E Diane: supersnelle vlinderslag Nooteboom verrassend winnaar Progressie regioclubs bij Van Asten slaat weer toe k hm i er echt zm m FC Vlaardingen verslaat WFB: 5—1 Bandag is juli 1071 W: 'Het ging bijna weer ouderwets' 1 Diane en Enith aan elkaar gewaagd mè: Voorsprong Liebrechts slinkt Hoekse Boys oefent Bert Ruts nieuwe trainer Sell. Boys lllllï VD/SC/WW 3 door Bas van den Berg Ammerzoden Willem Jan Nooteboom telt plotseling weer mee. De Schiedamse motor coureur, die vorig sei zoen drie nationale ti tels veroverde (250, 350 en 500 cc), maar na zijn valpartij in het Belgi sche Meifcet niet meer kon overtuigen, verras te zaterdag met een fraaie eerste plaats in de kampioensrace op het circuit van het Gel derse Ammerzoden. Verrassend, omdat men in de eerste race, meetellend om het kampioenschap van Nederland, coureurs als Bert Struyk, Henk van Kcssel en Kees van der Kruijs tot fa vorieten had gebom bardeerd. En niet ten onrechte, al bewees Willem Jan Nooteboom tij dens de internationale races in Kaalte erg snel te kunnen zijn. Weliswaar legde Schie dammer beslag op een niet al te opvallende negende plaats in de kwarthterklasse, door slechts twee Nederlanders voor hem te laten finishen, bewees Nooteboom weer 'mee te kunnen'. En vanaf dat moment begon de door het weekblad Nieuwe Revu gesponsorde coureur weer te hopen op betere tij den. Met zijn monteurs Hans Crama en Willem Freriksen werd intensief gesleuteld en enkele dagen voor de trainin gen van afgelopen wedstrijd, werden er nog nieuwe onder delen in zijn Yamaha aange bracht. Toen al straalde Noo teboom weer vertrouwen uit. Dat zelfvertrouwen werd af gelopen vrijdag nog eens ver stevigd door uitstekende trai- mngstijden, die hem uiteinde lijk de derde startpositie ople verde, achter Rime van Kasto ren en Bert Struyk. In de 350 cc-klasse verging het Nooteboom iets minder goed, al nam hij met een zevende startplaats een redelijke posi tie in. Maar de wijze waarop 'de Noot' zich in de kwartliter- klasse na een matige start naar de derde plaats werkte, was meteen al een voorproef je van het verloop van de volgende ronden. Op kop waande Bert Struyk uit Zall- bommel zich redelijk veilig, terwijl Nooteboom ook Kees van der Kruijs nog voor zich moest dulden. En dit drietal draaide steeds snellere ronde tijden, waardoor de op de vierde plaats rijdende Klaas Hemamdt al na enkele ron den kansloos was geworden. En halverwege de race slaagde Nooteboom er m om Kees van der Kruijs te passeren. Maar de Schiedammer slaagde er tevens in om koploper Struyk niet te laten weglopen Ronde na ronde stoof dit drietal, na genoeg wiel aan wiel, over de streep. En bij het ingaan van de elide ronde gebeurde het. Plotse ling kneep de Schiedammer iets later in de remmen van zijn Yamaha en stoof langs de verbouwereerde Bert Struyk, de coureur die zo graag voor eigen pubhek had getriom feerd. Willem Jan Nooteboom, die we ken lang voorzichtig, maar hee' bewust, aan zijn debuut op internationaal niveau had gewei kt, riep qua rijden weer hcnn leringen op aan de cou reur die vorig seizoen als het Amersfoort De bloemen waren voor Enitii, maar het applaus voor Diane Edelijn was er niet minder om. Beiden beheersen dit seizoen vrij onverwacht de vlinderslag. Twaalf jaar lang had daarop Ada Kok het alleenrecht met haar 1.04,05 van '65 in Boedapest. Vorig jaar nog leek José Damen in staat te zijn om het record uit de boeken te