WACHTEN OP BETER WEER „Representatieve ocratie vol doet niet sneer99 mm Maasland openbare krijgt één school Lid moet ook buiten de stad kramen wonen fflet gaat weer beginnen Toenemend aantal onveilige fietsen suiker M Technisch rapport vóór 1 juli Maar Autodiefstal ln£ o-avond Groenoord Burgemeester Lems op tweedaags congres van Nederlandse gemeentebestuurders: Politiecontrole op komst Met van Gilse geleisuiker maakt u in n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Tony Boltini in Maassluis Inspraak voor Hoeve-buurt DONDERDAG 9 JUNI 1977 VD/SCAVW -*' De Le-Laatwoningcn: Vlaardingen Vóór 1 juli moet het technisch rapport over de De-Laatwoningen in Vlaar dingen Holy in handen zijn van het college van burge meester en wethouders. B en H' feunnen dan bekijken of de 144 woningen in aanmerking komen voor een opknapbeurt. De heer K. H. M. Evenhuis van het gemeentelijk woningbe drijf heeft gisteren de hoop uitgesproken, dat voor het einde van deze maand het op stellen van genoemd rapport achter de rug is. Hij geeft grif toe dat het karwei lang op zich heeft laten wachten. „Maar", verontschuldigt Evenhuis, „daar kunnen wij niks aan doen. Ais het college ons andere opdrachten geeft, die volgens B en W belangrij ker zijn, dan moeten wij ons daarbij neerleggen". Het technisch rapport waar over het woningbedrijf zich al sinds oktober '76 buigt - is momenteel voor de helft klaar. Evenhuis verwacht toch dat op zeer korte termijn de klus kan worden afgerond. Voor de bewoners zal dit zeker een verrassing zijn. Bewoner Leo van Dorpel hierover: „Ik had de moed al een beetje opgegeven. Het duurde alle maal zó lang. Je begon je gewoon af te vragen of dat lange wachten niet een of an dere tactische zet zou kunnen zijn om de kwestie onder de tafel te schuiven". Van Dorpel heeft er we! aan gedacht om het woningbedrijf op te bellen om de stand van zaken te vernemen, „Maar", vertelt hij, „ik heb zo'n ver moeden dat ik - bij het horen van hun argumenten voor de vertraging - grof zou zijn uit- gevallen". De gebreken die de 96 eenge- zins- en 48 bejaardenwonin gen vertonen, zijn - volgens Van Dorpel - de slechte toe stand van de douches, de ko zijnen en de vochtigheid in het algemeen. Van Dorpel: „De schimmel staat op de mu ren!11. Vlaardingen Van het par keerterrein aan de Ekstcrlaan is in de nacht van maandag op dinsdag een personenauto - merk Simca - gestolen- Het kenteken van de wagen is 20 08 SX. Jn dezelfde nacht werd een an dere auto - ook een Simca - opengebroken. Deze wagen stond op de parkeerplaats aan de Wenenweg. De bedrading van het voertuig is doorge knipt. Schiedam Voor de bewoners van het Willem Landreplein en het Cornelia van Zanten- plein in Groenoord wordt dinsdagavond 14 juni een in formatie-avond gehouden. Op deze bijeenkomst in de Dr. Sauerschool wordt getoond hoe de omgeving er uit zou kunnen zien na de komende herbestrating. De reconstructieplannen 21 jn opgesteld door gemeente ambtenaren en leden van de inspraakgroep, ofwel buurtbe woners. Na deze info-avond zal de gemeente de plannen mogelijk aanpassen en daar na opnieuw voorleggen aan de werkgroepen van bewo ners en scholen. Dat zal op 28 en 29 juni gebeuren. Het defi nitieve plan dat daarna zal worden opgesteld wordt aan het eind van dit jaar uitge voerd. De tijd van teer lucht, zeilen en touwkabels is in Vlaardingen even teruggekeerd. Se dert enige dagen namelijk ligt aan de zuidkant van de Koningin Wil- heiminahaven. tussen a lie sche- pen van deze tijd, een heel oude uit 1915 daterende Engelse zeilboot, een bark om pre cies te zijn. „The