SCHIEDAMSCHE CÖIIBAIF Protest tegen uitbreiding van Cyanamid Onderzoek dieren nog niet afgerond I Koos van Kaay met pensioen §11 M Oost strijdt voor fietspad saimmmmssë EIOENRAAM Gemeente maakt bezwaarschrift Trammelant rond beeld in centrum "PEtij t wÊm Straatmuzikant durft nog niet 1VOLVO! Subsidie VOOF Vereniging tegen Milieubederf Giftig slib Broekpolder Misnoegen over uitblijven antwoord college Inspraak avond NVV- womngeii IRlff v ms?m. VISWEDSTRIJD VOOR JEUGD deelnemers 'en or ganisatoren een succes wordt ge noemd, deden 85 Vrijdag 29 juli 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtendiensl 144144 _102de jaargang no. 25684 8 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat bezwaar aantekenen tegen het feit dat de acrylamidefabriek Cyanamid B.V. aan de Botlekweg in Rozenburg vergunning heeft gekre gen voor een uitbreiding en wijziging van het be drijf. Cyanamid is producent van chemicalieën en grond stoffen. Op fabriek fa- beiek in Rozenburg wer ken ongeveer tweehon derd man. Eind juni werd Cyanamid de vergunning toegezegd voor het uitbreiden en de daarmee samenhangende wijzigingen. Op afdeling 3 Algemene Zaken van het Vlaar- dingse stadhuis wordt mo menteel gewerkt aan het bezwaarschrift tegen het verlenen van genoemde vergunning op grond van de wet luchtverontreini ging. Op korte termijn zal dat bezwaarschrift wor den opgestuurd naar het college van Gedeputeerde Staten, dat de vergunnin gen verleend. Het be zwaarschrift zal vervol gens behandeld worden door de Raad van Staten. In een openbare zitting wordt het bezwaar van de gemeente Vlaardingen be handeld. Voor deze aangelegenheid worden vertegenwoordi gers uitgenodigd van de gemeente èn Cyanamid B.V. Men moet dan tot een oplos sing van de kwestie zien te komen. De enige Schiedamse politieman die nooit een uniform heeft gedragen en die over zijn belevenissen een-boek zou kunnen schrijven is gisteren met functioneel leeftijds ontslag ofwel pensioen gegaan. Schiedam De enige Schiedamse politieman die nog nooit een uniform heeft gedragen en die nooit in het bezit is geweest vau een poïitiediploma is gisteren met pensioen gegaan. Brigadier Koos van Raay heeft daarvoor honderden handen geschud. Niet alleen van poli tiemensen. Bekenden uit het bedrijfsleven en vrienden uit het voormalig verzet lieten zich ook niet onbetuigd. De in Schiedam bekende man, die voor hij op 1 oktober 1948 bij de inlichtingendienst van de plaatselijke politie kwam, onder meer werkzaam was bij de politieke opsporingsdienst, werd daarbij vooral geroemd voor zijn persoonlijidieid en hulpvaardigheid. Dat werd 's morgens niet alleen voor een volle zaal collega's gezegd door commissaris Cees van der Haagen, maar ook door hoofdinspecteur Dick van der Veen, hoofdinspecteur Peter Broeders, hoofdinspecteur Sterk uit het Zuidlimburgse Brunsum en Van Raay's op volger Gerard Elderkamp. 's Middags, tijdens de recep tie, werd dat nog eens extra benadrukt door burgemeester' Arie Lems. Bij deze lovende afscheidswoor den ontving de bijna zestigja rige Koos van Raay, die april dit jaar reeds de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau kreeg opgespeld, uiteraard de nodige cadeaus. Schiedam Voor aanpak van de Professor Kamerlingh Onnes laan presenteert bewonersvereniging Schiedam-Oost binnenkort een volledig uitgewerkt plan. De voorstellen worden begin septem ber in de vorm van een tekening en een tekst met motivering aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders en de verkeersdeskundige van de gemeente. ideeën zijn geënt op klachten en opmerkingen die naar vo ren kwamen bij een enquête, die vorig jaar oktober steek proefsgewijs onder de bewo ners van deze straat in Oost werd gehouden. Bij dat on derzoek van de bewonersver- «uging werd duidelijk, dat de fleste buurtbewoners kritiek hebben op de verkeersveiiig- heid van de straat bi het komende voorstel aan het college, waarover waarschijn- hjk ook de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zal worden ingelicht, wordt dan ook gevraagd de rijweg voor het snelverkeer smaller tema ken, zodat minder hard zal worden gereden. Men denkt aan een fietspad of in ieder geval een strook rijweg, door belijning voor twee wieiers ge reserveerd. Een tweede belangrijke grief, die destijds uit de enquête formulieren naar voren kwam, betrof de straatverlich ting. Het leeuwendeel van de omwonenden vindt die puur slecht Over een oplossing voor dat probleem dubt de werkgroep voor de PKO-laan nog. Binnenkort, wanneer de zomer vakanties voorbij zijn, zal dat op een interne verga dering worden