i'üi mg Welzijn geeft gemeente op dr acht terug kond Kamei vragen over conflict belasting College wil ■'..kist© redden Agressie om autosloper Vrije Academie nog niet tegen de grond 1 Te diepgaandte wetenschappelijk Auto door rood, bejaarde komt om Holy-bad gesloten Wilton schenkt Schiedam kunst Ik neem de proef EIGENRAAI „Duffe spelletjes zoals voetballen" Uitnodiging i Contact met minister en beleidscommissie IVOLVO! ,,Goudriaan staat hier buiten" SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 8 juli 1977_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD _l02de jaargang no, 25869-6 pagina's- Broersvcst 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen zal de door het Vïaardingse gemeentebestuur verleen de opdracht, een onderhoek-programma op te stel len naar de leefomstandigheden van buitenlandse werknemers en hun gezinnen, teruggeven. Dit, om dat het niet bereid is zijn medewerking daar aan te verlenen. Volgens het gemeentebestuur zou het programma te omvangrijk zijn en van een te hoog wetenschappelijk niveau. Op welke wijze de opdracht zal worden teruggegeven is nog niet bekend. Me vrouw Henny Versluys- Siekman, voorzitter van het bestuur van de Stich ting Welzijn Vlaardingen, zegt dat gedacht wordt aan een officiële brief, te richten aan het college van B en W. Het onder zoekprogramma, dat nog maar enkele weken gele den is gereedgekomen, is volgens de stichtingsvoor zitter een „goed stuk", dat degelijk in elkaar zit „Wij hebben daar erg veel tijd en moeite aan gespen deerd", 20 zegt Henny Ver- sïuys, „daarom rijn wij ook extra teleurgesteld. Zij is het bepaald niet eens met het college dat het onderzoekprogramma te wetenschappelijk en te omvangrijk is. De zaken liggen anders, een kwestie van geld en beleid. „Zoals de gemeente zich dat voorstelt, kan het onderzoek programma in ieder geval niet worden uitgevoerd", zo zegt de Welzijn-voorzitster. „Mo menteel is bij ons een Turkse onderzoeker gedetacheerd, ge leend van de Stichting Buiten landse Werknemers. Een part timer, die 20 uur per week beschikbaar is. En dat is veel te weinig. Wij hadden het plan om speciaal voor de Marokka nen (250 in totaal, red.) ie mand uit hun midden aan te stellen. Het kan allemaal niet-- Het kost te veel geld en bo vendien hebben wij de indruk dat B en W ook huiverig is voor het aanstellen van ie mand die zij niet kermen". Het probleem doet zich name lijk voor dat de Stichting Welzijn een Marokkaan op het oog heeft, die al drie jaar in Nederland woont, maar die thans zonder werk is. Een en ander heeft tot gevolg dat door het uitblijven van een werkvergunning, ook de ver blijfsvergunning afloopt En dat is medio deze maand. „Een trieste zaak", zo vindt Henny Versluys, „maar daar is weinig tegen te doen". Twee mede-bestuursleden. Peter Roovers en Piet Solleveld. wil len alsnog proberen de hele kwestie aan de orde te bren gen tijdens het spreekhalfuur, voorafgaande aan de vergade ring van de commissie voor Welzij nsaangelegenh eden. De ze komt op 26 juli bijeen. Verder willen zij hun stand punten nog eens naar voren brengen in een brief aan B en W. Schiedam Dodelijk gewond is gisterochtend de 74-jarige me vrouw J. P. Koneman-Kre- mer, toen zij een zebrapad overstak op het kruispunt Laan van Bol'es/Churchill- weg. Het voetgangerslicht stond op groen. De dertigjari ge Schiedammer P. K. L. die de bejaarde vrouw met zijn personenauto schepte, had echter gelet op de stoplichten van de dertig meter verderop liggende driesprong Laan van Bol'es/ Eduard van Beinum- laan. Daardoor was het rode licht hem op de kruising ont gaan. