wordt vervangen Juliana brug fietst mee voor een schonere Rijn Op koopavonden IHANEN- 1 GEVECHT extra politie Uw kramt Kluis gekraakt Kogeltje in oog Brandweer ramt geparkeerde auto's Buks ging per ongeiuk ah Lems ontvangt jeugd uit partnersteden Vlaardingen De Prinses Ju liana brug in Vlaardingen die de Ie Van Ley den Gaelstraat met de Parallelweg verbindt, zal op korte termijn worden vervangen. Een eerste aanzet daartoe is een krediet van bijna 25.000 gulden dat de gemeenteraad beschikbaar moet stellen ten behoeve van voorbereidende werkzaamhe den- Wel wat minder dan de te verwachten bouwkosten die tussen de 1,5- en 3 miljoen gulden zullen bedragen. De raad zal zich in een later stadium daarover moeten uit spreken. Overigens blijft het niet alleen bij het vernieuwen van deze brug. De sluis er naast is na melijk eveneens hoognodig aan vervanging toe. Ook hier zullen de kosten enige mil joenen" bedragen, zoals een woordvoerder van de dienst gemeentewerken meedeelde. De raad kan kiezen tussen een zogenaamde keersluis of een schutsluis. Het verschil tussen beide typen is dat een Schiedam Inbrekers hebben in industriegebied 's-Grave- landsepolder een kluis ge kraakt. Uit de kluis bij firma Schenk BV aan de Fokkerstraat is 250 gulden meegenomen. Het geldkistje, waar het geld nog in zat, is leeg teruggevonden. Het kantoor kwam men bin nen door een ruit in te slaan. Bij centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat kwamen on bekenden binnen, nadat zij een gat in het dak hadden >^maakt van ruim een meter. Meegenomen werden drie plastic ballen, een jeu de bou- lesspel. Kuifjes, Tina's en een paar Eppo-bladen. Schiedam De 18-jarige EL C. S. heeft dit weekeinde een windbukskogeltje in zijn lin keroog gekregen. De Schie dammer is daarvoor naar het oogziekenhuis in Rotterdam gebracht, waar de verwon ding als „niet zo ernstig" wordt omschreven. Toch wordt nog onderzocht of er een operatie moet plaatsvin den. Het ongeluk gebeurde m Nieuw- land. Aan de Burgemeester van Haarenlaan was de jon gen met twee vrienden vanuit een kelder in een afgesloten tuin aan het schieten. Op een gegeven moment wilde de 16- jarige J. G. liever flipperen en gaf de windbuks aan de l?-ja- nge W. K. H. A-, eveneens uit Schiedam. Bi; het overhandigen ging het geweer af en schoot het kogel tje naar de jongen die ruim drie meter verder stond. Het is nog niet precies bekend hoe het geweer kon afgaan. Zeker is in ieder geval dat de haan zeer licht ging en dat W. K. H. A. niet wist dat het geweer was geladen. Vlaardingen Een bluswagen van de Vlaardmgse brand weer heeft gisteravond m de Chopinstraat in Vlaardingen vier geparkeerde auto's ge ramd. De brandweerwagen was op weg naar een brand, die in deze straat zou woe den. Bij aankomst echter bleek er niets aan de hand te zijn. De schades belopen in de duizenden guldens. De brandweer wilde extra snel op de plaats van de brand zijn, omdat zich in het bran dende huis kinderen zouden bevinden. Er was daarom weinig gelegenheid om voor- zichtig tussen de in deze smalle straat geparkeerde auto's te manoeuvreren. Een auto werd dermate zwaar beschadigd, dat deze rijp is voor de sloop. Slechts een van de vier wagens liep lich te schade op. De brandweer is over het voorval zeer ver ontwaardigd, evenals politie- inspecteur Bieding. Terwüle van het onderzoek kon hij met veel informatie geven. Wel hoopte hi; van ganser harte dat de „brandmelder" snel gepakt wordt Schiedam Burgemeester Arie Lems ontvangt maandag 25 juli jeugdgroepen uit de part nersteden Velenje en Vienna De ontvangst zal 'A-raiddags om kwart over twaalf plaats vin den in het oude raadhuis aan de Grote Markt, in de binnen stad, De jongeren blijven veertien dagen in Schiedam. In hetzelfde historische gebouw wordt donderdag 21 juli het Ghanese voetbalelftal Kotoko welkom geheten. Deze gebeur tenis vindt plaats om 12 uur. De Prinses Julianabrug, snel aan vervanging toe. keersluis slechts bij hoog wa ter van het Scheur gesloten zal zijn. Een schutsluis daar entegen is altijd te gebruiken, ongeacht de waterstand. Het vermoeden bestaat dat de keuze zal vallen op de