schrappen, getuige haar 1.04.99, maar moest door studie afhaken. Een nieuwe lichting kreeg gestalte in Ineke Ran van DJK, die op de winterkampioen- schappen al 1.05.65 klokte. Alle ogen waren op de 16-jari- ge zwemster uit Badhoeve dorp gericht, totdat Diane Edelijn vorige maand tot 1.05 kwam in bad West. En Brigitha maakte de strijd compleet door half mei in haar Amsterdams bad in 1.03.9 aan te tikken. Toen werd het pas serieus. In Tu rijn, zwom de Vlaardingse 1.04.53, waarmee zij het ja renlange kringrecord van Fieke Buys afpakte (was 1.05.6), gaf in de avonduren de finale nog scherpere tij den te zien. Brigitha in 1.02.96, en wederom een Na tionaal record, en Edelijn in De 1.03.65. En dat terwijl het voor het duo een bijnum- mer betrof. zekerd van een plaats in de zwemploeg voor de EK. Ik had er echt zin in". De Vlaardingse had in die fi nale een snelle start, maar moest de laatste tien meter terrein prijsgeven. Het wereld- en Europees re cord is nog stevig in handen van Komelia Ender van de DDR in 1.00.13, dat zij vorig jaar op de OS in Montreal vestigde. Tijdens de kam pioenschappen van de DDR in Leipzig kwam echter An drea Pollack niet verder dan 1.01.27. Knacke deed er 1.02.20 over en het brons was voor Janice in 1.02.63. tijd van Brigitha was nog 1.07.64, maar juist de Enith Brigitha had er zelfs Nationale zwemstrijd Amersfoort zou de verras sende ontknoping gaan brengen. Nadat Enith Brigitha in de series zaterdagmorgen al 1.03.35 op de klokken had gebracht en Diane Edelijn niet eens serieus op ge traind". De sprints gingen wel erg snel, maar ik heb me alleen maar geconcen treerd op de 100 en 200 „vrij". Diane Edelijn bleef er nuchter onder als altijd. „Ik heb me wel vroeg ver- *f J0& Diane Edelijn (1) wordt samen met winnaar Enith Brigitha en Inene Ran qehuldiqd na de 100 vlinder. Amersfoort De eerste dagen van de Neder landse zwemkampioen- schappen hebben een te verwachten beeld te zien gegeven. Ook tij dens deze titelstrijd, die voor bet eerst in een binnenland werd gehouden, was het ni veauverschil tussen de topclubs en de regiona le zwemverenigingen kleiner geworden. De clubs uit de omgeving van Rotterdam lever den daar een niet te onderschatten bijdrage aan. 1.02.96, dus zit er nog van alles in. Op de EK is het vrijwel zeker dat Enith Bri githa niet op die 100 vlinder zal starten, omdat de tijd niet goed uitkomt met de 200 vrije slag. Zij: „In dat geval zal ik die 100 vlinder moeten laten schieten, j Waarmee Diane Edelijn alsj eerste geplaatst is voor de^ Van de regionale verenigin- 100 vlinder bij de EK. ra--* gen eiste Vlaardingse Dia ne Edelijn uiteraard de meeste aandacht op. Op haar specialiteit, de 200 meter rugslag, greep ze overtuigend de nationale titel voor Anneiies Maas. In de finale was ze duide lijk sterker dan haar Wa- genïngse concurrente en haar tijd van 2.20.76 was tevens beneden de limiet voor de Europese kam pioenschappen, die in Zweden worden gehou den. Verrassend was het optreden van Diane Edelijn op de 100 meter vlinderslag. Net als bij Enith Brigitha kwamen haar kwaliteiten op dit onderdeel nog maar kort geleden naar boven en in Amersfoort bleek Diane enorme vooruitgang te hebben geboekt. Ze greep de zilveren medaille en moest in de finale maar 0.69 seconde op Brigitte (die een nationaal record zwom) toegeven. Diane's begeleider Nico Houdijk was erg blij met het succes van de Vlaardingse zwemster: „Als