Het leek zo mooi il achter bouwplan VRIJDAG 3 JUNI 1977 Zwaar gewond na aanrijding Messteken bij vechtpartij Amnesty actief Geschept door bromfiets Wasvrouw bestolen Duinbrand Rijbewijs ingenomen Op heterdaad betrapt Ruilbeurs Legio klachten in modelwijk van Schiedam - Woudhoek „Het is hier net Schiphol" Afbouw: om te huilen „Je kunt altijd mekkeren dat het anders had gekund Permanent in onze showroom: zo'n 90 verrassend voor delige klasse-automo bielen van General Motors.Kom kijken en proefrijden. Bewoners Lange Haveu Pietcrsen&Ca Rotterdam bv vereniging Zandbak VD/SC/WW 3 Vlaardingen Op de kruising Marathonweg-Billitonlaan vond gistermorgen een ernsti ge aanrijding plaats tussen een bestelwagen en een HET- bus. De bestuurder van de bestelwagen, de 34-jange Vlaardinger W. A, werd zwaar gewond. Met een schedeltrau ma en een heupfractuur werd hij naar het Holyzlekenhuis vervoerd. Het ongeluk ontstond doordat de buschauffeur, komend vanaf de Billitonlaan, de be stelauto geen voorrang ver leende. De verkeersinstallatie was op het moment van de aanrijding vanwege het vroe ge tijdstip nog buiten werk ing. De RET-bus werd be stuurd door de 54-jarige S. d. ih uit Rotterdam. Beide voer tuigen werden zwaar bescha digd. Hoek van Holland Een Duitse zeeman opvarende van de kustvaarder Kölrüinie is woensdagmorgen ernstig ge wond geraakt bij een vecht partij aan boord van genoemd schip. Een dronken matroos zocht ru zie. Tijdens de vechtpartij werden messen getrokken met ais gevolg dat een collega zes messteken opliep, waar- Vlaardingen De Vlaardingse Amnesty Internationalgroep zet zich in voor een aantal Lybische politieke gevange nen. In de gemeente bestaan vier groepen van Amnesty In ternational, die in totaal twaalf gedetineerden hebben geadopteerd. Het betreft hier gevangenen, die op grond van hun politieke of geloofsover- van twee in de borst De vech tersbaas zelf kreeg een steek in de borst Nadat de ruzie beslecht was, werd de hulp ingeroepen van reddingsboot Koningin Juliana om de ge wonden aan wal te brengen. De gewonden werden in het Rotterdamse Havenziekenhuis verzorgd. De zaak is in onder zoek bij de Koninklijke Mare chaussee. tuiging achter slot en grendel 2ijn gezet Amnesty International kan het uiteraard bijzonder waarde ren als een toenemend aantal mensen rich om het lot van de politieke gevangenen be kommert. Belangstellenden kunnen contact hiervoor op nemen met Jan Nieuwstadt, tel. 01B9911289. Schiedam Na een aanrijding op de Horvathweg is de 7-jarige Iwan Resa van Tessel met rugklachten in het Gemeentezieken huis opgenomen. Tijdens het spelen was de jongen, uit de Voltastraat plotseling het fietspad opgerend. De 22-jarige bromfietser J. J. de G. uit Rotterdam kon hem niet op tijd ontwijken en schepte de jongen. Schiedam Een bedrag van vierhonderdvijftig gulden en een tientje uit de zogeheten fooien pot hebben inbrekers gestolen uit een wassalon aan de Mgr. Nolenslaan. Het gehele kantoor van de zaak in Nieuwland werd doorzocht Het geld verdween uit een bureautje. De 33-jarige eigenaresse P. A. H., die ontdekte dat de inbrekers aan de achterzijde waren binnengekomen, heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan. Hoek van Holland Een felle brand heeft deze week gewoed in het zogeheten Roomse Duin aan de Harwichweg. De Hoekse brandweer moest met groot materieel