Jan Hagendoorn wil meer groen EINDELIJK...." zegt de strand-exploi taut Auto% zijn. mk geen historische erfenis GS akkoord CPN bespreekt sluiting Gusto Congres Jehova's Ook i filiaal m ingebroken Met brommer van dijk afgereden •I jm*** WOENSDAG 6 JULI 1977 VD/SCiWW 3 Schiedam Gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland hebben een reeks besluiten goedge keurd, die de Schiedamse ge meenteraad de laatste verga deringen heeft genomen, dat betekent ondermeer, dat de provincie toestemming geeft voor herindeling van de ver diepingen van het stadskan toor (als straks het „tweede stadskantoor" m gebruik wordt genomen). Voorts ligt nu definitief geld op tafel voor het op peil brengen van een deel van Nieuwland- West, voor de vernieuwing van de buitenwaterkerïng en de Buitensluis, voor achter stallig onderhoud van panden aan de Sehie, hoek St. Arma- zusterstraat, en voor vervan ging van schotelveren in de Koemarktbrug waaraan om de haverklap wat te doen valt hetgeen in het centrum vaak nogal lange files tot ge volg heeft Schiedam Het feit, dat de beleidscommissie scheeps bouw deae week in principe akkoord is gegaan met slui ting van werf Gusto, is voor de Schiedamse afdeling van de CPN aanleiding een open bare vergadering te houden over deze ernstige situatie. Deze vindt maandagavond plaats in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155. Over de noodzaak van acties om werk gelegenheid te behouden spreekt dan Fré Meis, lid van het dagelijks bestuur van de partij. Gisteren werd bekend, dat ir. A. Stikker in de beleidscom missie scheepsbouw voorstel len heeft gedaan om de IHO Gusto te sluiten. Stikker is president-directeur van Rijn- Schelde-Verolme en tevens voorzitter van werf groep I van de beleidscommissie, on der welke problematiek ook Gusto valt. De beleidscom missie heeft tegen de voor stellen geen nee gezegd en Stikker alleen gevraagd de voorstellen voldoende te on derbouwen. De Schiedamse communisten willen zich beraden hoe een belangrijk stuk werkgelegen heid kan worden behouden. Er is dan ook gelegenheid tot uitwisseling van gedachten. Om acht uur begint de verga dder mg. toegang kost een gul den, en kaarten zijn verkrijg baar bij Ulferd Bruseker, Jo- han Braakensieckstraat 127; Jan Dettmeyer, Lekstraat 18b; en oud-raadslid Tjidde op 't Ende, Broersvest 66c, allen in Schiedam. Schiedam In navolging van ruim vierhonderd Vlaardmgse geloofsgenoten gaan de drie honderd Jehova's getuigen, die Schiedam telt, het vier daagse congres bezoeken dat vanaf zondag 31 juli in Rotter dam wordt gehouden. Twee andere zomercongressen vin den plaats in Leiden en Ut recht. Doel van de bijeenkomsten is de discussie op gang te brengen over de druk, die de moderne maatschappij op het dagelijk se leven uitoefent Een pro gramma is opgesteld, dat in vier delen uiteenvalt: gezinsle ven, jongerenproblemen, pre diking van huis tot huis, en het leveren van een produc tief aandeel in de maatschap pij, aldus de Schiedamse zegs man van de Jehova's, M. de Roode. VI aardingen Pas nu is geble ken dat tijdens het weekeinde is ingebroken bij parfumerie Cency aan de Schiedamse- weg. Daar werden goederen met een totale waarde van ruim 2000 gulden ontvreemd, terwijl voor circa 100 gulden aan breekschade werd aange richt Eerder in het weekeinde was de hoofdvestiging van parfumerie Cency aan het Liesveld, doelwit van het in brekersgilde. Vlaardingen De 19-jarige J.H. uit Vlaardingen is met rug klachten in het Holyzi eken huis opgenomen, nadat hij op de Schïedamsedijk met zijn brommer de macht over het stuur was kwijtgeraakt en van de dijk was geraakt „Kritiek is natuurlijk fijn. Maar wanneer Jan Schaper zijn neus buiten de deur steekt kijkt hij op 's werelds akker. Op zijn boerderijtje staat hij middenin het groen. Nee, dat de groep studio het oude ka rakter van het gebied rond de Dam wil behouden is te prij zen, maar dan moet deze groep zich ook inzetten om de overlast - die thans wordt on dervonden van auto's, motor fietsen en andere herriema kers - te helpen voorkomen. Deze