Eerste Hamer kost alleen maar tijd „Reorganisatie binnenlands bestuur broodnodig" Programma Jeugdland '77 Senator jr* T7 1 Simom: n -g VRIJDAG 8 JULI 1977 VD/SC/WW Nieuw Eerste Kamer-lid Joke van der Meer: REORGANISATIE EN REGIONALISATIE SPECIALISTEN WERK Vakantie-activiteiten: POPCONCERT emeus i Joke van der Meer maakte een bliksemcarrière: Ze werd in 1975 lid van de PvdA en zit nu in de Eerste Kamer Maassluis Wel een blik- jarige Maasstuïsse, gebo- semcarrière. Dat geeft ze ren ia Honselersdijk, zelf ook toe. In 1975 trad leert, dat zij bepaald niet Joke van der Meer toe tot als eerste de beste van de de Partij van de Arbeid, kandidatenlijst werd „uit eerst als passief en ai na geprikt". De splintemieu- enkele maanden als actief we senator blijkt genoeg lid. Nog geen drie jaar in haar mars te hebben later eergisteren om zich snel tussen haar werd zij gekozen als lid nieuwe, ervaren en vooral van de Eerste Kamer. Een oudere collega's in de Eer- kort gesprek met deze 33- ste Kamer thuis te voelen. Op 6 augustus 1975 studeerde zij af in staats-, administra tief- en privaatrecht op de Rotterdamse Erasmus Univer siteit Vóór die tijd werkte Joke van der Meer bij de gemeente Naaldwijk, Maassluis en bij het Algemeen Burger Pensioenfonds toen dit nog in Den Haag was gevestigd. Tegenwoordig werkt ze full-time voor de Partij van de Arbeid, zit in de werkgroep Partij Politieke Processen van de Wiarda Beekman Stichting, is vice-voor- zitter van de partij-afdeling Maassluis, is lid van het dagelijks bestuur van de kieskring Rijnmond en schrijft artikelen m „Sociaal Bestek" over wetswijzigingen en aanvullingen op het terrein van de sociale verzekering. Iemand, die dus bepaald meer dan het beroep van huisvrouw m te vullen heeft Als voorkeur heeft 2ij bin nenlandse zaken opgege ven, met name de proble matiek rond de reorganisa tie van het bestuur. Reor ganisatie en regionalisatie en alles wat daar om heen draait heeft haar belang stelling. „Een broodnodige zaak", vindt ze. „We moeten van die grote reeks van ge meenschappelijke regelin gen van kleine gemeenten af zien te komen. Dergelij ke regelingen zijn welis waar niet ondemocraties geregeld, onduidelijk zijn ze wel. Door de ingewik kelde structuren raak je de greep op de uitvoer van regionale regelingen kwijt De oplossing: een nieuwe kleine provincie of gewest, die dergelijke taken van de gemeenten overneemt, in clusief de bevoegdheden". De kosten van de reorganisa tie van het binnenlands be stuur zijn wel eens ge raamd op een slordige vierhonderd miljoen gul den. Minister De Gaay Fortman maakt daarom steeds minder haast met de uitvoer van het grote plan. Toch is volgens Joke van der Meer haast geboden. „Er zijn steeds meer zaken, die de kleine gemeenten boven het hoofd groeien en waarvoor het noodzakelijk is in regionaal verband te werk te gaan. Het bezwaar is, dat men daar nu steeds langer mee wacht. Eerst reorganisatie, dan regiona lisatie, luidt het mouo. En terecht. Want als een ge meente iets op poten gaat zetten met buurgemeenten, dan zie je straks die ene gemeente in een andere provincie terechtkomen waardoor de in het verle den met veel moeite tot stand gekomen regeling ui teen valt. Zo zitten we ech ter in een vicieuze cirkel en komt er mets van de grond". De bewaren van de gemeen ten, die spreken over een uitholling van hun be voegdheden door de nieu we provincie, deelt zij al lerminst. Als voorbeeld noemt zij het verlenen van een hinderwetvergunning. „HQe kan een gemeente van enkele duizenden