VRIJDAG 3 JUNI 1977 jyMp^P^Bjgasas^ irf 1 1,>W' ^'^feL? MS98* S^S ^§Sf? Konlnginne» haring Hoe lang nog? ïllontca Veiling Vlaardingse vondst VD/SC/WW *4 Js?BK?i£s «cl ^'^i- smaak van hen werd afgesteld. Daar Rotterdam veel vreemd bezoek kreeg, werd de haring wijd en zijd bekend. Andere haringdorpen volgden, zelfs in het buitenland probeerde en probeert men nog steeds groene haring te maken, maar de echte komt hier vandaan". En om zijn woorden kracht bij te zetten wijst hij naar de Inleggen]. Van der Kooi loopt met grote stappen naar een grote hal, waar enkele vriestunnels staan opgesteld. Met man en macht is er de laatste weken aan gewerkt om de apparatuur op tijd bedrijfsklaar te hebben. Vandaag worden de eerste haringen weer op het land ingevroren. Onder de kenners bestaat wel eens verschil van mening waar nu de lekkerste haring vandaan komt: uit de vriestunnels op de wal, of uit de vriesruimten aan boord van de schepen. Voor Van der Kooi is er geen twijfel mogelijk: groene haring, die aan land wordt ingevroren is lekkerder. Voorzichtigheidshalve voegt hij daar aan toe: „Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat vis, die aan boord is ingevroren niet lekker zou zijn. 't Is gewoon een persoonlijke smaak". Zo 2ie je maar weer, over smaak valt niet te twisten. Jan van der Kooi is een man met anekdotes. Zo vertelt hij tussen de bedrijven door dat vermoedelijk Scheveningen dit jaar de officiële haring aan de koningin mag aanbieden. „Vroeger", zo zegt hij ietwat chauvinistisch, „was dat een Vtaardingse aangelegenheid. Daar kwam geen ander aan te pas. Dat viel de koningin op, hè- Steeds maar weer eerste haring uit Vlaardingen. Er waren er echter meer die haring aanvoerden. Denk maar eens aan Katwijk en niet te vergeten Scheveningen Welnu, op een keer liet de koningin heel voorzichtig uit haar mond vallen dat zij toch ook wel nieuwsgierig was naar de kwaliteit van de groene haring van de collega's uit de andere vissersplaatsenHij stopt in zijn verhaal, denkt even na en vervolgt met„ze had eigenlijk wel gelijk. De anderen hebben er ook recht op om hun groene aan de koningin aan te bieden". En: „Weet je eigenlijk, waarom de koningin de haring pas twee of drie weken na de eerste vangst krijgt aangeboden? Omdat de kwaliteit dan het beste is. En laten we eerlijk zijn, de koningin biedt je van het beste alleen maar het allerbeste aan. Als er bepaald is wie de haring mag aanbieden, dan houdt de hoofdcontroleur der haringcontrole een tijdlang de kwaliteit van de haring van de desbetreffende reder in de gaten. Wanneer naar zijn mening de kwaliteit optimaal is gaat er een seintje naar het paleis van: we komen er aan". Of de koningin nog jaren lang kantjes haring aangeboden krijgt, weet men in Vlaardingen nog niet zo precies. Vandaag de dag krijgt men vanuit Brussel per maand te horen hoeveel er in een bepaalde maand gevangen mag worden, de zogenaamde quotering. In ieder geval sprong men in visserijkringen een gat in de lucht toen minister Van der Stee er in was geslaagd dat Nederland als enige dit jaar op haring zou mogen vissen. Maar, hoelang dat nog zal duren, daar durft niemand een antwoord op te geven. De visserij wordt in kringen van biologen hoe langer hoe meer kritisch gevolgd. Er zijn mensen, ook haringliefhebbers, die uit principe deze delicatesse niet meer wensen te eten. Zij durven de verantwoordelijkheid niet mede te dragen. De bedrijfsleider van rederij Kwakkelstein echter: „We moeten inderdaad gaan oppassen, als de beweringen van de biologen terecht zijn. Er wordt echter al op gelet. Wij zijn het enige land dat op jonge haring mag vissen, terwijl andere naties dat ook zouden willen. Wat dat betreft is men al voorzichtig. Aan de andere kart staat voor ons wel de boterham op het spel. Als er dit jaar niet op haring gevist had mogen worden, dan had dat wel tot gevolg gehad dat veel vissers en arbeiders in de werkplaatsen de straat waren opgestuurd. Vandaar ook de opluchting toen bekend werd dat wij wel mochten vissen". Van der Kooi heeft overigens het idee dat Nederland voorlopig op haring zal mogen blijven vissen, als enige. Hoewel cte risico's van de haringvangst vandaag anders zijn dan die in de jaren van Heijermans. Het gezegde: de vis wordt duur betaald, blijft meer dan ooit actueel. De eerste tonnen worden aangevoerd. Van de binnenplaats