LTgit We zullen niet vergeten" Scholieren practisch vrij van hoofdluis Wethouder start aanleg kabel-tv Bibliotheek moet filialen opdoeken Voor 16 mille uit parlevinker gestolen "Maak van gemeesile- pand atelier" Inbraken opgelost VRIJDAG 10 JUNI 1977 Schoolartsendiensten: Geld weg na kroegentocht Meevaller van ruim een miljoen Geen belangstelling voor platen-uitleen Schapen scheren en wol spinnen Vuil in brand i Wiesenthal wordt hartelijk verwelkomd in Maassluis De kinderen van de kleuter- ent basisscholen in het Water weggebied Noord hebben, op een enkele uitzondering na, geen last van hoofdluis. Lan delijk gezien Is de luis weer sterk in opmars. Herhaalde malen maken krante-artike- len en radiopraatjes daarvan melding. Begin deze week nog sprak dr. De Jonge van de zogehete landelijke werk groep „Luizen" over een Iuis- explosie. De schoolartsen diensten in Maasluis, Maas land Vlaardingen en Schie dam hebben echter laten we ten dat daar geen sprake van is, „Het gaat om hooguit enkele gevallen", 20 zeggen de schoolartsen. In Vlaardingen en Schiedam is in de afgelo pen maanden slechts bij enke le kinderen hoofdluis gecon stateerd. Wanneer dat het ge val is worden ook familiele den broers en zusters gecontroleerd wat weer tot ge volg kan hebben dat de schoolartsendienst ook op an dere scholen moet controle ren. In Maassluis is de laatste maanden zelfs helemaal geen geval van hoofdluis gemeld. Dokter E. Maartense, school arts in Vlaardingen, zegt dat het aantal geconstateerde ge vallen van hoofdkluis in ieder geval minder is dan vorig jaar. De Vlaardingse school artsendienst heeft de zorg over 18.000 leerlingen, van wie 12.000 bij het kleuter-basison- derwijs. „Doorgaans wordt hoofdluis vooral waargeno men bij de oudere jeugd" zo zegt schoolarts Maartsense. Haar collega mevrouw J. C. A, Oudejans-van Gasteren uit Schiedam weet weliswaar geen exacte getallen uit haar hoofd te noemen, maar zij is er van overtuigd dat het aan tal gevallen van hoofdluis in Schiedam meevalt, zeker op dit moment „Als er wat ge- constateerd wordt", zo zegt zij, „dan is dat pas na de schoolvakanties". Verder vindt zij het nuttig dat de werkgroep „Luizen" probeert het luisprobleem uit de taboe sfeer te halen. Volgens dr. Maartense zijn er twee oorzaken aan te wijzen van hoofdluis. De eerste daar van is een slechte hygiëne, de tweede is de resistentie het bestand zijn tegen tegen het hoofdwater. Om zo veel mogelijk het hoofd te bieden aan de opmars van de hoofd luis wordt in het najaar een landelijke anti-luis-campagne gevoerd. Vlaardingen Bewoners uit de Oostwijk hebben plannen voor het hoekpand aan de Binnensingel/2e Maasbos straat. Het ruime pand - dat eigendom is van de gemeente - wordt momenteel slechts gedeelte lijk bewoond. De (enige) be woonster heeft echter aange kondigd dat zij gerezen op stapt Bij de bewoners is dan ook het plannetje gereyen om het huis in te richten als ate lier voor een tweetal kunste naars, dat in de directe omge ving woont Eventueel zou volgens de bewoners, een ruimte kunnen worden inge richt als buurthuis voor de bewoners van de 2e Maasbos straat en Binnensingel. Het verwezenlijken van de plan nen is afhanï ':jk van de waardering di< ae gemeente ervoor kan opbrengen. Don derdagavond zal de zaak wor den aangekaart op het wijk overleg tussen bewoners en wethouders. Deze bijeen komst wordt gehouden in het buurtcentrum in de Ooster straat 112, Aanvang 20 uur. Schiedam Na een bezoek aan verschillende