SCHIEDAMSCHE COURANT AANMODDEREN MET BLUBBER Rijnmond niet tevreden ot er woonomgeving Ik neem de proef Worst en mooie verhalen langs vervuilde Mijn ÉÉjjif Het raadsel K Inspraak ontbreekt PPR wil desnoods havenslib afgraven Zes Vereniging tegen milieubederf: Trein vertraagd arrestanten, allen onschuldig Maandag 25 juli 197ONAFHANKELIJK DXGBLAD102de jaargang no. 25880 - 4 pagina's Broersuest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Politic treedt zeer streng op Het optreden van ongelukken versterkt het gevoel van dreiging bij de delen van de bevolking, die dicht bij de industrie wanen. Gedeeltelijk wordt dat onlustgevoel dan1 weer gecompenseerd door ontkemiingsverschijnselen. Met de bewoners van andere grote steden vergeleken, blijken echter de Rijnmonders minder tevreden met htm omge ving. Dat merkt de vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM) op in een schrijven aan ondermeer de Rijnraondraad. „De toekomst ziet er niet zeer hoopvol eruit Een beleid is nodig, dat in de eerste plaats is gericht op het wegnemen van dat gevoel van bedreigd zijn", vindt de vereniging, die uitgaat van de enorme have nindustrie met honderden me ters hoge schoorstenen, gigan tische opslagtanks, bijbeho rende grote schepen en wer ven, hoogspanningsleidingen en pijpleidingentracés. „Door sterke uitbreiding van de aan grote havens gelegen in dustrie zijn de laatste jaren grote problemen duidelijk ge worden. Die enorme schaal vergroting heeft geleid tot so ciale en milieuproblemen, die niet altijd eventjes vlug kon den worden opgelost, zoals men was gewend problemen aan te pakken", aldus de vm Het beleid dat angst moet weg nemen, is een zaak van lange adem, „temeer daar veel weerstanden van echte groot bouwers en maniakken nog moeten worden overwonnen", meent de vereniging. In het schrijven stelt zij specifieke problemen: 9 vervuild rivierwater en een zoutere zee, als gevolg van te sterke vergroting van de ha vens en door zware metalen, hoofdzakelijk afkomstig uit de Rijn, en door gechloreerde koolwaterstoffen, vooral af komstig uit de Rotterdamse industrie. 9 vervuiling van gebieden op gespoten met baggerslib uit de vuile havens, problemen die in de Vlaaraingse Broek polder en Schiedam-Noord onoplosbaar lijken omdat het gif onoplosbaar is. 9 sterke groei van de chemi sche en petrochemische in dustrie njet toename van luchtverontreiniging, zoals smog, stank en nevels, 9 vervuiling van rivierwater met biologisch afbreekbare stoffen in een hoeveelheid van twee miljoen inwonerequiva lent; plannen voor de bouw van zuiveringsinstallaties rijn eindelijk gemaakt, realisatie ervan begint in 1980. 9 toename van calamiteiten: door opslag, overslag en ver voer van gevaarlijke stoffen; dieptepunt was de botsing van twee benzin etankers op de rivier midden in Rotter dam 9 geluidshinder van industrie en verkeer 9 toename van ongelukken op de rivieren en in havens met verlies van olie en chemische produkten. 9 een steeds moeilijker drink watervoorziening uit de rivier. 9 congestiegebieden: slechte dwars verkeers voorzieningen door de vele oost-west lopen de rivierarmen, gebrek aan recreatiemogelijkheden voor de bevolking, een algemeen gevoel van onvrede bij de be volking, moeilijkheid om voor medische voorzieningen per soneel te knjgen, zoals onder andere tandartsen. 9 energievoorzieningen: een verwachte toename van lucht vervuiling door opraken van aardgas; de dreigende vesti ging van een kerncentrale op de Maasvlakte. 