Nieuw energiebeleid in de glastuinbouw Rozenkoningin bezoekt regio doorwe ekt Jeugdla nd NATTE START VAN KEVDERGEBEUREN Pats is Ie duur LUNCHCONCERT Scholier in cafe bestolen Westiandbeurs start met „Koopman s corso" Geleidelijke aanpassing aardgasprijs j Inbrekers na tip betrapt Dronken man breekt antennes BEIAARD- CONCERT Kringlooppapier of c helemaal niets DINSDAG 19 JULI 1977 VD/SC/WW 3 De Westiandbeurs, die ook dit jaar weer in de grote veilinghallen van Westland-Zuid wordt gehouden, start met een „Koopmans- corso" door alle Wst- landse gemeenten. De handelsoptocht vindt plaats op zaterdag 22 oktober. De deelnemende bedrij ven kunnen een wa gen als reclame-object inrichten. Vanaf de verzamelplaats op vei ling Zuid in 's-Graven- zande gaat de stoet door alle gemeenten tot aan de grens met Den Haag, Delft, Maassluis en Hoek van Holland. Deze en kele uren durende re clame-optocht moet aan het publiek een beeld geven van dat gene dat door de di verse bedrijven op de beurs zal worden ten toongesteld. De Westiandbeurs wordt dit jaar gehouden van maandag 24 tot zater dag 29 oktober. Gedu rende deze zes dagen durende gecombineer de huishoudj'tuin- bouwbeurs wordt op ruim zesduizend vier kante meter een zo uitgebreid mogelijk beeld gegeven van het assortiment van het Westlandse bedrijfsle ven in al haar facet ten. Voor het eerst ook verhuist de tradi tionele jaarlijkse au toshow naar een apar te hal, waardoor het totale expcsitiegebied de tienduizend meter overschrijdt. Evenals voorgaande jaren wordt de beurs door middel van muziek en speciaie attracties voor het kijkende en kopende publiek zo aantrekkelijk moge lijk gemaakt. Na veel moeizame besprekin gen wordt het overleg over het energiebeleid voor de glastuinbouw afgesloten met een vierjarige overeen komst. Het aardgasbeleid voor de komende jaren komt neer op een geleidelij ke aanpassing van de aard gasprijs, waarbij rekening wordt gehouden met de rentabiliteit. Elk jaar zal per 1 oktober en 1 april de gasprijs worden verhoogd met telkens 1 cent per kubieke meter. In de vierjarige overeenkomst is een zogenaamde ontsnap pingsclausule opgenomen, die gebaseerd is op de be- sparingsmogelijkheld. De minister is bereid de refe rentieperiode voor de renta- biliteitsrekening en het tijd stip van de gasprijsaaripas- smg zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Dit op uitdrukkelijk verzoek van het Landbouwschap. De Gasunie zal in overleg met het landbouwschap één ta riefstructuur voor groot- en kleinverbruikers in de tuin bouw vaststellen. Wanneer ach ontwikkelingen hebben voorgedaan die belang rijk afwijken van de uitgangs punten van de vierjange over eenkomst, kan het overleg hero pend worden. De belangrijkste afwijkingen hebben eveneens betrekking op de areaaluitbrei dingen die een toename van het gasverbruik tot gevolg heeft. Van overheidszijde zal dan de mogelijkheid m het overleg in gebracht worden om voor de grotere bedrijven tot een snelle re aanpassing van de gaspnjs tot de oliepariteit te komen. Het Landbouwschap heeft tegen de ze benadering nadrukkelijk be zwaar gemaakt: „Mocht nader overleg in verband met een De overheid blijft streven naar energiebesparing in de glastuinbouw meerverbruik ten gevolge van areaaluitbreiding leiden tot wij ziging van de prijsaanpassing, dan zal deze vooral moeten gel den voor wie boven een bepaal de minimum bedrijfsgrootte de areaaluitbreiding heeft