GEMOEDELIJKE DISCUSSIES Warrige avond over Dam-plan J Goraen wil centrum voor gemmdheMsmrg „PAKKETJE VOOR WERKLOZEN IS NIET CREATIEF" Om bedrijf uit de rode cijfers te Kalen; Diplomatieke antwoorden Balken vallen dcM>r vloer Sloop naast Korenbeurs? SLUITING Dijkwoning verkrot steeds meer SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 23 juni 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25858 -4 pagina's - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Wie zijn hart wilde luchten, is gister avond verontwaardigd weer naar huis gegaan. En dat waren veel bewoners, middenstanders en an dere betrokkenen bij het gebied rond Dam en Oude Sluis, het eerste deel Schienoko dat wordt opgeknapt. Op de rommelige informatie avond was geen gelegen heid tot gezamenlijk over leg over knelpunten, en ook dat waren er nogal wat Wie kritiek had, kon dat op een velletje papier van gemeentewerken zet ten Ondanks alle voorlich tingsavonden in andere wijken waarop de gewaar deerde gemeenteambte naar Jan Donkers hoor en wederhoor toestond, zei verkeersdeskundige Hans van der Vlist over de gang van zaken gisteravond „Dat doen wij altijd zo". De bedoeling is dat de ge meente eerst alle klachten uitwerkt in samenwerking met werkgroep Oude Sluis en bewonersvereniging Schiedam-Centrum die het plan uitstekend vinden, en zich daarna eventueel ui verbinding stelt met dege nen die kritiek spuien Van der Vlist „Wij zijn afge stapt van discussies, omdat er dan mensen zijn die hun mond met open durven te doen" Gebleken is echter nu al, dat gisteravond in pand 2,7 van de Korte Haven alle kritiek ook niet op papier is gezet Volgens een woordvoerder van het Zakkendragershnisje be staat daarvoor uiteraard óók schroom. Een opzien barend punt van kritiek is, dat het verkeersplan voor de Dam op den duur mis schien sloop van oude pan den in de hand werkt Daarbij gaat het om panden tussen de Korenbeurs ai derueuwbouw, die momen teel aan de gang is Als straks volgens het plan verkeer vanaf de Vlaardm- gerstraat de Dam opnjdt, terwijl verkeer ook vanaf de Korte Dam de Dam op komt en terwijl bovendien de Oude Sluis een woonerf wordt en het wegdek vóór de Korenbeurs alleen toe gankelijk is voor langzaam verkeer dan dreigt de noordzijde van de Korte Dam te worden overbelast omdat die route dan nog de enige uitweg vormt Daarbij maken de bedoel de panden de situatie daar extra onoverzichtelijk, dus zouden deze tezijnertijd weg moeten Voorzitter Hans van Kleef van de bewonersverem ging „Welnee, het is juist de bedoeling dat het daar erg druk wordt In het be gin staan er dan wel files, maar dat schrikt het ver keer af en dan verdwijnen de files op den duur". Schiedam Vanavond wil bewonersveremging Schiedam- Zuid komen tot de oprichting van een werkgroep, die zich moet toeleggen op gezondheidszorg in de stad maar vooral in de Gorzen. In deze wijk streeft de vereniging de bouw van een gezondheidscentrum na, van waaruit minimaal een paar huisartsen, wijkverpleging, zuigelin genzorg, maatschappelijk werk en een tandarts moeten gaan werken. In het lokaal van de bewoners- vereniging in de oude school aan de Zwartewaaisestraat begint om acht uur een open bare wijkvergadering over dit onderwerp Ook komt de drei gende afstoting van zieken huisbedden in Schiedam aan de orde De bewonersveremging verzet ach daartegen, omdat van de zeshonderd bedden m het No- let- en het gerneentezieken- Schiedam Arbeidsinspectie en recherche stellen een on derzoek in naar de oorzaak van een ongeval m de splin ternieuwe flat Over de Ves ten, aan de Nieuwe Haven. Aan die flat wordt op het moment de laatste hand ge legd. Daarbij liep gisteroch tend de 38-jange Rotterdam se timmerman D. C. Nooten- boom een zware hersenschud ding op, verder een diepe hoofdwond en zware kneuzin gen aan zijn rug. Een ambu lance bracht hem via Schie dams gemeenteziekenhuis naar Dijkzigt in Rotterdam. Bij het optakelen van vijfhon derd steunbalken (een ge wicht van vierhonderd kilo) schoot tussen de vierde en de vijfde vercUeping plotseling een rubberen hijsband los De lading kletterde daai door door de vloer heen op de der de etage, waar