SCHIEDAMSCHE COURANT Japans bessenwier ook in Nederland Steeds meer werklozen Rekening met vakantietips L Binnenstad ontlasten: randgebied belasten Langspelers de deur wit Koel9 helder Diamant water.. Kamer van Koophandel: Zeven auto's naast elkaar f Plaag voor Noordzeekust Veel reacties op annonce muziekdocent Zelf aanpakken Te diep in Iset „flesje' gekeken iaiSSf Uil Winkeliers bedreigd Maasland heeft weer logopediste Dinsdag 5 juli 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25866-4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ft O De zomer, die dan toch eindelijk gearriveerd schijnt te zijn, trekt vele zonaan bidders naar het water. Zo is dezer dagen de Vïaardingse Vaart veran derd in een drukke verkeersa der. Honderden bootjes pro beren ruimte te vinden om aan te leggen, weer andere trachten hun weg te zoeken tussen het gekrioel van alle andere waterconcurrenten. Trouwens, dat geldt ook voor de Boenerviiet in Maassluis/ Maasland. Het kan echter zo druk niet zijn, het aantal bootjesrecreanten zinkt in het niet, in vergelij king met de tienduizenden zwemlustigen. Want, al zijn er dan miljoenen Nederlanders op vakantie, een even groot aantal blijft achter. En wat doe je dan als het erg warm is, dan neem je een duik in het zwembad. Heerlijk, koel, helder water..... r» «8B.W Hoek van Holland Na Enge land en Frankrijk is nu ook op verscheidene plaatsen langs de Nederlandse kast Ja pans bessen wier gevonden. Het eerst werd het wier in april aangetroffen bij Ren as- se op Schouwen-Duivenland, later echter ook bij Katwijk, op Texel en bij Den Helder. Tussen Hoek van Holland en Scheveningen is nog niets ge vonden. Japans bessen wier is berucht om de last, die het geeft voor watersporters en koelwatersystemen. Het Rijksherbarium in Leiden ges looft dat binnen zeer korte tijd de hele Nederlandse kust hinder zal ondervinden van het bessenwier. Sargassum muticum, zoals de wetenschappelijke naam luidt, zijn plantslierten van soms wel twee tot vier meter lengte met een dunne, doch erg taaie stengel. Opvallend zijn de kleine besvormige drijfblaasjes, waar het wier zijn naam aan dankt. Komt zo'n sliert in de schroef van een plezierboot, dan moet men de motor snel afzetten, dit ter voorkoming van het vastlopen van de mo'or of het zelfs ontstaan van brand. De Rijks Universiteit van Leiden laat weten dat voor zover be kend, het Japanse bessenwier in Europa niet door zeedieren wordt gegeten. Ook kunnen er geen belangrijke stoffen uit gehaald worden. Het Japans bessenwier geeft dan ook al leen maar overlast. Een losdrijvende plant kan zich voortplanten en vormt dan sporen. Deze sporen kunnen zich elders vasthechten aan bijvoorbeeld dijklichamen en later weer uitgroeien tot nieu we planten. Hoewel aan de Nederlandse kust nog niets is gevonden, houdt het Hoog heemraadschap Delfland de zaak goed in het oog. Het Rijksherbarium heeft in middels laten weten dat het Japanse bessenwier gerekend moet worden tot de zoge naamde „stevige groeiers". Het kan tot vier meter lang worden. De bestrijding ervan is moeilijk. Er is nog geen andere methode gevonden dan het zeer zorgvuldig ver wijderen van de planten. Wanneer men denkt Japans bessenwier gevonden te heb ben, moet daarvan een stukje worden opgezonden naar het Rijksherbarium, afdeling AJ- gologie, Schelpenkade 6 in Leiden. Rijnmond Het verschil tussen vraag en aanbod van arbeidsplaatsen In het Rijnmondgebied wordt steeds groter. