FMï mmm v; Een ieder wil de heilige koe ,-< wsimm I ;'m mm wÈÈm Den Tuinderi We spelen VAKANTIE KERMIS i&f?; *5* ]#S# KERMIS KERMIS KERMIS Trammuseum zoekt alternatieven Stichting Bessen zijn nu spotgoedkoop POPULATE DAS VERMAAK ZAKEN maar 1 betalen OP HET ERASMUSPLEIN Hg BEZOEK DEZE KERMIS POPULAIRE DAG VERMAAKZAKEN maar Inspreker: geen plaats voor groen Op gang Met bewoners plannen maken DONDERDAG 14 JULI 1977 vu/sc,w 3 'Mf »>PJ«mt>.»l>fU» - Penningmees ter P. den Tuinder: „De mensen zullen nu wel begrijpen, dat we hier geen trammetje aan het spelen zijn". geen trammetje" Hellevoetsluis Hijgende oude stoomlocomotie ven, knarsende remmen en grote wolken stoom en rook, dat is het decor op het emplacement van de Stichting Rijdend Tram Museum aan de tramhaven in Hellevoet- sluis. Vrijwilligers en bestuur sleden van de stichting tonen aan bezoekers ou de foto's, tekeningen en ander trammateriaal. Daarnaast vervoeren zij per oude rijtuigen, ge trokken door stoomlocs, passagiers over een tra ject van tweeënhalve ki lometer. Wat bezielt dergelijke mensen om erg veel vrije tijd en finan ciën in trammetjes te steken. Willen zij in bet groot treintje spelen of zit er iets anders achter? Penningmeester P, den Tuinder van deze stichting brengt de doelstellingen van de stichting goed onder woorden: „Wij wil len het njdend materiaal van de RTM bewaren voor de toe komst. Het publiek moet kun nen zien hoe men rond de eeuwwisseling de Zuidholland se eilanden heeft ontsloten". bron financierden zij een be drag van vijftigduizend gulden om al het materiaal op te ko pen. Een terrein aan de tramhaven kon men huren van de RTM en dat werd het onderkomen van de Stichting. Ais eerste doel had men voor ogen om alles te restaureren en zoveel mogelijk in oude staat te herstellen. In het achterhoofd tekende zich al het beeld van een Rijdend Tram Museum af. Dat moest de exploitatie beter rondmaken. In 1970 kon het plan verwezenlijkt worden. Men kreeg van Gedeputeerde Staten de toestemming om een traject van ruim twee kilometer aan te leggen van de tramhaven naar Vlotbrug. Vrijwilligers Midden zestiger jaren hief de RTM de tram op om hem te vervangen door de bekende busdiensten. Leden van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden voor Spoor- en Tramwegwezen wilden graag het materiaal van de Rotter damse Tramwegstichting be houden. Zij verenigden zich in de Tramwegstichting. Uit eigen Vrijwilligers uit alle lagen van de bevolking én uit vele beroepen hebben de taak op zich geno men om het bedrijf rijdende te houden. Met steun van enkele grote bedrijven kan men de stoomlocs, motorrijtuigen en personenrijtuigen in bedrijf houden. Naast de bestuursleden zijn er meestal vijftien tot twin tig medewerkers op het empla cement te vinden. Den Tuinder: „Er wordt met gro te inzet gewerkt. De éne zet zich in bij laswerkzaamheden, een ander schildert een rijtuig. Kortom iedereen is bezig. Iede reen kent ook zijn taak binnen dit „bedrijf. Men waardeert eikaars werk en dat levert een goede onderlinge sfeer op". Gemeente Het Rijdend Tram Museum is niet afhankelijk van de ge meente. Van Provinciale Staten kreeg men de toestemming voor de trambaan en voor de huur van het emplacement en de loods moet men naar de Rotterdamse Tramweg Maat schappij, In het begin van het bestaan van het Museum lagen de verhou dingen ietwat scheef, „Iedereen had zo zijn ideeën over het trammetje", aldus Den Tuinder, „sommigen zagen hem met tra nen in de ogen vertrekken, maar anderen verkeerden in een hoeras temming. Later kon den we beter overleggen met de gemeente over diverse proble men. Zo ook met de moeilijkhe den rond de Struyten". Deze nieuwbouwwijk lijkt roet in het eten te gaan gooien van het museum. Het lijntje kan gehandhaafd blijven, maar door het stadscentrum moeten we de baan inkorten. Dat bete kent een verlies voor de toch al moeilijk draaiende stichting. „We kunnen zonder moeilijkhe den de lijn handhaven. Ook de gemeente stelt zich positief op. De wegen, die de lijn doorkrui sen, leveren geen moeilijkheden op. We kunnen de veiligheid van het overige verkeer en onze passagiers waarborgen. Ondertussen hebben we ons hoofd gebogen over verlegging van de tramlijn. Als eerste mo gelijkheid zien we een lijn van de werkhaven naar de tweede slag in Hellevoetsluis. Zo kun nen we badgasten gaan vervoe ren en geeft de lijn meer effect. Een andere mogelijkheid is een lijn langs de zeedijk richting Oudenhoorn. We passen dan goed in het plan van enkele beleggers, die een