EEN GROOT WATERSCHAP? Provincie houdt vast aan Rijnpoortbos Wij stonden voor Penter ernstig gewond Wijkvergadering gezondheidscentrum Hoogheemraadschappen Delfland en Schieland overwegen integratie: Moeilijke keus Wethouder met kapot van bezwaarschriften Man gewond bij brand Schetsplan klaar voor nieuwbouw in TANKER AAN DE GROND Inbraken in weekeinde PROVINCIE Nieuwe nota puinberging PvdA kaart na over verkiezingskaravaan: 99 Boot uitgebrand Even spullen achtergelaten SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 6 juni 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25845 6 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Op en rond het aloude marktplein in hartje Maas sluis was het zaterdag een drukte van belang. Ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan van het koopcen trum "De Lantaarn" hiel den de deelnemende win keliers een braderie, Er was een goedbezochte rommelmarkt, men kon zien hoe de ambachten van weleer ook nu nog steeds bedreven blijken te worden, er was een Jan Plezier, kinderen konden pony rijden, de plaatselij ke zeekadetten gaven acte de présence, er was een kinderhuisdiershow en noem maar op. Ter gele genheid van de komst van de nieuwe haring konden de liefhebbers deze lekker nij in combinatie met een biertje verschalken. Ook stond er een grote caravan van Veilig Verkeer Neder land- Medewerkers van de ze instelling deelden bal pennen en T-shirts uit. In samenwerking met VVN hadden de winkeliers bo vendien een prijsvraag uitgeschreven. Maar het kan zo gezellig niet zijn, voor vele kinderen is het pas echt gezellig wan neer ze van hun moeder iets mogen kopen. Iets lek kers of, zoals hier, een klein poezebeeldje uitzoe ken- Moeder wil eigenlijk als doorlopen, maar voor de kinderen is het. kenne lijk een moeilijke keus. Delft Een ambtelijke com missie, waarin vertegenwoor digers van de provincie en de Hoogheemraadschappen Delf land en Schieland zitten, be kijkt of samenwerking dan integratie van de hoogheem raadschappen Delfland en Schieland nuttig is. Eén en ander komt aan de orde in het kader van de beheerstaak van de hoogheemraadschap pen ten aanzien van het te gengaan van verontreiniging van het oppervlaktewater en het komen tot eenheid in de heffingen voor de verontrei niging van oppervlaktewater. De dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland, mr. A.P. van den Berge, stelde deze zaken aan de orde in zijn openingsrede bij de gisteren gehouden verenigde vergade ring van het hoogheemraad schap Delfland. Hij zei, dat bij de mogelijkheid van een integratie tussen Delfland en Schieland wofdt gedacht aan een mogelijkheid om, net zoals bij het hoogheemraad schap Rijnland in de bedoe ling ligt, te komen tot weder oprichting van een beperkt aantal autonome polders. De dijkgraaf van Delfland wees m dit verband het brengen van de zuivering van het op pervlaktewater naar de pro vincie van de hand. Reden daarvoor is, dat de betrokken waterschappen met vee] ent housiasme zijn begonnen aan die ziuveringstaak en al be hoorlijke vorderingen hebben geboekt. In het kader daarvan hebben zich concentraties vol trokken, waarop de betrokke nen zich hebben ingesteld. De dijkgraaf ging met die laatste opmerking m op het opheffen van de polderbesturen en vond dat rust nu geboden is. Bovendien vroeg hij zich af, wat er zou gebeuren, als de provincie de waterzuivering- staak tot zich nam en de her indeling m 24 provincies zou worden gerealiseerd. De dijkgraaf van Delfland stel de het probleem van het zui- veringsbeheer van het opper vlaktewater aan de orde, om dat de minister van verkeer en waterstaat heeft laten we ten, dat hij veertien water schappen in Zuid-Holland, die zich daarmee bezighou