horecazaken was de 33-j^rjge kleuterleid ster N, K. haar portemonnee met tweehonderd gulden kwijt. Bij de politie heeft de Schiedamse aangifte gedaan van diefstal. Zij had geen idee meer, waar de beurs kan zijn verdwenen. Maassluis Wethouder Isaac van der Knaap heeft in een demonstratiewagen op het parkeerterrein in de Maas- sluise Vertowijk op symboli sche wijze het startsein gege ven voor de aanleg van de Centrale Antenne Inrichting (CAI). Hiervan is inmiddels bekend geworden dat de aan- legkosten veel lager zullen uitvallen dan aanvakelijk was voorzien. Tijdens de be gin deze week gehouden raadsvergadering maakte „te levisiewethouder" Van der Knaap bekend dat door in schakeling van een andere in- stallateur de gemeente 1,1 j miljoen gulden bespaart. j Op diezelfde raadsvergadering had Leen de Zeeuw (WD), die zich steeds intensief heeft ingezet om de kabel-tv in Maassluis te krijgen, ge vraagd wat de gemeente nu meent te gaan doen met dat miljoen. Van der Knaap kon daar nog geen duidelijk ant woord op geven, maar duide lijk was hij wel in de medede ling dat de 1-miljoen meeval ler niet zal worden verrekend in de abonnementsprijs. Na het startsein, het overhalen van een handeltje, waardoor op zes schermen de beelden van Nederlandse, Duitse en Belgische zenders verschenen, vertelde wethouder Van der Knaap nog eens hij had dit al eerder in de raad gezegd dat zo snel mogelijk con tact moet worden opgenomen met Rotterdam met het ver zoek gebruik te mogen maken van een in die stad opgestelde straalzender. Deze kan name lijk de opgevangen buiten landse signalen overzenden naar de grote tv-mast die op de Seringenflat staat in de Rozenlaan, Hierdoor zal de ontvangst van de buitenland se stations nog meer verbe terd worden dan nu de ver wachting is. Over de abonnementsprijs zei Van der Knaap onder meer: „Als je die vergelijkt met die in andere steden zoals Rotter dam, dan mogen wij hier niet ontevreden zijn." Zoals be kend gaat het abonnement per aansluiting zeven gulden vijfentachtig kosten. Niet zo hoog, vandaar de de wethou der rekent dat zo'n 95 procent van de Maassluise tv-bezitters zich op de CAI laat laten aan sluiten. J)e misdaden door nazi-Duits- land begaan, zijn slechts joodse leugens. De gaskamers waren slechts bakovens voor brood voor de krijgsgevange nen. Het totaal omgekomen aantal Joden in de oorlog be draagt maar zo'n honderddui zend. Deze verhalen doen thans de ronde in datzelfde Duitsland waar de misdaden (tijdens de Tweede Werel doorlog) zijn begaan." Dit zei Simon Wiesenthal dins dagmiddag tijdens de opening van het 32-ste jaarcongrs jaar- congés ex-politieke gevange nen (Expogé) in de Maassluise Koningshof. Met deze harde woorden steekt de Oostenrij ker zijn teleurstelling bepaald niet onder stoelen of banken. Hij vervolgde; „Tijdens de processen in Nuernberg heer ste bij iedereen de opvatting: r dit mogen en zullen we nooit vergeten. Nu zijn we ruim dertig jaar verder. Bij wie leven de gebeurtenissen nog j uit de oorlogsjaren? Zijn de doden toch voor niets gestor- 1 ven?" Voor Wiesenthal lijkt zijn speur- werk naar nazi-misdadigere, die zich overal ter wereld schuil houden, niet meer zijn i belangrijkste taak. Voorop I stelt hij nu het overdragen van ervaringen van hen, die de verschrikkingen hebben meegemaakt. Vandaar zijn te- leursteling over de gemiddel de leeftijd van hen, die woens dag tijdens de opening van het congres van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd