Wie knipte in Schapers film? VLAARDINGEBh# F ranse mmm mmmwm Moe de gemeente h hkmder goedpraat Scouting Maasland moet verhuizen. Ralinfeaa! B Mozaïek- wand- en vloertegels WARMTEBRON van toon wmim wmsstém sa Winkeldief aangehouden Inbraken in kelderfeoxen Vandaal prikt auto banden lek msm$ m «t fijn fietsen op een fiets van iHÜI issHi mM W. SöEB EN IN „.jDAG 29 JULI 1977 VD/SC/WW a V) aardingen De Ylaardingse politie heeft een Hagenaar aangehouden. Het betreft de 18-jarige W. P. De man wordt ervan verdacht uit J een warenhuis in de binnen stad een. radio te hebben ont vreemd. De waarde van het bedraagt vierhon derd gulden. Vlaardingen Leden van het inbrekersgilde hebben de af gelopen dagen hun slag in kelderboxen geslagen. Uit een kelderbox aan de Holy- smgei nam men een rubber boot met buitenboordmotor mee. De waarde daarvan be draagt 3500 gulden. Uit een box aan de Koninginnel a an werden twee geluidsboxen meegenomen. Schiedam Vandalen hebben in de binnenstad bij drie au to's banden lekgestoken. Twee banden van een wagen die aan de Dam stond gepar keerd. De eigenaar, de 62-jari- ge banketbakker A, C. J. S. uit Schiedam heeft reeds bij de politie aangifte gedaan. De wagen van de 32-jarige com puter-deskundige P. L. A. de L. uit Schiedam werd ook ver nield. De linkervoorband werd in de Zeilstraat lek ge prikt In dezelfde straat werd nog een band kapotgestoken van een wagen. Deze behoort aan de 57-jarige technicus A. A. K., eveneens uit Schiedam. ;...V o Jan Schaper Tien jaar geleden vond de eer ste bïnnenstadsactie van Nederland plaats. In Schie dam streden vooral jonge ren voor het behoud van de Brandersbuurt, een bena ming die Hans de Ridder gaf aan het Schienoko-ge- bied en die later klakkeloos door elke Schiedammer werd overgenomen. In het comité zaten ook mensen zoals Michel van Hullen, die de laatste tijd staatssecreta ris van verkeer en water staat was en destijds reeds een tegenstander van rijks weg 19. Een paar jaar vóór die actie filmde Jan Schaper allemaal historische plekjes van de aloude jeneverstad. Een trouwe weergave van het toenmalige Schiedam, von den alle actievoerders en burgemeester Peek voelde zéér veel voor aankoop van de film. Later kocht de ge meente de film inderdaad, maar Peeks opvolger Harm Roelfsema toonde zich di rect al nauwelijks enthou siast. En na de mislukking van de Brandersbuurt-actie omdat het gemeentebe stuur de arbeiderswoninkjes en ander oud spul liet slopen vanwege het triomfantelijke aspect van nieuwbouw was het helemaal mis met Schapers film. Dat ding liet immers mooie plekjes zien die er niet meer waren, en de gemeente voelde zich schuldig. De film werd zelfs beschouwd als een politieke aanval op het gemeentelijke beleid. Een tijd later. Twee jaar gele den, de stad is zeven eeu wen, victorie, en een naam duikt opnieuw op: Hans de Ridder, die als leerling van Schaper inmiddels een veel belovende cineast is gewor den. De Ridder bewerkt Schapers film, met diens goedvinden overigens want de gemeente doet er toch niks meer mee. „Schiedam kiest voor het water'', zoals de oorspronkelijke film heet, is tot dan nog maar één keertje vertoont, wel in het Passagetheater maar vraag niet hoe: totaal ver knipt, een flauw aftreksel, een lange film terugge bracht tot twintig minuu tjes. Schaper is boos, maar berust. In het Zakkendxa- gershnisje, dat hij huurt en helemaal restaureert, spreekt hij schande van de gemeente. De Bidder zorgt in zijn be werking voor enige actuali teit Een half uur neemt zijn kijk op Schiedam in beslag, net geschikt dus voor een programma van Van Gewest tot Gewest, waarvan de re dactie juist bezig is met een serie over jarige, eeuwenou de steden. Van de NOS krijgt De Ridder een tele foontje: „Stuurt u uw film maar in!" En dan steekt de gemeente weer een spaak in het wiel, merkwaardig genoeg met als woordvoerder Hans van der Wilk, op dat moment nog wethouder voor communica tie. Schapers film is van ons, zegt de gemeente, en daar mee mag De Ridder geen stoute dingen doen. Die film heb ik gemaakt, zegt Scha per op zijn beurt, en ik heb de auteursrechten. De Ridder wacht even af. Een juridisch proces ziet hij niet zitten, hij meent dat de ge meente toch wel beter weet, en dat de bewerking gewoon kan worden uitgezonden. Schiedam blijft meedogen loos. En de NOS deinst daarvoor terug. De Ridder zit met de gebakken peer tjes. Na het vertrek van Van der Wilk krijgt hij met Her man Posthoorn te maken, de cultuurwethouder. Deze olij ke pijproker toont zich als altijd nieuwsgierig en zegt de film nog wel eens te wil len zien. De betrokken com missie reageert enthousiast: met name Siem Rosman van het CDA en Cor van Tilborg van de VVD. Buldozer Een nieuwe periode begon vo rige week. De gemeente stuurt Schaper een briefje. Ondertekend door loco-bur gemeester drs. Reinier Seheeres laat dit schnjven weten, dat de gemeente met de film geen plannen heeft en dat Schaper vnj is met zijn spullen te doen waarin hij zin heeft. Bij De Ridder bespeuren we een wat-krij- gen-we-nou?