„Er is meer tussen hemel e-i aarde" Renovatieplannen voor flats en eengezinswoningen m jjjfefllr wmsm Kruiden tuintjes 9,Aarde of Kosmos?'' Paul des Chats: kt Vlaardingse Westwijk Mysterie programma in de Toverbal Automobilist velt 4 bomen Directiewageu gestolen VAN LADDER GEVALLEN Pieterscn Ca Rot terdam bv VRIJDAG 17 JUNI 1977 VD/SC/WW 3 Het kruidentuintje aan de Oleanderstraat Maassluis Evenals enkele jaren geleden heeft de Maasslutse afdeling plantsoenen van de dienst van gemeentewerken ook dit seizoen enkele openbare kruidentuintjes aangelegd. Tussen het openbaar groen zijn op kleine stukjes grond een verscheidenheid aan kruidengewassen geplant. De bewoners van de omliggende woningen mogen de bladeren van deze planten voor eigen gebruik vrij plukken, mits dat in beperkte mate en met zorg gebeurt De tuintjes zijn aangelegd in de groenstrook van de Oleanderstraat en in de f gemeenschappelijke tuin achter de flatwoningen (217-323) van het Burgemeester Domisseplem. Op beide plaatsen worden de volgende kruidensoorten „verbouwd": Anijs, bonenkruid, borale (komkommer), citroen-melisse, dille, draion, kervel, knoflook, knolsertderij, lavas, marjoraam, peterselie, rammenas, salie, snijslederij en zilveruien. In het tuintje aan de Oleanderstraat staat bovendjen kamille. In het tuintje achter het Burgemeester Domisseplem vindt men naast de genoemde kruidensoorten ook bieslook, pepermunt, rozemarijn en thijm. De ervaringen met kruidentuintjes in Maassluis zijn in het algemeen gunstig. Wel is de vorige keer gebleken dat bepaalde gewassen die in de handel moeilijk verkrijgbaar zijn, zeer snel waren kaalgeplukt. De indruk bestaat dat sommige liefhebbers daarvan voorraadjes hebben aangelegd. Uiteraard is dót niet de bedoeling. Het vrij mogen plukken geldt alleen voor incidenteel eigen gebruik. Vlaardingen Woningbouwvereniging Samenwerking wil 160 flats en 30 eengezinswoningen in de Westwijk opknappen. Met de voorbereidingen hiervan is men al een tijdje bezig. Een opiniepeiling onder de bewoners heeft uitgewezen dat 69 procent van de bewoners zich in principe positief opstelt tegenover de plannen', De woningen die vijftien jaar oud zijn liggen in het gebied, dat begrensd wordt door de Mamixlaan Professor Rutgerstraat Professor Mekelstraat I Mr. Verschuurstraat. Het Vlaardingse architectenbu reau Nuyt en Heikens heeft de opdracht gekregen om de renovatieplannen op papier uit te tekenen, Voor de eenge zinswoningen betekent dit als alles doorgaat een in grijpende verandering. Zo wil men een schuur achter in de tuin aanbrengen; de woningen krijgen een doorzonkamer; raampartijen worden opga- knapt; centrale verwarming, isolatie en dubbele beglazing worden ingebouwd. "oor de bewoners zou een huur verhoging worden doorbere kend van plus minus hon derddertig gulden per maand. De renovatiekosten van de eengezinswoningen komen neer op ruw geschat 55.000 gulden. Hierbij zit wél inbe grepen het aanbrengen van een kap op de woningen. Als ae bewoners geen kap op hun huis willen dan zullen de re novatiekosten beduidend la ger worden, be opknapbeurt van de flats: voor- en achterpui worden aangepakt; de woningen krij gen centrale verwarming, iso latie en dubbele beglazing; voorts worden de kozijnen verbeterd. De flatbewoners kunnen rekening houden met ^.^.Huurverhoging van zo'n wjfbg zestig gulden. De op- knapkosten schommelen rond de dertigduizend gulden. Dp de laatstgehouden eommis- S.