besproken. Schiedam De historische vereniging put zich uit in lovende woordjes over de waarschi jnlijke komst van een beeldhouwwerk van Piet van Stuyven- berg (77) op de Grote Markt Kritiek op dit plan van de gemeente Schiedam is echter ook al gerezen. Zelfs cultuur wethouder Herman Post hoorn schijnt enkele be denkingen te hebben. Zoals eerder deze week be kend werd is het beeld een onderdeel van het ca deautje van de gemeente Rotterdam, die twee jaar geleden Schiedam aan bood een plein te ver fraaien - in kader van het jubileum van de jenever- stad. De keus viel op de Grote Markt Op de dag dat de Lange Kerkstraat, die daarop uitkomt, offi cieel wordt geopend (woensdag 7 september) wordt tevens het beeld onthuld. Secretaris Cees van der Geer van het historisch genootschap zegt dat „het nota bene eens tijd wordt dat van de Schie damse beeldhouwer een werk in de stad wordt geplaatst". Hij is blij dat daarvoor een centraal punt zoals de omgeving van het oude stadhuis is uitgekozen. - Politici zoals Posthoorn en WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk houden ech ter hun hart vast De libe raal: „Zonde van dat beeldje. Het zal in die omgeving wel mooi staan, maar niet langer dan een dag. Je kent de ervaringen met bloem bakken en feestverlich ting.'Het is jammer, want Schiedam is arm aan bedden. En ik ben mis schien wel voorbarig bang, maar ik denk dat het beeldje op de Grote Markt gauw naast zijn sokkel zal liggen". Eén van de meer actieve binnenstads bewoners Jan Hagendoorn vreest ook daarvoor: „Dat beeld wordt omver gesjeesd, Iet maar op. Auto's bij de vleet, die dat wel even zullen fiksen. Goed, je mag daar niet meer rij den, maar stelen mag ook niet.. En de politie kuiert liever over de Hoogstraat dan op overtredingen te letten". Overigens is de heropening van de Lange Kerkstraat later gepland dan de ge meente eerder had voor gesteld aan winkeliers vereniging City-Cen- tnim. Het gebeuren moest a! worden uitge steld vanwege het later gereeedkomen van de straat - na de opknap beurt maar als alterna tieve datum werd een dag in augustus opgege ven door de gemeente. Het feest zou daardoor samenvallen met de ker mis en. dat wilde City- Centrum niet Daarom verzocht de vereniging de heropening tot begin september uit te stellen. !!i(llill]|l!il[lll!!lllll[!ljllllltll!li!!jl!ll[ll[!ffl]l!llllll!lllll!i[ili[lllllililllllllllillllllli((illlllllli(il^ I" Wtvnim'i De straatmuzikant, nog geen vertrouwd beeld in Vlaardingen. Vlaardingen Het valt sterk te betwijfelen of het Vïaar dingse centrum morgen reeds zal worden opgeluis terd door het geluid van straatmuzikanten. Tot op gistermiddag had nog nie mand zich bij politiecommis saris Ben van Toledo aange meld om „officieel" toestem ming te vragen. Overigens is Van Toledo op het ogenblik op vakantie, maar dat wil nog helemaal niet zeggen, dat men geen muziekvergun- ning kan krijgen. Vorige week besloot het colle ge van burgemeester en wet houders dat tot september elke zaterdag in de binnen stad gemusiceerd mag wor den. Op aandringen van de Culturele Raad hadden B en W deze beslissing genomen. Vlaardingen volgde hiermee het Rotterdamse voorbeeld op. Geen enkele enthousiaste gita rist, dwarsfluitist, violist of een gewone zanger heeft zich kunnen laten verleiden om morgen al een daverend concert in het hartje van Vlaardingen te geven. Mis schien heeft het korps van straatmuzikanten nog een klein beetje last van plan- kenkoorts. HiiiitJiiiiniJHiiriiiiiirriiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiuiiitiiiEiJiiiiiJrffHiiiiïiitijiiiiiiiniiitiiiiiifiJiimiiniiHiiiiitiiiuiiJimiiiriiiiiiuiJiJriiiiriintiiJiuuuriimmiiiiiuiiiiriiriifiiuiitiiüHiiiuiiiuuümmiiiiiuiiiiiiiiiin Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Te!. (010) 35 00.55* Vlaardingen De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied zal waarschijnlijk een subsi die krijgen van de gemeente Vlaardingen van 750 gulden. De commissie van volksgezond heid, die op maandag 1 augus tus vergadert, reageert posi tief op het verzoek van de vereniging om subsidie. Het financieel overzicht van deze vereniging vertoont over het vorige jaar een batig saldo van ruim twaalfhonderd gul den. Omdat de vereniging het voorgaande jaar evenmin in de rode cijfers zat en toen ook een subsidie van Vlaardingen van 750 gulden ontving, meent de afdeling algemene zaken van de gemeente, dat er geen reden is om nu geen subsidie te verlenen. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe In combinatie mei: Rotterdamsch Nieuwsblad Woonpl Tel Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 334, Rottordam. Vlaardingen Het on derzoek dat moet uit wijzen of konijnen van de Maasvlakte, uit de omgeving van Oost* voome en Overijssel, evenals de konijnen uit de Vïaardingse Broek polder zware metalen bevatten is nog steeds niet afgerond. Het cen traal diergeneeskundig instituut in Rotterdam xs reeds maanden bezig dit te onderzoeken". „Er gaat behoorlijk wat tijd in zitten", erkent ir. O. G. van Liethout, hoofd van de afde ling analytische chemie en to xicologie van het instiuut. „V/ij onderzoeken namelijk niet alleen of de dieren zware metalen in zich hebben, maar wij proberen ook te ontdek ken of er in. de onderzochte dieren residuen (overblijfse len) van bestrijdingsmiddelen zitten", zo vertelt Lieshout. Met name het laatste onder zoek neemt erg veel tijd In beslag Hij vervolgt: „Het is niet zo ingewikkeld om die zware metalen op te speuren. Restanten van bestrijdings middelen komen echter moei lijker aan het licht". Zoals bekend heeft het dierge neeskundig instituut de op dracht voor het onderzoek van niet uit de Broekpolder afkomstige konijnen gekre gen, omdat men wil weten welke waarde gehecht moet worden aan de uitslag van een eerder gedaan onderzoek van dieren uit de Broekpol der. Dat onderzoek wees uit dat het dierenbestand uit het Vïaardingse gebied vergiftigd was. De voor de hand liggen de reden is het opspuiten van deze polder niet giftig Rotter dams havenslib. Als nu blijkt uit het onderzoek dat de dieren van de Maas vlakte, uit Overijssel en Oost- voorne ook giftige stoffen bij zich dragen, dan zal het ge vaar van het giftige havenslib in de Broekpolder ten dele ontkracht worden. Want de drie genoemde gebieden zijn tot op heden nog niet blootge steld aan het opspuiten van al of niet giftige baggerspecie. Hierdoor zou de conclusie ge trokken kunnen worden dat het havenslib met de oorzaak behoeft te zijn, dat dieren ver giftigingsverschijnselen verto nen. Ir. Van Lieshout weigert perti nent een uitspraak te doen over wanneer het onderzoek wordt afgerond. „Dat vragen ze me wel vaker. Maar ik geef daar nooit antwoord op. De kans bestaat altijd dat je nog spelden in de hooiberg vindt Daardoor kan het allemaal weer langer gaan duren". Meer over het opspuiten van gebieden met havenslib op pagina 5. Schiediain Misnoegen heerst bij werkgroep Burgemeester Knapprrtlaan. Reden ts dat burgemeester en wethouders nog steeds niet hebben geant woord op de brief, die begin mei is verstuurd en waarin de werkgroep een gesprek aanvroeg om de geluidsover last in de straat te bespreken. „Dat is geen manier van doen. Wij hebben met eens een be richt van ontvangst gekre gen", aldus oogarts dr. G. H. Jonkers namens de werk groep van bewoners, bewo nersvereniging Schiedam- West en consumentenbond. „Eigenlijk is dat nauwelijks acceptabel". In West bespreekt men over twee of dne weken de te ne men stappen. Deskundigen, van de gemeente wil men nog steeds inzage geven in de de resultaten van de enige tijd geleden gehouden enquête, geluidsmetmg en verkeerstel ling- Daaruit bleek zoals wij al eerder meldden dat het geluid het toegestande aantal decibel behoorlijk overschrijdt en dal een groot aantal mensen last heeft van het voorbijrazende verkeer. "Vlaardingen Belangstellen den voor de koopwoningen, die door het KW in samen werking met de woningbouw vereniging worden gebouwd in de Westwijk, worden uitge nodigd aanwezig te zijn op de inspraakavond op 3 augustus in de zaal van de Mamixflat aan de Marnixlaan. De bedoeling van de avond is, dat ook eventuele bezwaren van omwonenden naar voren worden gebracht. Reeds vier bewoners van de Westwijk hebben tegen de bouw van de woningen bezwaar aangete kend. Men stelt daarbij, dat de Westwijk momenteel een goede indeling heeft voor wat betreft groen, hoog- en laag bouw en voorzieningen en men wil daarom geen verdere woningbouw in die omgeving gerealiseerd zien. Tijdens de zogenaamde in spraakavond zal een ambte naar van de gemeente uiteen zetten wat woningen in de beschutte sfeer, zoals het NW wil bouwen, precies in houden, Verder zal de direc teur van Patrimonium de technische gang van zaken ui teenzetten. De avond begint om acht uur. 'MTS li tv Bij de viswedstrij- den rond het ha ventje aan de Oranjesluis heeft Bert de Zeeuw de eerste prijs in de wacht gesleept door in het totaal 84 centimeter vis te vangen. Tweede ging naar Rudie kinderen mee. De werd Aat Stolze Lie vaart, die 26 prijzen werden uit- met 40 centimeter centimeter vis gereikt in gebouw en de derde prijs ving. Aan de vis- de Vluchtheuvel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1