in woners nu ooit goed beoor delen of een bedrijf een hinderwetvergunning kan krijgen. Daar moet immers een compleet apparaat voor klaarstaan met een team van specialisten. Voor het kleine dorp een onmogelijke zaak, waar veel tijd aan verloren gaat Chris van Bremen Laat dergelijke zaken daarom aan grotere (hoge re) organen over", advi seert het Kamerlid. „De ge meente kan zich dan meer richten op zaken, die de bevolking direct aangaan. Juist ddn wordt de afstand tussen burger en bestuur kleiner". Als tweede voorkeur gaf Jo ke van der Meer sociale zaken en justitie op. „So ciale zaken, dat is mijn hobby", 2egt ze verwijzend naar haar artikelen in het blad „Sociaal Bestek", waarin zij een toelichting geeft op nieuwe wetten op de sociale verzekering. Tenslotte justitie. „Alle wet ten passeren dit ministerie. De beoordeling van de wet geving heeft mijn interes se. Het is leuk te onderzoe ken hoe nieuwe wetten zich combineren met be staande wetten. Alleen voor het strafrecht interes seer ik me niet veel, heb daar ook nauwelijks ver stand van", zo zegt ze be scheiden. Joke van der Meer gaat alvo rens zich met haar nieuwe werk bezig te houden met vakantie. Daarna zal zij zich aan haar nieuwe taak kwijten. Een taak waar vreemd genoeg naar haar eigen mening weinig toe komst in zit. „Van mij mag de Eerste Kamer worden afgeschaft", zegt ze ron duit. „Het werkt dikwijls remmend op de besluitvor ming van de Tweede Ka mer. Beter is het om het aantal Tweede Kamerle den uit te breiden. Dankzij het groter aantal specialis ten hoeft de Eerste Kamer de ander dan niet meer te controleren op weten schappelijke basis en kan zij verdwijnen". financiële aspecten, want daarvan heeft hij verstand. Es-directeur van beleg gingsmaatschappij Unitas en van Pakhoed Beleggin gen, lid van de financiële commissie van de landelijke PvdA. ,43e begroting bestu deren, daarin gaat de mees te tijd zitten", zegt hij. Maar senator is geen dag-en- nacht-baan. „Beslist met, het kost maar enkele dagen van de week. Het Tweede Ka merlidmaatschap houdt je wel dag en nacht bezig. Daarom moet je die Kamer spreiden: meer mensen erin. De Tweede doet meer dan de Eerste, in de Tweede wordt de politiek bepaald, de Eerste is maar een afge leide. Maar onze huidige constitutie kent twee Ka mers en daarin moet je wei van je standpunten getuigen. door Kor Kegel Ik ben trouwens wel nieuws gierig naar de meningen van mijn fractiegenoten daar over. Ik zit er nog niet in; in september komen wij bij elkaar, en dan ben ik nog één van de vijfentwintig", weet Simons. Dat is dan wel voor zes jaar, met een aardige jaarlijkse beloning van vijftienduizend gulden gemiddeld. „Maar fi nanciën vormen in de poli tiek toch al een minder be langrijk punt, het is een on zeker salaris. Iemand weet nooit van tevoren, hoelang hij minister zal zijn", aldus Simons. Om op de hoogte te blijven met het reilen en zeilen m „lagere" politieke kringen wil hij zich blijven bezighou den met de Schiedamse si tuatie. De plaatselijke PvdA kan dus waarschijnlijk nog lang naar hem luisteren. Dat deed de partij al in de jaren zestig, toen hij een paar jaar fractievooratter was. „Als je in een vertegenwoordigend lichaam zit zoals de Eerste Kamer, moet je de mening van de partij uitdragen. Daarom is het belangrijk, dat je de belangstelling voor de plaatselijke afdeling be houdt", vindt Jan Simons. Schiedam Voor Jeugdland 1977, de vakantie- manifestatie die van maandag 18 juli tot en met 5 augustus in Schiedam plaatsvindt, is het programma