Wesiland en Warschau verstevigen tïiinbouw- banden WfMm m Westlandse planten WOENSDAG 15 JUNI 1977 VDfSCWW Vo! aandacht voor da chrysanten- stekken, die de Poolse coöperatie Dawldy in samenwerking met Lyra- lior produceert. Binnenkort staan z in de Westlandse kassen. Lyraflor-directeur A. P. Boekestein blaast even uit. Zijn initiatief tot de Pooïs-Westiandse samenwerking op het gebied van de chrysantenstek heeft succes gehad. De verkenningstocht door de Poolse tuinbouw i3 de bekro ning van de beginfase. - v yr^ 4 '.T\ A V\ Warschau De eerste die ons begroet bij aan komst op het vliegveld van Warschau is de Poolse juni-ron. Een welkome verrassing voor het geselschap van rond de vijftig bloemen- en groeten- kwekers, tuinbouwdes- kuntligen en organisa toren, die afgelopen dinsdag zwaarbewolkt opstegen met vliegtuig, fotocamera's en goede zin voor drie dagen tuinbouw onder glas in Polen. Kijken naar chrysanten voorat want onder de aanwezige tuinders van het Zuid- en Noordhoüands glasdistrict, de medewerkers van de tuin- bouwstudieclubs, leden van het Naaldwijks proefstation en andere betrokkenen bij het tuinbouwbedrijf, zijn de chry santentelers toch in de meer derheid. Hoofddoel van de reis is dan ook een bezoek aan het Coöp eratieve productiebedrijf „Da- widy", even buiten Warschau, dat sinds ruim een jaar een begin heeft gemaakt met het stekken van jaarrond-chry- santen m samenwerking met het chrysantenstekbedrijf Ly- raflor m De Lier „Het is de eerste vorm van een dergelijke tuuibouwsamen- vverking tussen Poten en Ne derland, We zijn nu ruim een jaar bezig en met wat begifi- problemen hier en daar loopt bet uitstekend", vertelt ons Lyrafior-directeur Am Boe kestein aan de vooravond van het vertrek. Een geboren en getogen Westlander, tuinders- familie en ondernemend in veel meer dan een opzicht Want wie komt op het idee om juist in Polen chrysanten te gaan stekken, ze daarna wi-r naar Nederland te tiam-poru- ren. en ze dan te verkoper am de tinnder' „De kostprijs. Niet alleen de energiekosten, maar vooral de arbeidskosten. Energie en ar beid zijn in Polen relatief goedkoop. In het verleden had ik al wat contacten daar, on dermeer met het bednjf Da- vndy. Ze hadden pas gloed nieuwe kassen in Denemar ken gekocht, maar de kermis om er jn te werken koop je minder makkelijk. Toen dacht ik, waarom eigenlijk niet Wij leveren de moederplanten en de Westlandse ervaring, zij le veren daarmee goedkopere planten. En met het ge d dat we ze daarvoor betalen kun nen zij de kassen afbetalen'* Harde valuta Het afbetalen van in het westen gekochte investeringen is dan ook het vaste probleem van vrijwel alle bedrijven in dit deel van Europa, die niet di rect door de staat zelf wor den geleid. Regering sv oor schot tec in harde westerse valuta moeten ook weer, veelal in dollars, worden te rugbetaald. De Roemeense en Bulgaarse aankopen van Ne derlandse kassen zijn daar van een goed voorbeeld. Met de opbrengst van de tomaten- verkoop op de Westerse markt worden deze investe ringen weer terugbetaald. Is dat eenmaal gebeurd dan concentreert zich de afzet weer op de binnenlandse en Comecon-markt (Oosteurope- se tegenhanger van de EEG). Geldt dat misschien wat min der voor de Roemeense toma ten-export, toch zeker voor de chrysantenproductie in Po len, die nooit een echte con current kan worden door de geringe omvang. Want al is Polen met 34 mal joon inwoners qua oppervlexte bij na tien. keer zo groot als ons land en wordt bijna zeventig procent van de grond voor land- en tuinbouw gebruikt, het glasoppervlak van de kas sen wordt geschat op een goe de duizend hectare (in Neder land meer dan achtduizend), waarvan tweehonderd hectare bestemd zijn voor de bloe menteelt Van die tweehon derd ha. neemt de anjerteelt meer dan negentig procent voor haar rekening, daarna