boulevard willen leggen langs het Haring vliet" Het Rijdend Tram Museum is duidelijk in beweging. Ze zijn geen treintje aan het spelen, maar zoeken een oplossing om economisch zo goed mogelijk te draaien. Bovendien kan Helle voetsluis als recreatiegemeente een dergelijk museum goed ge bruiken. Vrijwilligers houden het materiaal rollende. t suikfi^ Maak er zelf gezonde en overheerlijke S-rl jam van. Met van Gilse gelei suiker. Lukt iedereen altijd. MAANDAG 25 JULI TOTS UUR 2 penningen halen Bezoek vsn 22 ju!! t/m 30 juli 1977 Alle dagen gezellige drukte. Vele attracties!!! Waaronder nieuw voor Vlaardingen de MINI ACHTBAAN OPENING VRIJDAG 22 JULI 2 UUR ANDERE DAGEN 10 UUR DONDERDAG 28JUU TOT S UUR 2 penningsn halen Tandarts W. G. L. de K. te O. 'Toen tk mijn oude, nogal vertroetelde, auto wilde inruilen, ze» de verkoper zelf. als u *m m zo'n rubriekadvertentie van de krant zet, knjgt u er vee! meer voor dan ik u kan geven. Gelijk had ie. Ongeveer duizend gulden meer! En hrj kwam in goede handen Uw dagblad t» een ekonomiacfi kOfttaMadrea. In September komt de in spraak rond de wijkverbe te ring goed op gang in bet deel van Groenoord-Midden ten oosten van de Eduard van Beinnmlaan. Het gaat om de pleinen tussen deze hoofdweg en de Willem An- driessenlaan, alsmede de ATvTrfpggJT^gan tp1(_ In het westelijke deel van de Van Beinum is de gemeente momenteel bezig met het ge ven van inspraak; in het „oosten" lijkt de belangstel ling gebrekkig. De gelegen heid die tot nu toe weid gegeven, hebben de bewo ners nauwelijks benut, zegt inspraak-ambtenaar Co Don kers. Daarom wordt deze keer bij wi£e van uitzon dering eraan gedacht voor enkele pleinen op bet stads kantoor alvast een plan In grote lijnen op te stellen (dat is dus verstrekkender dan een schetsontwerp, waarmee iedereen nog alle kanten op kan) en in septem ber de bewoners daarover te laten praten. Uit onze krant van vrij dag 1 juli. De inspraak is afge lopen, „Punt uit Niks meer aan te doen. Dade lijk krijgen de be woners de tekenin gen in de bus. En als bet dan nog niet bevalt? Pech gehad. Of de raad zou natuurlijk moeten insprin gen" dat ver zuchten enkele le den van de werk groep voor het Cornelia van Zan- tenplein. Voor deze groep is het overleg roet de gemeen te verleden tijd, op an dere pleinen in Groe noord-Midden is men nog bezig ot moet zelfs nog worden begonnen. Het gaat in dit wijk- deel in de Schiedamse hoogbouw om recon structie, een term die in de hedendaagse ver nieuwingsprocessen erg in zwang is ge raakt Met opknapbeur ten is de gemeente on dertussen in elke wijk van de stad al druk doende. Inspraak in verbeteringen en herinrichting van gebieden le vert veelal tevreden gezichten op. Dus is het logisch, dat ook mensa» het oneens zijn met plannen zoals deze nó de in spraak uit de bus komen. „Ie dereen blij maken, dat is no gal lastig waar te maken", weet Co Donkers, de in- spraakdeskundige van ge meentewerken die de straten van de stad op ajn duimpje kent Iemand met ernstige kritiek op de inspraakprocedure rond het Cornelia van Zantenplein is Ton van Balveren, zelf woonachtig op dat plein op nummer 143. Hij heeft met moeite kunnen aanvaarden. dat opmerkingen van de werkgroepsleden niet in notu len waren terug te vinden (zo dat deze leden iets zouden hebben om naar terug te grij pen bij latere besprekingen), maar dat de gemeente zich beperkt tot het maken van notities die eventueel in de plannen worden verwerkt Van Balveren spreekt zelfs van handig manipuleren door de gemeente: irAI op de eerste bijeenkomst op donderdag 14 april besliste de gemeente de stenverhouding over het schetsontwerp in eigen voor deel door simpel de stemmen van de niet opgekomen leden voor zich op te eisen. Tijdens e volgende vergadering op dinsdag 17 mei bleek in het verslag daarvan te staan, dat het ontwerp positief was ont vangen ondanks heftig ver zet van enkele leden". Van Balveren, werkzaam bij een projectontwikkelings maatschappij, noemt zichzelf een tegenstander van de hei lige koe voor de deur en een voorstander van veel groen, maar wil desondanks meer parkeerplaatsen dan de ge meente in het plan aan brengt. „In de tegenwoordige tijd wil men de auto in de directe nabijheid hebben en als dat niet kan, verhuist men gewoon naar elders. En voor veel groen is door de dichte bebouwing nauwelijks plaats, vandaar de kritiek binnen de werkgroep op veel groen met hoge populieren vlak boven de geparkeerde auto's", aldus Van Balveren. Zijn kritiek heeft voortdurend te maken met autoverkeer of