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas, Daalde bet aantal werklozen in geheel Nederland iets, m het Rijnmondgebied was juist een lichte stijging merkbaar. Vooral de iaag-geschoolde wordt biervan de dupe. De Kamer noemt het verloop van de werkloosheid derhalve ongunstig. Met name de situatie in de scheepsbouw wordt zeer zor gelijk genoemd. .Als de Rijn mondregio nog meer lasten krijgt te dragen dan zou dat onrechtvaardig zijn, temeer daar ook een groot deel van de toeleveringsbedrijven in dit gebied is gevestigd", aldus de inleiding van het jaarver slag. Verwacht wordt, dat nog enkele duizenden arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De Ka- Maassluis Een flink aantal gegadigden heeft gereageerd op de onlangs geplaatste op roep voor muziekdocenten aan de in oprichting zijnde muziekschool in Maassluis. Daarin roept men bevoegde leerkrachten op voor het in strumentarium van de stede lijke muziekschool: klarinet, fluit, blokfluit, koperen blaa sinstrumenten, slagwerk, gi taar en accordeon. In het bestuur van de Stichting Stedelijke Muziekschool ne men zitting de dames E. F. M. Coenen-Vaessen, M. G. M. Huizinga-van Rijn en D. den Mond-van 't Wout en de heren I. van der Knaap, M. B. Dui- melaar, L. Lucarij en J. L. Pieterman. In de statuten is, om het tijdelijk karakter van de stichtingsvorm aan te ge ven, onder meer bepaald dat de stichting wordt opgeheven zodra de stedelijke muziek school wordt opgenomen in een gemeenschappelijke rege ling met de gemeenten Schie dam en Vlaardingen voor de oprichting van een regionale muziekschool. Hoek van Holland „Ga zelf aan het werk, kem met voor stellen en plannen, die op korte termijn bunnen worden uitgevoerd". Dit zei deel- raadsvoonitter L, van der Houwen tegen kampeerders in het recreatiegebouw van het kampeerterrein ter gele genheid van die opening van de jaarlijkse fancy-fair van ■Jk Poort van Europa". Als de kampeerders op uitbrei ding van de terreinen moeten wachten totdat Rotterdam en de deelgemeenteraad zo ver zijn dan gaat het allemaal nog jaren duren", sprak Van der Houwen en hij herinnerde er aan dat het al weer zeven jaar geleden is, dat Rotterdam zijn goedkeuring hechtte aan de koop van gronden voor uit breiding van de kampeerter reinen. „Als de kampeerders niet zelf aan "t werk gaan valt er voorlopig niets te verwach ten", aldus de deelraadsvoor zitter. mer zal initiatieven ontwikke len om met de regionale over heid opvangmogelijkheden te zoeken voor de betrokken werknemers. Of de gang van zaken in het Rijnmondgebied in het alge meen beter of slechter was dan in geheel Nederland, is moeilijk te zeggen omdat er geen macro-economische ge gevens beschikbaar zijn voor dit gebied, die vergelijkbaar zijn met de gegevens van het Centraal Plan Bureau voor het hele land. Voor de Kamer van Koophan del zijn er echter enkele indi caties, die erop wijzen, dat de economische ontwikkeling in de Rijnmondregio in 197S on gunstig afstak bij de rest van Nederland. Zo wordt de stijging met vier procent ten opzichte van 1975 over het per zeeschip aan- en afgevoerde tonnage goederen teleurstellend genoemd. Dit percentage zou nog te danken zijn aan de toename van par ticuliere consumptie. Ook de investeringen in de be- dijven droegen blijkens het jaarverslag niet bij tot de ge stegen produktie. De belang rijkste bijdrage aan deze stij ging leverden de chemische industrie (17%) en de aardolie- raffinage (8%). In de bouwsector doet zich het probleem voor, dat er een groot gebrek is aan geschoold personeel. De Kamer"zegt te verwachten, dat als alle ge plande nieuwbouw zou wor den gerealiseerd, er nieuwe spanningen op de arbeids markt in deze sector kunnen ontstaan. Over de ontwikkelingen in de toekomst zegt de Kamer som ber .Aangezien de verwach tingen voor de toename van de internationale handel in 1977 duidelijk lager zijn dan in 1976 en deze streek zo dui delijk is verweven met de internationale confine tuur, kunnen de verwachtingen voor 1977 in ons gebied even min hoog zijn". Nol Heu velhorst (links) Joep lems. en Wil- Schiedam ,4>e verkeersdes kundigen van de gemeente kijken natuurlijk niet alleen naar de Dam, maar ook naar de verdere situatie in bet cen trum. De binnenstad willen zij van verkeer ontlasten. Maar dat doen zij op een manier, waarbij de randge bieden van de binnenstad sterk worden beiast. Zoals bijvoorbeeld op de Dam, terwijl juist de kleine straat jes van het centrum