vastgesteld. Naast een aantal evenementen bedoeld voor alle kinderen, zijn er ook activiteiten die speciaal in en voor de vijf wijken zijn georganiseerd. Daartoe gaan zogeheten mobiele teams de wijken in om leiding te geven aan sportinstuiven met balspelen (zoals volley bal, voetbal, handbal en badminton), mobiele creativiteit (zoals verven, plakken, boetseren, bloemschikken, houtbe werker») en tenslotte nog kinderspelen. Zesenveer tig vrijwillige medewer kers zullen hiervoor als leider of leidster in touw zijn. De opening vindt maandag 18 juli plaats om elf uur op het stadserf. Tot half vier 's middags zal daar een jeugdmarkt worden gehouden, met glasbla zen, pottenbakken, zil versmeden, silhouette- knippen en oude am bachten. Verder nog een fancy-fair en een demon stratie van de Spalan druiters. Deelnemers krijgen ballonnetjes en stickers. In het dienstencentrum De Vier Molens wordt dins dag 19 juli een kinderfes tival gehouden. De aan vang is 14.00 uur. Op het programma staan onder meer spelletjes, een song festival en een quiz. Theater Kip met het stuk „Dikkie, Nikkie en het geheim van Meer" komt 20 juli om 11.00 uur naar het schoolplein aan het Bachplein. 's Middags om half drie wordt het nog eens opgevoerd aan het Dr. Wibautplein in Nieuwland. De disco drive-in-show met medewerking van de Heggy Discotheek komt 21 juli naar het Bach plein. Het feest begint 's middags om twee uur. Op het museumplein aan de Hoogstraat wordt 21 juli ook een jazzconcert gegeven van de New Or leans Syncopaters. Het optreden begint 's avonds om zeven uur. Voor de kleintjes is er op 22 juli een poppenkast op het Edisonplein in Oost 's Middags ook op het Wilhelminaplein in de Gorzen. De dierenbescherming Schiedam helpt 23 juli 's morgens om tien uur bij het opzetten van een dierenshow aan de Vïaardingerdijk in West Kinderen kunnen daar verkleed hun verzorgde huisdier aan een jury to nen. Clown Al Preston 9 Poppenkast, onder meer op 22 juli op het Edisonplein zal daarbij ook aanwezig zijn. Dezelfde dag xs er een vis wedstrijd in de Polder vaart, Met medewerking van de Hengelsportver eniging Schiedam begint dit gebeuren 's middags om twee uur. Voor de tweede week staat onder meer op het pro gramma het Haags Sprookjestoneel. Op dinsdag 26 juli brengt die het stuk „Zwaan kleef aan". En wel 's middags om twee uur op het po dium aan de Plantage. Bij het stadskantoor start 27 juli om twee uur een fietsenrally, met mede werking van een scou- tmg-groep. Van een uur af kan er worden inge schreven. Deelnemers na afloop krijgen als herin nering een vaantje. In het wijkcentrum Nieuw land is 's morgens reeds een filmvoorstelling. In gebouw De Ark in Groe- noord, wordt dat 's mid dags om twee uur nog eens over gedaan. Disco Music Explosien verzorgt 28 juli om twee uur een drive-in show op het mu seumplein aan de Hoog straat De Schiedamse Tippelaars zijn 29 juli weer aktief. Deze wandelsportvereni- gmg houdt dan om twee uur een wandelpuzzei- tocht, die begint bij het stadskantoor. Een viswedstrijd is er weer in de middag van 30 juli in de Poldervaart. The Flaüs en Joe Bourne en Centre treden 's avonds op aan de Plantage. Het popconcert op het po dium begint om zeven uur. Het stuk „Spotje en Klaas Vaak" wordt dinsdag 2 augustus opgevoerd door 't Haagse Sprookjesto neel. Dat gebeurt aan het Frans HaËplem in West. Op het Hoofdplein en de Maasboulevard komt 4 augustus een disco drive- trt show van Discotheek Rainbow. Om twee uur begint het. De Schiedam se Tippelaars houden op 