^vergadering voor stadsont wikkeling verkondigde een bewoonster dat zij het niet eens was met de renovatie- plannen. Zij vertelde dat zij de uitslag van de opiniepei ling betwijfelde. Haar woor den; „Die opiniepeiling wijst nu wel uit dat 69 procent voor renoveren is. Maar daar zet ik mijn vraagtekens bij". Op de commissievergadering fun geerde de bewoonster als woordvoerster voor een groot aantal participerende medeve- woners. De heer N. A. Nieuwstraten van woningbouwvereniging Sa menwerking wil toch met de uitslag van de opiniepeiling naar de Provinciale Directie voor Volkshuisvesting toe stappen. Voor een renovatie beschikking moet normaliter tachtig procent van de bewo ners achter de opknapplan- 'nen staan. Nieuwstraten* gaat echter alvast de mening van de PDV polsen. Naeuwstraten hoopt in ieder ge val dat het „conflict" met de bewoners kan worden verhol pen. Op korte termijn zal hij contact opnemen met de be woners. Maassluis Paul des Chats geeft zaterdag een oosterse demonstratie op het gebied van mystiek. Het programma heet „Aarde of Kosmos?" omdat Paul des Chats zich afvraagt: „Ligt het geheim in ons zelf of in de Kosmos?" De demonstraties vinden zaterdagavond in het Maassluise jongerencen trum De Toverbal plaats vanaf half negen. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. „Ik most me concentreren en al mijn verstandelijke vermogens uitschakelen". Amsterdam Hij is niet bepaald een opvallende ver schijning. In het Amsterdamse restaurant van het American hotel, waar we hebben afgesproken, ziet hij eruit als een Amsterdammer tussen vele stadsgenoten. Zijn leeftijd en naam blijven ook ons onbekend. „Ik ben ouder dan ik eruit z!e"t zegt hij en daar moeten we het mee doeru We schatten hem rond een jaar of vijftig. En wat zijn naam betreft, hij verschuilt zich achter de artiestennaam Paul des Chats, „anders houd ik geen privéleven meer over", verontschuldigt hij zich. Over zijn uiterlijk: „Had j'e me anders voorgesteld? Meestal doet men dat. Ik was eens in een officiers- club waar ik zou optreden en zat er tussen allerlei ho ge lui waar de gouden bal ken en sterren van op hun schouders schitterden. Hoor ik vragen: waar blijft ie to ch? Toen ik me aan een hoge Piet voorstelde stond hij me verbaasd aan te ga pen. Goh, ik had me u heel anders voorgesteld, zegt hij, als iemand met een baard en lange grijze haren in kunstzinnige kledij gesto ken. Het viel hem zwaar tegen. Tijdens mijn optre den draaide hij bij". f Wie is hij. wat doet hij? „Aar de of Kosmos?" zo heet zijn programma waarbij ver meid: „Cultureel verant woord, boetender dan een film en anders dan een beat- band". j „Ik weet me niet beter te pre senteren dan iemand, die een exclusief programma brengt met drie maal dertig minuten mysterie". j En aan dat mysterie wil Paul des Chats met meer aan toe voegen dan vele psycholo gen al vóór hem hebben ge daan. „Over mijn gave zijn net zo veel meningen als er psychologen zijn. Ik kies geen standpunt en tracht er geen verklaring voor te ge ven. Wetenschappelijk is dat ook met mogelijk. Bij toeval leerde ik die gave kennen. Ik raakte als 16-jarige jongen in contact met een parag nost. Hij beweerde dat ik daar ook de mogelijkheden voor had. We hebben toen gedurende lange tijd proe ven genomen in de vorm van allerlei spelletjes. Die man woonde twintig minu ten van me vandaan, in Bra bant. We spraken dan af, dat hij op een bepaalde tijd iets in zijn handen zou vasthou den. Ik moest me daar dan op concentreren en hem bel len wat ik dacht wat voor een voorwerp hij in zijn han den hield. Ik was er nog niet sterk in. Hield hij bijvoor beeld een bal in zijn handen dan kon ik alleen zeggen dat het een rond voorwerp was, maar wat precies kon ik nog met zien". Sprongsgewijs ontwikkelde die bijzondere gave zich in de geest van Paul des Chats. De eerste keer was dat in een Engels ziekenhuis waar in hij tijdens de oorlog als frontsoldaat belandde. „Be was er ernstig aan toe. Men zegt wel dat wanneer je li chamelijk zwaar ziek bent, para-normale begaafdheden zich kunnen ontwikkelen. Dat gebeurde bij mij heel sterk. Plotseling zag ik dui delijk meer dan voorheen en leerde me beter concentre ren. Later, tijdens