SCHIEOAMSCHE COURANT Straatmuziekl Goed» en goedkoop subsidie Schiedam-film ten onrechte in de ban Westfrankelandgestraat wil geen racebaan zijn Consumentenbond wil zitting in CAI-eommissie Lamoenproject komt in aanmerking voor gezel Kletsnatte start strandzesdaagse Vliegherrie erger dan rijksweg 19? College wijzigt standpunt Politiecel blank mm Petitie van reeds 93 bewoners naar college: Auto in brand gestoken Wie mooi wil zijn Dinsdag 26 juli 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25881- 4 paginas Broc-rsvest 3 - lelefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het maken van straatmuziek mag nu ook in Vlaardingen. In na volging van Rotterdam - waar op aandringen van de Richting Irreële Recla me lief gemeentebestuur zijn toestemming verleende - mag in de VJaardïngse binnenstad elke zaterdag in juli en augustus muziek op straat gemaakt worden Alvorens men zijn muzikale klasse in de open lucht wil etaleren, moet eerst even contact worden opgmo-1 men met de commissaris van politie, Ben van Tola- do. Hef college van burgemees- ter en wethouders heeft dit besluit genomen op ver- zoek van de Culturele f Raad Vlaardingen. De straatmuzikanten moeten eventuele aanwijzingen of bevelen van de politie op- volgen in hef belang van 1 de openbare orde en/of vei-1 ligheid. I Hans de Ridder schrijft zijn .aanmaning" aan bur gemeester en wethouders. Schiedam Eet» heel ander standpunt hebben burge meester en wethouders ingenomen over de auteurs rechten van de film „Schiedam kiest voor het water", in het begin van de jaren zestig door Jan Schaper vervaardigd. Vorige week heeft het college de cineast schriftelijk meegedeeld, dat het hem vrijstaat om een bewerking van die film naar eigen goeddunken te gebruiken. Die bewerking is van Hans de Ridder, een goede vriend van Schaper, die eind 1975 echter van het college kreeg te horen dat de bewerking met via de televisie mocht worden uitgezonden. De Ridder had toen contacten met het NOS-programma Van Gewest Tot Gewest, en zijn filmpje zou worden uitgezonden in het kader van Schiedams zeven eeuwen bestaan. Het college van B en W verbood uitzending. De Ridder, die met goedvinden van Schaper diens film bewerkte en actualiseerde, trekt enkele consequen ties uit het nieuwe schrijven van het college, waarin staat dat de rechter» rond de bewerking aan Schaper zijn voorbehouden. Hij schrijft het college terug: „Uil uw schrijven blijkt, dat u in 1975 ten onrechte hebt verhinderd dat de NOS mijn bewerking uitzond. Uw erkenning houdt niet in, dat daarmee de door u toegebrachte schade in financieel eu moreel opzicht is goedgemaakt Ik houd daarom onverminderd vast aan mijn eisen tot schadevergoeding en eerherstel." De Ridder deelt mee, dat htjde NOS op de hoogte heeft gesteld van het coüegestandpunt. Mocht de omroep - nu Schiedams jubileum niet meer actueel is - definitief afzien van uitzending, dan wendt De Ridder zich tot de rechter om genoegdoening. Allang hangt de gemeente Schiedam vanwege dit conflict een kort geding boven het hoofd. De Ridder en Schaper hebben steeds volgehouden, dat het college geen zeggenschap had over de bewerking Bovendien stelden zij, dat de gemeente de originele film wel nad aangekocht (hoewel nauwelijks heeft gebruikt), maar dat een dergelijke overeenkomst bepaald met inhoudt dat de filmmaker zijn auteurs rechten verliest. Vlaardingen De nieuw te bouwen woningen in de Vlaardmger Vettenoordsepolder bomen in aanmer king voor een goed- en goedkoopsbusidie. Dit betbeni dat per woning maximaal 4.500 gulden kan worden besteed om de toekomstige huizen te voor zien van enige extraatjes. Bijvoorbeeld: betere afwerking, extra betegeling, dakkapel, enzovoorts. Een definitieve toezegging