den, teveel vindt. Bij dat standpunt heeft de provincie Zuid-Holland zich aangeslo ten. Bi] de gedachte aan concentra tie van waterschappen wordt onderscheid gemaakt tussen het kwalitatieve waterbeheer en het kwantitatieve. Ook maakte mr. Van den Berge onderscheid tussen de water schappen ten zuiden van de Nieuwe Maas en Waterweg en de hoogheemraadschappen Delfland en Schieland, De eerstgenoemde waterschap pen zoeken, samen met de provincie, naar een samen werkingsverband dat de be zwaren van de verschillende verontreimgmgsheffmgen op- helft Het hoogheemraad schap Rijnland werd door de Delflandse dijkgraaf geheel buiten beschouwing gelaten, omdat dat hoogheemraad schap ook belangen heeft m Noord-Holland Schiedam Ondersteboven is ir. Chris Zijdeveld niet van de bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord. Zelfs verwacht de wethouder voor stadsontwikkeling alle kritiek zonder veel moeite te kun nen worden gebruikt om het bestemmingsplan bij te schaven. Hij had het aantal binnengekomen bezwaar schriften nog niet_ geteld en kende deze ook nog niet alle, maar wel had hij commentaar op de pakweg twintig bezwaarschriften van stuwgroep Midden-Delfland en de werkgroep ruimtelijke ordening van de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord (SSSN), en van individuele leden van beide instellingen. „Nou, deze be zwaren maken geen diepe indruk op mij", aldus Zijde veld. Schiedam Een uitslaande brand heeft vannacht in de Hoofdstraat een café ki de as gelegd. Een man raakte bij -het redden van een van de omwonenden gewond. De man, die een vrouw van een dak afhielp, kreeg een steen op zijn hoofd. In het gemeen teziekenhuis is de hoofds- wond behandeld. De oorzaak van de brand in het café van Louis Vroomen op nummer 191 is nog onbekend, evenals het schadebedrag. De 22 gea larmeerde brandweerlieden slaagden er in het vuur niet te laten overslaan naar belen dende percelen. Deze liepen wel waterschade op. De brandweer en de politie stel len vandaag een onderzoek in naar de oorzaak. Schiedam Uit de kelder van een woning aan de Chopin- laan in de Schiedamse wijk Groenoord zijn tientallen ge schiedenisboeken alsmede een tuinparasol ontvreemd. Den Haag De provincie heeft geen herwaren tegen aanleg van het Rijnpoortbos kunnen vinden. Gede puteerde Staten «eggen in een nieuwe nota over puinberging in Zuid-Holland dat berging in het betrokken gebied, ten zuiden van Maasdijk op Maassluis' grondgebied is. Gedacht wordt aan de berging van ongeveer 7,5 miljoen ku bieke meter puin, verdeeld over een periode van 22 jaar. Volgens GS is voor de berging circa honderd hectare grond nodig. De hoogte van de puin bergen zou kunnen varieren van vijf tot tien meter met plaatselijke uitschieters tot twintig meter. Op de aldus opgeworpen kunstmatige heu vels zou het Rijnpart bos moe ten komen. Het bos moet volgens GS in de eerste plaats gezien worden als landschapselement (af scherming van Europoort), maar, aldus GS, „een zeker recreatief belang kan niet worden ontkend." De provin cie zit in de nota puinberging op één lijn met de vong jaar uitgebrachte en door de Sta ten aangenomen nota open luchtrecreatie. Tegen het Rijnpoortbos ztjn in een eerder stadium bezwaren ingebracht, onder andere door de gemeenten Naaldwijk en fs-Gravenzande en het Sa menwerkingsorgaan West- land. Gewezen werd onder meer op het feit dat het ge bied is aangewezen als agrari sche bestemming. Verder is er op gewezen dat de aangren zende Oranjepolder mogelijk als tuinbouwgebied wordt aangemerkt Als puinberging in de omge ving van de polder wordt toe gelaten, wordt gevreesd voor een ernstige verstoring van de waterhuishouding. GS hebben op de bezwaren geantwoord: „Het zuidelijk