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor negen. De vrouw werd enkele meters door de wagen meegesleurd. Daarbij liep zij zware verwondingen op, terwijl haar rechterbeen werd verbrijzeld. Een ambu lance bracht haar naar het gemeenteziekenhuis, maar bij aankomst bleek zij overleden. Tegen het middaguur werd op de Hogenbanweg de twaalfja rige Denny Ligion uit Amster dam gewond, toen hij links door de bocht fietste en tegen de auto van de 48-jarige Schiedammer S. M. F. knalde. Met onbekend letsel is de jon gen in het gemeentezieken huis opgenomen- Hij logeerde bij kennissen in Schiedam. Vlaardingen „Die sjagrijnige smoelen" van de leiding, daar blijken nogal wat tieners van de donderdagavondgroep van het buurtcentrum De Haven ach aan te ergeren. Uit een enquête onder de jongelui is verder gebleken dat „duffe spelletjies" en voetballen niet leuk worden gevonden. Wel leuk vinden de tieners disco en behalve handenarbeid meer film. Vlaardingen Wegens uit te voeren werkzaamheden zal het Holy-bad met ingang van donderdag 14 juli de deuren voor zwemmers sluiten. Op donderdag 1 augustus wordt het bad weer opengesteld. Vlaardingen „Stelt u eens voor burgemees ter, u en uw gezin schijtend op een em mer," zo meent een onbekende bewoner van de Vettenoordse- polder te moeten kla gen over de slechte staat van het sanitair in rijn woning. In de VOP-krant nodigt hij derhalve burgemees ter Wim Kieboom uit bij hem een kijkje te nemen. Een linke zaak overigens voor Vlaar- dings eerste burger, „want," zo laat de nooddruftige bewoner waarschuwend weten, „de mensen naast ons, die griep hebben, ste ken ons door de dun ne muren aan. Als u zelf eens polshoogte komt nemen, kunt u zelf ook de koorts krijgen." Wat krijgen we nou? Een ijsje- smullend kind en een tafereel, waarbij de koude rillingen je over het lijf lopen? Dat kan niet, dat bestaat niet! In deze tijd van het jaar denkt men zoals de afge lopen week aan zwembroeken of bikini's, maar niet aan wanten of dikke jassen, denkt men aan sangria of ijswater, maar niet aan chocolademelk of Glühwein, denkt men aan waterskiën of diepzeeduiken, maar niet aan truien breien of schaatsen ko pen, denkt men aan zon en zand, maar niet aan sneeuwpoppen maken of sneeuwballen gooien en denkt men zeker niet aan de warme kachel. Maar, onze overheid denkt daar heel anders over, zij denkt door. Zij heeft een vooruitziende blik. Als een soort roepende in de (hete) woestijn van de afgelopen dagen, zeggen het ministerie van economische zaken en de ge meente Maassluis in koor dat we toch vooral zuinig de kachel (en andere zaken) moeten stoken. En, om dit de bevolking zo dui delijk mogelijk te maken, ligt er sedert enige dagen een fraai geïllustreerde brochure, getiteld „Warm Wonen", op de toonbank van het gemeentelijk energiebe drijf van Maassluis aan de Ha venstraat. Wie er nu reeds be hoefte aan heeft zich geestelijk voor te bereiden op de winter en het stookseizoen, moet zich snel naar Maassluis spoeden, of die moet dat boekje thuis rustig doorbladeren. Maar dos dat dan wel onder het genot van iets ,,IJs - koud". Voorlopig bergen wij de winterpiaten weer op in ons ar chief Den Haag/Schiedam Het meningsverschil tussen de gemeente Schiedam en minister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken) over de onroerend goed be lasting heeft geleid tot kritische vragen in de Tweede Kamer aan het adres van de bewinds- In die vragen dringt het WD- Kamerlid H. Komng er bij de minister op aan andere wegen te zoeken om de mazen m de gemeentewet te dichten dan via een beroep op de Kroon. De liberale belastingspecialist meent dat de weg van een wetswijziging gevolgd moet worden. De gemeente Schiedam vindt dat de Nederlandse Spoorwe gen en het Rijk onroerend goed belasting moeten betalen voor de stukken grond waar op spoorwegen en rijkswegen liggen. Minister De Gaaj 1zs* meent dat Schiedam vrijstel ling daarvoor moet verlenen aan de NS en het Rijk, net zoals dat m andere plaatsen