haar keerpunt op de 100 meter vlinderslag beter was geweest, had ze het Emth nog heel moeilijk kunnen maken. Die twee zijn enorm aan el kaar gewaagd. Dat kan op de Europese kampioenschappen heel interessant worden want beide zwemsters moeten zich in de finale kunnen zwem men". Belangrijk is vooral hoe Dianc- Edehjn (17) zich de komende weken op de vlinderslag gaat ontwikkelen. Nico Houdijk. „Diane heeft de afgelopen we ken erg hard op de vlinder slag getraind. Daar plukt ze nu de vruchten van. Boven dien is ze momenteel mentaal weer sterk. Het gevaar be staat echter dat ze de komen de weken een terugval moet incasseren Gebeurt dat ruet, dan kan ze nog sneller wor den en zijn er grote mogelijk heden". Terugtrekken Diane Edelijn wil zich niet for ceren. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat ze zich voor de finales van de 200 en 400 meter wisselslag (als ze zich plaatst en dat is waar schijnlijk) zal terugtrekken. Ze zal dat dan vooral doen op zo sterk mogelijk op de 100 meter rugslag (donder dag) en 200 meter vlinderslag voor de dag te kunnen ko men. Van Vlaardingse zwemvereni ging VZC was Edelijn trou wens de enige zwemster die succes oogstte. Irma Voorham kwam op de 100 meter vlin derslag immers niet tot een opzienbarende tijd. Het Dordtse Nautilus had alleen in Judith Verkerk een belang rijke vertegenwoordigster. Op de 100 meter vlinderslag (1961) was ze één seconden sneller dan Ans Hooft, die achter de nationale kampioe nen tweede werd Van Nauti lus kwamen veel leden hel afgelopen weekeinde in het water, maar successen bleven voor Jan Hak, Peter Geleen. Peter van der Wel, Mark van der Hoek en Jolanda Kruithof uit. Meer succes had ZPB-Unico uit Barendrecht. Vooral Robin van Mannen kwam veelvul dig in aktie en hij pakte ook twee medailles. Op de 200 meter vlinderslag werd hij tweede achter Frank Drost (Robin's tijd van 2.26.0 was trouwens aanzienlijk langza mer dan die van de uiteinde lijke nationale kampioen: 2.24.8). Robin van Maanen, die in de leeftijdgroep 1963 uitkomt (er wordt dit jaar voor het eerst met jaargangen gewerkt) in casseerde op de 400 meter wisselslag de bronzen medail le met bijna dertien seconden achterstand op winnaar Har ry Delno. Van ZPB-Umco doken veel le den in het Amersfoortse wa ter en dat leidde voor Arie van Dijk op de 200 meter vlinderslag (1962) tot een bronzen medaille via een tijd van 2 22.4. Lansingh Lansingb uit Krimpen aan den IJssel had ook reden tot te vredenheid. De resultaten ga ven vooruitgang te zien ep Wilhelm van Leerdam werd derde op de 100 meter rugslag (1961) met een tijd van 1,05,1. Ook van De Devel (Zwijnd- recht), Poseidon '56 (Ridder kerk) en Kempvis (Spijkenis- se) kwamen diverse leden in aktie maar opzienbare resul taten werden er niet geno teerd Het Schiedamse SZC ziet zich vandaag voor het eerste vertegenwoordigd. Willem Jan Nooteboom, eerste en-vijfde plaats. grote talent werd afgeschil derd. Maar liefst drie secon den haalde Nooteboom in die elfde ronde van 2ijn beste trainingstij d af: 1.52,3 tegen in de wedstrijd 1.50.0. En daar kon zelfs Bert Struyk niet meer tegenop. "Het ging bijna weer ouder wets", aldus de verheugde coureur na zijn eerste over winning temidden van de snelste Nederlandse renners. "Vooral achterin het circuit, dat overigens levensgevaarlijk was, ging het vreselijk snel. Je kent dat wel, koppie schuin en dan maar zo hard mogelijk langs de strobalen. Maar