waren gekomen om naar zijn rede te luisteren. „Waarom hebben we de jongeren niet meege bracht? Juist voor hen zitten we hier," Sinds drie jaar spreekt Wiesent hal voornamelijk jongeren toe. Dit jaar reist hij twintig universiteiten af waar hij le zingen voor de studenten ver zorgt. Verder volgt hij nauw lettend de activiteiten van nieuwe fascistische groeperin gen over de gehele wereld. In dossier staan de namen van meer dan honderd fascisti sche groeperingen in de Ver enigde Staten vermeld. Hij waarschuwt tegen de opkomst van nieuwe rechts-extremisti- sche partijen in Duitsland, die door de overheid weinig in de weg wordt gelegd. „Men denkt, het kan geen kwaad. Maar wanneer zullen we le ren, dat wat tegen de Joden is misdaan tegen iedere bevol kingsgroep zich kan herhalen als haat de politieke basis is van een regering?" Simon Wiesenthal richt zich tol de jongeren, die de jaren '40- '45 niet hebben meegemaakt. „De geschiedenis mag niet verloren gaan," stelt hij, „op dat als de dag van de beproe ving komt zij weten waar zij voor komen te staan." „En als de geschiedenis zich zal her halen dan is dat onze schuld, dan hebben we onze ervarin gen onvoldoende overgedra gen" Volks Unie „Laat de les van toen goed ge leerd zijn en laat ons allen steeds elke anti-democrati sche tendens van ons volk aan de kaak stellen," zei gister middag Vlaardings burge meester Wim Kieboom in zijn rede tegen de congresgangers. „Laat ons ongeacht onze le vensbeschouwelijke of politie ke overtuiging, ons daartegen direct te weer stellen, dan kan elke herhaling, hoe gering dan ook, van het gebeuren tussen 1940 en 1945 worden voorko men." Kieboom waarschuwde daarom voor „dat ene element van de uitslag van de jongste Tweede Kamerverkiezingen, namelijk dat maar een gering percentage van ons volk dat nu leeft instemming heeft be tuigd met de racistische en andere niet-Nederlandse kre ten van een aantal lieden, dat zich heeft verenigd in de zoge naamde Nederlandse Volks Unie. Hoewel een gering per centage, toch waren het nog tienduizenden te veel, die hun stem op deze op de N.S.B. lijkende club uitbrachten. Vóór 1940, in de dertiger ja ren, werden dikwijls mensen uitgelachen, die waarschuw den voor de antidemocrati sche tendensen van de N.S.B. De harde lessen daarna heb ben de lachers het lachen doen vergaan" aldus Kie boom, die voorts stelde dat herdenken na 32 jaren na het einde van die donkere nacht in de geschiedenis onvoldoen de is: „De gebrachte offers dienen een positief gevolg te hebben. Zij dienen het gehele Nederlandse volk steeds te- worden voorgehouden." Viering Er ligt dus nog genoeg werk voor de ex-politieke gevange nen uit de bezettingsjaren. Enerzijds Is het aantal fascis tische organisaties groeiende, anderzijds neemt de belang stelling voor de rechten van de mens toe. Door Amnesty International is 1977 uitgeroe pen tot het jaar van de politie ke gevangene. „Aan aüe Ne- door Chris van Brem en der landers moet steeds weer worden ingeprent hoe belang rijk het is, dat vrijheid werd herwonnen in die vijf jaar van strijd en opoffering. En dan niet alleen door op de 4e mei de gevallenen te herden ken." Ook op 5 mei behoren wij elk jaar opnieuw onze herwonnen vrijheid te vieren. Het is te gek, dat wij dat tegenwoordig maar éénmaal per vjjf jaar mogen doen, aldus Kieboom. Vlaardings eerste burger voegt jaarlijks dan ook de daad bij het woord. Op 5 mei neemt hij Steevast een snip perdag. „Het begrip mensen rechten heeft