gebeurt. Daartoe heeft de minister de Raad van State in de arm genomen. Die moet de moge lijkheid onderzoeken of het Schiedamse besluit geen ont heffing te verlenen met een beroep op het algemeen be lang vernietigd zou kunnen worden door de Kroon. Het Kamerlid Koning die te vens voorzitter is van de WD-fractie in de Rotterdam se gemeenteraad heeft hier voor de ministers op de vin gers getikt De huidige wet regelt zeer uitdrukkelijk, zo betoogt Komng, de gemeente lijke zelfstandigheid voor wat betreft de onroerend goed be lasting om al dan met vrijstel lingen te verlenen. „Als de minister bezwaar heeft tegen deze vrijstellingsrege ling, die in zijn ogen leidt tot onaanvaardbare gevolgen, dan moet hij de koninklijke weg volgen van bevordering tot wetswijaging en geen ge bruik trachten te maken van het vernietigingsrecht van de Kroon", aldus Koning. Schiedam Nog niet over tuigd zijn burgemeester en wethouders van „de dwingende noodzaak tot sluiting van scheepswerf IHC-Gusto". Daarom wil het college zich wenden tot degenen, die zijn be trokken bij de besluitvor ming inzake de toekomst van de werf. Onder hen bevinden rich de minister van economische zaken en de voorzitter van de be leidscommissie scheeps bouw. Dat blijkt uit de antwoorden van het colle ge op de schriftelijke vra gen, die CPN-raadslid Aad de Wolf stelde over de gang zaken rond de werf aan de Maasdijk in Schiedam. „Alles moet in het werk worden gesteld om sluiting van de Gusto te voorkomen, of om in elk geval de gevolgen van de sluiting zoveel mogelijk te be perken. Een oplossing moet worden bereikt, die voor de betrokken werknemers en hun gezinnen minder ernstige gevolgen heeft dan zich nu laat aanzien," komt verder uit de antwoorden naar voren. De dadendrang, die het college nu heeft om Gusto een handje boven het hoofd te houden, is verstrekkender dan eerder het geval was, wanneer com munist De Wolf vragen stelde over dreigende werkloosheid (ondermeer bij werf Wüton- Feijenoord) - ondanks gere gelde uitspraken van CPN- wethouder Eef Collé dat alles moest worden gedaan om ont slagen tegen te gaan. Aad de Wolf In communistische kringen is vong jaar het initiatief ont staan om een plaatselijk comi té scheepsbouw op te richten. Dat conuté heeft nooit werke lijk gefungeerd en is prak tisch ter ziele. De mening van Wim van Scheüebeek, voorzit ter van de ïndustriebond- NW in Schiedam, was des tijds dat de hele kwestie een vakbondsaangelegenheid was en geen politieke zaak- Maandagavond houdt de CPN een openbare vergadering over Gusto en andere proble men in de scheepsbouw. Die vindt vanaf acht uur plaats in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Schiedam Bewonersvereni ging Oost gaat sociale zaken inschakelen om de grootste grief te verhelpen, die bewo ners van de Voltastraat heb ben: de rotzooi van autoslo per Sjakie van Montfoort De agressie tussen de sloper en zijn buren spitst zich zo toe, dat men hem de straat uit wil hebben. De bewonersvereniging en wijk agent Van Herk, alsmede ge meentelijk inspraakleider Jan Donkers, vinden van zeer groot belang dat rekening wordt gehouden met de maat schappelijke situatie en de be hoeftes van de autosloper. De man heeft nu een bovenwo ning. Volgens de wijkagent knutselt hij het liefst van *s ochtends vroeg tot 's avonds laat, en daarom sleept hij ge regeld hele motoren de trap op naar boven. Veel rommel blijft buiten liggen, opgesta peld in sloopauto's. Gisteravond is in het wijkcen trum in de Franklinstraat daarover gediscussieerd. "Die man gebruikt de openbare weg als werkplaats en dat mag niet, dus moet de politie ingrijpen," was de mening van een dozijn bewoners van de Voltastraat De autosloper was zelf niet aanwezig, maar had wel willen komen. Van de zijde van bewonersver eniging Sehiedam-Oost