keer sluis. Dit vanwege de lagere bouwkosten. De Prinses Julianabrug vormt een belangrijke schakel tus sen het oostelijke stadsdeel, het centrum en het gebied rond de Maasboulevard. Van daar ook dat zij nog steeds m gebruik is, zij het met korte reparatie-onderbrekingen. Ei genlijk zou de brug voor het verkeer afgesloten dienen te worden. Wie op het voetgan ger sgedeelte staat en wordt gepasseerd door een auto, denkt dat de brug op het punt staat in te storten. Horen en zien vergaat je, planken -ram melen en stiden bouten dan sen. Als het voertuig midden op de brug njdt, wordt het hout centimeters naar bene den gednikt. Met het voetgangersgedeelte is het even triest gesteld. Vele van de houten planken zitten gewoonweg los. Bouten ont breken, liggen elders op het plankier, of zijn er tussendoor in het diepe water gevallen. "Wie een kijkje onder de brug durft nemen, ziet dat de sta len balken-dragers onder de bovenbouw in de loop der ja ren flink geleden hebben Voorts zijn ze flink aan het doorroesten. Niet zelden wordt de brug hal verwege voor het verkeer af gesloten otn personeel van de dienst „Onderhoud Waterwer ken" in staat te stellen nieuwe bouten en moeren tn het plan kier aan te brengen. Een kar wei dat slechts tijdelijk effect heeft, want steeds tnUen deze los onder de druk van het moderne verkeer. De bovenbouw van de brug da teert uit 1923 en kostte des tijds 165.000 gulden. De on derbouw heeft ruim 540.000 gulden gekost. Indertijd zijn twee ontwerpen ingediend door de firma KIoos uit Kin derdijk, een met een breedte van tien en een met een breedte van vijftien meter. Ui teindelijk koos de raad in 1919 voor het laatste type, dat in verband met de aanleg van een dubbele trambaan. Zover is het nooit gekomen. Of ook bij een volgende brug reke ning met een tram moet wor den gehouden, weet men ons van de zijde van do gemeente nog niet mee te delen. Kwestie van een raadsbesluit..,.» SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdag 19 juli 1977ONAFHANKELIJK DAGBLAD —102de jaargang no. 23876 4 pagina's Broersvesl 3 ielefoon administratie 2630S1 redactie 262566 klacMendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Planken liggen tos, omdat bouten het niet meer houden. voor de mensen die meerijden, voor de gemeenten die langs de Rijn liggen en voor andere geïnteresseerden". Onder de Nederlanders die de gehele tocht meefietsen bevindt zich Vlaardinger Roel Dijkstra, die exclusief voor onze krant zijn ervaringen tweemaal per week voor ons op papier zal zetten. Het doel van de tocht is tegen te gaan, dat de Rijn ondanks alle verdragen nog ver der wordt vervuild. De tocht die bij de oorsprong van de Rijn begint, zal vrijdag van Chur naar het vorstendom Liechten stein voeren alwaar de groep „demon stranten" door de kroonprins van dit miniatuurstaatje wordt ontvangen. Na de ontvangst wordt koers gezet naar Rüthi, waar een kerncentrale wordt gebouwd. Het water dat de centrale gebruikt om te koelen, zal in verwarmde toestand weer in de Rijn worden geloosd. Dit gebruikte koelwater heeft kwalijke ge volgen voor de visstand. Op die plaats 2al zaterdag dan ook een demonstratieve bijeenkomst worden gehouden. Daarna wordt doorgefietst naar de Bodensee waar zondag wordt gerust. De overnachtingen zullen zeer primitief zijn: in tenten en gymzalen. Alles zal worden verzorgd door de plaatselijke actiecomité's. Het plan bestaat onderweg watermonsters te nemen en die met een petitie aan te bieden aan het Rotterdamse gemeentebe stuur of regeringsvertegenwoordiger. In iedere gemeente wordt een motie achter gelaten met het verzoek deze op te sturen naar de verantwoordelijke minister, die in mei 1978 de interparlementaire milieu conferentie in Frankrijk bezoekt. De tocht is verdeeld over vier trajecten, het Zwitserse: van Chur naar Bazel, het Franse; van Bazel naar Lauterbourg, het Duitse; van Lauterbourg naar Emmerich en het Nederlandse; van Emmerich naar Speyk (bij Lobith) via Culemborg waar de Rijn in de Lek overgaat naar het eindpunt Hoek van Holland waar de groep in de middag tot besluit een ferme duik in de Noordzee neemt. Op het