uitrukken om het vuur te bedwingen, en om te voorkomen dat in het droge duingebied grote schade zou worden aangericht Uiteindelijk kon men het vuur beperken tot een kleine oppervlakte. Vlaardingen Door het bij herhaling rijden onder invloed is de 33-jarige Vlaardinger A. F. J. v. S. dinsdagnacht zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Vlaardingen Twee Rotterdammers werden dinsdagnacht op heterdaad betrapt toen zij aan het inbreken waren bij een grossierderij in automaterialen aan de Vlaardingse Floris de Vijfdelaan. Zij werden met hun auto naar het politiebureau overgebracht Het tweetal respectievelijk 41 en 42 jaar oud, was bepaald niet voor de eerste keer het inbrekerspad ingeslagen. Het onderzoek tegen hen duurt nog voort Vlaardingen In zaal Excelsior aan de Oosthavenkade wordt maandagavond de maandelijkse verzamelbeurs gehouden, die altijd wordt georganiseerd door de Vlaardingse afdeling van De Verzamelaar. Jong en oud, groot en klein kan terécht om het een en ander te ruilen. De zaal gaat open om zeven uur. Schiedam Het leek allemaal zo mooi, vorig jaar juli. De raadsleden die toen een blik wierpen op nieuwbouw in het Noordhollandse plaatsje Hoorn waren niet laaiend enthousiast, maar vrijwel zon der uitzondering waren ze het er over eens dat de wijk De Grote Waai, „ontdekt" door wethouder Chris Zijdeveld, in Schiedam-Noord nagebouwd moest worden. En dat gebeurt straks dan ook. Jammer, want over de huizen, die in de tijd van de excursie nog niet allemaal waren bewoond, zijn nu iegio klachten. Over de ruimte in de driehon derdvijftig woningen in Hoorn zijn de bewoners dik tevreden. Het venijn zit 'm in de afbouw. Die is om te hui len, zo zegt men daar. De Huurders Vereniging Hoorn, waar bijna de helft van de gezinnen in de wijk bij zijn aangesloten, probeert er wat aan te doen. Het bestuur heeft daar al diverse malen voor rond de tafel gezeten met ver tegenwoordigers van Kok, die de panden beheert. Secretaris Aad van Lingen: „Ik ben zelf bouwvakker geweest en daarom kan ik soms wel huilen als ik zie hce ze het hier hebben gedaan." De ruimte in de woningen, die een ontwerp zijn van de archi tecten Van Wijk en Gelder blom in Soest, betitelt Van Lingen als verschrikkelijk Kabouter Die mening komt overeen met die van voorzitter Theo Koot: „Ruimtelijk gezien is het hier heel aardig. Maar voor de rest is er met de pet naar gegooid. De woningen zijn ook in ecu mum van tijd in elkaar gezet. De betonnen muren waren reeds in de fa briek geperst Keihard zijn ze. Een winkelier hier in Hoorn heeft speciaal voor de ze wijk boren ingekocht De afbouw is gewoon te goed koop. Het materiaal van de verwar ming is bijvoorbeeld zeer slecht. De zogeheten moeder- kachel had aanvankelijk niet genoeg capaciteit. Daar wordt nu gelukkig wat aan gedaan. En als je even op de wasbak leunt valt die er af. Van de buitendeuren valt ook zowat alles af, omdat die van een soort aluminium zijn. De bin nendeuren daarentegen zijn weer van een heel dun soort hardboard, net karton, Verder is de wc veel te laag. Je moet een kabouter zijn om daar gebruik van te kunnen ma ken. Als ik urineer krijg ik bijna iedere keer een natte broek." Zo ziet het er straks in Schiedam-Woudhoek uit. In Hoorn waar deze foto is genomen is men er niet zo gelukkig mee trappenhuizen kan iedereen komen. Soms is het er dan ook