9 vernietiging van natuurgebie den ten behoeve van indus trievestiging (De Beer op Ro zenburg) en bedreiging van overige gebieden (Voornse duinen) 9 vervuiling van kustwateren met vuil Rijnwater en afval water uit Den Haag. Aankomst van de fietsers in het Zwitserse Chur "Vla ar dingen Met een daverende klap is zon dagmorgen door de mijnopruimingsdienst een op een mijn lij kend gevaarte tot ont ploffing gebracht. Dat gebeurde langs de kant van het Lieke- baertbos, waar een vrouw uit Maassluis het projektiel zater dagavond ontdekte. Zij waarschuwde de politie, die er op haar beurt de mijnoprui mingsdienst bij haal de. Toen de vermeen de mijn tot ontplof fing gebracht was, verklaarde de dienst echter, dat het hier al lesbehalve om een mijn of een bom ging. De vorm, rond met punten en een door snee van zo'n zestig centimeter, deed het gevaarte er wel op lij ken. Waarschijnlijk betrof het slechts een onderdeel uit een zandzuiger. Na vluchtig met de andere deelnemers te hebben ken nis gemaakt vertrokken we met een stampvolle Holland- Italië Express naar Zwitser land. Toen de trein, die na een aantal moeilijkheden in drie gedeelten met twee uur vertraging in Chur aan kwam, bleek dat de wagon met de fietsen verdwenen was. Maar na lang wachten, alles werd ondertussen vast gelegd door een televisie ploeg, arriveerde deze ook. Toen alles was uitgeladen fiet sten we naar Domat-Ems, een dorpje, tien kilometer stroomopwaarts waar we in de plaatselijke school ge huisvest werden. De burge meester en de Zwitserse or ganisator Wolfang Mooser verwelkomde ons. Om acht uur aten we: worst met kar- toffelsalade in de kantine van de chemische fabriek Emser Werke, de grootste vervuiler van de streek. Maar, zo werd ons verteld, Domat-Ems en zes buurge meenten zouden de komen de jaren dertig miljoen' francs investeren in water zuiveringsinstallaties. Van mensen uit het dorp kregen drijven in het Rijngebied, zou voorop rijden tot Chur. Daarna ging het richting St. Luzie-Stejg, een helling van achttien procent Dat werd dus ruim twee kilometer lo- Zo'n honderdvijftig Neder landers, tachtig Duitsers, veertig Zwitsers en nog een handvol Fransen zak ken momenteel de Rijn af, per fiets. Hun doel is tweedelig: Tegen gaan, dat de rivier ondanks alle internationale verdragen og steeds zo wordt ver vuild én het nemen van een koele duik in de zee bij Hoek van Holland waar hun 1200 kilometer lange tocht eindigt. Roel Dijkstra fietst voor onze krant mee en beschrijft zijn belevenissen. door Roel Dijkstra pen. Een van de medefiet- sers, een Duitser in een handvoortbewogen wagen tje, vervolgde de weg langs de Rijn alleen. Voor ons stond boven de thee. Helaas moesten daar twee fietsers op een tandem afhaken. Na een valpartij bleek één een gebroken arm te hebben op gelopen. Vervolgens ging het verder naar Lichtenstein in Vaduz, de hoofdstad, waar we op een voetbalveldje ontvangen werden door de minister van sport- en waterzaken, die ons iets vertelde over de Rijn. Op een vraag over de vervuiling van de Lichten- steinse metaalverwerkende industrie wilde hij, het scheen ons dat hij dat wél kon, pertinent geen ant woord geven. Daarna ging het verder naar Oberried, onze slaapplaats voor de nacht. Er werd gegeten in een kasteeltje: alweer worst, nu met brood. Zaterdagmorgen gingen we na een discussie over kernener gie in Rüthi verder naar Kesswil, een gemakkelijke tocht. We kwamen om vier uur in de middag aan. Toen onze Duitser, die zesenzestig jaar oud is, met zijn karretje om negen uur binnenkwam, ging er een applaus voor hem op. Hij njdt overigens mee tot Hoek van Holland. In de plaatselijke veiling brachten we de nacht door. we later te horen, dat dit tien jaar geleden ook al was gezegd, weinig hoop dus. De volgende morgen zou voor ons de tour beginnen. Na een persconferentie, waar een groot aantal verslagge vers bij aanwezig waren, werd het startsein gegeven. Maarten Schalenkamp, de directeur van de waterbe- Meer dan driehonderd Schie dammers kwamen zaterdagoch tend op de been om beneden de Vlaardingerdijk een hondenshow gade te slaan, in het kader van Jeugdland op touw gezet samen met de dierenbescherming en die renartsen A. M. Visée en J. J. de Kaper. Ruim dertig honden wer den geïnspecteerd en de eerste prijs werd toebedeeld aan een ..rasechte vuilnisbak", die het best verzorgd bleek. £en aardigheid bij het festijn was de verkleedpartij van de kinderen, die hun huisdier kwamen laten zien. Daarbij