Nederlandse stuk zullen de fietsers worden vergezeld door drie PPR'ers. Staatssecretaris Michel van Kuiten zal het gehele stuk door Nederland meefiet sen. Leo Jansen en Ria Beckers zullen slechts een gedeelte meerijden. I De vakantie-activiteiten voor do jeugd zijn nu pas goed losgebarsten. Deze week kan men nog terecht in het timmerdorp bij I Holy-Noord. Morgen worden hutten ge- bouwd op het terrein bij clubhuis De 1 Haven, terwijl in datzelfde gebouw don- derdag leuke, maar ook spannende films s worden vertoond. In de VOP liepen de kinderen vandaag in njïmtevaartkleren rond .eh, we bedoe- len, het waren bezoekers van een andere planeet In de westwijk is het morgen hutten-bouwen geblazen op hat terrein bij het ontmoetingscentrum. „Bouwers" moeten wel zelf een hamer meenemen. Ook de kinderen uit de Oostwijk nemen morgen een „duik" in de toekomst door s zich in ruimtepakken te steken. Jnschrij- ven bij het buurthuis. Dezelfde verkleed- s partij wordt op die dag ook in gebouw s De Heipaal aan de Reigeriaan gehouden. Een dag later kan men daar naar hartelust genieten van Jan Klaassen en zijn trouwe, s kijfachtige echtgenote. Tenslotte wordt morgen rn buurtcentrum 't Nieuwelant een volksfeestdag gehouden, 's Morgens spullen meenomen en nadien, 's middags 1 de eigenlijke verkleedpartij. De kinderen van buurthuis De Haven had- j den maandag In elk geval de grootste s schik. Zij waren versierd met prachtige slingers. Maar, hoe leuk is het dan niet om die fraaie, kleurige rozetten weg te grissen van elkaar? Wie ze het langst bij s zich hield was de winnaar. Net een hanen- gevecht, maar dan in Vlaardingen1 Roe! Dijkstra aan het begin van de 1200-kilometer lange fietstocht. Schiedam Na de he- dreiging van enkele winkeliers zet de poli tie nu extra personeel in voor de koopavon den. In de drukke Hoogstraat wordt op donderdagavonden door vier agenten ge surveilleerd. Tot voor kort was dit slechts één politieman, die ook nog de Koemarkt in de gaten moest houden. „Die versterking is nog maar één van de maatregelen", al dus hoofdinspecteur Peter Broeders, „en het werkt pre ventief". Op het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat wil men evenwel niet zeggen wat de andere maatregelen dan wel zijn. Zeker is dat deze niet zoals de versterking in het oog lopen. Eén en ander gebeurt niet op verzoek van de winkeliers of vereniging City-Centrum. „Nee, het moet nu maar eens afgelopen zijn met de situatie, dat koppels buitenlanders uit naburige gemeenten op don derdagavond naar Schiedam komen, omdat daar dan wel wat te verdienen is", aldus Broeders- De keren dat de agenten al sur veilleerden is het telkens prijs geweest. Beide keren zijn groepjes winkeldieven op he terdaad betrapt en gearres teerd. Toch is de terreur nog niet afgelopen. „We hebben nog steeds last", aldus plaats vervangend chef L. de Graaf van kledingzaak Piet Lap, waar zo'n veertien dagen gele den één van de verkoopsters van iemand woorden naar haar hoofd kreeg geslingerd als: .Moet je een pak op je donder hebben? We krijgen je nog wel. We weten je te vin den"- Het duo dat deze bedrei gingen uitte is nog steeds soek, zoals wij ai eerder meld den- Volgens diverse winkeliers in de Hoogstraat is het steeds het zelfde groepje dat op de koop avonden voor moeilijkheden zorgt en dat ook voor de be dreiging verantwoordelijk is. „Maar dat zou ik niet weten. Wij zitten hier nog niet zo lang en dus ken ik de gezich ten nog niet zo", aldus De Graaf. Woensdag 20 juli, morgen dus, zullen 20'n 115 Nederlanders collectief per trein naar het Zwitserse Chur reizen, om zich daar te voegen bij nog 35 andere landge noten, tachtig Duitsers, veertig Zwitsers en een handvol Fransen. Zij zullen geza menlijk de 1200 kilometers lange Rijn. langsfietsen. Onderweg zullen zij moreel worden gesteund door honderden geïnte resseerden die ook een gedeelte van het lange traject zullen fietsen. Het betreft hier geen gewone fietstocht maar een demonstratieve of, zoals de Franse orga nisator Charles Rossetti het liever om schrijft: „Een informatieve fietstocht,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1