net een urinoir. De mvali- denbaan is ook met best. De invaliden hebben er weinig aan Hij is meer geschikt voor de kinderen, die er met de fiets of step op en af kunnen rijden. Die kinderen, vooral de kleineren, kunnen hier moeilijk spelen. Trottoirs zijn er namelijk niet. Voetgangers en auto's gaan gedeeltelijk over dezelfde banen. Gevaar lijk dus. Een van de grootste ruzies gaat hier echter over parkeerruimte onder de wo ningen. Iedereen mag daar zijn wagen zetten. Met als ge volg dat je 's nachts soms wakker wordt van de herrie en stank als een van de buren of een bezoeker onder je raam wegrijdt." Jantje Verdere klachten betreffen weer de afbouw. Daar is zoals reeds gezegd in Hoorn de meeste onvrede over. Een paar deskundigen van de gemeente Schiedam zouden er eens heen moeten gaan. AI is het alleen maar om te voorkomen dat jantje van-leiden straks hierheen komt. Andere punten die de bewoners naar voren brengen zijn: lek kages, water onder de wonin gen, geen afvoer op de bal kons en galerijen, gescheurde raamkozijnen, summiere ven tilatie, vochtige schuren, kromgetrokken keukenkast- deurtjes en moeilijk te lappen ramen. Slechts een greep uit de waslijst met klachten. „Dat soort nare toestanden hadden we natuurlijk niet verwacht. Maar toch zijn mijn vrouw en ik dolgelukkig dat we uit Am sterdam wegkonden en hier voor zo'n vierhonderd gulden per maand konden gaan wo nen," aldus de 42-jarige heer Koot Urinoir Wat erg opvalt in de nieuw bouwwijk en wat haast revo lutionair aandoet zijn de hel- lingbanen en invalidenbaan. Ook die komen straks in Schiedam-Woudhoek. In Hoorn is nog niet iedereen er aan gewend. Sommigen ver gelijken het volgens de Huur ders Vereniging met Schip hol. „Bij de helhngbanen is het niet leuk wonen," zo meent de voorzitter, „al dat beton is geen gezicht. Het is gewoon niet gezellig. Wé zijn nu be2ig om de hoge betonnen palen onder de banen met klimop planten gecamoufleerd te krij gen. Op die helhngbanen en kerkdiensten w havenkerk johan maas- BACH WERELD ZENDING vrijdag 3 juni om 20.00 uur spreekt Ev. G, D, Grootveld, zaterdag 4 juni om 20.00 uur jeugdavond. Alle jonge men sen vanaf 14 jaar hartelijk welkom en zondag 5 juni om 1500 uur spreekt Ev. J.P.H. Zijlstra. Er zijn tijdens deze dienst ook aparte kindersa menkomsten m.m.v. „De blij de boodschappers". Dinsdag 7 juni om 20 00 uur is er bid stond o.t.v. Zr. W. Maasbach. GROTE KERK zondag v.m. 10.30 uur Ds. M. C. Baart-Vie ring H.A. en n.m. 17.00 uur Ds. G. S. A. de Knegt, Bame- veld. OPSTANDINGSKERK zondag v.m. 10.00 uur Ds. Tijmstra- Kinder-nevendienst, BETHELKAPEL zondag v,m. 9.15 uur Ds. M. C. Baart. AULA PINASPLEIN zondag v.m. 10.00 uur Eerw. Heer J. Hoogendam. Kethel ST. MARTINUSKERK zondag v.m. 9.30 uur Open Deur- dienst Sipke v.d. Land, m.m,v. de tenor Aad van Steenhoven DORPSKERK zondag v.m. 10.00 uur Ds. N. J. Flink en n.m, 19.00 uur zie de Ark. DE ARK zondag n.m. 19.00 uur Ds. Th. Votlenhoven Rotter dam. Geref. Herv. Jeugd dienst. „Als de meerderheid van de gemeenteraad vindt dat wij de bouwplannen opnieuw moeten ontwerpen, dan heb ik een andere opvatting maar niet één waar ik pijn aan heb. Ik gun ieder zijn mening" woorden van ir. Chris Zijde veld, Schiedams wethouder voor stadsontwikkeling en milieuzaken. Het gaat over plan-Hoorn. Zijdeveld heeft zich de laatste maanden ontpopt als een