volgen rozen, gerbera's en he- 'Jemaal achteraan de chrysant. Drie dagen chrysanten tomaten en wodka De tomaten-groeikamer op een particulier teeltbe- drijS zorgt voor een regel matige toevoer van nieuwe planten. die in Polen pas bij de begra fenis dienst mag doen „Een wat treurige rol waar we verandering in willen brengen door ook meer kleuren en soorten op de markt te bren gen Op onze eigen markt en later wellicht die van de ande re socialistische landen", licht de president van coöperatie Dawidy toe als hij ons nu aankomst per bus van het vliegveld het bednjf rond leidt Niet „zijn" bedrijf, maar wel met de nodige trots De coöperatie bestaat nu twaalf jaar, heeft circa 150 leden en er werken zo'n vierhonderd mensen, verspreid over zeven productie-afdelingen Een daarvan, bijn» vee hectare, wordt gevormd door grote en hoge Deense kansen, m vier blokken, voor de chrysanten- stek Dit onderdeel heeft u - ook de meeste belangstelling van de gasten De diverse groei- en plantfasen, de kli maatregeling, de houten ta bletten, de beregening, de be lichting Hei wordt grondig bekeken en de reacties zijn merendeels gunstig Per blok worden zo'n ISO dui zend chrysanten gestekt, be- worteld en ingeplant, afkom stig van de beste kwaliteit virusvrije Westlandse plan ten, Er wordt ook met ver schillende substraten ge werkt Een vierde kassenblok is in aanbouw en'in de toe komst volgen er nog twee, ieder van een drieduizend meter glas. Voor het bedrijf Dawidy zelf is de bloemen teelt echter maar een klein onderdeel. Behalve nog wat anjerteelt, die afgestoten gaat worden, komt de voornaam ste winst van de varfcmsfok- kerij (vier tot zesduizend beesten), de viskwekerij en het bont (nertsproductie). Af hankelijk van het aantal ar beidsuren verdienen de werk nemers gemiddeld zevendui zend Zloty per maand (circa 560 gulden). Afhankelijk van de bedrijfsresultaten worden daarboven diverse premies uitgekeerd. De rondgang door het bednjf omvat ook een bezoek aan het tn aanbouw zijnde ketelhuis, dat over een maand het gehe le bedrijf van energie moet gaan voorzien Gestookt wordt met een soort poeder steenkool afkomstig uit de im mense steenkoolmijnen m Si- lezie Polen is de vierde steen koolproducent ter wereld en het zwarte goud is daar heet wat goedkoper dan ons aard gas Dat mag dan schoon zijn, ook tn kolen word: rekening ge houden met het milieu, getui ge de enorme afzuigkappen, die het vrijkomende stof moe ten opvangen Nederlandse twijfels over het tijdig gereed komen van de energievoorzie ningen worden optimistisch weggewuifd. Feit blijft wel dat wat er ook moet worden gebouwd, tot voor bijna het boutje en het moertje moet men zelf aan de slag De ver regaand gespecialiseerde toe- leveringsmdustne met alle prefabricaten kent Polen nog lang ruet Ais tenslotte de bus wordt opge zocht voor de laatste kilome ters naar hotel Metropol in net centrum van Warschau, waar de eerste indrukken on der Pools bier en de douche zullen worden verwerkt, zijn de pakken, overhemden en stropdassen ai aardig in over eenstemming gebracht met de stijgende temperatuur van het Poolse landklimaat. Bomen Nadat de buitenwijken zijn doorgewerkt blijken we ineens, bijna onopvallend, in bet centrum te zijn aangeko men. Geven vrijwel alle ste den deze overgang aan door van nieuw naar oud te groeien, in Warschau, een reuienstad met anderhalf miljoen inwoners, is alles nieuw. Na de Duitse bezet ting en de bevrijding door de Russen bleek van de eeuwe noude stad nog geen vijftien procent over te zijn. Deze val- komen verwoesting beteken de van de grond af opnieuw beginnen. Met uitzondering van het geheel gerecon strueerde en gerestaureerde middeleeuwse centrum lever de dat eindeloos brede boule vards op met massief grijze gebouwen, blokkendoos-flats vol kleine raampjes, keurige kruispunten met