veroor zaakt". De overheid blijft streven naar energiebesparing in de glastuin bouw, Daartoe zijn al initiatie ven genomen. Uit het overleg is gebleken dat nieuwe wegen zijn gevonden om via de tuinbouw veilingen de oliestokende be drijven, die alsnog omschake len, extra hulp te geven. Vlaardingen Organist Aad Zoutendijk verzorgt aanstaande don- derdag weer een concert in de Grote Kerk van Vlaardingen. Het lunchconcert vindt plaats van kwart voor één tot kwart over een. Gedurende het half uur zal Aad Zoutendijk de volgende werken ten gehore brengen: Allein Gott in der Höh sei Ehr - Jan P. Sweelmck 1562-1621. Fuga m g - J. S. Bach 1685-1750. Sonata - Luigi Cherubmi 1760- 1842. Ciancona in e - Dietnch Ruxtehu- de 1637-1707. Vlaardingen De fotowedstrijd „Versiering Stadsgezichten" gaat voorlopig niet door, omdat tn het kader van het tienjarig bestaan van de Historische Ver eniging Vlaardingen, reeds een dergelijk evenement is uitge schreven. „Het kost handen vol geld," zei gistermiddag financienwethou- der drs. Renner Scheers, die aan die uitspraak toevoegde: „Verder moet eens worden be keken hoeveel indirecte kosten aan het maken van Pats vastzit ten. Hoeveel ambtenaren ermee bezig zijn en hoe lang, kortom, hoeveel manuren in het blaadje worden gestopt." j De wethouder verwijst naar de redactiecommissie, waarin liefst vijftien ambtenaren zst- ting hebben, van bijna elke I dienst een vertegenwoordiger. De studio van bcdnjfsgemecn- schap Schiemona verzorgt de I lay-out Pats, waarvan sinds de cember vier nummers zijn ver schenen, wordt gedrukt bij Wi- ko bv op de Singel. Scheeres: „Voor veel minder geld zou on ze huisdrukkerij het kunnen maken." Dan oogt het wel min der mooi, maar dat mag geen bezwaar zijn. Neem nou het blad van milieudefensie. Dat is gedrukt op kringlooppapier en ziet er uitstekend uit En het blad van het gemeentezieken huis is gestencild en toch keu rig verzorgd, hoor." Pats is de afkorting van: perso neelsblad ambtenaren totaal Schiedam. In het blad schrijven ambtenaren over hun vak en over hun dienst, en voorts is het blad doorspekt met grollen. „Dat hoeft allemaal met zo duur te zijn," aldus Scheeres. „Het is dan ook een proef ge weest. Na een jaar zouden wij gaan kijken wat misschien kan veranderen." Hij kon nog met zeggen of Pats, als het blijft bestaan, wordt gedrukt op het kringlooppapier dat de gemeen te sinds een jaar gebruikt. Schiedam In café De Quibus aan de Lange Haven is de H-jarige Schiedammer LJ.S. bestolen. De scholier mist na een bezoek aan dit café in de binnenstad zijn bromfietshelm ter waarde van negentig gulden. Aan de Stadhouderslaan in West werd de paarse Peugeot racefiets gestolen van de 13-jarige R.V. De scholier uit de nabijgelegen Louise de Cobgnysiraat heeft bij de politie aangifte gedaan. Schiedammer T.V. mist eveneens zijn vervoermiddel. Aan de Groene- laan werd de Simea met het kenteken 05-AD-94 door onbekenden ontvreemd. 