K Tm 1 ~4 ICapitiiii Rob De wijkagenten; Nieuw jbestuur WF VRIJDAG 8 JULI 1977 mm Even regelen 'NOU. DAT NOEM IK TEMPO' DOOR WAT6ftPlANT6N EAi ZWEMMENDE v few BOOMSTAMMEN J n/ERG6EF ME, DAT IK IN MUI 6 VAAR1MAT6R KWAM, JÜllfE KÜWNEAS OP MUM RUG VERDER REIZEN.'r- ]Ntfn£OVUNTJSCHf OOSTEN. MEMFNSEN. ADAMWA42 TEE W££EÜ> HE5JEWEUD7fKBtóO% &EMAN M SCHEiKMME NIET ZE ÖEHOEEKALMhJGTOT ^HETVEBLEPEN SU JMM W IK r lENtMAE. iE0«*EMWE A. IN. Uitgave: SljTHOFF PERS BV Deze krant verschijnt in het gebied Nieuwe Waterweg-noord (van Schiedam toi Hoek van Holland) en is uitsluitend verkrijg baar in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad (m Maassluis eveneens in combinatie met de Haagsche Courant ot Het Binnenhof). REDACTIE Chef; H. L. Lambragtse Redactie Schiedam'K Kegel en W J van der Post Redactie Vlaardmgen; J. Hazejager, K Jonker en C- H var» Bremen. Sportredactie; B. v.d.Berg en M. Verwaaijen (Vlaardmgen). De redactie Schiedam is gevestigd aan de Broersvest 3a, tel. 262566 en 256046 postbus 137, Schiedam. De redactie Vlaar dmgen is gevestigd aan de Brede Havenstraat 6. tel. 643229 en 345209, postbus 1 tO. Vlaardmgen. Berichten voor de redactie kunnen per telex worden doorgege ven. Telexnummer 32177 PLAATSELIJKE CORRESPONDENTEN Maasland: S. P. van Zuilen, Dtepenburchstraat 34, tel. 0t899- 16143 Hoek van Holland; L. van Öoijen, Mahustraat 135, tel 01747- 2804 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adressen: Broersvest 3a. Schiedam, (tel 010-266091) en Brede Havenstraat 6, Vlaardmgen, (tel 010-354525. b g g 354587) Voor inlichtingen over administratie en abonnementen kan men verder terecht bij het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel 010-144144 KLACHTEND IENST Dagelijks van 18.30 tot 20 00 uur en zaterdags van 1700 tot 19 00 uur. tel. 010-144144 en 070-624552 Agentschap: Rotterdamsch Nieuwsblad, Maassluis; Olmendaal 146, Tel. 01699-17588. NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen worden nabesteld bij de totoredactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad, tel 010-144144. toestel 152 ADVERTENTIES Advertentietarieven op aanvraag, tel. 010-144144 Moet Arie-Dirk maar eens horen, die maakt d'r dagdfijk$ bij Barends mee. Ze is zwaarmoedig en ter neergeslagen. toont nauwelijks enige interesse voor haar naaste omgeving, een lachje kan er met af. Nee, geloof mij maar, dat kind heeft het zwaar genoeg. Zo jong als ze is, is ze al een stakker. Vorige week vertelde Barends nog aan Arie-Dirk dat ze naar de dok ter was geweest. Het resultaat is nog steeds wachten' En wacht jij maar es af als je negentien bent - of hoe oud ze ook mag zijn dan lokt en roept het leven naar alle kanten en heb je met je jeugd nog alle hoop op de toekomst Als die hoop dan met één slag de bodem in wordt geslagen, valt dat niet mee. Je bent zelf ook jong geweest Lollechten, dus je weet wat het wil zeggen." „Ik weet niks." bromt Lollechien en glijdt van de vensterbank af. En omdat ze het ellendige gevoel krijgt, dat ze zo wel weer een potje kan grienen, bromt ze: „Ik weet alleen dat ik er mijn buik' vol van heb" Met het beeld in gedachten aan oen slank figuurtje dat zo stil, zonder enige aandacht of belangstelling naast Zappes stoel kan staan, zegt ze nors: „Dat gefladder om mijn vent, ik word er gewoon wee van." „Misschien kan hij haar helpen." „Waarmee?" antwoordt Lollechien met een minachtend gesnuif. „Met do-re-mi-fa-sol?" Boudien schudt haar hoofd en zucht hoorbaar: even leken de stekels bij Lollechien neer. maar nog geen tel later gaan ze met dezelf de vaart weer omhoog en wacht ze gebeten af. Terwijl ze het teiltje van de tafel lilt, gluurt ze naar het sterke harde gezicht van de vrouw die met haar vingers nijdig op het raamkozijn trommelt. Ér ligt een zware denkrimpel op het voor hoofd, de wenkbrauwen fronsen zich samen, de lippen zijn vast opeengeklemd, de