waarachtig voorstander daar van. Hij ziet veel voordelen en vindt dat het Hoorase nieuw bouwproject moet worden na- door Kor Kegel gebootst in het meest bouwrij pe gebied van. Woudhoek. Daarop is kritiek, en felle reacties komen vooral van raadsleden Nikolaj Dielemans (stedebouwkundige, PvdA) en Hans van der Wilk (oud-wet houder, PPR). Zijdeveld geërgerd: „Die vraag stelling heb je nou altijd; het had ook anders gekund! Na tuurlijk. De opmerking is zelfs terecht indien inderdaad is te verwachten dat het bouwplan niet slaagt, Maar wat je altijd merkt in het stedebouwkundige wereldje, is een ontzettende serie pra ters en individualisten. In elke situatie waarin je bouwt, staan er tientallen lui op die wel eens een keer een lijn op een tekenbord zetten en mek keren: ja zeg, dat kan ook anders..." Op zachtere toon: „Ja, het kan ook anders, dat bestrijd ik niet. Maar als je steeds achter dat tekenbord blijft staan - en ik ken dat proces een beetje want ik ben zelf ook erg per fectionistisch als ik sta te te kenen, of stond te tekenen - dan moet je eens zeggen; nou is het genoeg, als ik nou wéér ga verbeteren blijf ik aan de gang". Ligt déór de verklaring van plan-Hoorn? In de vaktaal heet het een herhalïngspro- Wethouder Zijdeveld te midden enkele ambte naren. ject Dat betekent dat het stomweg wordt nagebouwd. Uit twee plannen van dien aard moesten de betrokken raadsleden kiezen. Zutphen en Hoorn. Het laatste werd het minst slecht bevonden. Een herhalingsproject ver koos Zijdeveld om tijdwinst te boeken, om eerder te kunnen gaan bouwen. Die tijd is trou wens al om. Maar als je nou als wethouder weet dat aan een plan grote bezwaren kle ven, is het dan niet zinniger een nieuw ontwerp te maken? Dat kost evenveel tijd.... Zijdeveld: „Ik vraag mij af of dat een juiste werkwijze is, als je daarbij het risico loopt van floppen en tobben. Hoorn wordt dan ook niet klakkeloos herhaald en nagebouwd, maar het is aangepast, gespie geld. Je zou kunnen zeggen, het is een inspiratiebron ge weest Natuurlijk moet een huis zo worden gedraaid dat het een goede bezonning heeft, natuurlijk moet het 20 worden gedraaid dat de lig ging ten opzichte van de straat maximaal gunstig is. Maar ik hoef helemaal ruet een vent te hebben die zoiets helemaal opnieuw ontwerpt. Liever laat ik een architect komen die elders iets heeft neergezet. Zeg tegen hem: ik wil zoiets hebben, aangepast aan onze wensen. Ik ben bij zonder gecharmeerd van de gedachte van kijken naar wat elders staat en dat te gebrui ken. Maar dat is trouwens in de bouwwereld een nog niet zeer geaccepteerde opvatting. Als je over herhalingsprojec ten praat, is dat bijna vloeken binnen het vakgebied bouw kunde en stedebouw." Loopbruggen Wat maakt plan-Hoorn dan zo fijn in de wethouderlijke ogen? Looptoestanden zoals bruggen over het wegdek heen lijken erop te wijzen, dat de voetganger weer een veer moet laten aan het ande re verkeer; voor mensen die zich moeilijk voortbewegen zijn de hellingbanen geen aanwinst, kinderen kunnen op die loopbruggen niet uit de voeten. Heeft Zijdeveld re kening gehouden met be staande woonvormen, waar bij verkeersvrije binnenter reinen zijn ingepast? „De roep bestaat toch om de zaak te overbruggen of te on dertunnelen, maar dat laatste is duurder en minder aantrek kelijk. Tunneltjes worden smerig en vies en 's avonds zal