eer lijk is eerlijk, dat ding gaat zo hard, daar worden ze hele maal eng van". Dat 'ding', is rijn 250 cc Yamaha, een ma chine die sneller is gebleken dan de Yamaha's van hoog gewaardeerde coureurs als Siegers, Van Kessel, Van der Kruijs en Struyk. En vooral de laatste keek geruime tijd na de race nog steeds wat ongelovig naar de caravan van het Schiedamse trio, maar uit alles bleek dat ook de geklopte coureur de Schie dammer zijn triomf gunde. En Willem Jan Nooteboom zelf? "Dit hadden we nodig. In Raalte ging het weliswaar al wat beter, maar het moest toch eens een keer gebeuren dat ik er echt bij zou zitten. En dan dit: een eerste plaats Geweldig". Willem Jan Noote boom telt plotseling weer mee. In de strijd om het Ne derlands kampioenschap 250 cc gaat hij met de maximale dertig punten aan kop, ge volgd door Bert Struyk (27 pt). In de 350 cc-klasse legde Nooteboom achter Jack Mid delburg, Bert Struyk, Albert Siegers en Philip van de Stok ken beslag op de vijfde plaats. En ook dat resultaat maakt duidelijk dat Willem Jan Noo teboom weer helemaal terug VLAARDINGEN Vorige week moest Aad van Asten verstek laten gaan bij de eerste wedstrijd van de derde wieleravondcompetitie. Die avond triomfeerde hij in de nationale wielerronde van Alphen a/d Rijn en zodoende zou hij eventuele aanspraken op zijn derde zomeravond competitie zege wel kunnen vergeten. Hoek van Holland Zaterdag vierdeklasser Hoekse Boys heeft het c- mprogramma nu ook rond kregen. De Boys spelen een zestal wedstrijden als voorbereiding op de com- petitie die op zaterdag 3 sep tember begint Zaterdag 6 augustus 14.30 uur: Vlaardingen—Hoekse Boys Zaterdag 13 augustus 14.30 uur: Sportief—Hoekse Boys Woensdag 17 augustus 19.00 uur: Rozenburg—Hoekse Boys Zaterdag 20 augustus 14.30 uur: ZBVH—Hoekse Boys Dinsdag 23 augustus 19.00 uur: Hoekse BoysSteeds Voor waarts Zaterdag 27 augustus 15.00 uur: DSO—Hoekse Boys Toch trad hij aan voor de twee de rit en bombardeerde zich toch maar weer tot ritwin naar. Met rijn 35 strafpunten zal hij met meer mee kunnen strijden voor de competitie- winst, maar dat hij toch nog Makkie in de prijzen terecht komt lijkt zeker. schrijven en kon rijn uiteinde lijke derde klassering met worden gehonoreerd met de daarbij behorende punten. Brons heeft zeker de capacitei ten een belangrijke rol te spe len in deze competities, maar kennelijk wenst hij ze zuiver als trainingsntten te willen beschouwen waardoor „het grote geld" aan zijn neus voorbij gaat. Ruud Liebrechts, leider in deze competitie, heeft het m de tweede rit beslist zwaar ge had. Meteen werd het spel op de wagen gegooid en het pelo ton snelde als een veelkleuri ge rups over het parcours, daarbij de snelheid bereikend van een pittig opgevoerde brommer. Van Asten was al weer snel in rijn eentje aan de haal gegaan, maar Aad Brons slaagde erin hem weer tot de orde te roepen. Jammer genoeg liet deze Maassliuse amateur zich met officieel in- Wel oog voor de prijzen, en met name de extra prijs die Radio Molenaar ter beschikking heeft gesteld, heeft Rudie Liebrechts. AFgelopen zondag had hij al haarfijn uit de doeken gedaan wie hij in de gaten zou moeten houden. Nummer twee van vorige week, Addie Moerman, was nu niet van de partij en even eens nummer drie, Richard Meeldijk startte niet, Het leek dus een „makkie" voor Liebrechts te gaan worden. In de slotfase van de strijd bleek echter hoe kwetsbaar de