parkeerplaatsen. Speeïgele- genheden en een hondentoilet omzoomd door geparkeerde auto's zijn situaties, die hij afraadt Een ander argument om aan groen minder aan dacht te besteden op het plein: „De ervaringen van de laatste tien jaar leren dat de bloemperken op het plein een troosteloze aanblik geven door vernielingen en weinig onderhoud", vindt Ton van Balveren. „Het plein heeft een parkeer be zetting van vijfenzestig 4 ze ventig auto's", zegt hij, „en dat blijkt uit een recent on derzoek van de gemeente. In. het schetsontwerp breidt de gemeente de norm met tien procent uit naar zevenenze ventig plaatsen, maar zoveel zijn er in de huidige toestand ook al. Bovendien klopt die norm nieL Tel zelf maar. In deze vakantieperiode, waarin een kwart van de bewoners er niet 'ls, kom je op een totaal van rond de tachtig wagens". Diep geschokt is zijn vertrou wen in de gemeente, waar het gaat om de bereikbaarheid van het plein, zoals die zal zijn na de herstra ting van de Eduard van Beinum]aan. „In de richting van de Laan van Bolnes vindt een ontsluiting plaats door een weg van drieëneenhalve meter breed, die aan de westzijde van de busbanen loopt en daaraan evenwijdig is geprojecteerd. Net zo'n weg loopt er straks aan de oostzijde van de bus baan voor de ontsluiting van het Henriëtte Bosmansplein, aan de andere kant van de Van Beinum]a an. recht tegen over het Van Zantenplein. Le vensgevaarlijk wordt de laan dan, als je bedenkt dat aan beide zijden scholen staan". Van Balveren kan rich niet voorstellen, hoe de wensen van bewoners om andere op lossingen in het uiteindelijke plan positief worden uitge werkt Ook nept hij over de bereikbaarheid van de plei nen door de brandweer, die volgens hem nu al veel last ondervindt om bij de brand haard te komen. Door smalle vluchts traten, groengazons, haakse bochten en parkeerbe- 3emmeringen rijn de flats aan de Jozef Oreliosingel en het Cornelia van Zantenplein aan de voorzijde voor brandweer wagens onbereikbaar, stipt Van Balveren aan. Jdet de verkeersluwheid, die de gemeente wil toepassen, wordt alleen maar in de hand gewerkt dat meer mensen ver huizen of de stad verlaten. Mensen willen nu eenmaal die auto in hun nabijheid Daar uit is bijvoorbeeld de norm voortgevloeid van 1,2 parkeer plaats per woning, maar daar aan valdoet het plan van de gemeente helemaal niet Door al die toestanden duurt de leegloop uit Schiedam voort, en het inwonersaantal ligt al zover beneden de tachtigdui zend". redeneert Ton van Bal- De plannen voor een straat staan helemaal nog niet vast, wanneer de inspraak begint, maar het is ontzettend moeilijk om de bewoners dat duidelijk te maken. Dat segt Co Donkers, inspraakleider van de gemeente Schiedam die vanuit bet stadskantoor informatieavonden regelt en op die avonden de bewoners aanhoort en hen opmerkelijk bedaard toespreekt. „Zoveel mensen deukte, dat in een lade op bet stadskantoor de plannen en tekeningen al kant en klaar liggen, en dat rij dan voor niets naar een inspraakavond komen. Het is niet so. Die plannen willen wij echt maken in samenwerking met de betrokkenen, de bewoners, dus wij hebben echt geen redenen om een gedachte van ons door te drukken ten koste van de wensen van die bewoners. Maar wat de gemeente natuurlijk wel moet doen, is al die verschillende wensen op een rijtje zetten en afwegen en dan moet er worden gekozen", vertelt Donkers. In de onjuiste gedachte, dat de gemeente niet echt luistert maar toch wel baar eigen rin doordrijft, riet Donkers een verklaring voor de gebrekkige belangstelling die er vaak is voor inspraakavon den of voor deelname aan werkgroepen, waarin bewoners met ambtenaren rond de tafel ritten om hun straat onder de loep te nemen. „Het is toch wel vreemd als je, na een enquete te hebben gebonden, een werkgroep in het leven wilt roepen en je van pakweg tweehonderd bewoners maar een handjevol reacties krijgt? Die betrokkenheid lijkt dan niet zo groot, maar daf zal wel komen omdat mensen denken; Ja, die plannen zijn «UaTig klaar om te worden uitgevoerd. FooL Nogmaals, dat is niet zo", zegt Donkers. Dat kritiek van bewoners niet in notulen wordt opgenomen, maar dat daarvan slechts notities worden gemaakt, ls volgens hem logisch omdat er altijd zoveel verschil lende wensen leven in een straat, die na rnimanl niet allemaal kunnen worden waargemaakt „Een kwestie van afwegen dus, en daar mee begint de werkgroep, daarna is het aan de gemeente om het uiteindelijke plan temaken".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3