Exploitatietekorten rijzen de pan uit Agent: „Ik deed gewoon mijn plicht" Kind ei en steken pakhuis in brand ollege wijzigt Landstraatplan Vlaardiiiger uit avontuur aan inbreken Noodoplossing voor gymzaal Broersvest Ook in Maassluis kringlooppapier Strand- bewaking drastisch beperkt P^Van der Velden over grondbedrijf BOETE GEËIST NA MISHANDELINGEN VERRADERLIJK Aan Singel: SC HE AMSCHE COURANT Woensdag 8 juni 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25847 4 pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 344144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Elk jaar dat de gemeente Vlaardingen aangekochte grond niet opnieuw kan uitgeven ten behoe ve van realisering van bouwplannen kost haar dat en de gemeenschap onnoemelijk veel geld, Zo bedroe gen in 1975 de ïasten van de saneringscomplexen het grondbedrijf dat is de dienst die het beheer heeft over de gronden die eigendom zijn van de gemeente 2.975.000 gulden. Hiervan werd voor 1975 1 miljoen uit de gewone dienst gestort. In „Achterban", het mededelin genblad van de PvdA schrijft wethouder IJsbrand van der Velden van financiën en eco nomische aangelegenheden dat de exploitatietekorten al maar groter worden. Om de steeds groter wordende nade lige saldi van de sanenngs- complexen te dekken, streeft het college van B en W ernaar een zo groot mogelijke dotatie een soort schenking ten laste van de gewone dienst te doen verantwoorden. Bedroeg dit bedrag in 3975 1 miljoen gulden, voor dit jaar is 1,8 mihoen gereserveerd. Van der Velden beklaagt zich er in bedekte termen over dat bij het opknappen van bestaande woningen geen nieuwe grond- uitgifte plaats vindt, waar door onder meer hogere erf- paehtsgelden binnenstromen De opgelopen grondkosten blijven er echter wel. In dit verband staat hij volledig ach ter de nieuwe Wet op de Stadsvernieuwing, die behelst dat de zogenaamde nadelige saldi op de exploitatie van. goedgekeurde stadsvernieu wingsgebieden volledig ten laste moeten komen van het rijk. „Dit is de enige juiste oplossing om uit de proble men te komen", zo stelt hij. „Maar overal zit een „maar" aan verbonden". Ten eerste heeft het Rijk niet voldoende geld om alle gemeenten te hel pen, wat er op neer komt dat grote gemeenten bijna alles zullen krijgen wat beschik baar gesteld kan worden. Ten tweede valt te verwachten dat de nadelige saldi zullen wor den vergoed die in de toekom st gaan ontstaan. Een en an der houdt in dat de reeds ontstane nadelige saldi niet meer worden weggewerkt. ^.11 IIIllllllMtlBlillilillllltlEIIJIIttlltlIHlHIl lil [tllJlflllIJ Mill lil lllilMII iltilllliltMIlillIiltfflllllIIIJIiilllllllIllllllllllllltEltlfltllElllltttllillfJIflllIllllltJJllf [ftlllj!l]]lMlllirilliillllIII!lll[lIllllIHllllflHIEI!llllllJinJHIIJIIMIJtlJil!l llllfdltlllllll Hoek van Holland De strand- bewaking in Hoek van Hol land zal het komende seizoen belangrijk minder zijn dan in de laatste jaren het geval was. In overleg met de Rot terdamse dienst voor sport en recreatie heeft wethouder Den Dunnen het strandbud- get aanmerkelijk verlaagd. Zo zullen van de zes beschikba re Landrovers er nog hooguit drie voor de strandbeveiliging overblijven. De bewaking op drukke dagen vanuit zee met patrouilleboten zal*-naar ver wacht onveranderd blijven. Door de maatregel zal de be waking vanaf het strand ech ter verminderen. Ook zal men met langer beschikken over het aantal machines en man schappen voor het schoonhou den van het strand als nor maal het geval is. De werving van seizoenpersoneei wordt geheel tot nul gereduceerd. De eerste consequenties van