de timmerman juist aan het werk was Onbe kend is nog, of hij de vracht op zich kreeg, of dat hij opzij sprong waarbij hij het hoofd stootte, aldus de politie Het nieuwe gebouw kwam eerder deze week m de aandacht door aanzienlijke waterscha de huis volgens haar negentig procent het hele jaar door continu is bezet. Verminde ring van het aantal tot vier honderd bedden, „zowat het hele Nolet zou dan kunnen worden gesloten'", betekent een verlenging van wachttij den maar ook moeilijkheden bij plaatsing van acute patiën ten, aldus bewonersveremging Zuid Leden van de bewonersverem ging richtten enkele maanden geleden, samen met buurtwer- kers en andere belangstellen den, het corrute tegen bezuini ging op de collectieve voorzie ningen op Inhakend op dat comité stelt de bewonersver emging „Wij willen helemaal ruet zeggen, dat de gezond heidszorg m Schiedam slecht is Iedereen, die daann werk zaam is, doet zijn best Maar vaak groeit hem het werk bo ven het hoofd. Schiedam heeft een groot gebrek aan hulpverleners, er zouden mak kelijk vijf of zes huisartsen bij kunnen". De mfo-avond over de Dam was ontzettend rommelig. Schiedam „Teveel is ge keken naar het opvoeden de aspect, zonder dat wer kelijk creatief is gedacht. Op deze manier krijg je de bekende vormingscur susjes-toestanden, zoals deze al jaren worden geor ganiseerd door de Schie dam se Gemeenschap, de huishoudelijke voorlich ting en dat soort instellin gen. En duidelijk is ge worden, dat werklozen daar evenmin de deur plat lopen". Deze kanttekening plaatste PPR-raadslid Hans van der Wilk begin deze week bij een rapport, dat verschillende or ganisaties hebben gemaakt ten behoeve van werklozen. De gemeenteraad behandelde dat punt, nadat de commissie voor sociale zaken en volksge zondheid de problematiek twee weken geleden in een speciale vergadering had be sproken In het rapport gaat het om hulpverlening aan ver schillende groepen werkloos heid Daaraan is gewerkt door de fe deratie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en sa menlevingsopbouw, de SG, de vakverenigingen, jeugdproject Trechter en de gemeente On derkend wordt dat diverse vormen van werkloosheid op verscheidene manieren moe ten worden aangepakt Mensen, die zonder werk zitten omdat zij bepaalde vaardighe den missen, zouden via een iiicinatti ontslaat 110 man i Cincinnati Milacron te Viaardingen: bijna derde van het personeel moet afvloeien. Viaardingen Bij bet Amerikaanse bedrijf Cincinnati Milacron nv te Viaardingen moeten op zeer korte termijn 110 werknemers afvloeien. In eerste instantie wilde de Amerikaanse directie haar Nederlandse vestiging direct sluiten. trainingsprogramma moeten worden geholpen, stelt het rapport voor Voor degenen, die hun vrije tijd met moeite vullen zouden cursussen op touw kunnen worden gezet Wie zich zonder vergoeding daarvoor te knjgen wil inzet ten voor een of ander, zou daartoe wegwijs moeten wor den gemaakt Gespreksgroe pen kunnen nut hebben voor mensen, die piekeren omdat zij zonder werk zitten En zij, die het geloof m de maat schappij hebben verloren, zouden hun heil moeten kun nen zoeken in andere levens vormen (zoals de Kleine Aar del Van der Wilk. „Bat lijkt nou allemaal zo leuk, maar als je het rapport leest, zie je dat van die indeling weirug over blijft Je krijgt die hobby-toe standen zonder inhoud, bloemschikken, boetseren, maar daarbuiten niks. Een kleine groep slechts wordt in de gelegenheid gesteld over de situatie te discussiëren". Het PPR hd is bang dat werklo zen, die mets voelen voor ge wone cursussen, via een be paalde wetgeving hun uitke ring verloren kunen zien gaan Daarom steunt hij van harte het plan om ui een in te stellen stuurgroep ook werklozen op te nemen, die bestaande ideeen kunnen bij schaven Ook ging Van der Wilk m op het feit, dat m het rapport onvoldoende tot uiting komt dat leeftijden een rol spelen in de werkloosheidsproble men „Het maakt wel even uit, of je van school komt of dat je al een arbeidsverleden hebt, zonder aan werk te kun nen komen" In het rapport wordt leeftijd met als eerste criterium gezien In een door de directie uitgegeven communi qué staat dat bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau een zogenaamde voormelding is gedaan, hangende de officiële ontslagaanvrage. Met de vakorganisaties en de ondernemingsraad zijn inmiddels bespre kingen begonnen. Het personeel is gistermid dag door middel van een mededeling op het prikbord van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Het bedrijf, waar in totaal 420 mensen werken, kampt reeds jaren met afzetproblemcn. Het levert onder meer gereed schapmachines aan de auto mobielindustrie. En juist in die sector schijnt het buiten gewoon moeilijk te zijn afzet mogelijkheden te vinden. Volgens de directie bhjft de be reidheid tot investeren m ka pitaalgoederen m deze sector vooral binnen Europa achter In de agelopen jaren is door middel van reorgani satie, zoals personeelsstop en uitbreidingen, geprobeerd uit de rode cijfers te komen Ook moest meermalen werktijd verkorting worden aange vraagd Ondanks dat draait het Amerikaanse bedrijf reeds jaren met verlies, vol gens sommigen zelfs tien jaar Een van de NW-kaderleden, die zijn naam bever met ge noemd wd zien, zegt hierover „De orderportefeuille is zo dun en de verbezen zijn zo hoog dat wij ons elke dag weer afvragen hoe het m 's hemelsnaam mogelijk is dat de fabnekspoorten nog steeds geopend zijn. De mededeling kwam voor ons dan ook met als een donderslag bij heldere hemel" Hij had overigens de indruk dat het personeel voor alsnog achter het gevoerde beleid staat Het was met mogelijk een eerste commentaar van de directie te knjgen op de aangekondig de ontslagen Wie belt en naar de directie vraagt komt met verder dan personeelschef A Liefaard Maar ook hij heeft een zwijgplicht opgelegd ge kregen en kan alleen verwij zen naar het communique dat is verschenen Ook van de zijde van de vakbonden is men spaarzaam met medede lingen Wim Thijssen van de Industriebond NW deelde desgevraagd mee dat de bon den wachten op concrete ge gevens van de directie alvo rens te reageren Inmiddels is wel bekend gewor den dat directeur drs. F- Ro- raeijn enkele weken geleden bu de hoofddirectie m Ame rika ontboden is. Daar kreeg hij te verstaan dat het met Cincinatti Nederland afgelo pen was. Zo ver is het {voor lopig) met gekomen, omdat Romeijn zijn bazen ervan heeft weten te overtuigen dat de Nederlandse dochter kan blijven voortbestaan en dat het bednjf uiterlijk 1979 weer uit de rode cijfers zal zijn. Een van de te nemen "f0 k maatregelen is de zogenaam de aanpassing van de struc tuur, in concreet Nederlands: ontslag voor 110 medewer kers. NKV-distnctsbcstuurder J van Steenoven heeft bevestigd dat directeur Romeijn in Amerika is geweest en dat daar m eer ste instantie is gesproken over liquidatie „Maar", 20 2egt hij met nadruk, dat gevaar is ge weken, mede onder de druk van de vakbonden die onder voorbehoud hun stem hadden gegeven aan de plannen van Romeijn" Hij voegt daar aan toe dat de bonden op het mo ment dat deze in Amerika verbleef, met op de hoogte waren van het aantal ontsla gen „Op voorhand gaan wij dan ook met akkoord met het ontslag van 20 veel mensen Er zal eerst een open gesprek moe ten komen over de huidige loonsituatie Pas dan zullen wij ons oordeel geven" Op de vraag in weLke hoek de klap pen zullen vallen antwoordde Van Steenoven dat het voor namelijk gaat om ontslagen in de zogenaamde directe sfeer, zoals constructiebureau, ad ministratie, het leidinggevend personeel en zelfs ook een directielid Deze zal worden overgeplaatst naar een Cm- einnati-vestigmg elders op de wereld Viaardingen Voorlopig is nog een besluit te verwach ten over het wei of niet om leggen van de compartimen- termgsdijk. De leegstaande dijkwoning aan de Trekkade langs de Vlaardingse Vaart zal daarom tijdens de zomervakantie weer een prooi worden van de jeugd uit Holy. De gemeente Viaardingen zit danig met dit probleem in haar maag, maar staat ook machteloos. De zaak wordt weer bekeken door Gedepu teerde Staten en de minister van verkeer en waterstaat. Het kan echter nog wel een tijdje duren voordat een be slissing zal worden genomen. Tot zo lang blijft de dijkwo ning verkrot tem Viaardingen „Diplomatiek", noemt