1 Schiedam Na een tip van om- J wonenden zijn dit weekeinde twee jongens uit Maassluis op heterdaad betrapt bij een po- j ging tot inbraak aan de Hoog straat. Met nog een derde i Maassluizer die ook in de bin nenstad werd aangehouden, be kenden zij nog enkele inbraken in hun woonplaats. De IS-jange H. C. S de 14-jange R. J. S en zijn 15-jange broer R J S zijn daan-oor door de I politie in Maassluis verhoord I Zij bekenden daar dne inbra ken en twee diefstallen ui jon gerencentrum De Toverbal, een mbraak in discotheek Down Town, een inbraak in een brug wachtershuisje en tenslotte nog een diefstal van een bromfiets in Wassenaar. Bij elkaar had het tno de laatste maand daar bij voor ongeveer vijfhonderd gulden buit gemaakt Schiedam Aan de Rotterdam- sedijk zijn van dne geparkeer de auto's de antennes afgebro ken. Tegen de dader, de 25-jan- ge J A. Y., is proces-verbaal opgemaakt In een dronken bui had hij de auto's vermeld van de 24-jange typograaf A. Ode 27-jange bouwvakker D. O. en de 24-jan- ge bijrijder W. Z. Alle dne Schiedammers hebben bij de politie aangifte gedaan. Het rosarium in het Haagse Westbroekpark Den Haag is niet alleen bekend vanwege zijn ministeries, pa leizen, Madurodam en fraaie strand. De regeringsstad heeft namelijk meer te bieden, zoals fraaie parken. Een ervan is het bekende Westbroekpark, dat faazn geniet vanwege zijn rosa rium met zijn meer dan 20.000 rozenstruiken in 400 variëtei ten. Voor de Hagenaars is het rosa rium een begrip, voor de men en uit de regio m iets mindere mate. De Schiedammers, Vlaar- dingers, Maassluizers, Maas)an ders en bewoners uit Hoek van Holland die het Westbroekpark weten te vinden, zijn echter op een hand te tellen bij wijze van spreken dan. De WV m Den Haag is zich hiervan bewust Vandaar dat zij „hare majesteit" rozenkonm gin «air dit gebjed stuurt cm op „hoffelijke" wijze reclame voor het rosarium 'e maken. Hier volgen de data en tijden dat Edda Akkerman, want dat is haar alledaagse naam, m het Waterweggebied vertoeft Haar trip begint dinsdag 26 juli waar zij Ln de ochtenduren i Hoek van Holland bezoekt Tussen de middag is zij te vin den op de markt in Schiedam, en van 14.00 uur af deelt zij rozen en Haagse hopjes uit op de markt van Maassluis. Drie dagen later op 29 juli is zij van Maassluis De Amerikaanse 15 tot 16.30 uur weer de gast van het Sehiedamse publiek. De rozenkoningin is dan te vin- den op de markt aan het Broersvcld. Tot slot komt zij i op 12 augustus nog een keer 's morgens in Maassluis. j Overigens komt de rozenkoningin niet alleen. Zij wordt vergezeld, door haar .Hofdame", mejuf frouw Monique van Doorn. Het gezelschap wordt gereden in een antieke auto, die afkomstig is uit het Nationaal Automo- bielmui.eum te Leidsehendam. Behalve rozen en Haagse hop jes deelt de rozenkoningin ook folders van andere Haagse trekpleisters uit: winkelpassa ges. hippe boetiekjes en wan delpromenades. In de folder is een prijsvraag opgenomen. Wie wint, kan rekenen op een reis voor twee personen naar het Zweedse Gdteborg. beiaardier Todd Fair verzorgt woensdagavond het achtste concert ln de reeks iotner- avondconcerten „Torenmu ziek" op het carillon in de Maassiuise Grote Kerktoren. Todd Fair werd m 1951 in Pensyl- vama USA geboren en begon zijn beiaardstudie in 1967 bij Frank P. Law onder meer beiaardier van het Nederlandse Canilon te Washington. Het staatsdiploma piano en muzie konderwijs behaalde hij drie jaar geleden. Daarna studeerde Todd Fair aan de Nederlandse beiaardschool in Amersfoort Hij gaf concerten m Amerika, Nederland, Belgié, Engeland, Denemarken en Oost- en West- Duits land. Ook in Maassluis speelde hij al eerder. Het concert van deze Amerikaan is te beluisteren tot negen uur *s avonds. T>e slechtste dag van de zomer. Uitgerekend nu. Twee weken is het prachtig droog geweest en dan nota bene bij de opening spoelt het hele Jeugdland weg" - met een klef verregend