voor het verlenen van genoemde subsidie is nog niet gedaan. "Maar", zo zegt de heer Ma joor van het ministerie van volkshuisvesting en secretaris van de commissie Goed- en Goedkoop, "op ons kantoor ligt al een conceptbrief klaar, waarin staat dat de commissie een positief advies zal uit brengen voor wat betreft het toewijzen van de subsidie". Deze (standaard-)brief moet echter nog behandeld worden in de eerstkomende vergade ring van de rijkscommissie. Die vergadering zal plaatsvin den op vrijdag 20 augustus. Daarna wordt de brief ver stuurd naar de gemeente Vlaardingen, Vervolgens zal de projectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepolder offi cieel van het een en. ander op de hoogte worden gesteld. De Goed- en Goedkoopsubsidie is bedoeld als premie. In prin cipe dient de architect in dit geval de Haarlemmer Nico Andriessen een nogal sober plannetje m, dat 'opgefleurd' kan worden voor een bedrag van vierduizend gulden (per woning). De overige vijfhon derd gulden dient ter onder steuning van het inspraakpro ces. Hiermee worden vaak de kostendeskundigen betaald. Het Lamoenprojoct zal zo'n 45 woningen gaan bevatten. Ei genlijk adviseert de commis sie alleen positief als het voor subsidie in aanmerking komende bouwplan meer dan zestig woningen omvat. Men kAn afwijken van dit richtgetal. Als het aantal bijvoorbeeld 45 wordt, dan moeten bouwer en architect wel oppassen, dat de kosten van de woningen niet te hoog worden. Door het bouwen van een groter aantal woningen (zestig!) kunnen de kosten na melijk gedrukt worden door het zogenaamde serie-effect. De heer Majoor vindt het in dit geval dan ook logischer dat het Lamoenproject wordt sa mengevoegd met andere bouwprojecten in de Vette noordsepolder. Sp-': rr - V.I- r^am-,4 Bouwplan fr, in Vette- y noordsepoi- der krijgt Goed- en Goedkoop- subsidie Schiedam Twee broers die waren gearresteerd voor mis handeling van een stadgenoot hebben op het hoofdbureau van politie hun cel onder wa ter gezet. De 22-jarige W. v.d, S. en de 43-jarige J. v.d. S. slaagden hierin door het bedovertrek en de matras aan stukken te scheuren en daarmee het toi let te verstoppen. Het toilet- water bereikte in de cel een hoogte van zo'n twee centime ter. In het water dreven een grote hoeveelheid veren die afkomstig waren van de kus sens die eveneens aan repen gescheurd waren. De overstroming van het toilet werd ontdekt door een wacht commandant die naar de cel kwam omdat de schilder en de loodgieter constant op de hel drukten, schreeuwden en tegen de deur trapten. De twee, die een café in de binnenstad het een en het an der hadden gedronken, zijn vervolgens door een paar agenten overgebracht naar de cellen voor aangeschoten ar restanten, waar ze ruim een kwartier geboeid hebben ge zeten om te bedaren, G^tennorgen zijn de twee Schiedammers verhoord voor de mishandeling van de 29-ja rige F, v. H. Deze zegt dat de wre voor café Klein Thalia in ae Hoogstraat een autoportier tegen zijn gezicht hebben ges leten. Bovendien zou een van en tegen zijn wagen hebben getrapt op het moment dat hij daar uit wilde stappen. o Twee deelneemsters bezig aan de eerste van de tweehon derd kilometers. Hoek van Holland Terwijl dreigende onweerswolken boven zee hingen, het gerommel van de donder de toeristen van het strand hield en de regen gestaag en in stromen viel, startte gisteroch tend in Hoek van Holland weer de jaarlijkse strandzesdaagse. Dit wandel-evenement voert voor een stevige ondergrond." zo'n vijfhonderd fervente tip- Organisator Henny Horsman pel aars deze week over ruim tweehonderd kilometer zand van Hoek van Holland naar Den Helder. De een na de ander arriveerden ze gisteren bij „Het Jagershuis" aan dc Bad weg. Weinig