deel van de Oranjepolder heeft een recreatieve en land schappelijke functie. Daar naast zal de gehele zóne tus sen Hoek van HoUand-Haven en Maassluis tot een recrea tief aantrekkelijk gebied moe ten worden omgevormd, waarin evenwel landbouw aanwezig kan zijn. De puin- stort zou plaats kunnen vin den tussen de Oranjedijk en de Waterweg". Een ander plan, puinberging m de gebieden Ockenburg, Ma- destern en Uithof aan de zuid west rand van Den Haag deels op Waterings grondge bied, heeft de provincie in de nieuwe nota van de lijst afge voerd in verband met de kwa liteit van het drink- en grond water. Schiedam De PvdA gaat nakaarten over de verkie zingskaravaan. Het be stuur van de Schiedamse afdeling overlegt binnen veertien dagen met de col lega's in Vïaardingen en Vïaardingen De schetsplannen voor de nieuwbouw aan de Boerhaavestraat en Roemer Visscherstraat 2ijn klaar. Op korte termijn worden de be woners uit deze omge ving in de Vlaardingse Westwijk op de hoogte gesteld van de plannen, die zijn gemaakt door de Rotterdamse archi tect H. Slander. Vol gens zijn ontwerp moe ten er 74 woningen ge bouwd worden, die be staan uit twee woonla gen en een zolder. Op de wijkbijeenkomst in ontmoetingscentrum West vertelde wethouder Bas Gcudriaan dat de plannen er aardig uitzien. Hij zei: „De bewoners krijgen een schriftelijke uitnediging voor een informatieavond, waarop gefundeerd op de zaak kan worden inge gaan". Van de zijde van de bewo ners bleek dat men voor alsnog niet zo gelukkig is met het bouwen van de geplande woningen. Op de nog te organiseren informatieavond zullen zij dan ook ongetwijfeld met kritiek komen. Maassluis hoe de grieven over het mislukken van deze manifestatie worden aangeslingerd bij de lan delijke partijraadsverga dering. „We stonden voor aap", aldus Lou van der Stel, de voorzit ter van de Schiedamse afde ling, „nog steeds word ik kwaad ais ik er aan denk. Ons actieplan voor die dag is door Amsterdam in de hoek ge gooid en ik weet nog steeds met waarom. Dat de hele boel in de soep liep omdat bijvoor beeld voorzitster Ien van den Heuvel niet op tijd was en daardoor staatssecretaris Wira Meijer weer vroeger wegging is een blamage ge weest tegenover derden. We hebben dan ook het volste recht om boos te worden. Nu was het gewoon een dagje uit; iets wat wij met hadden ge wild". De vergadering, die werd be zocht door ongeveer vijftig le den, ging onlangs m zalencen trum Irene niet in op het voorstel var Ruud van der Veer om een paar landelijke politici reeds nu uit te nodi gen voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar. Daar wordt nog mee ge-' wacht tot na de zomervakan ties, wanneer tr meer zeker, heid is wie er allemaal in het bestuur en de Tweede Kamer terugkomen. Maassluis Het 2-jarige Turk se meisje A. U. is vermoede lijk met een schedelbasisfrac- tuur en kneuzingen over bet gehele lichaam naar het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. De peuter werd in de Maasslui- se Lange Bonnestraat ge schept door een auto toen zij plotseling de rijbaan overstak. De bestuurster van de auto de 25-jarige mevrouw M. J. M. J. D. G. uit Maassluis kon het kind niet meer ontwijken. Hoek van Holland Zondag morgen vroeg Is de mammoet tanker „Esso Provence" aan de grond gelopen op ongeveer een kilometer ten noorden van de Noorderpier in Hoek van Holland. De oorzaak van de stranding van de tanker die vijftig voet diep steekt (bijna zeventien meter) is onbekend. Het schip was uitgaand en voer in bal last toen het rond zes uur vast liep. Vier zogenaamde „bank- boten", de bekende Europoort slepers hebben, geholpen door de toevallig passerende grote sleper „Smit Londen" na an derhalf uur de „Esso Proven ce" vlot