Oppositie mag redenen leegstand niet weten Een moeilijke doelstelling Gouden echtpaar Kwartje geroofd uit spaarvarken SP maakt schoon schip Wanneer is een huis rot? Krottenkoning laat binnenzee95 stinken Keizerwaard benoemd tot hoofdinspecteur WOENSDAG 22 JUNI 1977 Vechtersbaas ingerekend Bieb later aan de orde Mogelijk spoor in vernieizaak Korte Hoogstraat afgesloten Lutherse Kerk in geldzorgen Structuur hoofd Vlaardingen: 9? tr Vlaardingen De Socialistische Partij gaat haar eigen affi ches opruimen Deze kleinere partij heeft zich voor de ka merverkiezingen als grote plakker opgeworpen Hoewel dat verboden is, prijkten fo to's van lijstrekker Remy Poppe en Joke van Balie- gooyen op tal van lantaarnpa len, Deze illigale piakkerij verdedigt Remy Poppe door dat zijn partij geen geld had voor verkiezingspropaganda. „Een hinderlijk gezicht," zegt de SP nu over de plak-activi teiten. Daarom haalt men de affiches zelf van muren, ra men en palen VB,'SC/WW .1 Vlaardingen De politie heeft de 19-jarige E. S. uit Vlaardin gen aangehouden, die op de Primulastraat slaags raakte met een stadsgenoot S. was op weg naar zijn familie en zag onderweg een perso nenauto staan waarvan een portier niet gesloten was. Om de deur te sluiten gaf hij er een trap tegen aan waar de eigenaar, die in zijn auto bleek te zitten, niet van ge diend was. Bij de vechtpartij, die daarop volgde trok S. een mes en verwondde zijn tegen- I stander aan de hals. Verder j bekraste hij het dak van de auto van zijn tegenstander. De gearriveerde politie reken de de man in. Schiedam De problematiek in de bibliothekenwereid komt pas in juli aan de orde in de betrokken commissie. De ver gadering van de commissie voor de gemeenschappelijke openbare bibliotheek is name lijk een maand uitgesteld. Vo rige week kon de geplande vergadering niet doorgaan wegens ziekte van biblio theekdirecteur W. F, van der Blij. In het stadskantoor is op don derdag 14 juli de vergadering nu belegd- Dat is een tijd, waarin de meeste commissies vakantie houden. Schiedam De politie heeft misschien een spoor in de zaak „autovernielers", waar over een aantal bewoners van Lange Haven en Korte Dam zich zo boos maakt, Nadat autobezitters uit dat deel van het centrum aangifte had ge daan van beschadiging van hun voertuigen, kwam later ook de melding binnen dat de i wagen van L.A. uit de Fabri- straat met een scherp voor werp was toegetakeld. Dat moet rond dezelfde tijd zijn gebeurd als toen auto's in het centrum werden ondergekot st, buitenspiegels werden ai- gebroken en ruitenwissers werden omgebogen. De politie speurt onverwijld ver der. Vlaardingen De Korte Hoog straat wordt op zaterdag 25 juni van acht uur 1s morgens tot zes uur 's avonds voor alle verkeer afgesloten. Deze maatregel is genomen in ver band met het houden van een rommelmarkt door het Koop centrum Vlaardingen. De maatregel geldt (uiteraard) niet voor voetgangers. Schiedam De Evangelisch- Lutherse Gemeente van Schiedam zit in geldnood. In een „Noodkreet van de Kerk- rentmeesters", geplaatst in het plaatselijke kerkblad schrijft de penningmeester vau dit kerkgenootschap dat een schuld is van 14.000 plden. En dat,terwijl de in komsten niet, maar de onkos ten en salarissen wel hoger worden. „Willen wij een gezonde kerk oujven en een predikant be nouden, dan zullen de vrijwil lige bijdragen opgetrokken moeten worden", zo staat er te lezen. De kerkvoogdij van de Lutherse gemeente doet dan ook een dringend beroep dp de lidmaten de hoogte van de vrijwillige bijdrage op te trekken. Zij hoopt binnen drie maanden uit de geldzorgen te zijn. Het gemeen tebestu nr van Schiedam krigri geen over- richt van leegstaande ge meen te pan den. Ook mogen de raadsleden niet weten hoe lang al en waarom woningen van de gemeente leeg staan. Bovendien moet de raad lie ver niet zeuren om gegevens over hoe de leegstand kan