PvdA-raadslid Henk Krabben het antwoord van het college van burgemeester Viaardingen Bijzonder gemoedelijk is de gemeen teraad gisteravond begon nen met de behandeling van het voorontwerp- structuurplan. Na het houden van de algemene beschouwingen, waarbij door de verschillende fracties het woord werd gevoerd, bleek de raad weinig moeite te hebben met agendapunt twee: de bestemming van de terrei nen. Alleen het voorstel van het col lege dat m de Broekpolder nog geen vaarwater hoeft worden aangelegd, werd met aanvaard Negentien raadsle den stemden hier tegen Men was het echter over de overige punten grotendeels met elkaar eens Zo zal bijvoorbeeld de ontwikke ling van centrumgebied zich in noordelijke richting moeten begeven Dit beleid moet de zogenaamde ruggegraatstruc- tuur veel aandacht voor Oude Haven en Biuzengat' versterken Tijdens de algemene beschou wingen vestigde het SG P/GPV raadslid Rien Lensvelt de aandacht op zich Over het vervaardigen van het vooront werp-structuurplan vertelde hij, dat de gemeente Viaardin gen ach met op de borst hoef de te slaan wat betreft de gevolgde inspraakprocedure Lensvelt: „Tijdens de commis sievergadering van 13 juni waren er slechts twaalf in sprekers. Dat vind ik nogal weirug'. Volgens Lensvelt zou het nuttig Zijn om alsnog hearings te organiseren, waarop meer mensen hun oordeel over het structuur plan zouden kunnen uitspre ken. Bij PvdA fractievoorzitter Hans Versluijs schoot deze opmer king in het verkeerde keelgat Hij zei „Wie bepaalt het crite rium op grond waarvan je kan zeggen dat de bevolking werkelijk heeft ingesproken 1 De Hoog straat maakt deel uit van de ruggeg raat structuur. Zijn dat honderd, vijfhon derd, duizend of tweeduizend mensen9" Versluijs ging dan ook met m op het voorstel van Lensvelt om hearings ee hou den Het SGP/GPV-raadslid vulde Versluijs even later ui feite aan Lensvelt vroeg zich namelijk af of die eventuele hearings wel bezocht zouden worden Hij zei „Ik betwijfel of de zalen dan zullen volstro men" Uiteraard werd ook de kwestie rond het wel of met bebou wen van de Broekpolder aan de orde gesteld door elke fractie JeJle Wijnstok (CDA) vroeg zich af wat er nu moet gebeuren met alle open plek ken in de stad als de Broek polder bebost wordt „Gaat dat njet ten koste van het buurt- en wijkgroen in die stadsgedeelten", vroeg hij ach af in de veronderstelling dat elke open plek bebouwd gaat worden Een ander punt waar hij ach zorgen om maakte „Rijnmond hanteert tegen woordig een womrtgbezettmg van 2351 Ons structuurplan gaat ervan uit dat gemiddeld 2,6 mensen tn een huis wonen Wat heeft dit voor consequen ties9" Wethouder Bas Goudnaan rea geerde tamelijk laconiek op het wonmgbezettingscijfer van Rijnmond Hij vertelde ,Op het ogenblik heeft Viaar dingen een wonmgbezettmg van 3 1 Sommige wijken ui Holy zelfs 4,0 Wat dat betreft hoeven we ons geen zorgen te maken" Goudriaan lapte het cijfer afkomstig van Rijn mond overigens aan zijn laars „Die 2,351 is berekend door een computer Rijnmond kan dat gegeven nooit hard maken", aldus de v/ethouder en wethouders op zijn vragen over het mogelijke opspuiten van het Lickebaertgebied met - vergiftigd? - havenslib. Half mei stelde Krabben een lijst met vragen op Hij vroeg zich ondtr andere af of er nog geldende contracten tussen Rotterdam en Viaardingen waren om baggerspecie op Vlaardmgs grondgebied te storten B en W antwoorden aan de mi lieudeskundige van de PvdA, dat er absoluut geen sprake is van dergelij kecontracten „Met uitzondering van de Broekpolder uiteraard", schrijft het college Ook zijn er geen afspraken tussen de gemeente Viaardingen en het recreatieschap de Lickebaert enerzijds en de gemeente Rot terdam en de Coördinatie commissie berging baggerspe cie anderzijds Het college besluit met de mude deling dat zijn beleid erop gericht is dat havenfcagger- specie, welke - voor zover be kend - verontreinigd is, met voor opspuitmgswerkzaamhe- den zal worden aangewend Henk Krabben over dit laatste antwoord „Met die woorden,, voor zover bekend "houdt hetcollege natuurlijk een aar dige slag om de arm"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1