getrokken. De tanker is voor nader onderzoek ver ankerd in het nood-ankerge- bïed op de Noordzee, maar kon later zijn reis voortzetten toen was gebleken dat de schade zeer beperkt was. Schiedam Door nog onbeken de oorzaak is zaterdagmiddag het casco van een plezierboot uitgebrand. De schade be draagt duizenden guldens. De Schiedamse brandweer kon de brand op de boot, die in de Schie langs de Sfericklede- weg lag, in korte tijd blussen met twee hoge dxukstralen. Voor de kinderen van de peoterspeelplaatsen "Heikre- kel-JIeisasa" in de Vlaardingse wijk Holy was het zaterdag groot feest In plaats van in het lokaal spelen met poppen en treinen, oi het kleuren van platen, trokken ze allemaal naar buiten. Vanaf 10.00 uur kon iedereen naar het grote grasveld nabij de Amsterdamlaan komen om te zien hoe er gefeest werd: fietsenblokjes rapen, teuten bouwen, en niet te vergeten bet aloude ezeltje prikken. Bet allerfijn ste van bet feest was natuurlijk bet optreden van een echte goochelaar en clowns en een balletgroepje van balletschool Coppeiia. "Allemaal goed en wel", dachten de kleine Denise Visser en haar drie vriend jes, "maar wat moet er dan van de was terecht komen?" Eerst werken, dan feesten..,.. Vïaardingen Op verschil lende plaatsen in Vïaar dingen hebben inbrekers huis gehouden. Zo zijn uit de winkel \an ijzerhandel De Lange aan de Gedemp te Biersloat diverse ge reedschappen gestolen met een totale waarde van 2200 gulden. drie jongens zagen wegren nen. Ook de bouwketen zijn niet on gemoeid gebleven. 2o werd de koffie-automaal die in een bouwkeet van de bv Hebova m Holy-Noord stond gekraakt en geleegd. Hoeveel geld er vermist wordt is niet bekend. Schiedam Zuid wil een ge zondheidscentrum. Voor een dergelijke voorziening gaat de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid binnenkort een wijkvergadering uitschrijven.' Dit weekeinde heeft men er reeds voorlichting over gege ven in een kraampje aan de Groene Laan. In een dergelijk centrum wil de vereniging onder anderen huisartsen, maatschappelijk werkers, de sociaal raadsman, een tandarts en de spreekuren van de gemeente onderge bracht hebben. De redenen die men opgeeft om zich met de gezondheidszorg in Zuid bezig te houden zijn de slechte staat van het huidi ge consultatiebureau aan de Westerkade en het naar ver houding grote aantal bejaar- den en jonge gezinnen dat in de wijk woont. „Verder bleek ons dat Schiedam een enorme achterstand heeft op het terrein van de gezond heidszorg", aldus het bestuur, „er zijn hier te weinig huisart sen, te weinig wijkverpleging en gezinszorg en ga maar ver der. Hierin moet op korte ter mijn verandering in komen". De opzet van een dergelijk cen trum zou volgens Zuid zelfs zeer dringend zijn, omdat er m de stad 230 van de 600 ziekenhuisbedden dreigen te verdwijnen en er dan vervan gende voorzieningen nodig zijn. Uit een vrachtwagen die gepar keerd stond op het terrein aan de Maxathonweg is een aantal dozen sigaretten gestolen. De waarde van de goederen is nog met bekend. Ook bij Eva- toom aan de Schiedamseweg (klokken, barometers, radio en tv) heeft men getracht in te breken. Met een stuk beto nijzer werd de etalageruit stukgeslagen. Het is nog met bekend wat wordt vermist. Hetzelfde gebeurde bij radio- en televis.ehandel Studio 116 achter het Veerplein. Omwo nenden die de politie waar schuwden, vertelden dat zij Schiedam De 28-jarige Schie dammer D.M. mist sedert za terdagmiddag een autoradio en een kleine scheepsschroef. De totale waarde bedraagt 900 gulden. De man had de attributen voor een moment achtergelaten in de hal van het flatgebouw, waar hij woont. Toen hij terugkwam was alles weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1