mondhoeken trekken naar beneden. Het staat niet verdrietig, het tekent geen ernst, het staat alleen hard en gesloten en je raadt niet wat er in haar omgaat. Daar kom je bij Lollechien niet achter. Boudien weet alleen wat er bij de naaste buren gebeurt omdat ze al jaren naast hen woont en omdat Lolle chien als eert goede buur met haar omgaat, maar dan weet zi| alleen nog het oppervlakkige. Da aard van elke ware geschiedenis of gebeurtenis hield zowel Lolle chien als Zappe voor zichzelf. Al hadden ze als buren jarenlang lief en leed gedeeld, toch was er een grenslijn voor Lollechien en daar achter bleef ze zichzelf, gaf z& zich niet, terwijl zij op haar beurt met gierige belangstelling en doordringende aandacht bij een ander wel doordrong tót op de bodem van zijn ziel. Waarom dan dat minachtend gesnuif en dat honende dore-mi-fa-sol? Toch ja loersheid? Of iets in verstrekkende betekenis uit de tijd van Jef Verbrugge, waar Lollechien bang voor is? Want wat Boudien weet, weet iedereen hier in het dorp. Er was vroeger een hechte vriendschap met Jef Verbrugge die door Zappe werd vereerd en door Lollechien naar de ogen werd gekeken. Lollechien stak de eer van die vriendschap niet onder stoelen of banken en dat was het meest wonderlijke van alles. Lollechien die nooit iets zei, geurde er mee naar alle kanten, zodat sommige kwaaitongen luid begonnen te gniffelen en anderen glimlachend hun hoofd schudden. Zappe leefde die dagen in zorge loze ontspannenheid, was met Jef Verbrugge op de toren of ging naar de toren en teefde in diens schaduw en nabijheid. Maar even plotseling als het was begonnen hield de vriendschap op. Toen zij verwonderd Lolle chien ernaar vroeg, wimpelde ze het nors af met een: „Alles 1$ van voorbijgaande aard". Maar nu, op dit moment is ze er niet zo zeker van, want nu 28 er goed over nadenkt, wat noopte Lollechien dan vorige maand plot seling om tegen haar te zeggen: „De tijd van Verbrugge is weer ierug" en met een hoofdknik in de richting van de toren waaraap- pe op het carillon speelde en Bastlenne met Lummel - haar armen verveeld tegen de .deur aanleunde: ,,Ze kon een dochter van Jef zijn, met dat verschil dat het hier meer om de 'schaal gaat' dan om de dooier". 2812 Weliswaar is de positie van de „AUanüde" voorlopig nog niet hopeloos, maar als er geen hulp komt opdagen, zal het schip onherroepelijk stranden. Toch worden er geen noodseinen gegeven... Maar dan hoort nob, boven op de Brandaris, de stoom fluit van de „Pacific" loeien, een der bergingsschepen, die in de haven van West-Ter schelling ?ed liggen om terstond wi us varen in geval van nood. Ja, de „Pacific"' gaat er dus op uit! Rob doet tijdelijk dienst aan boord van het schip en rent de trappen af. Het weer is zo mogelijk nog slechter geworden. De re gen gutst uit de gnjze hemel en de storm neemt nog in kracht toe. Bij de haven is alles in rep en roer. De „Paci fic" is klaar om uit te varen en de bemanning gaat aan boord. Nieuwsgierige bewo ners van het eiland hollen ook naar de haven om getuige te zijn van het vertrek van het. schip. IMf: iïW&i Zoals de Vlaardingse politie al eerder liet weten wordt de func tie van de wijkagent in ere hersteld. De man, die per fiets op z'n gemak door de wijk toert, tijd heeft voor een praatje, min der pure misdaden heeft op te lossea en door zijn contacten met het publiek zijn „klanten" kent „Voorop staat het vertrouwen, die je in je wijk moet zien te verkrijgen," stellen Ed van Heese (46) en Jan Uyl (36). Het tweetal werkt reeds zo'n vijf jaar als wijkagent in het centrum, Indische buurt en de Oostwij k. Hun aanstelling was een recht streeks gevolg van de komst van commissaris Ben van Toledo, die het belang van de wijkagent al vroeg inzag. Het gemis aan contact tussen politie en burger nam steeds grotere vormen aan. De poli tie presenteerde zich steeds grootser. Door het tekort aan