het zwaar te verduren, krijgen, zoals de Korte Kerkstraat die ernsti ge kritiek uitte gisteravond Nol Heuvelhorst, één van de vier studenten die van het Schienoko-gebied een afstu deerproject willen maken. Hij komt uit Schiedam, evenals Joep Willems, met wie hij een architectenbureau wil begin nen. De andere twee studen ten komen uit Delft Zij zijn Jos Wenink en Rob Ligterin- ge. Heuvelhorst en Willems kwamen voor het eerst in de kijker door hun werk aan Mu sis Sacrum aan de Lange Ha ven. Heuvelhorst vraagt ach af op welke basis de gemeente kan zeggen, dat het verkeer wordt verminderd. „Niets wijst daarop, het zijn vage veron derstellingen, terwijl in elk ge val duidelijk is dat overlast alleen maar in de hand wordt gewerktzei hij. Willems op perde gelijke ideeën op de informatieavond, die gemeen tewerken woensdag 22 juni hield over onder andere de verkeerscirculatie in het ge bied rond de Dam en de Oude Sluis. Tegen de nieuwe circulatie ageert ook de open studio van het Zakkendragershuisje, ter wij] bewonersvereniging Sehiedam-Centrum en werk groep Oude Sluis wel tevre den zijn met de gemeentelijke plannen. 99 Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft in het afge> lopen weekeinde nogal last gehad van een 14-jarige knaap. Deze werd dronken op straat aangetroffen. Gezien zijn toestand bleek hij niet in staat te vertellen waar hij woonde of logeerde. Na enig uitzoeken slaagde de politie er tenslotte toch in het adres op te sporen. Later bleek dat de jongen 's mid dags 25 flesjes bier had ge kocht... en had opgedronken. Schiedam Drie winke liers van de Hoogstraat in Schiedam voelen zich be dreigd door een agressief duo, dat op de koopavond hun zaken bezocht, De po litie is ingeschakeld. Of nog meer winkeliers door het tweetal zijn be laagd, is niet bekend. Gis termiddag laat bleek, dat veel winkeliers op de Hoogstraat nog niet op de hoogte waren van de be dreigingen van hun colle ga's. De dreigementen zijn on dermeer geuit bij een kle dingzaak en een winkel in elektronica. Om welke za ken het precies gaat, wil de politie niet kwijt. Wel is duidelijk geworden, dat het duo bestaat uit een blanke en een „donkerge kleurde" jongeman. Zij gedroegen zich bij hun bezoek aan de drie win kels nogal opvallend. Ta melijk luidruchtig kwa men zij over, terwijl etala ges en rekken goed wer den bekeken. Bij hun ver trek kondigden zij aan nog eens terug te komen. Dan 2uUen zij namelijk een hoeveelheid produk- ten meenemen zonder te betalen, terwijl personeel dat daartegen in opstand komt gewoonweg wordt neergeknald, maakte het tweetal goed duidelijk. Het signalement, dat de winkeliers aan de politie hebben opgegeven van het duo, komt vrij goed overeen met gemaakte schetsen, aan de hand waarvan de recherche gaat speuren. v S Schiedam Nog maar een heel klein deel van de bur gerij kan eerdaags een kaart in de bus verwach ten, waarop vakantietips staan. De meeste Schie- danunmers echter hebben zo'n kaart de laatste we ken al in huis gekregen. De verzending ging gepaard met het opsturen van de nota's van de gemeentelij ke technische bedrijven, de GTB De kaarten, ruim 32.000 stuks, zijn op aandrang van de politie via de GTB verstuurd aan alle abon nees van de nutsvoorzie ningen in de stad. Kortom, de hele bevolking moet zo'n kaart hebben gekre gen, aldus hoofdinspecteur van politie Peter Broeders. Met de informatie, die op de kaart staat, wil de politie overlast voorkomen. Onder het motto „attentie voor preventie" wordt gewezen op vakantiebenodigdheden waaronder paspoorten, maar ook op het goed af sluiten van ramen en deu ren, het uitschakelen van elektriciteit en het dicht draaien van gaskranen. Ook moet worden verme den, dat buitenstaanders kunnen zien dat een huis tijdelijk onbewoond is. De kansen, dat politie met meer inbraken krijgt te maken, en dat de brand weer moet uitrukken, is met de- adviezen verkleind. De directeur van de techni sche bedrijven, dr. ir. J. van