de genomen maatregelen zijn al snel duidelijk geworden. Tij dens de afgelopen zonnige pe riode bleek het strand aan merkelijk vuiler dan normaal het geval is. Rotteram „De hele samenleving kijkt naar u. AUes wat u eventueel verkeerd doet, komt op de rug van de hele politie. Uw werk moet hoe dan ook de toets der kritiek kunnen doorstaan." Dat hield de Rotter damse rechtbankpresident mr. J. L. M. Elders giste ren de 22-jarige Schiedamse politieagent Tonny H. voor, die terecht moest staan wegens het mishande len van twee mannen. „Ik heb gewoon mijn werk gedaan. In beide gevallen kon ik niet anders hande len", hield de agent, ondanks verscheidene verklarin gen van collega's staande. Op 29 september deed H., volgens officier, van justitie mr. H. R. G. Feber, de eerste misstap. Een Schiedam mer, die thuis in een dronken bui de boel kort en klein had geslagen, was ter ontnuchtering in een glazen cel („het aquarium" zeggen ze op het bureau) geplaatst en gaf met wilde gebaren blijk van zijn ongenoegen daarover, Op een gegeven ogenblik dreigde hij een ruit in te schoppen. Agent H. schoot toe en opende de cel, waarna de dronkeman prompt aanstalte maakte om naar buiten te gaan. „Best begrijpelijk, dat hij weg wilde. Hij was geen arres tant, dus hij zat er ten onrechte", stelde mr. Elders. H. echter dachter er anders over. Toen de man niet onmiddellijk reageerde op zijn verzoek om weer terug te keren in de cel, kreeg hij van H. een fikse president daarop in. „Dat punt mag u nu eenmaal klap en liep een gapende hoofdwond op. „Ik voelde als politieman niet bereiken." me bedreigd en moest slaan", bleef H. verklaren. Dat andere agenten in zijn directe omgeving waren ge- SCHREEF door Willem van der Kocij weest en direct zijn gedrag afkeurden, noemde hij gisteren onbegrijpelijk. Luttele weken later kwam de werkwijze van agent H. wederom in opspraak, toen hij een chauffeur na een verkeersovertreding enkele forse klappen met de wapenstok toebedeelde. De betrokken chauffeur had zich niet direct overgegeven en H. enkele keren geschopt. „Ik raakte daardoor erg geemotioneerd. Wij, politiemannen zijn ook maar mensen." Ook nadat een collega-agent de chauffeur in een houdgreep had, bleef de boze Schiedammer inslaan op de arrestant, die diverse verwondingen opliep. Van die laatste tikken kon H- zich gisteren niets meer voor de geest halen. „Als u als agent zó van de kaart bent, kunt u geen dienst meer doen", haakte de De officier van justitie vond, dat de jonge agent wel degelijk over de schreef was gegaan, en „met geheel terecht geweld had gebruikt" Hij vorderde behalve een geldboete van 250 gulden ook een voorwaardelij- i ke gevangenisstraf van twee weken en ging er daar- bij vanuit, dat H. die in Schiedam goed bekend staat. zijn werk kan blijven voortzetten. H.'s raadsman jj vond, dat een openbare behandeling van de zaak al meer dan voldoende correctie was, dan H. in zijn ijver heeft verdiend. „Mijn cliënt is zo'n agent, die geen straatje om doet zoals sommige van zijn colle- jj ga's vandaag de dag doen. In deze tijd, waarin de rechtsorde toch behoorlijk op de tocht staat, blijft j de agent een mens, waaraan niet menselijks vreemd is." De raadsman laakte het feit dat het in het j Schiedamse korps kennelijk heeft ontbroken aan jj voldoende begeleiding van jonge agenten, maar jj haastte zich erop te laten volgen, dat er een schreeu- j wend tekort aan mankracht is bij hetzelfde korps. j Uitspraak op 21 juni. i Schiedam Nog steeds is de brandweer aan de Westerkade bezig met nablus sen. De balen katoen, die gistermiddag om twaalf uur