worden verminderd en hoe bouwtechnisch kan worden ingegrepen om leegstaande huizen weer bewoonbaar te maken. Dat hoeft allemaal niet. En dat komt omdat Pv dA en CPN hun radicaal weg gelopen broertje Hans van der Wilk onverbiddelijk on der de duim houden. Het PPR-raadsiid, dat eens als welzijnswethouder deel uit maakte van het uit de drie partijen samengestelde pro gramcollege, vroeg maandag avond in een motie om ophel dering over één en ander. Hij deed dat naar aanleiding van een brief van bewoners van de Lange Singelstraat, een schrijven dat bekend is geworden als ..metselprotest". Het college van b en w wordt daarin gevraagd, waarom on verwachts een leegstaande ge meentewoning in hun straat werd dichtgemetseld. Daarop heeft verantwoordelijk wet houder ir Chris Zijdeveld geantwoord: Ais een huis rot is, moet het in onze filosofie verdwijnen". Op hun beurt hebben de bewo ners daarop weer gereageerd. Contactpersoon Johan van der Knaap: „Hoe is het toch mogelijk dat een huis volgens u to slecht is, als het al zó lang in uw bezit is? Dan dient u toch op zijn minst aan te geven, waarom herstel niet meer nuttig isA' Dat stond in een open brief, die de raad maandag kreeg. Na het lezen daarvan, en na het aanhoren van Van der Wilk, en ten slotte na overleg met hun fractie, plaatsten W- D'ers Gerard Verhulsdonk en ir Theo Bakkers de twee nog benodigde handtekeningen onder de PPR-motie, Achter een motie moeten zich altijd minstens drie raadsleden scharen, anders mag het niet worden ingediend. Verhulsdonk: frDe WD steunt de radicale eenling. Een mis schien vreemde coalitie, maar wat Van der Wilk vraagt is belangrijk. Wij zijn verant woordelijk voor de gemeente- woningen en willen dus in zicht, ook wat betreft de leeg staande huizen en hun toe komst. En daarom vraagt ook de burgerij. Als nu de wet houder zo'n lijst niet wil ma ken, wordt de burgerij onge rust. En de burgerij is niet gek, dus pas maar op". Bij de stemming kregen WD en PPR steun van de confessio nelen. Maar hoewel bij de Pv dA twee zetels leeg waren (Mar Olyslager en Nikolaj Dielemans ontbraken), behiel den socialisten en communis ten hun meerderheid van één zetel, want in het andere kamp miste het CDA zijn twee voornaamste krachten (Rietje Taverne en Siem Ros- man waren er niet). Aldus werd Van der Wilks motie verworpen met zestien stem men tegen en vijftien voor. Kraker» Een bezwaar van PvdA-fractie- leider dr. Joop de Jong was bijvoorbeeld dat in de motie zoveel wordt gevraagd „dat dan de hele geschiedenis van elk pand moet worden gege ven, terwijl je vaak kunt aan voelen dat het toch moet worden gesloopt of gereno veerd". Van der Wilk: „Daar om gaat het nou juist. Welke nonnen rijn er om een huis te gaan slopen. Geef inricht, zodat een buurt niet plotse ling opschrikt als de slopers hamer tikt". De PPR'er kreeg een wrange door Kor Kegel bijsmaak van de brief, die het college als antwoord aan de bewoners van de Lange Singelstraat heeft gezonden: „Daarin proef ik een onder toon van angst Angst voor krakers. In hun open brief gaan de be woners daarop ook in: „Het college moet toch beter weten, als wordt gesteld dat nieuwe kraakpogingen moeten wor den voorkomen en dat de buurt beter af is met een op deze mamer onbewoonbaar gemaakt en geblindeerd pand. Een bepaalde vorm van stem- mingmakerij!" Contactper soon Van der Knaap houdt daar niet van; uit rijn nest is immers een kraker voortgeko men. Overigens heeft de ter ziele ge- gane Kraakbond Schiedam een jaar geleden een schema gemaakt van leegstaande hui- zen in de binnenstad. Het re sultaat was schrikbarend, Verpaupering wordt daardoor in de hand gewerkt Ook dat verklaart de motie van Van der Wilk. Wat de bewoners ook in hun open brief zetten: „Dat u pro beert te voorkomen dat kinde ren in leegstaande huizen spe len, met alle gevaren vandien, achten wij een loffelijk stre ven. Echter, wij