werd Sander Jongpier, verkleed als koetsiertje, de eerste prijswinnaar. Andere kinderen waren uitgedost als clown, boer, Zorro, hippie, zeerover, gevangene, ballerina en Chinees. Schiedam De wraakacties volgen elkaar op, is een indruk van de politie, na dat opnieuw bij J.T.K. in de Westfrankelandsestraat ruiten zijn ingegooid. En kele weken geleden ge beurde 2oiets ook al. Deze keer bemerkte K. dat na het ingooien een auto met gedoofde lichten wegreed. Hij kon het kentekennum- mer noteren en gaf dat aan de politie door. Later ontdekten agenten deze wa gen op de hoek van de Stad houderslaan en de Westerkade. Dne banden waren lekgepnkt. Daarvan wordt K. op zijn beurt verdacht, maar de man ontkent ten steUigste. De politie is nu op zoek naar de eigenaar van de auto. De ruitentikker van nu zal wel dezelfde zijn als die van toen, vermoedt de recherche. Waar over de eventuele ruzie eigenlijk handelt, is echter met bekend. Dit nieuwsblad, waarin u al hat nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Siuur mij dit nieuwsblad 14 dogen Gratis op proel toe in combinatie met: Rotterdam sen Nieuwsblad Schiedam Een trein van Rot terdam naar Den Haag heeft vonge week donderdagavond een kwartier vertraging opge lopen, doordat ter hoogte van station Schiedam/Rotterdam- West een Hagenaar een har taanval kreeg. Een in de trein aanwezige arts kon hulp bie den. In het gemeentezieken huis is de Hagenaar, de 43-ja- nge A. H, opgenomen. Dat maakte de politie vrijdag be kend. Vlaardingen De gemeente Vla ar dm gen telt momenteel 79006 inwoners. Dat zijn er 67 minder dan in de maand juni werd geteld. In totaal vertrokken er 390 Vlaardingers naar elders te gen 256 personen die zich in deze gemeente vestigden. Vanaf 1 januari van dit jaar daalde de Vlaardingse bevol king in totaal met 62 perso nen. bon m opeo ~envelcp. zoneter Postzegel, sturen naar totworünunvner 531, Rotterdam. Schiedam Alle opspuitingen met havens! ib moeten worden stopgezet, en dc reeds opge spoten gebieden moeten worden gesloten. Eerst moeten onderzoekingen naar de mate van verontreiniging van de blubber wor den afgewacht, voordat aan de gebieden een bestemming wordt gegeven. Deze conclusie trekken PPR-leden Herman Noordegraaf en Rob in 't Veld in een notitie onder de titel „Aanmodderen met de blub ber". Voorts worden de gemeente daarin enkele aanbevelingen gedaan. Naar aanlei ding van de waarschuwende uitgave van ppR-actiecentrum Schiedam heeft raadslid Hans van der Wilk dit weekeinde schriftelij ke vragen gesteld aan het college van bur gemeester en wethouders. Overigens heeft dit college nog steeds een reeks vragen van Van der Wilk te beantwoorden. Deze hande- len over andere zaken. In de notitie wordt gewezen op gevaren door vergiftiging van de havenblubber. „Als uit verder onderzoek blijkt, dat het aanbren gen van een schone toplaag niet volstaat om gevaar te vermijden, moet het gebied worden afgegraven. De kosten daarvan worden verhaald op Rotterdam, welke ge meente bovendien moet zorgen voor herstel van alle schade. Onvoldoende is namelijk de bepaling in het contract nageleefd, dat Rotterdam alle noodzakelijke gegevens over samenstelling van de baggerspecie verstrekt", is een gedachtengang in de noti tie. Gewezen wordt op de ernstige vervuiling van het Rijnwater en direct daardoor de veron treiniging van het slib, waarmee ondermeer Schiedam-Noord, de Broekpolder en de Lic- kebaert zijn opgespoten. Het schrijven is onderbouwd met technische gegevens en een aantal schema's van opname van zware metalen in slib en door allerlei factoren in het menselijke lichaam. Ook worden vergiftigingsverschijnselen genoemd. In Midden-Delfland moet terstond worden gestopt met het opspuiten van kavels, ter wijl opgespoten terreinen daar moeten wor den afgegraven omdat de opspuitingen in strijd zijn met de reconstructiewet voor dit polderlandschap. Het landschap wordt na melijk daardoor aangetast, terwij] de keuze tussen agrarische en