Willigen, spreekt van pure dienstverlening. „Alle gebruikers hebben de kaart gelijk gekregen met de rekening, dat kon ge makkelijk vanwege hetzelf de formaat. Onmogelijk is te peilen, hoe Schiedam op deze service heeft gerea geerd. Het blijft wat ons betreft bij een waarschu wing. De gegeven raad kan men opvolgen of niet," al dus Van Wüligen. Maasland Het gemeentebe stuur van Maasland is er in geslaagd een nieuwe logope diste spraaklerares aan te trekken. Per I augustus is namelijk benoemd: mejuf frouw C. M. Jonge Poerink uit Delft. Het onderwijs had bijzonder veel beboefte aan een logopedist Mejuffrouw Jonge Poerink zal 12 uur per week les geven. De nieuwe logopediste is eind examenkandidate en doet één dezer dagen examen. Naar aanleiding van door het ge meentebestuur ingewonnen informaties wordt het resul taat daarvan optimistisch te gemoet gezien. Maasland heeft het een jaar lang zonder een logopedist moeten doen. 0 0000 Groot feest was bet maandag ten huize van de heer H. Schenk en mevrouw S, C. Schenk-Venneer. Tonidden van hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen vierden zij namelijk hun 60-jarig huwelijksfeest Onder de (zwetende) feestgangers het was immers zeer warm bevond zich ook burgemeester Wim Kieboom. Kij had zich voor deze gelegenheid even vrij weten te maken om bruid en bruidegom persoonlijk te feliciteren met deze heuglijke dag. Namens de gemeente Vlaardingen overhan digde hij het gelukkige diamanten bruidspaar een grote taart Hendrik Schenk (83) en rijn zes jaar jongere echtgenote Sientje, verkeren nog steeds in een uitstekende gezondheid. Tegen het maken van een reisje bijvoorbeeld zien rij helemaal niet op. Binnenkort gaan de heer en mevrouw Schenk naar Engeland, waar zij hun dochter hopen op te zoeken. Reactie van de bruidegom: „Ohh, dat doen we wel meer».". Krijgh de claere Schiedam Na herhaaldelijk aandringen van de 22-jarige Schie dammer Hans Heuschen heeft de gemeente een begin gemaakt met het uitdelen van de honderden grammofoonplaten, die in het Passage theater lagen opgestapeld. Het zijn langspelers van revue Knjgh De Claere, die twee jaar geleden were vervaar digd in verband met het zeven eeuwen bestaan van Schie dam als stad. Ed Verkade en Chris Bezooijen schreven de jubileumrevue, Dick Borst maakte de muziek. Dit drietal woont in Vlaardingen en Maassluis, en heeft meer re vues m Vlaardingen op rijn naam staan. De medewerkers van Krijgh de Claere. die tien keer in een overvol Passage werd opge voerd, waren al lang niet te vreden over het feit dat rij „hun eigen elpee" moesten ko pen en niet cadeau kregen als aandenken. Toch waren er ruim zevenhonderd over. De ze worden niet verkocht van wege de slechte kwaliteit. Heuschen schreef over die si tuatie een brief aan de ge meenteraad en informeerde menigmaal bij Passage ,jhoe het ermee stond". Het college van burgemeester en wethouders besliste ui- teiendelijk, ook alweer maan den geleden, dat Heuschens voorstel werd aangenomen. Derhalve gaan de platen nu naar bejaarden- en ziekenhui zen, terwijl medewerkers van de revue een brief in de bus hebben gekregen of anders alsnog krijgen, waarin staat dat rij de langspcier kunnen afhalen bij het theater. Schiedam Zeven bedrijfsau to's op een rijtje zijn bij Vroom en Dreesmann openge broken. Uit de wagens, op het achterterrein van het bedrijf aan de Buitenhavenweg in Schiedam, werd voor ruim twaalfhonderd gulden gesto len. De schade bedraagt onge veer honderdvijftig gulden. Uit de opengebroken auto's haalden de inbrekers onder meer een portable tv, een kleurgenerator, een zonnebril en een set schroevedraaiers. Een werphengel en twee ïn- steekhengels vormden de buit van degene, die va via achter tuin en een trap op een bal kon klom aan de Dr. Zamen- hofstraat. De visspullen kos ten ongeveer nonderdvijftig gulden. Mevrouw V. (39) heeft van diefstal aangifte gedaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1