moeten dan constateren dat uw beleid niet overal even consequent is. Men denke alleen al aan het Schienoko-gebied, de Lange Achterweg, het Proveniers- huis en de Lindenhof'. Ook daarom vindt men het dicht- metselen van het pand in de Lange Singelstraat gezocht en dubieus. Het is maandagavond 13 juni. Rond een uur of half acht ploffen de leden van de com missies voor stadsontwikke ling en verkeer en vervoer neer in hun stoel in de Vlaar- dingse raadszaal. Ook de pu blieke tribune is druk be zocht. Het rijn vooral mensen van de werkgroepen de insprekers, die zich hebben beziggehouden met het struc tuurplan die de gecombi neerde commissievergadering willen volgen. Voorzitter Bas Goudriaan vraagt even na half acht de aandacht en opent de verga dering. Hij vraagt laconiek of er nog vragen zijn over punt één op de agenda. Lichte hila riteit bij de commissieleden. Er staat namelijk slechts een enkele punt op die agenda: het voorontwerp-structuur plan. Na een geïmproviseerd (in) spre kershalfuurtje is het woord aan de raadsleden. De „struc tuurplan taart" wordt aanges neden. Er ontstaat een ver woede discussie, waarin over de verschillende deeloplossin gen die in de nota staan aangegeven - standpunten worden bepaald. De leden van de werkgroepen horen dit alles met enige ver wondering aan. Zij vragen zich af of op deze manier een werkelijke standpuntbepaling kan plaatsvinden. Waarom twijfelen zij daaraan? De verschillen tussen de in het voorontwerp vermeldde plannen van het technisch team enerzijds en de werk groepen anderzijds zijn name lijk essentiëler van karakter dan in de doelstellingenfase ooit naar voren is gekomen. Tussenstation In feite is die doelstellingenla- se een zeer belangrijk tussen station om het geheel te be kijken. Vorig jaar heeft de gemeenteraad zich uitgespro ken voor de doelstellingenno- ta. Aan de hand van deze doelstellingen zou het voor ontwerp van het structuur plan moeten worden afge rond. Bijvoorbeeld: de gemeenteraad zei vorig jaar dat het beleid in de komende tien jaar er vanuit moet gaan dat per in woner veertig vierkante meter groenvoorziening aanwezig moet zijn. In de modellenfase de afronding van het struc tuurplan hebben de werk groepen en het technische team dit toekomstige beleids uitgangspunt gehanteerd. Op de plattegrond van Vlaardin gen werd elke stadsgedeelte ingekleurd. Hierbij probeerde men zoveel mogelijk de doel stellingen te verwerken. Die doelstellingenfase is een tus senstation. Hierin hebben het technisch team, de werkgroe pen, het college van burge meester en wethouders en de gemeenteraad elkaar gevon den in een aantal simpele re- Volgens het vooront werp-struc tuurplan moet het Buizengat bebouwd worden. geitjes. Het rijn echter wel duidelijke regeltjes. Op on dubbelzinnige wijze wordt de theorie van het toekomstige beleid weergegeven. Dat is de doelstellingenn ota Maar de modeliennota - een prachtig dik boekwerk is eigenlijk precies hetzelfde als de nota, waarin alle doelstel lingen keurig op rij staan. De theorie van het beleid in de komende tien jaren staat nu alleen uitgetekend op papier. Bij wijze van voorbeeld. De belangelijk lezer zal echter „iets" opmerken, In de model iennota staan twee verschil lende platte gronden met ge noemde doelstellingen te zien een van het kon er van de Op rich is dat niet zo bijzonder. Je kan honderden platte gronden van Vlaardingen met een viltstift bewerken. Een kleine kunst! Het gevolg hier- van zou trouwens wel zijn dat de nota nog veel dikker zou gaan worden. De raadsleden zouden dan bij wijze van met een aanhangwagen naar het stadhuis moeten komen. Het merendeel van diezelfde raad sleden schijnt het over het hoofd gezien te hebben, dat in zo'n modeliennota nog wel honderd andere voorbeelden gegeven hadden kunnen wor den, Op de commissieverga dering van 13 juni kwam dit aan het licht. De discussie werd gevoerd over de onder linge -verschillen en de details van beide plannen. Misschien is dat logisch. De commissieleden konden op deze wijze hun persoonlijke opvatting nog eens te berde brengen. Eifecr.