overlast is geen histori sche erfenis, maar een uitwas van de moderne beschaving, net zoals bijvoorbeeld halo geenlampen". In het oudste stukje Schiedam kijkt Jan Hagendoorn eens naar het Zakkendragershuis je, en naar de panden ernaast, langs de Schie en aan de Ou- de Sluis. Hagendoorn is 42 jaar, bestuurslid van hewo- nersvererüging Schiedam- Centrum, bewoner van de Lange Haven en bovenal ie mand die in de binnenstad meer groen wü. Hij is het niet eens met de open studio van het Huisje, die wordt gevormd Jan Hagendoorn bij hsi Zakkendragershuis: „Een kade of straat of steeg kan beter van zijn gezicht wor den beroofd door bomen dan door auto's, die de om geving nu versieren". door Jan Schaper, Hans de Ridder en Arno Steekelen- burg ai die een open brief heeft geschreven aan gemeen tewerken. Kort samengevat: daarin staat dat het onaangename halo- geenhcht in de buurt van het Zakkendragershuis onaan vaardbaar is voor zo'n histo risch plekje, dat achter het Huisje elke vorm van tegen woordige bouw het karakter aantast, en dat boombeplan ting langs de Schie het buur tje te benepen en popperig maakt omdat banen te zoete lijk zijn voor het aloude beeld van dit stadsdeel: „Wij menen ons namelijk te herinneren dat Schiedammers op deze kade levenslang hebben ge ploeterd voor hun brood". Nog een ander argument is, dat de kade gewoon te smal is voor bonen die over enkele jaren een brede kruin zullen hebben. Dat besef dringt lang zaam maar zeker ook door in werkgroep Oude Sluis, die het in grote lijnen eens is met de herinrichting van het gebied rond de Dam zoals de ge meente worstelt De open studio geeft richtlijnen voor inspraak daarin. Op de informatieavond van woens dag 22 juni was daarvoor slechts schriftelijk gelegen heid, terwijl onduidelijk bleef wat gemeentewerken met alle papiertjes zou gaan doen. Achter de voorstdien van de studio (ondermeer een discus sieavond) heeft Hans van Kleef zich als voorzitter van de bewonersvereniging al ge schaard. Hagendoorn echten „De heren van de groep studio hebben kennelijk niet de avond bijge woond, die gemeentewerken destijds organiseerde voor het gebied Lange Kerkstraat en Grote Mark! Die avond verzandde in eindelcse dis cussies over bet wel of niet aanwezig moeten zijn van een wethouder, het wel of geen parkeerplaatsje voor de deur hebben en ook bet aanbren gen van bomen al of niet voor de dear. Volgens mij was de hele strekking van de discussies, reals die daar werden gevoerd, een redevoe ring te eigen bate sender op bet gehele plan te letten. Verder werden toen zoveel wij zigingen voorgesteld, dat het voor de aanwezige ambtena ren onmogelijk was hierop di rect een bevredigend ant woord te geven. Wel werd ie dereen verzocht zijn vragen en opmerkingen op schrift te stellen en deze bij gemeente werken in te leverenNaver- loop van tijd hebben alle men sen, die reageerden, van ge meentewerken een opgave ge had van de gestelde vragen en opmerkingen en de oplossin gen, zoals deze werden ge dacht door gemeentewerken". Hagendoorn heeft begrepen dat een herhaling van zo'n avond voor het gebied rond de Dam, de Korte Dam en de Schie een zinloze bedoening zou wor den. Daarom werd gekozen voor een opzet, waarbij ieder aan de aanwezige ambtenaren zijn vragen kon stellen - zon der daarover in groepsver band te praten - en indien mogelijk ook direct een ant woord zou krijger». Verder konden vragen schriftelijk worden ingediend. „Nu kan men kritiek hebben op deze gang van zaken, maar dan moet deze kritiek wel ge grond zijn. Voor zover is na te gaan is dat nog niet zo, omdat de gehele procedure nog niet is afgewerkt," vindt Jan Hagendoorn. Altijd verkeerd Hij plaatst enkele kanttekenin gen bij de opmerkingen van de open studio: „Het zijn vaak met-Schiedammers die me nen, dat altijd verkeerd is wat de gemeentelijke overheid doet Wanneer niets wordt ge- daan aan verbetering deugt het niet, en als dan een voor stel komt ter verandering of verfraaiing is het ook met goed. Op de vraag hoe het dan wel moet, komt meestal geen antwoord". „Verder zijn er