verkeer slichten, alles netjes, schoon en wel wat al te rechtlijnig. Een stad ook die vaag wel wat aan Rotterdam doet den ken, wat saaier, maar zeker ook minder tochtig en met meer bomen. Vooral bomen, en parken. Zel den. heb ik een stad gezien zo boordevol bomen, allemaal in keurige rijen langs de brede straten en de gazons zo gaaf en groen, dat een papiertje er 2ich er zou doodschamen. Het ligt er dan ook niet. Groen en gnjs zijn wel de bijna over heersende kleuren in Polens hoofdstad. Suikertaart Even overheersend is het pom peuze Kuituur-paleis, dat aJs een enorme suikertaart mid den in het moderne centrum zich 235 meter boven de stad verheit. Een cadeautje van Stalin nit 1952 en als je Polen mag geloven, en waarom zou je niet, hadden ze na de oor log liever wat meer te eten gehad. Zowel dat eten als het Kuituur-paleis worden op de eerste avond gecombineerd met een diner in één van de grote zalen, afgewisseld met een cabaretprogramma en daarin doet Warschau voor geen enkele wereldstad on der- Alleen de rijk vloeiende wodka smaakt heel wat beter dan die we in Nederland in geschonken krijgen. Die wodka is er dan ook de hoofdzaak van dat de woens dag iets later begint dan het programma voorschrijft Toch alüjd nog vroeg 'genoeg om de twee bedrijven die voor deze dag staan aangegeven ruimschoots van binnen en van buiten te bekijken Twee particuliere bedrijven djt keer een anjerteeltbednjf is het eerste aan de beurt. De eigenaar van deze zeven jaar oude pnvé-kwekenj beschikt over twee kassen van zeshon derd vierkante meter glas en enkele kleinere plastic kassen, die evenals de hoofdbassen met gas worden verwarmd Het bednjf, waarvan zijn vrouw mede-eigenaar is, is te klein voor steenkoolverwar ming. Gas is in dit geval goed koper Per kubieke meier gas betaalt hij rond de twee Zloty of wel zestien cent. Bij lage wintertemperaturen, de ge middelde temperatuur ligt in de winter drie graden lager op -3 graden dan bij ons, ver stookt deze tuinder rond de honderd kubieke meter gas per maand per vierkante me ter glas, met een totaaiver- bnnk van rond de 35 duizend kubieke meter per winter. geen door de Nederlanders aan de ruime kant wordt ge vonden, werkt zelf ook mee en krijgt er tijdens de zomer maanden nog wat helpers bij Een vierkante meter tuin- bouwgrond onder glas levert hem 180 tot 200 anjers op. Voor een anjer krijgt hij zev ventig procent van de detail- handelpnjs, dw.z. circa zeven Zloty (56 cent). In de winkel kost een anjer tussen de twaalf en viertien Zloty's (een gulden tot 1,20). In de twee plastic kassen worden de jon ge anjers gekweekt, tussen mei en november, afhankelijk van het weer. Het gehele bedrijf maakt een even keurig nette indruk als de eigenaar tevreden schijnt. Dat mag ook wel voor Poolse begrippen want liet comforta bele nieuwe huis, de prachtige aangelegde tuin met zwembad zijn met voor iedere Pool weg gelegd. In dit land geiden tuinders met een eigen bedrijf dan ook als rijke mensen". Ze moeten maar liefst de helft van het startkapitaal zelf op tafel leggen voordat de bank met de rest komt. Deze inge nieur lukte dat, bouwde de kassen zelf, gaf zijn baan als hoort tot het bedrijf. Daarin worden op circa veertig vier kante meter zes zevendui zend tomatenplanten in een periode van 45 dagen op vol doende grootte gebracht voor de kas. Ook hier een goedlo pend bedrijf met een voor Polen gemiddelde grootte tekst en foto's: Frans Aften van één a tweè hectare, keu rig onderhouden en een goed gewas en product voortbren gend. Een grootte echter dlc voor Nederlandse omstandig heden onrendabel zou zijn en die ook in schril contrast staat met het rnim dertig hectare grote staatsproduc- tiebedrijf dat nog volgt. Voor het zover is willen we ech ter behalve de tuinbouw ook nog wel wat Warschause in drukken opdoen. Na lunch en