positie van de Vlaardingse topsporter - want dat is hij nog steeds - eigenlijk wel is. Aad van Asten kreeg het weer op rijn heupen en ging er weer alleen van door. Nog geen reden voor paniek, want Van Asten doet toch met meer mee voor de eerste plaats. Toen Henk van der Bergh, die vorige week zijn stuur brak, echter aan de haal ging en ook Jan van Geest, Martin Drop en Sjaak Koe vermans enn slaagden voor Liebrechts te eindigen, bleek- plotseling dat het handjevol punten dat Liebrechts nog voorstaat beslist geen garan tie is voor competitiewinst. Ongetwijfeld zal de uitge kookte Coureur/Radio Mole naar-renner dit ook hebben geconstateerd en zal hij vol gende week zijn voorsprong als een temer verdedigen. Uitslag A-kiasse: 1. A, v. Asten, 2. H. van der Bergh, 3. J. van Geest, 4. M. Drop, 5. J- Koe vermans, 6. R. Liebrechts, 7, J. Noordjjk, 7 P. Onck, 9. N. FiUekes, 10. J. Franken. Bruss- weinig oe fenwed strijden Schiedam Voetbal vereniging Schiedamse Boys ïs kort voor de nieuwe competitie van trainer veranderd. De Boys, dat vorig seizoen kampioen geworden is in de afdelings derde klas en promoveerde naar de tweede klas onder leiding van trai ner Kees Brussaard, was onverwachts in moeilijkheden geko men, De Schiedamse oefenmees ter heeft het bestuur schriftelijk la ten weten het volgend seizoen de Boys niet meer te zullen trainen. Eerder waren bestuur, selec tie en trainer overeengeko men om de verbintenis met een jaar te verlengen Naar aanleiding van de jaarverga dering kon Brussaard zich niet verenigen met verschil lende bestuursleden en hun aanpak voor de nieuwe com petitie. Ook wat betreft het oefenprogramma was Bruss aard teleurgesteld. Slechts twee wedstrijden één week voor de nieuwe competitie vond hij een slecht teken Het bestuur van de kersverse tweedeklasser, onder leiding van de nieuwe voorzitter Aad Gennissen, heeft zich onmiddellijk met de KNVB m verbinding gesteld en via Leen Admiraal is men er in geslaagd om als nieuwe t ai- ner aan te trekken Bert Ruts. Deze 32-jange Rotterdammer was nog met eerder als trai ner aan een club verbonden. Een vreemde in de voetbal wereld is hij geenszins, daar hij al vele jaren secretaris is van de voetbalvereniging DESV Op de laatste cursus is Ruts geslaagd voor het D-diploma en is één van de weinigen die op tijd voor de C-cursus heeft ingeschreven en ook is toegelaten. Ouddorp Dankzij sponsor Klaas van Duin heeft FC Vlaar dingen er een uitste kend geslaagd trai ningskamp opzitten in Ouddorp. Tussen de trainingen door speel de een selectie zonder Wim, Tijl, Cees Zwam- ^bom en Rob van der Bol tegen afdelings club WFB. „De uitslag (51)", aldus trainer Theo Laseroms, „deed niet ter zake. Belang rijk was in dat eerste duel de balgevoelig heid". Laseroms kreeg tevens een indruk van de nieuwelin gen. Zijn belangstelling betrof in eerste instantie de Joegoslaaf Kokotovic, die hij zelf uit Belgrado heeft gehaald, „Hij kwam echter", aldus Laseroms, „nog veel conditie tekort. Positief was de scherpe pass in zijn benen". Bij de rust was de stand voor ruim duizend toe schouwers 3—0. En ui teindelijk werd het een 51 overwinning. De doel punten werden gescoord door: Jan Lohman, Koko tovic, Johnnie Jansen, Danny Molendijk en Frans Stans. Laseroms liet in deze wedstrijd zoveel mogelijk spelers wisselen, zodat hij zijn hele selectie van achttien man ver bruikte.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3