ü,:. .,ciü een discussie gevoerd op bestem mingsplanniveau. Het leek wel of de doelstellingennota weer werd behandeld. Men ging voorbij aan het feit dat de vastgestelde beleidslijn in de ijskast werd gestopt. De modeliennota werd niet ge toetst aan de doelstellingenno- door K, Jonker ta. Wat wel gebeurde: de twee plannetjes van het technisch team en dat van de werkgroe pen werden grondig bestu deerd- Zweetdruppels Onkunde van de raadsleden? Neen, zeggen de werkgroe pen. Hadden de raadsleden het voorontwerp niet gele zen? Neen, zeggen de werk groepen. Ze hadden het wel bestudeerd. Iedereen heeft het boekwerk met zweetdrup pels op het voorhoofd doorge werkt Bladzijde voor bladzijde. Maar- Een ieder die zich niet dage lijks met de structuurplanma terie bezighoudt, is eerder ge neigd om op de details in te gaan. Dat ligt voor de hand. Het spreekt je slechts weirug aan als „de gemeente Vlaar dingen bijvoorbeeld in haar beleid heeft opgenomen dat in de komende tien jaar het be leid gericht moet zijn op een streven naar vijftien vierkan te meter per inwoner ten be hoeve van voorzieningen op wijk- en buurtniveau, zoals kleinere parken, speelgelegen- heden en plantsoenen". Daarentegen spreekt, het de mensen wel aan als de plant soenendienst van gemeente werken een klein parkje gaat aanleggen op de hoek van de straat. Ook de commissiele den verkeken zich daar op zo luidde de mening op de pu blieke tribuen De werkgroepen vonden dat te leurstellend. Ook vonden zij het jammer dat voorzitter Goudriaan tijdens die ge combineerde vergadering eveneens de lijn van de mo deliennota aanhield en de ver schillen tussen de plannen mi nimaliseerde. De wethouder zei over de moeilijkheden in de organisatie van de groep die de nota tot stand bracht technisch team en werk groepen ondermeer: „...waar gewerkt wordt, wor den fouten gemaakt...". De organisatiemoeilijkheden hebben echter tot gevolg ge had aldus de werkgroepen, dat de raadsleden nu slechts anderhalve maand de tijd hebben gehad om de nota te bestuderen. Een ander gevolg: er rijn nu twee plannen ge maakt in plaats van één. Uit die aard van de organisatie moeilijkheden komen de volgens de werkgroepen grandioze verschillen voort met de plannen van het tech nisch team. De plannen van het technisch team typeren zich door de ad-hoc oplossin gen met veelal technisch ka rakter. Binnen de werkgroep heeft men bij het maken van de plannen alle deelas pecten gehanteerd. Volgens de werkgroepen zitten hun plannen meer op één lijn om dat zij het cijferwerk naar de achtergrond hebben gescho ven. „Ja, maar dat plan van die insprekers is een utopie. Utopie Dat is totaal geen haalbare kaart, wordt vaak beweerd. Deze kreten worden haar het land der fabelen verwezen. In de nota staan twee plannen weergegeven. Deze beide plannen rijn op zo'n manier beargumenteerd, dat zij vol doen aan de doelstellingen. Echter de aard van deze argu mentatie zo stellen de werkgroepen is verschil lend. Dat zegt overigens nog niets over de realiteitswaarde. De insprekers die na twee jaar wel als deskundigen be stempeld kunen worden rijn van mening dat niet de, cijfers de filosofie vormen maar, andersom. De cijfers moeten ondergeschikt zijn aan die filosofie. En dat was dan ook de werkwij ze van de werkgroepen, In hun leven zijn zij al aardig wat keertjes verkast, maar sinds vier jaar wonen zij o p nummer 59 van de Heyer- mans flat in de Woudhoek, en dat bejaardencentrum vinden rij een uitstekende oplossing: Jan Kleyheeg (85) en Elisa beth Meyer <75). Hun leven delen zij morgen op de kop af een halve eeuw: vijftig jaar getrouwd. Een gouden jubi leum, waarvoor vrijdagavond om half acht