het bepaald uitlokken tot gevaarlijke toestanden. Wij hebben nu een project, waar bij moeders met kinderen ze ker van die bruggen gebruik gaan maken om -de weg over te steken. Natuurlijk, je moet proberen en kijken hoe dat uitpakt. Maar als ik mij nou herinner dat, toen we de Mo zart! aan openstelden, zwaar geroepen is om een brug daarover, herinner ik mij ook dat wij toen tot de conclusie kwamen: als je die brug zo neerlegt met een stijging naast de weg, dan over de weg heen en aan de andere kant weer naar beneden, dan wordt die brug niet gebruikt Als je dat ding kunt laten aansluiten op galerijen in de omgeving, heb je een kans dat zij wel wordt gebruikt Dat gebeurt in feite m plan-Hoorn. De route naar scholen is krui- singsvrij gemaakt," aldus Zij develd. Voorts vindt de wethouder, dat het visueel allemaal erg mee valt: „In de vakpers kreeg het plan goede kritieken, allicht bhjft net een smaakkwestie. En met die hele bruggensitua- tie is het zo, dat de mensen die de deur uitstappen direct al op een trajectje zitten dat geleidelijk oploopt tot over de verkeersweg heen. Dat heeft ook meer sociaal contact tot gevolg. Galerijen, trappenhui zen, daar wonen en lopen de mensen langs elkaar heen. Wat zag je m Hoorn? Mensen die vlak voor de deur. maar op een looproute, op de stoep gingen zitten om van de zon te genieten. Voorbijgangers praatten met elkaar. De struc tuur van die loopbruggen kan dan ook een soort rattenvan- ger-van-Hamelen-effect krij gen. Daarmee bedoel ik dat mensen, die de kinderen naar schooi brengen of boodschap pen doen, allemaal op een ge zamenlijk punt uitkomen. Een soort verzamelplaats. Je hebt een kans dat daar contact ont staat. Een kans. Maar je weet zeker dat, als je het conventio neel doet zoals in nieuwbouw tot nu toe in Groenoord, Woudhoek, dat je dan die con tacten met krijgt. Dan kamp je weer met de hekende meuwbouwneurosen. Ik heb er vertrouwen in dat plan- Hoorn meer kansen biedt dan alleen in een hokkie te zitten waar je slaapt en eet" ADVERTENTIE PCTTRae* EK CO Uw Mening De bewonersvereniging Schie- dam-Centrum komt ook de af spraak niet na om de helft mee te betalen aan de repara tie van de riolering in het pand. En dat terwijl uiteinde lijk de grootste reparatie- werkzaamheden bij deze ver eniging is uitgevoerd. Ik begin hierover een rechtszaak. Lenie van der Kamp Broersveld Schiedam Showroom A1 li te r/eed ij k 5 7, ikuend ret hl telefoon mi.SUfd52i5cn 2107. lukbij de I lome noord tunnel Graag wil ik reageren op het artikel „Bewonersvereniging dubt over verhuizing" in uw krant van maandag 16 mei. In dat stuk wordt gesteld dat de bewonersvereniging regelma tig wordt gestoord door nach telijk bezoek bij mij. Hoe kan de bewonersvereniging ver klaren dat zij zou zijn ge stoord als zij alleen zaterdags en overdag in het pand aan wezig zijn? De bewonersvereniging Schie- dam-Centrum wil een paar reacties geven op de woorden van de heer ir. G. Rook in het artikel Consumentenbond verdeeld over Lange Haven project in uw krant van dins dag 1 juni. Dat de heer Rook denkt dat de plannen voor de Lange Haven particulier belang zijn, is mis plaatst En wel omdat wan neer de leefbaarheid op de haven en in de gehele binnen stad beter wordt ook met-be woners kunnen genieten. Ver der is het volgens ons onmo gelijk om situaties zoals deze in de overige delen van