sombere ge zichten, ondanks de aanhou dende regen. „Dat is het risi co", vertelde een jeugdige Duitse wandelaar, die welge moed op pad ging naar de eerste etappeplaats Wasse naar. „Het loopt in ieder geval een stuk lichter", aldus een deelnemer uit Alkmaar, „We hoeven met door en rulle zand te ploegen, de regen zorgt had deze eerste ochtend de handen meer dan vol. Lunch pakketten werden uitgereikt en de bagage waaronder de tenten van alle deelnemers, moest naar Wassenaar wor den vervoerd. Alles bij elkaar gaf het een hele drukte m de Hoek en pas laat in de mor gen was iedereen van start gegaan. Alle deelnemers in hun eigen tempo met als enige voor waarde 's avonds voor de warme maaltijd „binnen" te zijn. In Den Helder wacht de succesvolle wandelaars zoals altijd een warm welkom. Schiedam „Totaal geen idee wie dat gedaan zouden heb ben", zo reageert mevrouw Povaretos op het feit dat gis termorgen om vijf uur de Opel Manta van haar man in brand werd gestoken. De wa gen van de 31-jange maga zijnbediende brandde geheel uit. Een auto die daar vlakbij stond geparkeerd, eigendom van de 20-jarige Schiedamse C. E. F.- B., werd daarbij flink bescha digd. Lichte schade liep de bromfiets op van de 57-jarige bakker J. B. De recherche tast ook nog in het duister over de identiteit van de brandstichters en de reden van deze actie. i Schiedam Reeds drieenne gentig bewoners van de West- frankelandsestraat hebben 1 een petitie getekend tegen de J verkeersoverlast in de straat. De handtekeningenlijst wordt binnenkort aangeboden aan het college van burgemeester J en wethouders, j Tussen de Nieuwe Haven en de i Aleidastraat in West worden deze week nog handtekenin gen verzameld bij mensen die tot voor kort met vakantie waren. Initiatiefneemster Her- ma Jost, van café Old Cotta- i ge, gaat ook bij deze buurtbe- woners nog langs, i „Nu er in de St. Liduinastraal en de zijstraten verkeers drempels zijn gelegd komt al het verkeer hier door de straat," aldus de 29-jarige Herma, „wij willen ook drem- pels, want het lijkt hier wel een racebaan. En bij elke zij- j straat wordt door de auto's I hard en luidruchtig geremd, j Het is allemaal zeer onveilig voor de vele kinderen m deze buurt, die wel eens de straat op moeten omdat er weinig speel gelegenheid in deze om geving is. Nu gaan ze wel spelen in het plantsoen aan de achterkant van Huize Fr anke land, maar dat willen de be jaarden daar weer met. Naar het buurtpark kunnen ze ech ter ruet, want dan moeten ze de drukke Vlaardingerdijk oversteken." De zogeheten Engelse keien in het wegdek van de Westfran- kelandsestraat zijn volgens de bewoners van West ook ge vaarlijk. Bij regen zijn ze spekglad. Vrijwel iedereen die wordt gevraagd tekent dan ook de petitie. In het schrij ven aan het gemeentebestuur stellen de verontruste buurt bewoners onder meer dat zij hun kinderen niet langer wil len blootstellen öan net ge- vaar. Dure Schiedam In de ogen van milieugroepen heeft dr. Joop de Jong, fractievoorzitter van de Schiedamse PvdA, eer» markante uitspraak gedaan. „Ik vind eigenlijk het vlieg verkeer van Zestienhoven een veel grotere bron van overlast voor de bevolking dan rijks weg 19", zei hij vorige week naar aanleiding van conclu sies van de Nederlandse ver eniging van wegenbouwers. De Jong gelooft nog nauwe lijks, dat verdere aanleg van de rijksweg kan worden te gengehouden, evenals trou wens zijn Vlaardmgse collega Hans Versluys die echter nog wel wü doorvechten. Bij milieugroepen vindt men De Jongs uitlatingen over lawaai van Zestienhoven „napratenj, maar dat is natuurlijk uitste kend in dit geval", maar de vergelijking met een rijksweg door het enige stille stukje groen van dit deel van de Randstad schiet