een receptie wordt gehouden om hei nog eens extra te vieren. Geen van beiden rijn zij in Schiedam geboren: heer Kley heeg komt uit Den Haag, rijn levensgezel uit Rotterdam. Het huwelijk bracht hen in het Schiedamse. De kost won Jan Kleyheeg door ondermeer vijfentwintig jaar lang boter rond te brengen, en later had hij een jaar of tien een slijpe rij, die rijn zoon inmiddels heeft overgenomen. Door de handel verhuisde het echtpaar vaak: van Schiedam naar Overschie, later in Bijdorp, op het Hoofd, in de Marconi straat, en ook bewoonden bei den lange tijd een boerderij. „Negen kamers hadden wij daar, maar dat was niet houd baar, hè, dat werd te groot", vertelt mevrouw Kleyheeg- Mever, „wij zitten hier in de flat nu lekker op ons gemak". Schiedam .Achter bet Sterre tje is rich een binnenzee aan het vormen," zegt WD-frac- tievoorzitter Gerard Vertmls- donk over de toestand van een terrein bij de Rotterdam- sedijk en de Buitenhavenweg. Naar aanleiding van ons arti kel „De put van een krotten- koning" in de krant van dins dag 24 mei is hij daar pools hoogte gaan nemen, en de onhoudbare situatie slingerde hij deze week de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning in. Wethouder ir. Chris Zijdeveld beloofde hem, dat de diverse gemeentelijke diensten zullen proberen iets te ondernemen om de stank ter plekke tegen te gaan. De omwonenden kla gen namelijk steen en been: achter de café's De Ster en 't Fust en het Chinese restau rant op de dijk ligt een steeds groter wordende plas met veel rotzooi, en op het water drijft het vet dat uit bet res taurant wordt gekieperd. Het gevolg is de aanwezigheid van ratten. Bovendien kun nen de bewoners zich uitslui tend met dichtgeknepen neus op balkon begeven. De riole ring kan bet ook niet aan en is al maanden verstopt. Volgens de rioleringsdienst van de gemeente is er niks aan te i doen, omdat bet hier om par- ticulier terrein gaat. Eige naar is de Utrechtse krotten- koning K. Bihari, die al jaren vertikt naar zijn huizen op de Buitenhaven weg om te kij ken. Toch wil Zijdeveld wel gaan proberen iets te onder nemen. Schiedam Liefst vijfentwintig centen hebben inbrekers ge roofd. uit een spaarvarken van de rooms-katholieke Jacintha- kieutersehool in de Mgr. No- lenslaan. De aangerichte scha de in het gebouw beloopt ech ter de vijfhonderd gulden. Het hele schoolpand was door zocht. Vijfhonderd gulden was ook de waarde van een buitenboord motor, die is gestolen uit een roeiboot die in de Voorhaven aan een jacht lag gemeerd. Eigenaar J. H. G. (29), een vertegenwoordiger uit Schie dam, heeft bij de politie van de diefstal aangifte gedaan. Via een raampje konden boos wichten binnendringen bij wasserij Edelweiss in de West. molenstraat. Daar werd voor driehonderd gulden schade aangericht, de totale waarde van de buit is ongeveer twee honderdvijftig gulden. Die buit bestaat uit stempels plus kussen, sleutels, koffiemunten en postzegels. Via de werkplaats kon men bin nenkomen bij las- en con structiebedrijf Bode aan de Jan van Riebeeckweg, waar ai vaker is ingebroken. Deze keer werd een geldkist met nog onbekende inhoud wegge nomen. HOOfdilV specteur Kei zerwaard Vlaardingen Inspecteur M. M. Keizerwaard is met ingang van 1 juli door de Vlaardmgse burgemeester bevorderd tot hoofdinspecteur, ambtenaar 2e klasse. De nieuwe hoofdinspecteur werd op 10 augustus 1948 ge boren. Na m Vlaardingen de HBS te hebben doorlopen, volgde de militaire dienst plicht in 1968 al waar hij tot reserve-officier werd be noemd. Daarna doorliep hij de Nederlandse Politie Acade mie in Apeldoorn. Voordat hij zijn inspecteursdiploma ont ving liep hij gedurende een jaar stage in Rotterdam en Vlaardingen. Bij zijn intrede bij het Vlaardingse korps werd hij chef Algemene Dienst. In 1974 werd hij ge plaatst als chef Verkeers dienst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3