mankracht werd een meer doelmatige aanpak noodzakelijk. Steeds meer agenten verdwenen achter het stuur van surveillance wagens. Daar kwam men ui teindelijk alleen nog maar achter vandaan als er moei lijkheden waren. Oom agent fbtst in een snelle BMW voorbij en kent uiteindelijk alleen nog maar burgers, die ingerekend worden. Je kan dus beter niet met hen te maken hebben. Terug naar de kleinschalig-, heid, lijkt het motto te zijn van de terugkeer van de wijkagent De aanstelling van wijkagent zette ven Door Chris van Bremen o De wijkagenten Ed van Heese (links) en zijn colle ga Jan Uyl in voi omaat. „Koppen koffie lossen veel op" streep achter de werkzaam heden van beide hoofdagen ten bij de algemene dienst „In het begin viel het be paald niet mee," zegt Ed Van Heese, die bijna dage lijks door het centrum en de Indische buurt „draait". „Het publiek stond nog wat vreemd tegen de wijkagent aan te kijken. Politie bete kent moeilijkheden, zo stel de men. Later raakte men er aan gewend, dat ik ook aan wezig was als pr niets aan de hand was," Zowel voor zichzelf als voor de Vlaar dingse bevolking ervaren de hoofdagenten het ingevoer de systeem als bijzonder po sitief. „Na een tijd leert men je kennen. Niet alleen als de vertegenwoordiger van de sterke arm, maar ook als mens. Daardoor wordt je een gemakkelijk aanspreek baar figuur. Vele mensen bedenken zich twee maal, voordat ze ergens de politie erbij betrekken. Die heeft wel wat beters te doen dan ach met onze problemen te bemoeien, zo redeneert men". „Ergens heeft men daar wel gelijk in," vult Jan Uyl zijn collega aan. „Men heeft het echt al druk genoeg. Maar juist het aanhoren van klei ne problemen geeft ons een beeld van wat er in de wijk leeft Je hoort verhalen van de één over de ander en van de ander over weer iemand anders. Zo leer je de mensen kennen en voel je aan uit welke hoek de wind waait als zich problemen voor doen". Optredi .en De wijkagent blijft echter poli tieman. Als het nodig is dan treedt hij ook daadwerkelijk: op. Na verloop van tijd zien de wijkbewoners hun agent toch ook minder als politie man, meer als een maat schappelijk werker, ervaren de twee hoofdagenten. „Aan de ene kant is dat een goede zaak," meent Van Heese. „Dat bewijst de goede rela tie. Aan de andere kant denkt men wel eens: De wijkagent lost mijn proble men op. En daar heeft men het natuurlijk mis mee. We zijn en blijven politiemensen maar door de contacten die je hebt, wijs je vele pro bleemgevallen door naar de maatschappelijk werker of naar de burgerraadsman." „Soms heeft men ook te hoge verwachtingen van de over heid. Zo zijn er dikwijls pro blemen in het weekeinde om een dokter te bereiken. Dan vragen ze ons om iets te doen. Het is voorgekomen, dat we de geneeskundige dienst van de gemeente erbij halen als we denken, dat het om een spoedgeval gaat Zo werk je dan als een soort ombudsman voor de wijk". „Maar als we moeten optreden dan doen we dat ook, het bonnenboek blijft niet ge heel ongebruikt Juist dat doen wij zelf in plaats van dit aan collega's over te la ten. Iemand, die je een be keuring geeft kijkt je op dat moment dan wel zuur aan. Daar staat tegenover, dat we de mensen met open vizier tegemoetkomen". „Het leuke van je werk als wijkagent is," zegt Jan Uyi, „dat je in de praktijk kan spelen met de regels. Het is niet zo dat je het ene mo ment een bon uitschrijft omdat de wet wordt overtre den en je het bonnenboek de andere keer in je zak houdt Vaak moet je optreden bij zogenaamde twijfelgevallen. Bij geluidsoverlast, omdat de radio van de buren te hard staat schiet je als politie man weinig op als je strikt de regels van de wet gaat toepassen. Dat is typisch een kwestie van even regelen. Het is daarom van belang, dat je een zeker geestelijk overwicht bezit Als bijvoor beeld bemiddeld moet wor den in een echtelijke twist dan kan je daar als agent