enigszins in het verkeerde keelgat. „Dat Zestienhoven ook herrie te weegbrengt, wil toch niet zeg gen dat tegen rijksweg 19 niks meer moet worden gedaan?" is een gedachte die in milieu kringen leeft. Vlaardingen De Vlaar- dingse werkgroep van de Consumentenbond wil zit ting hebben in de zogeheten commissie ex artikel 61. Deze nog op te richten com missie zal zich moeten gaan bezighouden met de begelei ding van alle bijkomende zaken in verband met de aanleg van de Centrale An tenne Inrichting (CAI). Bob Vlaskamp, de voorzitter van de werkgroep, vindt het voor de hand liggend, dat de Consumentenbond een ver tegenwoordiger kan afvaar digen voor de speciale bege leidingscommissie. 'Hij ver telt: „Met wethouder Rien Bovenberg heb ik al een in formeel babbeltje gemaakt over deze kwestie. Dat was na afloop van de wijkbijeen komst, die in juni werd ge houden. Bovenberg liet ech ter doorschemeren, dat wij niet veel kans maakten op een officiële plaats in de commissie. De reden hier van is mij eerlijk gezegd niet geheel duidelijk geworden." In de CAI-begeleidmgscom missie zullen emge gemeen teraadsleden, vertegenwoor digers van de woningbouw verenigingen en een aantal (toekomstige) abonnees zit ting nemen. Overigens is de consumentenwerkgroep al in haar nopjes aJs een van hen een plaats knjgt toebe deeld in de hoedanigheid van abonnee. „Wij vinden het ruet per se noodzakelijk, dat wij als Consumenten bond-vertegenwoordiger in de commissie zitting krij gen", verhaalt Bob Vlas kamp, „als we er maar in komen." De Vtaardingse werkgroep komt donderdagavond 4 au gustus weer bijeen in De Lijndraaijer aan de Baan- straat. Op deze avond aanvang acht uur wordt ondermeer besproken welke zaken aangepakt zullen gaan worden. Het is de bedoeling dat een draaiboek wordt op gesteld. Zeker is dat de CAI als onderwerp zal fungeren. „Het kostenaspect van de CAI zal ongetwijfeld aan de orde komen", zegt Vlas kamp, „dit geldt vooral voor de mensen die géén behoefte hebben aan een aansluiting op de kabeltelevisie, maar wél verplicht worden om er voor te betalen." Momenteel is de consumenten- werkgroep „op vakantie". „Maar", weet voorzitter Vlaskamp te vertellen, „in augustus gaan wij weer met frisse moed van start. Hope lijk melden zich nog enige enthousiaste lieden aan ter versterking van de werk groep." Belangstellenden zijn donder dagavond 4 augustus van harte welkom. e Herma Jost, die gisteravond nog handtekeningen op haalde. vindt men met nodig. Ver keersdrempels zijn voldoende. „De straat wordt in septem ber toch opengebroken voor de kabdteJerisfe,'* aldua Her- me, en haar zes jaar oudere man Herman, die zich nog als de dag van gisteren herinne ren kan hoe anderhalf jaar geleden zoontje Davey in de straat werd gewond bij een aanrijding. Vlaardingen Wie mooi wil zijn moet pijn lijden; 1 zo luidt een Hollands S spreekwoord. Dit heeft 1 een Vlaardmgse gister- middag aan den lijve on- dervonden Door waar- schïjnlijk te snel de zaak 5 van een plaatselijke win- keiier te verlaten waar zij 5 gaatjes in haar oorleUe- j= S tjes voor het dragen van 5 oorbellen had laten prik- ff s ken, werd zij op straat 5 onwel. Na het drinken S 55 van een glaasje water op ff de stoep van een meubel- 5 zaak in de Brede Haven- 2 straat kon zij. nog enigs- ff 2 zins pips om de neus, haar weg weer normaal H S vervolgen. iiiHiiiiiiiyiiifiiiiiimiiiiJumiiiiiimiHiKiiiii Dit nieuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met bat Rottardamsch Nieuwsblad. Stuur mij nieuwsblad T4 degen gratis op proef toe in combinatie mar Rotterdam sen Nieuwsblad Naam Aaies Deze oor> m open envelop. zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 634, Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1