old lady", want zo noemen de traditiegetrou we Engelsen der gelijke oude schepen maar at te graag, kan dan wei oud zijn, „zij" is echter wel de gelijk en nog niet zo gek leng gele den verbouwd. Enkele gegevens voor de liefheb bers: lengte 27 meter, breedte 8 meter, bruto ton nage 1QS ton. grote mast 15 meter, topmast eveneens 15 me ter, spriet 20 me ter, bezaanmast 8 meter, bezaan spriet 9 meter de totale zeeopper vlakte bedraagt 450 m2. De typisch Engel se sailing barge werd in 1915 in Harwich ge bouwd door McLearon en be voer als „the Re- doutabie" dertig jaar lang de (oos- tjkustwateren van Engeland, Tijdens deze soms barre tochten werd al leen gebruik ge maakt van de zei len. Hoewel het indertijd ging om een vrachtschip, deed de bark meermalen met succes mee aan zeilwedstrijden voor dit type hou ten platbodems. Tussen 1929 en 1938 won de bark tweemaal de be kende Thames and Medway re gatta, zij werd zesmaal tweede en eenmaal der de. fn 1947 werd in het schip een motor gezet en werden de mas ten en zeilen weggehaald. Tot 1973 bleef de „kale" bark ge woon varen ais vrachtscheepje. In datzelfde jaar kocht een fabri- kant van kopieer- ken. Alleen de de expositie. In lemaal naar wens apparatuur het naam heeft niets de afgelopen we- is, heeft David zo- motorbootje op vrouwelijks meer. ken heeft het een lang zijn ankers en gaf vervolgens De oude dame trip door ons uitgeworpen in aan scheepsbou- heet vandaag de land gemaakt, de Wilhelminaha- wers de opdracht dag David Gestet- Daar deze nu ven, wachtend op er weer een „old ner en doet beëindigd is, en beter weer. lady" van te ma- dienst als varen- het weer niet he- EINDHOVEN „De huidige Representatieve democratie de democratie van vertegen woordigers die om de vier jaar worden gekozen, voldoet niet meer. Vooral de lokale democratie beeft de gelegen heid die representatieve de mocratie aan te vullen met vormen van medebestuur". Dit zei drs, A. Lems, burge meester van Schiedam woensdagmorgen in Eindho ven op een tweedaags con gres van de vereniging Ne derlandse gemeenten. Dit congres - dat wordt bijge woond door ruim 1.900 Burge meesters, wethouders en raadsleden - heeft als thema „besturen en meebesturen". Volgens de heer Lems moet on der meebesturen worden ver staan het op een of andere wijze betrokken warden in het besluitvormingsproces zonder de eindverantwoorde lijkheid te dragen. De proble men van de lokale overheid moeten zijns inziens worden ontleed in „huis- tuin- en keu kenproblemen" teneinde 2e voor iedereen begrijpbaar te maken. Wanneer de burger vindt dat hij van hel gemeentebestuur te weinig informatie krijgt moet dat niet tot gevolg hebben dat die burger wordt doodge- goooid met gegevens. „Dat is overigens wel een algemeen bekende vorm van manipula tie geworden. De vraag is niet hoe geven wij zoveel mogelijk informatie, maar: hoe wordt die informatie verwerkt Een onderzoek daarnaar is hard nodig", aldus drs, Lems. „Als het bestuur niet^ passend reageert op de behoefte van de burgers om mee te denken, mee te spreken, mee te weten en eventueel mee te beslissen dan ontstaat er een span ningsveld dat gemakkelijk tot een uitbarsing kan leiden. Het kan er ook toe leiden dat een burgerij zich van het bestuur afwendt en dat is ernstiger dan die uitbarsting, want het heeft de dood van de lokale democratie tot gevolg", aldus drs, Lems. Verklaren Naar de mening van Lems moet het gemeentebestuur van het begint tot het eind van het proces telkens het waarom van bepaalde handelingen verklaren. „Daardoor ontstaat de minste kans dat de betrok kene