een twee de periode in een ziekenhuis, zag ik plotseling ook kleu ren. Dat schijnt iets bijzon ders te zijn. Geef me een foto van iemand. Ik vertel je dan over zijn huis, hoe hij leeft en kan soms zelfs de kleur van de gordijnen in zijn kamer zien". Om zijn gave goed te kunnen benutten zegt Paul des Chats daar veel voor te heb ben geoefend. „Ik heb moe ten leren me te concentre ren. Zonder dat lukt het niet. Ik werk geheel op intuï tie en moet mijn verstande lijke vermogens volledig uit schakelen. Zodra ik erbij ga nadenken dan wordt het niets. Vroeger gaf ik veel demonstrabes voor semina ries. Als spelletje verborgen de studenten dan bijvoor beeld een potlood en dan moest ik zeggen waar ze het gelaten hadden. De eerste keer had ik het zo gevonden, m de kap van de monnik. De tweede keer lukte dat niet. Toen hadden ze het potlood daar weer verborgen. Ik wist het, maar dacht aan de andere kant, dat ze het nu toch niet wéér op dezelfde plaats zouden verbergen. Dat had ik niet moeten doen, want als ik mijn ver stand gebruik, dan lukt het absoluut niet". ,Aan verklaringen van para normale begaafdheden waagt Paul des Chats zich niet. „Wetenschappers weten het allemaal zo mooi te ver tellen maar kunnen zelf niets. Als verklaring ;eg ik altijd maar dat het e.*n na tuurverschijnsel is. Je hebt' het of ie hebt het niet". „In rooms-kathoHeke kring is het wel eens verklaard door te stellen, dat ik een stapje vóór loop. Ik kan een zin tuig gebruiken, die je hier op aarde nog niet nodig hebt. Het is een zintuig voor later na de dood. Anderen daarentegen stellen juist, dat ik achter loop doordat ik een gevoel heb uit de oertijden wat nu niet meer nodig is. In sommige kerke lijke kringen word ik als een melaatste gemeden- Duivelswerk, zo stelt men daar". Concentratie In zijn dagelijks leven zegt Paul des Chats weinig baat bij zijn gave te hebben- „Het is eerder een nadeel dan een door Chris van Bremen voordeel", zegt hij. Ik ban het zo veel mogelijk uit mijn pnvéleven anders raak ik erdoor gefixeerd. Tegenover kennissen valt dat zwaar. Ze willen altijd een demonstra tie maar daar begin ik perti nent niet aan. Ik houd het bij zo'n veertig voorstellin gen per jaar. Dat kost mij al genoeg concentratie. Ook merk ik wel eens dat ande ren mij een engerd vinden. Leert men mij beter kennen dan valt dat gelukkig wel mee. Maar familiefeestjes kunnen dikwijls oer-verve- lend zijn als er gezeurd wordt om wat van je kunnen te demonstreren. Soms is het net zoals "Wim Sonneveld eens zei: Je moet voortdu rend voor pias spelen anders vinden ze je sikkeneurig. Nou, daar word ik wel eens echt heel moe van. Ik kan echt niet één, twee, dne de magiër uithangen. Een avondvoorstelling gaat met een concentratie van vele uren vooraf. In waarzeggers geloof ik daarom niet erg. Lui, die twintig of meer mensen per dag ontvangen en hen dan in enkele minu ten de toekomst voorleggen. Dat kan gewoon, niet". ,Wat ook moeilijk voor me is, is als ik weet dat er iets gaat gebeuren maar dat toch om wat voor reden dan ook voor me moet houden. Zoals enkele jaren geleden bij de wereldkam pioen schappen voetbal. Ik wist dat Neder land van Duitsland zou ver liezen. Het valt niet mee dat voor je te houden erwijl je kennissen, vol hoop naar de wedstrijd gaan kijken. Dat geldt ook tijdens een voor stelling, als ik iets over het leven van iemand uit de 2aal vertel en zie, dat hem bin nenkort een naar ongeluk zal overkomen. Zoiets moet ik voor me houden. Ik zal de mensen niet onnodig onge rust maken. Aan het noodlot valt toch niet te ontkomen. Dan is 't beter dat je het niet van te voren weet". Paul des Chats treedt voorna melijk tn scholen en jonge- rensocieteiten op. Zij vragen veel naar hem. Onder de jeugd is alles wat met mys tiek te maken heeft momen teel „in". Het programma luidt: „Aarde of Kosmos?" Het vraagteken staat voor dat deel, dat wetenschappe lijk met te verklaren is. In een bescheiden foldertje schrijft Paul des Chats: „Ligt het geheim in ons of in de kosmos verborgen? Het is verre van mij anderen een mening op te dringen maar gaarne wil ik het eens met mijn assistenten komen demonstreren". Paul des Chats is geen be roepsman. Hij werkt in Am sterdam m het gemeentelijk geneeskundig laboratorium. De enige reden, dat hij toch demonstraties door het and geeft is om anderen te laten 2ien, dat er meer is tussen hemel en aarde. Een oordeel laat hij aan anderen over. Gave en techniek Het programma is verdeeld tussen een demonstratie van zijn gave en pure techniek. Hij start met een directe ge- dachtenoverdracht met het publiek. Dan laat hij een voorwerp in de zaal verber gen en spoort het op en ver telt bijzonderheden uit het verleden met behulp van meegebrachte foto's. Hij zegt daar eens een enorm succes mee te hebben gehad. Aan de hand van een foto vertelde hij toen een meisje, dat haar vader heel binnen kort een aannjding met de auto zou maken. Een onbe duidend ongeval overigens. Tijdens de voorstelling kwam de broer van het meisje binnen. Hij veront schuldigde zich dat hij zo laat was. Dat kwam doordat pa, die hem naar de voor stelling zou brengen onder weg bij een aanrijding be trokken raakte. De demonstraties van hypnose zijn voor meer dan tachtig procent verklaarbaar. Daar komt volgens Des Chats slechts een klein deel gave aan te pas. De demonstratie van transcendente meditatie tenslotte berust op louter techniek. Pauls assistent zal dan op een spijkerbed gaan liggen, vlammen en fakkels weerstaan en onder druk op glasscherven gaan liggen. Pauls simpele verklaring voor deze trucs is de verla ging van de pijngrens van zijn assistent, wat na veel oefenen mogelijk moet zijn. Ook ons weigert hij een klei ne demonstratie om zijn woorden kracht bij te zet ten; „Kom zaterdag maar kijken, dan mag je er met je neus bovenop zitten". Maasland Zonder zelf maar één schrammetje op te lopen heeft de Maaslander M.A. v. A. met zijn auto vier bomen geveld. De aanrijding gebeur de op de Maaslandse 's-Heren- straat, tussen de ophaalbrug bij de Huis te Veldelaan en de ophaalbrug naar de Burge meester van der Lelykade. De 34-jarige automobilist had drukke werkzaamheden ach ter de rug en volgens zijn verklaring kreeg hij onder het rijden een black-out. Van de aan de waterkant staande bo men rfeed hij er twee finaal weg, de twee overige boden meer weerstand. Het gevolg was dat de auto op zijn kant terecht kwam en vervolgens over de kop. De auto werd totaal vernield. Vlaardingen Op klaarlichte dag is aan de Van der Duyn van Maasdamlaan een direc- tiewagen gestolen. De brutale diefstal moet woensdagmid dag tussen 14 en 15 uur zijn gepleegd Het gevaarte, groen van kleur en met een zwart dak, is 3 meter lang, 2 meter breed en bijna tweeënhalve meter hoog. De waarde be draagt 4.500,—. Degenen die inlichtingen over deze merk waardige verdwijning kunnen verstrekken worden verzocht contact op te nemen met de afdeling recherche van de Vlaardingse politie. Woningbouwvereniging heeft renovatieplannen voor deze woningen in oe westwijk. Vlaardingen De 28-jarige monteur C. A. Th. O. v. S. is met een wervelimpressie en een zwaar gekneusde pols in het Holyziekenhuis opgeno men De Vlaardinger viel bij het aanbrengen van zonne schermen aan de westelijke gevel van het politiebureau van zijn ladder. Vermoedelijk is de ladder gaan schuiven, waardoor de man zijn even wicht verloor. ADVERTENTIE Buick, Chevrolet. Oldsmobile, Pontiac, Cadillac. Bij ons in de showhal le Barendrecht (Velofabriek). Showiouni Aihk'f/ccüijk 57. Ujrcndiechl, telefoon (UltiOfti 5215 cn 2 KJ7 (V'Ltkbijdc llcincnoordluoocl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3