4 augustus ook weer een wandelpuzzeltocht. Tot slot van Jeugdland komt op vrijdag 5 augus tus het jeugdcircus Ab Stmts op het Schutters veld. De goochelaars, acrobaten en dieren zijn 's middags om twee uur van de partij. „Die Kamers zitten mooi dubbel werk te doen. Gesteld dat de mensen in de Eerste Kamer zo knap zijn, hoeft dat instituut nog niet te bestaan. Schakel meer mensen in in de Twee de. Want die correctie, die de Eerste Kamer doet, behoeft niet. Het is niet nodig. Ik be weer niet dat de Eer ste Kamer nooit nut zal hebben, maar ik betwijfel of de voorde len opwegen tegen de tijd en de papieren die erin gaan zitten. Het werkt niet praktisch, want het kost de rege ring ook alleen maar tijd, die moet ook ge woon aanwezig zijn bij vergaderingen van de Eerste Kamer waardoor geen tijd rest voor andere din gen" - aan het woord is Jan Simons, woens dag gekozen ais lid van de eerste Kamer. Het ene moment een glad ge laat, het andere overal ge rimpeld. Tweeenvijftig jaar. Geboren m Spangen, vanaf zijn zesde wonend in Schie dam. Zéér kapitaalkrachtig socialist. Bladert Voor waarts even door: „Hier staat het, in ons verkiezing sprogramma. De Eerste Ka mer opheffen en de Tweede uitbreiden van honderdvijf tig naar twee vijfentwintig" Dat streven van de PvdA on derschrijft Simons. „Maar het is zeker geen urgent vraagstuk, het kan nog wel tien of twintig jaar duren, en tot zolang moet het werk in de Eerste Kamer wel opti maal worden uitgevoerd. Natuurlijk kan je dat insti tuut ook niet zomaar ophef fen. Daarvoor is een grond wetswijziging nodig, en dat betekent dat een tweederde meerderheid in de Tweede Kamer daarvoor is vereist. Nou, CDA en WD hebben zich nog altijd niet over dit Jan Simons: „Eerste Kamer opheffen kan niet zo maar. Daarvoor moet je de grondwet wijzigen". punt uitgesproken. Dat wordt nog jaren discuss ie- ren. Overigens is dit proces al een jaar of tien aan de gang, hoor". In theorie zou natuurlijk kun nen dat de Eerste Kamer, na het bestuit te zijnertijd van de Tweede om de Eerste op te heffen, dat besluit onge daan maakt. De Eerste Ka mer, ook wel Senaat ge noemd, is daartoe bevoegd als controlerend orgaan van wat de Tweede doet. „Bij de Eerste Kamer zit het zo in elkaar, dat ja of nee kan worden gezegd tegen een voorstel, met iets daar tussenin waarbij voorstellen van de Tweede Kamer wor den gewijzigd of aangepast. Die bevoegdheid tot amen deren heeft wel de Senaat in Amerika, Bij ons is het nu eenmaal 20 dat alle wetsont werpen beginnen in de Tweede Kamer, dus daar moeten ook de wijzigingen worden aangebracht", aldus Simons. In feite zit een Eerste Kamer lid alleen maar te wachten tot wetsontwerpen ter beoor deling bij hem binnen ko men, en komen deze met, dan is er niks te doen, op het bekijken van de begro ting na. Simons: „Maar zodra de Se naat de ontwerpen gaat be kijken, wordt eigenlijk het zelfde gedaan, wat in de Tweede Kamer al lang en breed is gebeurd. Het voor deel van de Eerste Kamer zou moeten zijn; de moge lijkheid om een besluit onge daan te maken. Daar zou het in moeten liggen, anders is die Eerste Kamer volstrekt overbodig. Ze zitten daar niet alleen om te vergade ren. Maar misschien blijft de Eerste Kamer wel bestaan bij de gratie van dat zo wei nig wordt afgekeurd. Want de Tweede Kamer pikt het natuurlijk ook niet, als de Eerste Kamer een, prfve- standpunt erop na houdt. Kijk maar naar de abortus wet". Jan Simons wil zich in de Senaat vooral toeleggen op

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3