vandaag de dag een diepere en algemenere be tekenis gekregen dan in het tamelijk gezapige Nederland van voor 1940 vaak het geval was," schrijft commissaris van de koningin mr. Maarten Vrolijk in het congresboekje van het Expogé. En tot de leden van de vereniging: „U bent bij uitstek gerechtigd de medemens daarin voor te gaan." De centrale bibliotheek op de Lange Haven heeft straks waarschijnlijk nog maar drie filialen. Schiedam Minder filialer houdt de bibliotheek over. wanneer de spreidingsnormen van staatssecretaris drs. Wim Meijer gaan gelden. Het huidi ge aantal van vijf wordt dan waarschijnlijk teruggebracht naar drie, en op die geringe hoeveelheid wordt het perso neelsledenbestand afgestemd. Minder personeel dus, het geen de commissie voor de gemeenschappelijke openbare bibliotheek ernstig zorgen baart. Aanstaande dinsdag vergadert de bibliotheekcom missie daarover in het stads kantoor. Om acht uur 's avonds is de aanvang. Behalve de centrale op de Lan ge Haven en de jeugdbiblio theken op de Dam en in de Archimedesstraat blijven in de toekomst open: filiaal Oost in de Lorentdaan, een filiaal in Nieuwland {Parkweg of Dr. Wibautplein) en het füiaal in Noord dat straks verhuist van het noodgebouw op het Jac ques Urlusplein naar winkel centrum Kethel. Dat valt af te leiden uit een voorafgegane discussie tussen de leden van de bibliotheekcommissie. Aanvankelijk heeft het ernaar uitgezien, dat door het ophef fen van één der beide filialen in Nieuwland een aantal ar beidskrachten zou vrijkomen voor documentatie, los van de directe dienstverlening. Op het ogenblik gelden echter geen vaste normen voor het aantal werknemers, maar staatssecretaris Meijer wil be zuinigen. Geen koninginnedag of andere feestdag, toch kermis in Vlaar- dingen-Holy. Zo'n brok amusement gaat er bij de jeugd altijd v/el in. Je maakt er zelf een feest van, in de zweefmolen bijvoor beeld. Indien de nieuwe regeling wordt ingevoerd wat overigens in principe nog een paar jaar kan worden uitgesteld houdt de bibliotheek tevens geen ruimte en mankracht over voor nieuwe activiteiten. Zo is bij directeur W. F. van der Blij het verzoek binnenge komen een speel-otheek in te richten (een verzameling speelgoed voor gehandicap ten). Dat verzoek is doorge speeld naar het college van burgemeester en wethouders, maar een geldelijke vergoe ding is niet te verwachten. Voorts heeft commissielid A. L Stegman gevraagd naar de mogelijkheden voor een disco theek in Schiedam, zoals Rot terdam er één heeft bij de Doelen en Vlaardingen in de Van Hogendorplaan (bij het Groen van Prinstererlyceum). Van een dergelijke platen-uit leen zijn directeur Van dei Büj en verantwoordelijk wet houder Herman Posthoorn geen voorstanders. Investering speelt voor hen een zware rol, bovendien is Steg man meegedeeld dat er prak tische bezwaren zijn. „Bij een dergelijke collectie is het pro bleem dat een niet meer vlek keloze plaat haar waarde ver liest, in tegenstelling tot een boek", is de redenatie. Een tape-otheek zou misschien kunnen. Segman noemt die probleem stelling nogal zv/art-wit. „Ir Rotterdam en Vlaardinger loopt de platenvoorziemni goed, ook uit financieel oog punt", heeft hij duidelijk ge maakt Van der Blsj raadt dt komst van een diseotheel toch af, gezien de spreiding snormen die van de staatsse cretaris zijn te verwachten. Schiedam Echt schaapswol is morgenochtend voor een aannemelijke prijs verkrijg baar bij de kinderboerderij van Arie Maat op de Kerk- weg. Een