en de wijkagent werd geprobeerd subtiel duidelijk te maken dat de gal, die de bewoners over de sloper spuien, de situatie alleen maar erger maakt "Die man voelt dat aan en denkt dat de hele straat tegen hem is. Daarom sluit hij zich zo af." Getracht wordt voor Van Mont foort in elk geval een bene denwoning te zoeken, wat de zaak voor de sloper plezieri ger maakt, en eventueel - via de sociale dienst - een vaste betrekking bij bcdrijfsge- meenschap Schïemond. Vlaardingen De Maassluisse- dijk ter hoogte van het indus trieterrein „De Vergulde Hand" za! met ingang van 25 juli tijdelijk voor het verkeer zijn afgesloten. Dit in verband met het leggen van een per sleiding door het dijkiichaam. Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel. (010)3500.55* Schiedam Voor het geld, dat hij bij zijn afscheid van scheeps werf Wtlton-Fijenoord heeft ontvangen uit handen van burge meester drs. Arte Lems, heeft ïr. Bart Wilton een bestemming gevonden. Het geld was ingezameld door bedrijven int Schiedam en omgeving en werd aan Wilton als dankbetuiging voor zijn werk overhandigd, onder voorwaarde dat de somma Schiedam ten goede zou komen. Het gaat om twaalfduizend gulden. De helft daarvan schenkt Wilton aan de Mission to Seamen, die ook werkzaam is op de scheeps werf van Wilton, en de andere helft moeten burgemeester en wethouders besteden voor de aankoop van kunstwerken ter verfraaiing van de stad, aldus de voorlichter van de werf, Marius van Vliet. Dat laatste deelde museumdirecteur Hans Paalman woensdag de museumcommissie al mee. Het college vindt dat „deskundigen" allereerst zich moeten bezinnen aan welke kunst de zesduizend gulden kan worden besteed. Vlaardingen Het bericht in de VOP-krant, dat de Vrije Academie in de Stations straat in Vlaardingen tegen de vlakte gaat, is twijfelach tig. Zowel projectcoördinator De Jong, als gemeenteambte naar Terpstra verzekeren dat B en W hiertoe voorlopig niet overgaan. „Er zal dan eerst een oplossing gevonden moe ten worden voor de kunste naars die in bet gebouw bun atelier hebben", zo zegt Terp- 5 tra. Vnjdag hebben alle bewoners uit de Vettenoordsepolder de VOP-krant in hun bus gekre gen. Daarin staat in een soort hoofdartikel dat tijdens een vergadering van de project groep de aanwezigen een brief onder hun neus hebben gekregen, waarin de gemeente de vraag stelt of de projectle den het er mee eens zijn dat het oude schoolgebouw wordt gesloopt. Reeds bijvoorbaat hekelt de VOP een dergelijk plan. „Wij wensen Goudriaan niet te hel pen met dit soort belachelijke sloopplannen", zo staat in de VOP-krant te lezen. „Waarom solliciteert hij eigenlijk niet bij een slopersbedrijf Zowel Terpstra als De Jong zijn over het artikeltje zeer ver baasd. „Daar komt alleen maar onnodig onrust van", zo stelt eerstgenoemde. „En dat js naar mijn overtuiging met nodig. Bovendien heeft wet houder Goudnaan met deze hele kwestie nog niets te ma ken gehad. De vraag over het al dan met slopen is afkom stig van de afdeling onder wijs, dus van wethouder Kloots, die bovendien beheer der is van de portefeuille van culturele zaken. De bouwwet- houder staat hier voorlopig helemaal buiten. Wat dat be treft zitten ze bij de VOP fout". Overigens achten beide project leden de vraag van de afde ling onderwijs met ter zake doende, omdat het schoolge bouw thans een nuttige func tie heeft. „Voor kunstenaars is er geen alternatief', zo ver volgt Terpstra, „zolang voor hen geen andere adequate ruimte gevonden is, blijft de school zijn functie als Vnje Academie behouden. Dat is ook de mening van het colle ge, voor zo ver mij bekend". Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd sn combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 634, Rotterdam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1