recreatieve bestem ming in feite al vastligt: de bagger maakt een agrarische bestemming onmogelijk door de hevige vervuiling met vooral orga nische stoffen maar bovenal zware metalen. De PPR wijst erop dat het Vlaardingse gemeentebestuur, uit oogpunt van volksge zondheid, de bevolking heeft afgeraden aardappels uit de Broekpolder te nuttigen. Enkele conclusies van de PPR hebben direct te maken met de plannen om in Woudhoek en Spaland vijfduizend woningen te hou wen: .Recreatie verdient de voorkeur bo ven woningbouw". Deze laatste bestem ming hoeft volgens de radicalen niet per definitie te worden afgewezen, maar dan moet in koop- en huurcontracten en in erfpachtsvoorwaarden worden opgenomen dat in tuintjes geen gewassen worden ge teeld die voor consumptie zijn bestemd. Van der Wilk wd weten of het college de conclusies in de notitie onderschrijft en, als dat het geval is, wat dan aan de problemen wordt gedaan en, als dat niet zo is, waarom dan niet. Schiedam Zes Rotterdam mers, die op koopavond von ge week door de Schiedamse politie werden aangehouden, zijn weer op vnje voeten ge steld. Zij zijn allen onschuldig bevonden aan bedreiging van winkeliers. Hun arrestatie is een gevolg ge weest van het strenger optre den van politie op koopavon den. Op de Hoogstraat had den winkeliers de zes perso nen, zowel blanken als kleur lingen, toevallig allen uit Rot terdam, aan agenten aange wezen „omdat zij eerder be dreigingen hadden geuit of diefstalletjes hadden ge pleegd". Zoals onze krant vo nge week dinsdag reeds ont hulde, treedt de politie waak zamer op en worden op koop avonden meer agenten ingezet na enkele bedreigingen. Verder werden twee personen aangehouden, omdat zij na belediging van agenten hun excuses niet aanboden. De 26- jange Groninger M.L. smeet een zakje patat naar een agent en kreeg wegens provo catie een proces-verbaal aan zijn broek. De 29-jange S.L-S. zou zich eveneens onheus heb ben gedragen, maar kwam met een waarschuwing eraf. Beide mannen heten zich on vrijwillig naar het bureau ver voeren. Zeer streng ook trad de politie op tegen enkele jongeren, die bovenop het hek van het mu seumplein zaten te luisteren naar het dixieland-orkest, dat daar in het kader van Jeugd land optrad. De jongens en meisjes kregen duidelijk te verstaan, dat zij onmiddellijk van het hek moesten afko- PSP-brochure stadspolitie: Schiedam De plaatselijke PSP heeft een concept-bro chure uitgebracht over stad spolitiek. Vooral wordt inge gaan op alle vormen van in spraak, waaraan het volgens de partij in Schiedam volko men aan ontbreekt: „Bij ge meentelijke plannen worden veel burgers niet eens betrok ken. en komen bezwaren vaak onvoldoende en gebreklog naar voren, omdat één in spraakavond meestal te wei nig is. Bovendien bestaat geen enkele verplichting om aan bezwaren tegenzet te komen. Dat hangt uitsluitend af van de democratische gezindheid, of het politieke fatsoen, van het gemeentebestuur. Maar als een raadslid de beloften, die hij aan de kiezer heeft gedaan, met nakomt kan hij zelfs door zijn partij niet worden afgezet". Uitgangspunt in de brochure, die als propaganda voor de raadsverkiezingen van vol gend jaar gaat dienen, is de leuze: „Wij vragen geen In spraak, maar eisen over dracht van beslissingsbe voegdheid aan de betrokke nen". Vanuit die gedachte stelt de PSP voorts: „De macht binnen een wijk moet bij de bewoners liggen. Daar om moeten gemeenten wor den verplicht wijkraden in te stellen, die wettelijke be voegdheden moeten krijgen". Het ontwerp van de verkiezings brochure staat afgedrukt in de PSP-krant van juli/augxis- tus, die eind vorige week is uitgekomen. Samenstellers zijn Hans den Houting, John den iïartog, Rein Vrielïnk en Maria Vlasblom. Het gaat hen niet zozeer om de PvdA te vertellen wat deze partij de afgelopen jaren is vergeten, „maar om te laten zien dat de PvdA helemaal niet zo links is als velen soms wel denken".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1