stadsrondrit zelf maar eens de straten in. Een straatbeeld dat overigens nauwelijks verschilt met het onze. Of het zou de afwezigheid van de fiets moe- Behalve de dfverse tuin bouwbedrijven werd ook de Poolse hoofdstad War schau zelf niet vergeten. Het geheel herbouwde ou de marktplein is één van de voornaamste bezien- waardigheden. Zwembad Hij heeft twee jaar anjerteelt achter de rug en is nu met de derdejaarsproductie bezig. Hij heeft vier man personeel, het- directeur van een groot be drijf eraan en koos de samen werking met de natuur. Door het wijde Poolse akker land haasten we ons naar de kastomaten De eigenaar van het bednjf, dat zich op dit product ncht beschikt over één hectare verwarmd glas Daarbij heeft hij vier hecta ren appelbomen. Na de toma- tenoogst rond half juli gaat hij over op anjer, nver moon vooral maar hij denkt aan nieuwe soorten Wat de to maat betreft, wil hij volgend jaar de sonata gaan proberen. Ook hij heeft enkele plastic kassen, waarin hij sla en jon ge anjers kweekt De plastic kas wordt in Polen dan ook duidelijk meer benut dan in ons land. Groeikam er Ook een eigen gioelkamer, In de kelder onder het huis, be ten zijn, want die ontbreekt volkomen. Misschien ook (iets) minder auto's. Het over vloedig aantal bussen, trams en taxi's vult die leemte wel op. Een gemiddelde rit per taxi komt op twintig Zloty, zo'n 1,60 althans volgens de offi ciële toeristenkoers van acht cent per Zloty. Maar de be reidheid van Polen om daar wat aan te doen is overweldi gend en het aanbod om dol lars, marken of guldens over te nemen voor bedragen m Pools geld die vier tot vijf keer hoger liggen dan de offi ciële koers wordt wel een keer per honderd meter gedaan. Natuurlijk is dat streng ver boden, maar met wat geluk komt een Zloty dan op nog geen twee cent en begint Po len op e^n luilekkerland te hjken. Goedkoop Levensmiddelen zija echter niet altijd even goedkoop. Een kilo tomaten 80 Zl, <6,4(1), een krop sla 40 Zl. (3,20) Kle ding en schoenen weer wel: honderd gulden voor een kos tuum en vijftig gulden voor een paar schoenen. In de boekwinkels hebben ze nog steeds de merkwaardige ge woonte om alle voorradige exemplaren van een boek kunstig gerangschikt in de etalage te leggen, hetgeen boordevolle etalages oplevert raet vijf verschillende boe ken. Ze zijn goedkoop en er is keus zat. Historisch Voor ons bet meest aantrekke lijke deel van de stad is mis schien het historische cen trum rond de twee oude marktpleinen. Met behulp van schilderijen, tekeningen, oneindig veel geld, tijd en inspanning zijn de Polen er in geslaagd dit deel uit de puinhopen van de oorlog aan de Warschause bevolking te rug te geven. Met de nodige verwaarlozing hier en daar is de authentieke indruk ver bluffend. Vooral ook 's avonds is het daar gezellig slenteren langs de ge veltjes en de terrasjes, de ca fe's en de talloze restaurants. De straatverlichting brandt op een veel lager pitje dan we hier gewend zijn, het oude centrum wordt er extra ro mantisch docr het overgrote moderne stadsdeel eerder spookachtig. Terug m het felle zonlicht van de volgende morgen komen we even buiten Warschau bij het staatsproductiebednjf My- siadzo voor groenteteelt onder glas. Het 6 een van. de drie grootste groenteteelt bedrij ven in dit land In 1970 stond er een goede anderhalf hecta re glas, daarna is er met Bul gaarse hulp dertig hectare bij gebouwd, De tomatenteelt omvat 17 ha., de komkom mers nemen zeven hectare m beslag, een hectare is voor plantvermeerdering bestemd, de de overige zeven hectare leveren gerbera's, rozen, an jers, wat freesia's, lathyrus en anemonen. Het bedrijf heeft een drie man sterke directie en 780 man personeel. Elk stuk van zes hectare heeft een afdeling schef, die verantwoordelijk is voor de produktie. Hij heeft een hogere tuinbouwopleidxng en