bezwaren tegen de manier van herbestratmg, verlichting en vooral tegen het plaatsen van bomen. Deze laatste zouden het oude ka rakter van de omgeving aan tasten. Nu moeten de heren van de groep studio weten, dat de bewoners van de bin nenstad graag wat meer groen in de wijk willen heb ben. Immers, in de gnjze oud heid had Schiedam veel meer groen dan nu. Men denke aan de tuinen van kloosters en kerken, en de beplantingen tussen de huizen waar nu be drijven zijn gevestigd". Hagendoorn vervolgt: „Het was echt niet zo, dat er zo weinig groen was en de bomen wa ren toen dikker dan nu. Ver der was het groen toen nog niet zo belangrijk als nu, om dat de bewoners van de bin nenstad dagelijks worden ge- zagend met de luchten van de moderne beschaving. Voor ie mand, die niet in Schiedam woont, is dat moeilijk te vat ten omdat de omgeving, waar hij woont, hem alle rust en frisse lucht geeft. Verder hoeft hij ook niet zeer voor zichtig uit zijn woning te ko men om met te worden aange reden door snel voorbijschie tende voertuigen". 4>at bomen de markante ge bouwen verbergen is ie be grijpen," besluit Hagendoorn, „maar de groep studio had recht van spreken als Alle gebouwen in Schiedam, waar voor een boon is geplant, een historische waarde hadden. Dit laatste kan na niet be paald worden gezegd. Na kunnen de lelijke bouwsels een beetje achter groen wor den verborgen, en dat is al tijd beter dan niets. Boven dien springen de historische gebouwen er dan tóch uit Kijk maar hoe dat bijvoor beeld in Delft is". - „„VS* .0, V-Vt ■- - Voor de eerste keer van je leven spelen met een bal op het strand. Sinds zaterdag lijkt het zo merseizoen dan toch nog op gang te zijn gekomen. Eindelijk, zeggen de stran- dexploitanten, die ver wend als zij waren met de lange, hete zomers van de laatste twee jaren, dage lijks met zorgen hun ge ringe omzet telden. Zij re kenden al niet meer erg op een goed seizoen met de verhuur van strandstoe len, verkoop van eetwaren en natuurlijk vela liters frisdrank en bier. Lage temperaturen, bewol king en zelfs regenbuien weer hielden de liefheb bers iedere lust de Neder landse kust te bezoeken. Maar waar enkele dagen geleden nog een eenzame wandelaar in regenjas over het Hoekse strand liep, barstte het toeristen- geweld plotseling los als gevolg van stijgingen van het barometerkwik en de stralen van de zon. Daar wentelen zich dan plots klaps duizenden in schaar se kledij op hun badhand doek om ieder zonnestraal mee te kunnen pikken. Of sterker; met niets meer aan het lijf. Want op het naaktstrand op de grens bij 's-Gravenzande is het drukker dan ooit. Dinsdagmorgen lijkt het alsof geen Nederlander met vakantie naar het bui tenland is vertrokken. De weg vanaf Rotterdam naar het Hoekse strand is druk en bij de afslag richting Maasdijk wordt het al in een file rijden. Veel moe ders met kinderen in de auto. En op de parkeerter reinen, waar het overvol is, gaan de kleren al uit vanwaar in badkledij de tocht per voet naar het mulle zand wordt voortge zet Voorwaar een lust voor het oog, gezeten op een van de terrasjes ach ter een koel glaasje fris, hoe pa, die een autotocht naar een Spaans strand bepaald niet meer ziet zit ten, zijn verlofdagen door brengt met de bouw van een monumentaal zand kasteel met de jongste zoon, schep en emmertje in de hand. Voor de strandwacht is er volop werk aan de winkel. Kleintjes troosten, die hun moeder kwijt zijn, onge ruste moeders kalmeren, de te heldhaftige zwem mers terug roepen en aan 't eind van de dag de enorme berg rommel van flessen en papiertjes op ruimen, die als stille getui gen van wat geweest is op het strand van Hoek van Holland door de badgas ten zijn achtergelaten. Dan zijn duizenden weer wat bruiner en uitgeruster thuisgekomen. Morgen is er weer een dag. Dan zet de kilometers lange file van auto's zich weer in beweging naar de kust. I I De „Space- Walk" doet goede zaken mat 1,25 voor een kwartiertje springen. e Een biertje achterover slaan en dan weer bakken in de zon.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3