in het pakhuis van BV Fabriek voor Machinaal Breeuw werk in brand vlogen, smeulen nog altijd. Het uit 1867 daterende pakhuis is nu zo goed als uitgebrand. Van de tien tot vijftien ton katoen die lag opgeslagen is vrijwel niets over. De schade wordt voorlopig geschat op vijfeneenhalf ton. De oorzaak van de grote uit slaande brand is bekend. Een vijfjarig jongetje uit de Nassaulaan en een zes jarig jongetje uit een woonboot aan de Wester kade hebben bekend dat zij het pakhuis zijn inge gaan en daar met lucifers hebben gespeeld. De luci fers hadden zij meegeno men uit een kleuterschool. De politie kwam daar ach ter toen een vriendje dat in de buurt rondvertelde. Botterdam Tot twaalf keer toe toog de 26-jarige Vlaar diiiger Rein K. het afgelopen jaar op het inbrekerspad. Niet gedreven door geldnood, maar, zo benadrukte zijn raadsman, uit een avontuur lijke aandrang. K. ging tel kens op pad in de weekeind en na een „behoorlijk potje bier" vertelde hij de Rotter damse rechtbank gisteren. Zo ging hij bijvoorbeeld, in ge zelschap van een zeventienja rige neef, in de nacht van 18 op 19 juni naar de Industrie weg in Vlaardingen, waar de buit bestond uit een kleine drieduizend gulden, weggeno men uit een opengebroken bu reaulade. In november ging K. alleen aan de slag aan de Speelmanstraat Daar hep de buit op tot ruim zeventienhon derd gulden. Officier van justitie mr. P. J. Wiirzer sprak van een somber beeld, temeer omdat de Vlaar- dinger al menige veroordeling op zijn naam heeft staan. Mr. Würzer zag af van een voor waardelijke straf en eiste tien maanden cel. K.'s advocaat drong er bij de rechtbank op aan Rein alsnog een kans te geven, vooral omdat nu is be werkstelligd, dat hij niet zo vee] geld meer tot 2ijn be schikking heeft en dus niet zo veel meer kan drinken. Op 21 juni wijst de rechtbank vonnis. Het vuur werd bestreden door dertig brandweerlieden die zich met drie autospuiten en twee autoladders bedienden van persluchtmaskers, twaalf waterstralen en vier waterka nonnen. Rond drie uur gistermiddag sloeg het vuur plotseling van de begane grond over naar de eerste verdieping, juist nadat directeur Maarten Bijl onze verslaggever had verteld dat zoiets moeilijk kan, onder meer vanwege de speciale steengaasplafonds in het pand. Door het zogeheten vliegvuur dat uit het dak sloeg raakten enige tientallen meters verderop een paar ju ten zakken in brand, die op een geparkeerde vrachtwagen van het bedrijf lagen. „Verraderlijk", zo omschrijft commandant A. Metaal de brand die onder andere werd gadegeslagen door burge meester Ar ie Lems, „moeilijk te bestrijden. Door het uit- De brand in het Schie damse pakhuis, toen het vuur nog niet de eerste ver dieping had be reikt en nog geen gat in het dak had geslagen slaan is het uitgelopen tot iets waarop we eigenlijk al direct hadden gerekend. Maar door het werk van de mannen met de persiuchtmaskers leek het toch niet daarop uit te draaien. Mogelijk is het vuur uitgeslagen door de kanalen m de stapeling. Gelukkig is er nog een steegje tussen het pakhuis en het ernaast gele gen gebouw". Eén van de brandweerlieden, is tijdens het bluswerk onwel geworden. Na korte tijd kon hij echter weer aan het werk. De nolering rond het hoek pand kon het allemaal met aan, Een gedeelte van de Wes terkade en de Warande stond gistermiddag blank van het bluswater. Kort na het uitbre ken van de brand werd het verkeer echter al omgeleid. De Nieuwe Haven was bij de Schoolstraat afgesloten en de Westerkade bij de Nassau laan. Bij de verbrande voorraad ka toen, voor poetslappen en na den van schepen, waren