voorzit- ter van liet stembureau (in dit geval de Maassluise wet houder Smit), naam en regi stratienummer controleren en dan eindelijk het stemformu- iier ontvangen. toch, zij het sobere, ver kiezingsbij eenkomsten gehouden. De progres sieven kwa men geza menlijk bij een in Schie dam, Hier konden de winnende partijen (D '66 en Pv dA) de verlie zende {PPR) nog een bee tje troosten. Schiedam In Groenoord lijkt de leegstand van flatwoningen toe te nemen. Deze constatering is van actief PvdA-raadsIid Nikolaj Dielemans. Hij vraagt zich af, wat het gevolg kan zijn als straks de Woudhoek wordt volgebouwd. De manier, waarop wethouder voor stadsontwikkeling ir. Chris Zijdeveld denkt over „doorstroming", baart hem ernstig zorgen. Dielemans brengt dan ook onverdroten kritiek naar voren op het be- stemminsplan voor Woud- hoek-Noord, dat ondermeer bomv van negentienhonderd woningen behelst. „Het is na tuurlijk maar een voorbeeld, maar alleen al in de twee flats langs de Laan van Boi'es staan zeven woningen leeg Huurwoningen aanvankelijk, maar nu staan zij te koop", volgens het raadslid. „Het komt mij voor dat met name in Groenoord. leegstand in de hand wordt gewerkt door onzorgvuldig woning- I bouw ui Noord te projecteren. I Straks moeten mensen m de J oude wijken, die een beter I huis willen, naar Groenoord I verhuizen terwijl mensen in Groenoord die beter willen naar de Woudhoek kunnen gaan. Twee nadelen tel ik dan: de eenzijdige opbouw van de bevolking die in de oude wijken achterblijft, èn de natuurlijk steeds hoger wordende huren, die in Groe noord al fors zijn maar m j Woudhoek straks nog schan daliger", redeneert Diele mans. Hu wijst erop dat het eerstgenoemde nadeel ook weer in de hand werkt, dat nóg meer mensen uit de oude wijken zullen vluchten. Deze week benadrukte hij de gesignaleerde leegstand in de nieuwbouwwijk, die enerzijds ontstaat door ontvolking van de stad en anderzijds doordat veel woningzoekenden geen woning in Groenoord beke ven. Ook beargumenteerde hij nog eens, waarom stadsver nieuwing in de oude wijken (renovatie) zo belangrijk is, omdat veel mensen zullen wegtrekken uit verouderde buurten die onvoldoende wor den onderhouden. Vlaardïngen Het actiecomité „Soenda" heeft volgens B en W van Vlaardingen niet goed begrepen wie het initiatief tot sluiting van het ten dode op- geschreven verpleegtehuis 1 Soenda heeft genomen. De conclusie, dat dit initiatief ge nomen zou zijn door de bestu ren van de drie verpleegtehui zen in de regio, is in ieder geval fout. In een brief aan het actiecomité noemen B en W nog èens de feiten. De belangrijkste hier van is wel dat Soenda reeds lang beschikte over een voor lopige vergunning. Deze is in juni van het vorig jaar ver lengd tot 1 april 1977. Op 23 februari 1976 had de ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid aan het bestuur van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden in een brief duidelijk gemaakt dat Soenda per se gesloten moest worden, omdat de ac commodatie ver beneden peil is. ,Met dit gegeven voor ogen", zo schrijven Ben W „is overleg gevoerd met de besturen van het verpleeghuis Nieuwe Wa terweg Noord en het Zonne huis. Vast uitgangspunt hier bij was dat de opvang van patiënten en de werkgelegen heid van het personeel verze kerd moeten zijn". Dit resultaat vinden de socialis ten m deze plaats zo hoopge vend, dat zij rekenen op een dikke zetel bij de raadsverkie zingen van volgend jaar. Ook de WD zat m de lift. Deze partij behaalde 22,68 procent en dat is 3,63 procent meer dan bij de verkiezingen van '72. Desondanks verloor de li berale partij bijna drie pro cent in vergelijking met de statenverkiezingen van 1974 Het CDA ten slotte hep terug van 55,98 procent naar 55,24 Hoek van Holland In de Hoek boekten alle drie de grote partijen winst. De Pv dA behaalde 43,4 procent, vergeleken met 1972 een winst van 5,3 procent Het CDA boekte een kleine winst, slechts 0,8 procent Daarmee komt deze partij op 24,4 De WD werd door de Hoekse kiezers tot grote win naar gemaakt. Deze club steeg van 14,7 naar 20 pro cent Ook m deze gemeente verloor de PPR. De radicalen vielen van 3,4 naar 1,4 pro cent. De CPN kelderde van 3,2 naar 0,9, DS'70 van 4,5 naar i en D'66 van 7,1 naar 5,2 procent Schiedam Tijdens een staf vergadering bij distilleerderij - Van Gent zijn twee kaderle- den bestolen. Schiedam Bewoners van de St. Jozefwoningen willen we ten welk advies de gemeente j aan de provinciale directie I van het ministerie van volks huisvesting heeft gegeven over de aanpak van de wonin gen in West. Aan alle fractie-voorzitters van de politieke partijen in Schie dam en het college van burge meester en wethouders heeft de actiegroep St Jozef hier over een brief geschreven Het schrijven wordt onder steund door de bewonersver- emging Schiedam-West. De actiegroep vreest dat de ge meente een negatief advies heeft gegeven over het alter natieve plan dat zij een paar maanden geleden samenstelde en waarover de gelijknamige woningbouwvereniging ent housiast was Men conclu deert dat ondermeer uit op merkingen van gemeente ambtenaren, die echter niet willen meedelen welk advies zij aan burgemeester en wet houders hebben gegeven en welk advies het college op haar beurt weer aan de pro vinciale directie heeft gege ven. „Ze houden ons op het stads kantoor onkundig Zo blijft er wemig over van inspraak", al dus één van de leden van het actiecomité, „we hebben sterk de indruk dat de gemeente ons plan de grond wil inboren en toch weer terug wil naar volledige renovatie van de wo ningen, waar wij tegen zijn" Terwij! de 42-jange M. T. J. ML uit Krimpen aan de JJssel in het gebouw aan de Noordmo lenstraat zat te vergaderen verdween zijn portefeuille met 250 gulden, paspoort, gi ropas en rijbewijs. Op het zelfde moment stal een nog onbekend iemand de porte- monnaie met 150 gulden uit de polstas van de 30-jarige A. S. uit Schiedam, die op dezelf de bijeenkomst zat Het hoofd van De Ouverture aan het Bachplein mist uit zijn kamer een verbandtrom- mel, stopwatch en een draag bare radio. Om het schoolge bouw in Groenoord binnen te komen hebben inbrekers ge bruik gemaakt van een ladder die voor reparatiewerkzaam heden tegen een van de gevels stond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1