zich bedrogen voelt. Dat gevoel leidt immers tot actie op het moment waarop nau welijks meer iets verholpen kan worden. Er zijn grenzen aan het acceptatievermogen van de burger", aldus drs. Lems, die daar nog aan toe voegde dat het gemeentebe stuur moet inspelen op de ver langens en behoeften van de burgerij. „Wil het niet op een verschrikkelijke manier de kous op de kop krijgen". Bij het introduceren van een of andere vorm van medebe stuur moet het ambtenarenap paraat over de middelen be schikken om deze nieuwe werkwijze te volgen. „Anders maakt men alleen een vrien- j delijke buiging naar de bur- i ger en blijft alles in feite bij het oude". Een nieuw be stuurscollege moet aan het ambtenarenkorps ook duide lijk maken wat de betekenis is van eert beleidsprogramma en waar de prioriteiten liggen. Daardoor stijgt in de ogen van de heer Lems de kwaliteit van de adviezen van het amb tenarenkorps. In zijn betoog wees Lems er ook op dat de laatste jaren niet alleen wantrouwen is ont staan tussen overheid en bur ger maar ook binnen de gele deren van het bestuur..Moest vroeger een raadslid het heel duidelijk maken dat een. wet- Vlaardingen Steeds meer fietsen in Vlaardingen voldoen niet aan de eisen van de verkeersveiligheid. De politie maakt zich ernstig zorgen over deze situatie. Binnenkort zal dan ook een ge richte controle worden gehou den door de Vlaardingse poli tie. Als bij deze controle ont breken aan het licht komen dan zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Fietsen en bromfietsen moeten volgens de verkeersvoor- schriftcn voorzien zijn van een achterspatbord dat over een lengte van tenminste der tig centimeter, gemeten vanaf het ondereinde, helder wit of geel retrofleeterend moet zijn. Ook de lichte racefietsen die helemaal geen achterspat bord hebben vallen onder deze bepalingen. Voorts valt het de politie op dat veel fiet sers zonder bel rijden hetgeen ook verboden is. Maasland De openbare basis school De Schutse en de openbare kleuterschool De Schuttertjes in Maasland worden geïntegreerd. Beide scholen zijn opgenomen in het activeringsplan van mi nister J. A. van Kemenade. Vooruitlopend op de totale een wording van het kleuter- en basisonderwijs, heeft de mi nister een activeringsplan op gesteld. Na uitgebreide selec tie zijn daar voor honderd scholen uitgekozen, waarvan de openbare school in Maas land er één is. In het eerste jaar zal het activer ingsplan zich voornamelijk richten op de onderbouw (4 tot 8 jarigen) van de scholen. Eén der belangrijkste punten is verder de totstandkoming van één school voor kinderen Vlaardingen Uit een pand aan de Energieweg in Vlaar dingen is begin deze week eni ge apparatuur ontvreemd. Onder de buit bevindt zich een rekenmachine en een mi- crotestmeter. De totale waar de van de gestolen waar be draagt 1550 gulden. Bij de inbraak werd een schade waneerioht van 1SA crnl/tpn advertentie Nuiszelfjammakendoodeenvoudig 2elf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van G ilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken. Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1.65 over te maken op^ - postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse» Roosendaal. alweer zo'11 opmerkelijk Suiker Unie produkt van 4 tot 12 jaar. Dus niet meer twee afzonderlijke scho len. Verder is het plan er op gericht om de kinderen zoveel moge lijk individuele begeleiding te geven,De gevarieerde op- j drachten (diverse moeilijk heidsgraden), gericht op de mogelijkheden van ieder kind I (differentiatie nemen even- j eens een belangrijke plaats in, evenals de creativiteit. Door het plan krijgen de scho len extra faciliteiten. Voor de aankoop van materialen komt bijvoorbeeld 4000 gulden ex tra beschikbaar. Verder komt er extra begeleiding door een groep deskundigen, aange steld door het ministerie, ter wijl er twee extra schooltijden voor een onderwijzeres door het rijk worden betaald. Hier voor is de in Maasland wo nende onderwijzeres me vrouw Tinbergen aangetrok- ken. Overigens komt het acti veringsplan op de op 13 juni te houden ouderavond van De Schutse nog uitgebreid aan de orde. Tijdens die vergadering zal ook het schoolzwemmen ter sorake komen. houder het niet goed deed,- tegenwoordig moet de wet houder zelf bewijzen dat hij het 20 goed doet. Op zichzelf is dit de omkering van de bewijslast niet zozeer een ge vaar. ware hel niet dat het inwisselen van het vertrou wen voor het wantrouwen een kwestie van mentaliteit is ge worden. Een kwalijke menta liteit omdat sommige zaken niet te bewijzen zijn". Naar de mening van drs. Lems zijn tengevolge van dat wan trouwen vele dagelijkse bestu ren gesneuveld zonder dat de opvolgers tot betere prestaties zijn gekomen. Dit effect wordt verhoogd door de kor tere zittingsduur van raadsle den. „Die kortere zittingsduur is voor de raadsleden zelf niet zo'n bezwaar maar wei voor al diegenen die met hen te maken hebben. Die vederge wichten en hemelbestormers die in een periode van vier jaar de samenleving wel eens naar hun hand zullen zetten, tasten de maatschappij meer aan dan zij zelf beseffen, het is tragisch te zien dat de bur ger die deze lieden gekozen hebben tevens hun slachtoffer zijn". Kritiek Zoldertheater op model culturele raad Schiedam Wanneer iemand zich buitengewoon inspant voor het culturele leven in de stad. mag hij niet uit de cul turele raad worden geweerd aileen omdat hij niet ïn Schiedam woont. Dat zou on zin zijn, vindt het bestuur van het Zoldertheater in de Teerstoof. „Die woonplaatseis is niet te-" recht. Juist in deze tijd van toenemende suburbanisatie en vervlechting van stedelijke belangen en voorzieningen binnen gewest Rijnmond moet deze voorwaarde niet gelden" - daarmee haakt het theaterbestuur in op het mo del voor een culturele raad. dat ter behandeling ligt bij de Schiedamse Gemeenschap. Deze stichting maakt de culture le dienst uit in de stad en voelt zich na jaren ploeteren nu rijp om een vlotter wer kend orgaan als een culturele raad in te stellen. De streefda tum is al geruime tijd 1 janua ri, deze keer wel te verstaan in 1978. Als voorbeelden heeft de SG de culturele instanties van Delft, Dordrecht, Vlaar dingen en IJmuiden gekoes terd. Het bestuur van het theater in de Nieuwstraat vraagt zich af, waarom in het model op de SG-tafel de eis is ingevoerd dat leden van genoemde raad in Schiedam wonen. „Waar schijnlijk is gezocht naar een overeenkomst met het ge meentebestuur", schrijft Jan van der Meer namens het Zol dertheater. Hij maakt echter duidelijk, dat democratie in Schiedam voor de gemeente raad een eerste eis is en dat zulke inspraak ook wel moet gelden in het culturele gebeu ren maar dat men daar elk enthousiasme moet benutten, ook als dat „van buitenaf' komt Het theaterbestuur bestaat uit Maassluis Circus Toni Boltini luidt de naam, winkelcentrum Koningsboek in Maassluis is de plaats, zaterdag en zondag 11 en 12 juni de tijd en de slogan luidt: „Het spel gaat weer beginnen". En in deze kreet ligt de nadruk op het woordje „weer". Onlangs leek hel circus van Toni Boltini gedoemd te verdwijnen. Door openbare verkoop van het gehele materieel was het einde nabij. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij en dat gold ook voor het grootste Nederlandse circus. Het materieel, verkocht in opdracht van de fiscus en bedrijfsver enigingen, werd door talloze circusminnaars opgekocht. Dat! redde het circus en werk voor zo'n driehonderd man. Het spel kon dus weer beginnen. Het spel tussen mens en dier, een spel met bal of muziek, maar zeker ook een spel van mens tot mens. Binnen deze sfeer wordt ook dit jaar de piste gevuld 1 met een programma waarbij men enkele uren kan genieten van puur circus. Alles speelt zich daarbij af in de gloednieuwe circustent van Tony Boltini waar voor de opbouw en afbraak een waar leger aan Marokkanen, Turken en Duitsers in actie komt. „Het spel gaat weer beginnen" met internationale artiesten uitj Duitsland, Hongarije, Roemenië, Nieuw-Zeeland, Bulgarije om maar even te noemen. Zoals gezegd, het circus slaat zaterdag zijn tenten op, voor het! hooggeëerd publiek uit Maassluis en omgeving. iU w Deze aap helpt een handje bij de opbouw van het] 1 niir.üft. dertien leden. Ongeveer de helft woont buiten Schiedam en zou dus niet in aanmerking komen voor een zetel in de op te richten culturele raad. Ket is maar een voorbeeld. In fei te is het rijtje langer. De di recteuren van het Passage- theater en het stedelijk mu seum wonen ook elders. Vol gens het model, dat de SG nu behandelt, kan men ach af vragen: betekent dat minder betrokkenheid bij de Sehie- damse cultuur? Volgens de re denatie van het Zoldertheater wordt die vraag ontkennend beantwoord. Meer kritiek De bestuursleden hebben nog meer kritiek. Volgens het hui dige ontwerp voor een cultu rele raad wordt straks een „integraal beleid" gevoerd. Dat houdt in, dat bijvoorbeeld het gemeente-archief bij het totale gebeuren 20U worden betrokken. Het Zoldertheater ziet echter de samenhang niet tussen instellingen zoals het archief, Passage en een wille- keurige zangvereniging. Een facetbeleid vinden de bestuur sleden zinniger. Daarmee doe len zij op een beleid, dat voor elk cultureel onderdeel afzon derlijk wordt gevoerd. Wan neer dan een gebundeld pak ket de deur uit moet naar de gemeenteraad, om subsidie los te peuteren, moet dat niet een integraal beleid zijn (waarbij de relatie tussen de diverse culturele activiteiten van ondergeschikt belang is, of zelfs gezocht), maar dan moet dat de som zijn van de aparte beleidsonderdelen. Het theater bestuur wijst op Delft en Dordrecht, waar men streeft naar een integraal be leid, evenwel tot nog toe zon der succes. „Dat lijkt dus niet" verwonderlijk. Men moet zich niet inspannen om iets na te streven dat nauwelijks reëel en dus niet te realiseren is. Bovendien moet de raad niet met een beleid willen betutte len, maar adviseren, hulp ver lenen en coördineren", vindt het bestuur. Vlaardingen De bewoners van de Hoeve-buurt in Holy- noord krijgen van de gemeen te de gelegenheid zich uit te spreken over de inrichting van een aantal terreintjes In die omgeving. Aan 168 bewoners is daarvoor een enquêteformulier gezon den. De uitslag van deze en quête tijdens de vergadering van maandag worden bekend gemaakt. De afdeling plant soenen zal op de avond aan vullende informatie verstrek ken. De mogelijkheden voor de aankleding van de terrein tjes zijn niet onbeperkt, zo laat de gemeente de Hoeve- buurtbewoners weten. Aan spelvoorzicningen en dergelij ke mag voor honderd gulden per woning worden besteed afgezien het geld, dat beschik baar is voor verharding en groen. In totaal gaat het dus om 68.Ö0Q.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3