ook 221 balen voor Saoedi-Arahie. Een vorkheftruck, die in de garage stond, werd alleen ge blakerd. Werknemers in het bedrijf dat sinds 1930 aan de Westerkade is gevestigd, me nen dat de schade is te onder vangen. Mogelijk komt er geen stagnatie m de levering. „Het was erger geweest als de kantoren waren uitgebrand", aldus één van hen. Schiedam Voor de oude gymzaal aan het Broersvest komt mogelijk een noodvoorziening aan de Singel. Een ambtelij ke werkgroep is die mogelijkheid reeds aan het bestude ren. Het oudercomité van de St. Jan en de Aloysïusschool is gisteravond in het stadskantoor over deze zaak niet tevreden gesteld. De ouders denken er over om de inspec teur van volksgezondheid in te lichten over de toestand in de oude zaal. „Het eerste wat wethouder Posthoorn na terugkomst te doen staat is een gesprek met het schoolbestuur", zo meende wethouder Reinier Scheeres gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie voor vorming en recreatie. Op deze openbare bijeenkomst viel Scheeres in voor collega Posthoorn, die met Zijdeveld op studiereis is naar Zweden. PvdA-raadshd Arie Verlinde pleitte gisteravond voor een snelle realisering van een noodoplossing; „We moeten van dat smerige gebouw af- De mensen die de ontwikkeling van de binnenstad hebben tegengehouden hebben er ook voor gezorgd dat deze zaal er nu nog staat. In de nieuwe bestemming zou deze zaal er immers niet meer zijn. Laten we nu uitgaan van een noodgebouw. Bij lange termijnwerk komen zoveel vertragende vragen."" Op vragen van het oudercomité en leerkrachten over de situatie rond de boycot van de oude zaal kon Scheeres geen antwoord geven. Daar verwees hij voor naar Post hoorn, de vaste voorzitter van deze commissie. Wel kon hij meedelen dat vandaag het antwoord de deur uitgaat op een eerder gepubliceerde brief pan het oudercomité, die gisteravond vond dat er geen enkel concreet antwoord werd gegeven. Maassluis De gemeente Maassluis gaat de mogelijkheid bestude ren of in navolging van Schiedam het gebruik van zogenaamd kringlooppapier kan worden gestimuleerd. Mevrouw G. van Eck-Grootveld, de wethouder van sociale zaken en volksgezond heid, heeft dit gisteravond meegedeeld tijdens de raadsvergade ring, waarin uitvoerig gedebatteerd werd over haar „Notitie Milieuzaken", een soort praatstuk waarin allerlei zaken en suggesties omtrent milieuzaken aan de orde komen. Deze notitie is met algemene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Kringlooppapier is papier dat meermalen kan worden ge bruikt. Tijdens de behande ling over de milieu-notitie vroeg de heer H. Peltenburg (WM'80) namelijk om ook ter secretarie milieubewust te zijn» waarbij hij de suggestie gaf om m navolging van Vlaardingen De nxeuwbouwplannen voor het land- straatkwartier worden gewijzigd. Langs de Baanstraat - het gedeelte bij café De Lijndraaijer - zullen géén huizen worden gebouwd. Het college van burgemeester en wethouders heeft zich niet kunnen verenigen met de meuwbouwplannen van het Rijswijkse architectenbureau Groep 5. In plaats van 25 woningen zullen nu een vijf tiental huurwoningen in het complex worden opgenomen. Binnen het college is vooral gediscussieerd over het be houd van het pleinkarakter. Ook voorzag men geluidshin- derproblemen in verband met de drukte afkomstig van de Lijnbaanhal-bezoekers. De be woners van huizen aan de Baanstraat zouden hiervan grote last kunnen ondervin den, Het een en ander was voor B en W voldoende aan leiding om het besluit te ne men dat langs de Baanstraat met gebouwd gaat worden. Hierdoor worden er dus tien