vilthoedje op rijn bol liep Joop van Broekhoven gisterochtend wat rond op het Sehiedamse stadserf. Tot tegen het middaguur hadden de pretoogjes van de gemeentelijke jeugd consulent geen betekenis. En toen werd het droog. De eerste dag van de vakantiema nifestatie is door de regenbuien wel de mist ingegaan. Geen ou de ambachten, een kletsnatte springbaïton, een restantje fan cy-fair. De Spalandruiters die hun paarden maar weer naar de stal brachten, orgelman Schenner uit Overschie die zijn draaimechaniek noodgedwon gen onder zeildoek opborg, en wethouder Herman Posthoorn die onder moeders paraplu schamperde: „Kunnen wij niet uitwijken naar de gymzaal op de Broersvest?" Maar een alternatief was er met voor de buitenplaats tussen het Proveniershuis en Schiedams stadskantoor. Vorige jaren is Jeugdland in sporthal Margriet gehouden, voor het eerst ging het festijn de wijk in - met als officiële start het gebeuren op het stadserf, en dan zegt Van Broekhoven, zijnde coordinator van Jeugdland: „Overal hebben wij rekening mee gehouden, be halve met dat", en hij wees naar boven. Een uitwijkmogelijkheid naar een binnenruimte was er dus met, en zelfs de verouderde gymzaal werd van de hand gewezen. Men dacht: „Het zal toch eens wel droog worden." En boven dien werd nog gememoreerd aan een uitspraak van de jeugdconsulent van een paar dagen daarvoor: „Als het een beetje regent, pakken wij wel vuilniszakken, knippen wij daann een gat en gebruiken wij die dingen als poncho's. Maar daarvoor regende het gis ter zelfs te hard. Toch wilde het team doorgaan. De vrijwilligers, oudere jongens en meisjes die bij Jeugdland toezicht houden op wat de kleintjes doen, dit team klopte Van Broekhoven eens op de schouder. Zodat later de jeugd- consulent dankbaar uitsprak: „Aan dat doorzettingsvermogen zie je, hoe fijn en goed. dat team is. Uitstekend hoor. Dat maakt het hele Jeugdland wel makke lijker. Voor hetzelfde geld heb je mensen erbij, die bij de eer ste drup gaan mekkeren dat zij weg willen, dat voor hen de lol eraf is, nou, en dan kan je Jeugdland wel vergeten." Vandaar het heel voorzichtige be gin van de activiteiten. Begon nen werd maar met muziek, vanwege de gezelligheid, maar het team paste zich wel aan, Terwijl huismoeders druppels gewijs hun kinderen kwamen aanvoeren, schalden over het stadserf liedjes als „Schipper mag ik overvaren", „Twee em mertjes water halen", „Ret re gent, het regent, de daken wor den nat" en „Berend Botje ging uit varen". En ook de spelletjes leken op de regen afgestemd. Één van de eerste activiteiten, die er voor de kinders te doen waren, was een spelletje waarbij uit een bak plastic vissen moesten wor den gehengeld. Overwogen werd nog om die vissen over het stadserf uit te strooien om de moe dijkheidsfactor van het ophalen te vergroten. 's Middags klaarde alles op, de gezichten, het weer, en het werd toen ook drukker.. Alleen de vissen van het hengelspel waren nog droog, tijdens de eerste uren van Jeugdland. Kletsnat werden de kinderen, die op het springkussen te keer gingen. Schiedam Het personeelsblad van de gemeente Schiedam is geen lang leven beschoren, althans niet in de huidge vorm. De prodak- tiekosten van Pats, zoals het blad heet, zijn veel te hoog voor .gewone ambtenaren" en daarom wordt in het stadskantoor overwogen ermee op te houden of een andere vorm ervoor te zoeken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3