ouderwetse scha penscheerder komt de wol bijeengaren, waarna een de monstratie apinnen volgt. Mits het goed weer is, be gint de vermakelijkheid om tien uur. Bij regen wordt het gebeuren een week uit gesteld. De opbrengst van de wol komt ten goede aan de afdeling ponyrijden van mvalirien- sportveremging Ooievaars, welke afdeling bestaat bij de gratie van Maats kinder boerderij. Gehoopt wordt op veel belangstelling van spin ners en spinsters uit Schie dam en omgeving. Schiedam Met een water straal heeft de brandweer de- ze week 's nachts om een uur in de binnenstad een hoop huisvuil geblust. Het vuil was nabij het Herenpad door nog onbekende oorzaak m brand gevlogen. Schiedam Een Maassluise chauffeur heeft een reeks inbraken en diefstallen bekend tegenover de Schiedamse politie. Vanoch tend is hij voorgeleid aan de officier van justitie ui Rotterdam. De man heet A. de J. en is 24. Agenten hielden hem deze week aan, toen hij rond half vijf 's nachts door de stad fietste. Hij droeg een vuilniszak, waarin de politiemannen het één en het ander aantrof: een tuner, een versterker, een achtsporenbandrecorder en een kostuum. Later op het bureau bleek de man nog een serie polshorloges op zak te hebben. Daar bekende hij ook andere inbraken dan die hij vlak voor zijn aanhouding had gepleegd. Drie keer probeerde hij het bij garage Unique op het Stationsplein, waar eenmaal een auto werd buitgemaakt. Een fiets sta! hij in Rotterdam, en bij de volksbond m Vlaardingen drong hij de kantine binnen. Verder stal hij ondermeer uit de stationsrestauratie m Schiedam kleine waren, waarvan het meeste in café's werd verkocht. De officier van justitie heeft ook de zestienjarige glaszetter J. M. van S. uit Schiedam boos aangekeken, toen de jongen hem bekende twee inbraken te hebben gepleegd. Uit een garage in de Burgemeester Honnerlage Gretelaan stal hij honderd gulden, uit een kistje in een woning aan de Willem Pastoorstraat ontvreemdde hij vijfhonderd gulden. Voor dat bedrag is voorts koffie buitgemaakt door inbrekers in een industrie- en handelsonderneming in de Tuin la an. Via het dak kwamen zij binnen: de zakken koffie stonden op zolder. Vlaardingen De poütle zoekt getuigen van de diefstal van een hoeveelheid goederen uit de parlevinker "Elisabeth". De diefstal is vermoedelijk in de nachtelijke uren gepleegd in het weekeinde van 3 juni. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ruim zes tien mile. Het is de politie gebleken, dat de dieven om de benedendek- se aanwezige voorraad te kun nen bereiken, een zwaar luik, hebben moeten openbranden. Dat werk kan met onzicht baar of geruisloos hebben plaatsgevonden, stelt de pob- tie. Getuigen worden daarom verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Het winkelschip ligt sedert eni ge jaren in de Vlaardingse haven. In het verleden werd de parlevinker veelvuldig door diefstallen geteisterd, vooral in de vorige ligplaats, de Botlek. Om herhaling te voorkomen verzoekt de politie een nabu rig scheepsbedrijf haar lasap- paratuur goed op te bergen. Dieven kunnen de apparatuur gemakkelijk gebruiken als in brekerswerktuig. De diefstal op de "Elisabeth" werd name lijk uitgevoerd met behulp van een brander, een boorma chine en slijptol, die uit een naburige keet zijn ontvreemd. De gestolen goederen 1 uit cassetterecorders, een schrijfmachine, projektor, twee dozen cassettebandjes, 87 Seiko- en 14 Secura horlo- ges

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3