Schie dam zijn, ook m de binnen stad te creëren, omdat men nu eenmaal met historische gebouwen en indelingen te maken heeft Is het de bewo ners dan kwabjk te nemen, dat zij dan met enige nostal gie denken van „hoe kunnen wij in 1977 met alle comfort uit deze tijd weer een beetje de situatie van toen benade ren". De heer Rook moet immers niet vergeten, dat de bewoneis van de binnenstad meer op de straat zijn aangewezen en dat het er om gaat deze ook voor iedereen begaanbaar te ma ken, Dat de heer Rook nu als lid van de Consumentenbond opkomt voor de belangen van de bedrijven is met reeel, om dat dit twee tegenstrijdige be langen zijn, consument aan de ene kant en winkelier of za kenman aan de andere kant. Het is toch niet nodig dat de ene groepering de andere overlast gaat bezorgen? De plannen zijn gegroeid uit gesprekken met de bewoners van en de bedrijven aan de haven. Deze plannen zijn ge toetst aan de plannen van het gemeentebestuur voor de aan sluitende stadsdelen. Gesprek ken met ambtenaren hebben tot dit resultaat geleid. Tenslotte, geachte heer Rook, in de wijk waar u woont rijden geen auto's, laat staan vrach tauto's. In uw wijk worden ook geen bomen kapot gere den, geen regenpijpen van de muur gereden en er is ook voldoende ruimte voor groen en spel. De wijken Groenoord en Woudhoek hebben tien tot zestien vierkante meter groen per inwoner, terwijl de bewo ners van de binnenstad nog geen zestien vierkante centi meter hebben. Het enige waar wij mee zijn gezegend zijn auto's, herriemakers, en ver der ontzettend veel verkeers- overtreders die denken dat in de binnenstad alles mag. De bewonersvereniging hoopt dat de heer Rook als lid ven de Consumentenbond tot an dere gedachten komt, omdat er door de bewoners van de binnenstad gedacht wordt dat er met gezamenlijke inspan ning iets bereikt moet wor den. Moge deze reactie er toe bijdragen dat de Consumen tenbond in Schiedam ook aan de zijde van de bewoners in de binnenstad gaat staan. Bewonersvereniging Schiedam-Centrum Met verbazing lazen wij het stukje over de bezette zand bak in Woudhoek, in uw krant van woensdag. Aan het colle ge van B. en W. is nu advies gevraagd en de dienst ge meentewerken zal niets meer aan de zandbak doen, voordat het college zich hierover heeft uitgesproken. Heeft het colle ge mets anders te doen? Voorts deelt Jos van der Lugt, die een blauwe maandag hier werkzaam is, ons mee dat hij het niet eens is met de veront ruste moeders, die de zand bak bij het Frenkelpad bezet ten. Het is nooit de bedoeling geweest een zandbak te ma ken, aldus Van der Lugt. Deze is er echter al bijna twee jaar! En om de bak nog aanlokke lijker te maken, zijn er begin mei 1977 palen ingeplaatst waar de kinderen kunnen op klimmen en afspringen (tot heden gelukkig m het 2and) en dan plotseling moeten er zonodig stenen in de bak ko men omdat dat zo (zinloos) was gepland. Over beleid ge sproken! Neemt Jos eventuele hersen schuddingen voor zijn reke ning of misschien het college? De laatste alinea van Jos' ont boezemingen spant de kroon wanneer hij zegt, dat het hele speelplan eerst maar moet worden uitgevoerd en dan de bewoners via een enquête vra gen, hoe zij erover denken. „Het paard achter de wagen spannen" is nog steeds een goed Schiedams gezegde. Fam. Nels Frenkelpad 27 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3