minimaal zes jaar praktij kervaring. Onder hem ressor teren de voormannen, die drie hectaren controleren, daarna komen de „brigadiers" met ieder anderhalf hectare glas als hun. domein. Ieder perso neelslid heeft een tuinbou- wopleidmg, velen studeren 's avonds verder aan de middel bare tuinbouwopleiding. Ver der heeft bet bedrijf een tech nische afdeling, verantwoor delijk voor alle apparatuur en een ziekte-bestnjcbngsploeg. Een verkoop- en inkoopafde ling houdt de commerciële kant van het productieproces in het oog Stookolie De tocht door de kassen bete kent voor de Nederlanders een boeiende ervaring, Zowel de tomaten als de komkom mers, uit eigen Poolse rassen, zijn goed verzorgd. Het wa tergeven gebeurt nog geheel mei de hand middels slangen. Het stoken gebeurt met zwa» re stookolie, die bet bedrijf rond de zeventien cent per liter kost Zes hectare glas verbruikt per jaar zo'n slori- ge vier en een half duizend ton stookolie. Een ketelhuis met vijf moderne branders levert de warmte. De voorna me! ijke chemische ziektebe strijding vindt in de witte vlieg de voornaamste vijand, de tomaten hebben nogal last van spint. Teelttechnische in formatie en proefnemingen worden in nauw contact met de landbouwuniversiteit in Warschau uitgewisseld, stu denten lopen regelmatig sta ge in dit Poolse tuinbouwcen trum bij uifstek. Voonvat de tomaten aangaat le veren al deze inspanningen een gemiddelde jaarproductie op van elf kilogram per vier kante meter per jaar, ver deeld over twee oogsten 3,5 kilogram in het voorjaar en een aanvullende herfstoogst van drie kilogram. Voor de komkommers geldt een jaa roogst van gemiddeld twintig kilogram per meter Naar Westlandse begrippen een magere oogst, daar hier a! snel een tomatenproductic van 20 tot 25 kilo per meter wordt bereikt. Voor Polen is het echter een redelijk resul taat en vooral bedoeld als aanvulling op de koude grond-productie, wanneer de ze wat terugloopt. Staa tsprijscommissie In de heel wat koelere directie kamer waar we na afloop van onze warme tocht terugkeren staat het eindproduct blozend op tafel.' tomaten, groot, rond en vlezig. Na het uitwisselen van gegevens over en weer horen we ook hoe nu de prij zen op de Poolse markt tot stand komen. Polen kent geen veilingsysteem zoals bij oas, wel een centrale aanvoer- raarkt. Een staatscommissie stelt eens in de zoveel dagen de consumentenprijs vast, aan de hand van aanvoer, kwaliteit en verwachte vraag. Een lid van het bedrijf heeft tevens zitting in de commissie, waardoor ook de bedrijfsresultaten in het oog worden gehouden bij de vast stelling van de detailhandel- prijzen. Verder heeft het be drijf acht eigen winkels, die de afzet garanderen. Van hel bedrijfsresultaat vloeit 95 procent naar de staatskas, de rest blijft in het bedrijf. De productie is voor het overgro te deel voor de binnenlandse markt, met een beperkte bloemenexport naar de DDR, Tsjecboslowakije en de Sov jet-Unie Als tenslotte de directeur van Mysiadzo de waardering van de Nederlandse tuinders u> ontvangst neemt en gecompli menteerd wordt met onder meer de prachtige gerbera's reageert hij voldaan „Ge kweekt met Nederlandse stek ken en zaad. De kwaliteit daarvan is zo goed dat we nu zelf jonge planten en zaad leveren voor ons bednjf en andere bedrijven". Dus nog een voorbeeld van succesvolle Pools-Nederlandse tuinbouw- samenwerkmg Het is een bijna bekronende af sluiting van een geslaagde driedaagse tocht door de Poolse tuinbouw onder glas, afgewisseld met een glimpje Warschau. Met de zon nog in de kleren, via bus, douane, vliegveld Frankfurt, slaat een maal boven Nederland de be wolking -weer toe. Bij aan komst is hel alsof we met weg zijn geweest. De niet uitge praat rakende tuinders en vol le camera's bewijzen anders

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4