woningen minder neergezet op het Landstraatkwartier. Uiteraard zal het wijzigen van de plannen de kans vergroten dat de huur van de woningen omhoog gaat. Op welke hoog te het toekomstig huurbedrag uiteindelijk zal uitkomen kan nog onmogelijk gezegd wor den. Darrvoor verkeren de bouwplannen in een nog te pril stadium. Wel mag ge vreesd worden dat de huren „de pan uit vliegen". Want al eerder bleek dat het bouw- De Landstraat plan op generlei wijze in aan merking zou kunnen komen voor een toekenning van het predikaat Goed en Goedkoop. De adviescommissie Goed en Goedkoop vond de plannen veel te ingewikkeld in elkaar zitten en gaf daarom, negatief advies aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Een ander argu ment van de zijde van de commissie: alleen woning bouwprojecten van meer dan zestig woningen maken eens kans op toekenning van het predikaat Goed en Goedkoop. Het andere woorden: minder woningen en hogere huren. Dit heeft vervelende conse quenties voor de uitvoering van het VOP-aküeplan. Het Landstraatkwartier was na melijk - volgens het aktieplan - een doorsfcromingsfunctie toebedeeld. Mensen uit wonin gen die gesloopt gaan worden m de Vettenoordsepoïder, zouden kunnen „doorstro men" naar de Landstraat. Op zo'n manier zouden die men sen hun eigen wijk de rug met hoeven toekeren. In ieder geval - door het verlies van tien woningen op hel Landstraatkwartier - kan nu e«n kleiner aantal mensen doorstromen. Dat is echter nog maar de vraag gezien de huren De projectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepoïder zal uiteraard inhaken op deze kwestie bij wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goud- riaan. Henk Brouwers, de rechterhand van projectcóor- dinator Abel de Jong: „Op zeer korte termijn zullen wij Goudriaan verzoeken om het Landstraatproject over te dra gen aan de Haarlemse archi tect Nico Andriessen. Laatst genoemde is op het ogenblik druk Ln de weer met het ma ken van plannen voor het La- moenterrein". Enige tijd gele den heeft de projectgroep Goudriaan hetzelfde verzoek gedaan. Toen antwoordde de wethouder echter dat de plan nen van Groep 5 in een te ver gevorderd stadium waren. Schiedam in bepaalde geval len gebruik te maken van dit soort papier. De wethouder 'voelde voorts voor Peltenburg's suggestie om bepaalde milieubepalin- gen uit de bouw- en politiever ordening samen te voegen tot één milieuverordening. Zij be loofde hem deze zaken uitvoe- ng te bespreken in het colle ge. De discussies over de „Notitie milieuzaken" waren volgens CDA-afgevaardigde L. Speel mat. Zijns inziens kwam dit, omdat te weinig diepgaand in de materie was gespit Hij was dan ook enigszins teleur gesteld over de inhoud daar van. De heer L. de Zeeuw (WD) en J. van de Griend (PPR) waren het beiden eens met wethou der Van Eek dat het in het verleden maar al te vaak heeft ontbroken aan een ge coördineerd milieubeleid in ruimer verband. Als schrij nend voorbeeld van slechte coördinatie noemde de heer De Zeeuw de Kruwal-affaire. Ondanks de handtekening van de minister ging de bouw van deze fabriek niet door als gevolg van politieke tegenstel lingen in gewestelijke PvdA- gelederen. De meeste kritiek op de notitie had A. J. Wustrow (PvdA). Hij vond het belachelijk dat in de milieunotitie, zaken als versto ring van het biologisch even wicht naast het weggooien van een papiertje uit het raam en te vroeg buiten zetten van vuilniszakken worden ge plaatst. „Die laatste zaken zouden eigenlijk uit de nota gescheurd moeten worden", zo betoogde hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1