rijdt een groene bestelwagen weg. Achter in de laadbak staan tien emmertjes groene haring. Een kostbaar bezit, want vers zeebanket - en dat is nieuwe haring immers - begint zo langzamerhand zeldzaam te worden. De kleine, blanke vis is nog maar nauwelijks enkele uren daarvoor gevangen. Breed lachend draait de Vlaardingse visboer zijn raampje open en roept uitgelaten alsof hij de honderdduizend heeft gewonnen: „Ze zijn er weer, hoor! Als je nog wat wil bemachtigen moet je hard lopen. De spoeling is dun. zo veel is er niet aangevoerd en je weet vandaag de dag maar nooit. Met flinke vaart draait hij zijn wagen de vispoort uit, op weg naar van ongeduld trappelende haringfans, en dat zijn er velen. Ondanks quotering, ruzies, opleggen van schepen, of wurmpjes .we blijven een haringetend volkje. Het is een drukke dag in het wereldje van de Vlaardingse haringhandelaren. De donderdag, de dag waarop door Jaap Hazejager de eerste „groenen" zijn aangevoerd, begon voor hen reeds toen de zon nog maar nauwelijks traag boven de kim was gekropen. Kuipers, inmakers, technisch personeel en bedrijfsleiding van rederij en harlnghandel W. Kwakkelstein aan de Vlaardingse Westhavenkada hebben slechts weinig tijd om een korte babbel te maken met oud-gedienden, vissers van weleer. Want, al is Vlaardingen reeds jaren geen vissersdorp meer, voor de ouderen kruipt op deze spannende dagen het bloed toch, waar het niet gaan kan. Drie grote vissersschepen zetten in de vroege ochtenduren van donderdag 2 juni 1977 koers naar zowe Scheveningen als IJmuiden. Onder hen de Vlaardingen 89, beter bekend als de Minica. Beter zou zijn: slechter bekend. In het afgelopen half jaar heeft het nog gloednieuwe schip meermalen in het brandpunt van de belangstelling gestaan. Enkele weken geleden nogerd het door de Ierse autoriteiten opgebracht, omdat het volgens de Ierse regering binnen haar territoriale wateren viste. Dertien andere Nederlandse vissers voeren uit solidariteit mes. Ierland moest maar eens goed weten dat haar regering een scheve schaats reed. Voor tie Vlaardingse reder, maar eigenlijk voor heel Vlaardingen was het dan ook prettig te vernemer dat het juist de „Monica" was, die als een der eersten met het heerlijke goedje huiswaarts koerste. Huiswaarts, omdat IJmuiden de thuishaven is van de kleine Vlaardingse vloot Nadat de emmertjes haring waren gelost en door de ter plaatse aanwezige kenners was bekeken - proeven kon niet, want de haring was bevroren werd de zilten vracht naar Vlaardingen overgebracht, waar ze rond negen uur arriveerde. Van nu af aan is er geen dokter meer nodig, als wij de reclamemakers moeten geloven. Het is even na half tien. In de verhoog de bak van het piepkleine veilfngfokaal in het Visserijmuseum zit de bejaarde veilingmeester Jacob Nuijt (78), trots als een pauw, want van nu af aan wordt er weer groene haring geveild. Dat betekent ook dat hij dagelijks op zijn fiets naar onze krant rijdt om aldaar de veiling berichten door te geven. Een handvol haringkopers kijkt gespannen naar de grote klok, die voor in het lokaaltje staat. Een handvol, want er kunnen niet meer dan circa 25 handelaren in de banken zitten. De eerste aanvoer was niet bijster groot, slechts iets meer dan 900 emmertjes. Nuijt biedt de partij in tweeën aan en roept luid: ,,718 emmertjes van 45 tot 48De wijzer draait en blijft op 86 gulden per emmer staan. Het restant van de partij, 218 emmertjes met 30 tot 32 haringen, gaat van de hand voor 65 gulden per emmer. Niet veel in getal, zo zegt een ervaren ex-visser, maar de kwaliteit is goed. Dat zie ik aan het velletje van de vis. Tussen alle bedrijvigheid door vertelt bedrijfsleider Jan van der Kooi en passant dat de echte, groene haring een typisch Vlaardingse vinding is. „De groene is bij ons uitgevonden", zegt hij trots, „terwijl de Rotterdammers de smaakmakers waren. De Maasstedelingen waren zo verzot op die dingen dat de groene steeds meer op de Vers aangevoerde ha ring wordt voorzichtig overgeschept uit de kunststof container in een houten kantje. Hoewel kunststot een belangrijke plaats in neemt als verpakkings materiaal, kan Kwakkel stein niet zonder de houten tonnen. Wil men haring per NS verzen den, dan wordt de partij alleen in houten vaten geaccepteerd. Kunst stof wordl namelijk ge weigerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4