van twintig jaar oud moei lijk heen gaan. Ondanks je uniform zien ze je dan aan voor een broekie. Levenservaring, dat is een be langrijk punt „menen beide wijkagenten. „Je moet steeds open staan voor klei ne problemen, die onder de mensen leven. Haast maken is daarom volledig uit den boze, laat zien dat je tijd hebt voor een babbeltje. On der het genot van een kopje koffie kan in de praktijk veel meer worden opgelost dan wanneer op officiële wijze aangifte moet worden gedaan van een onregelma tigheid. Dat hebben de meeste mensen zelf ook goed in de gaten. We krijgen nogal wat koppen per dag aangeboden. Ja, stel je voor dat koffie tot de smeergel den behoort, dan zouden we goed fout zitten als politie- Kerkdiensten VJaardlngen Ned. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10.00 uur Dhr. A. van Zetten 5 uur Ds. P. Vermaat, Nieuwe Kerk 9.00 uur Ds. P. Vermaat, Aula Groen van Prinstererlyceum 10.30 uur Ds. K, D. van Kampen - Gecombineerde Dienst, Emmouskerk 5 uur Dhr. A. van Zetten - Gecombineerde Dienst, Behobothkerk 9 uur Ds. H. Eikel boom - Gecombineerde Dienst, Icht- huskerk 10.30 Ds. H. Eikelboom-Ge combineerde Dienst, Holy-Centrum 1030 uur Ds. P. Vermaat, Zonnehuis 10 uur Dhr. G. H. Alblas van Den Haag, Holy-Ziekenhuis 9 uur Dhr. A van Zetten, Grote Kerk (zaterdag) 11 uur, Kom ring met ons en doe als WÏj! Gereformeerde Kerk: Oosterkerk 10 uur Cand, H. Noordegraaf, Schie dam en 5 uur Drs. H. Eikelboom,Gr. van Prins tererlyceum 1030 uur Ds. K. D, van Kampen, Emmaüskerk 5 uur Eerw, Heer A, van Zetten, Kerk centrum „Holy" 9 uur Ds. K. D. van Kampen, Rehobothkerk 9 uur Drs. H. Eikelboom. Pnielkerk 5 uur Ds. K. D. van Kampen, Ichtuskerk 10.30 uur Drs. H. Eikelboom, Maranatha- kerk geen dienst, Holyriekenhuis 3 uur Dhr. A van. Zetten, Zonnehuis 10 uur dhr. G. A Alblas, Den Haag. Chr. Ger. Kerk: 10 uur Ds. B. ae Romph en 5 uur Ds. B. de Röfiiph. Ger. Gemeente: Sionkerk 10 uur en 5 uur Ds. D. Rietdijk. Leger des Heils: zaterdag 9 juli 7 uur Straatzang v.d. Driftstr/Da Costastr. en zondag 10 juli 10 uur Heüiguigs- samenkomst, 6 30 uur Openluchtsa menkomst, 7.30 uur Getuigerussa- menkomst Remonstrante Gemeente: Ds. H. J. de Kiemee, Eindhoven aanvang 10.30 uur. Schiedam Ned. Herv. Gemeente; Grote Kerk 10.30 uur Ds, S. Tumstra H. Doop en 17.00 uur Eerw. Heer A. J. Krui thof, Lekkerkerk, Opstandingskerk gesloten, Magnaha Dei-kerk 10.00 uur Ds. J. Diepersloot, Rotterdam, Bethel kapel 9.15 uur Ds. S. Tijm- stra, Aula masplem 10.00 uur Eerw. Heer TT". F. Fee ostra, Zeist. Ned. Protestantenbond: 10.30 uur En voy B. F. J. van den Hoek, Schie dam. Hervormde Evangelisatie: Geb. Irene 10.00 uur Eerw. hr. A. J. Kruithof en Grote Kerk 17.00 uur Eerw. hr. A.J. Kruithof. Havenkerk Johan Maasbach Wereld Zending: zondag 10 juli 15.00 uur spreekt Ev. G- D. Grootveld. Er is tijdens deze dienst een aparte km- dersamenkomst. Om 20.00 uur zingt en speelt de Amerikaanse gospel groep „The Continental Singers". De toegang is vnj en iedereen is harte lijk welkom. Dinsdag 12 juli 2000 uur is er een bidstond olv. Mw. Maasbach. Vnj dag 15 juli 20.00 uur spreekt E. Holder. Zaterdag 15 juk is er jeugd-dienst en de Amerikaanse Evangelisie Judy Fiorentmo is daar de spreekster. Zaterdag is de kerk te bezichtigen van 11.00-18.00 uw. KETHEL Ned. Herv. Gemeente: SL Marlinus- kerk 9.30 uur Eerw Heer A G. de Bruin, Rijswijk, Dorpskerk 10,00 uur Ds. A J. Aaftink, Maassluis, De Ark 17.00 uur Ds. P. Magré. Schiedam Op de algemene jaarlijkse ledenvergadering van de handbalvereniging Wilton Fijenoord Is het vol gende bestuur gekozen: Voor zitter Jan Teeuw, secretares se Marian van Essen, pen ningmeester Johan de Wijze, voorzitter technische com missie Louw Boer, voorzitter jeugdcommissie Huib van der Lugt, Leden Loes Will ebrand, Henk de Jonge, Cor Hendriks en Wim Post

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 2