-reactie: „Welk recht had de gemeente dan twee jaar geleden om iets te verbieden?" opperde hij de ze week. Zodoende hangt de gemeente alsnog een kort gedmg bo ven het hoofd. De Ridder wil schadevergoeding. Hij wacht even een briefje af van. de NOS, waarin hem wordt meegedeeld of zijn bewerk ing nou nog wel of niet wordt uitgezonden op televi sie. „Het zevenhonderd jaar bestaan is natuurlijk wel de laatste kans geweest voor tv- uitzendmg", zegt De Ridder zelf erover. „Nu is het wach ten alleen nog op een grote brand of zo, een ramp waar door Schiedam weer lande lijk m het nieuws komt." Hij benadrukt wel dat, als mo menteel een film over de stad zou worden gemaakt, het produkt mets meer kan voorstellen. Schaper was net op tijd, volkomen naar de zin van Peek. „Maar Roelf sema is met een bulldozer achter zich aan naar Schie dam gekomen", zegt De Rid der. „Hij heeft het altijd ontkend, maar de feiten liggen en de stad is gewoon vermoord. Het hart is uitgerukt." De Bidder vindt het nogal vreemd: Posthoorn die zich nieuwsgierig toont en kort door Kor Kegel daarna een briefje, waarin staat dat de gemeente liever niks meer met film, Schaper of De Ridder of zoiets heeft te maken. „Dat zal die lui met glad zitten", zegt De Ridder pesterig en met glin sterende ogen. „Eerst cen suur plegen en dan op de koop toe nog denken, dat ze vnjuit kunnen gaan, oh nee. Maar het is allemaal heel begrijpelijk. De druppels hebben de emmer volge- maakt en nu willen ze een slok terugnemen." Hij doelt op alle tegenwerking die Schaper heeft gehad rond de huur van het Zak kendragershuisje, op de aversie tegen zijn authenie- ke weergave van Schiedam waarvan de historische ver eniging nota bene dankbaar gebruik maakte om haar be staan mee te starten, en wat uit filmisch oogpunt het top punt was: de verkorte versie van Schapers werk die in Passage werd vertoond. Wat dat betreft geeft De Rid der een pikante uitsmijter „De gemeente heeft haar verzekeringsmaatschappij aan het werk gezet In het stadskantoor doen ze nu net, alsof het knippen in die film destijds een ongelukje is geweest Alsof dat nooit had mogen gebeuren- Onge hoord! Nu willen ze daar voor nog zeker geld vangen ook! Overduidelijk is toch, dat die film bewust in moo tjes is gehakt Alle onwil rond de film is toch steeds volop gebleken". Maasland Scouting Maasland gaat verhuizen naar het sport- en recreatiepark in de Commandeurs polder. Het ge meentebestuur om de Maas- Jandse scouts voeren op dit moment de afrondende be sprekingen over de verplaat sing, hetgeen de bouw van een nieuwclnbhuis betekent Scouting Maasland moet haar huidige opstallen tussen de Kluisweer en Burgemeester van der Lelykade verlaten, omdat de gemeente de grond nodig heeft voor de realise ring van het bestemmings plan Commandeurs pol der. De twee perceeltjes grond die de gemeente voor de uitvoe ring van haar plannen nodig heeft, zijn eigendom van de Rooms Katholieke Parochie Maasland en mevrouw W. M. Rijkelijkbuizen-de Veld. Met deze laatste is nog geen over eenstemming bereikt over de afkoop van het erfpachtsreeht en de schadeloosstelling met betrekking tot een garage. Met het kerkbestuur is over eenstemming bereikt, zij het dat men de verkoop wil kop pelen aan nog enkele perceel tjes grond nabij de postiaan. Het gemeentebestuur heeft daar tegen geen bezwaar, daar deze grond in de toe komst eventueel gebruikt kan worden voor uitbreiding van het dienstencentrum. Tijdens de dinsdag te houden raadsvergadering stellen bur gemeester en wethouders voor de benodigde grond aan te kopen. Van de Rooms Katholieke Parochie zijn dat vier perceeltjes voor de prijs van 1S4.750. Daarbij is inbe grepen de voormalige houten kleuterschool aan de Post iaan. Het stenen en het houten clubgebouw van Scouting Maasland willen B. en W. aan kopen voor de prijs van ƒ89.000. 9eM «1 goeds raad Hoofdkantoor: Vesrpiein 106. tel. 35.65.55 ,WE HEBBEN ONZE PERSOONLIJKE LENING BIJ DE RABOBANK AFGESLOTEN, DAT IS VERTROUWD EN SAFE" Bijkantoren: Van Hogendorplaarc 49a tel. 35.65.55 Ketheiweg 46, tel. 35.65.55 Dr. Wiardi Seckmanslngel 1d tel. 35.65.55 Be Loper 3, tel. 35.65.55. goedkoop doop rechtstreekse leverimg. Daver 10 VJaardingen tel. 010-342.0SB interieur en keuken architectuur schiedameaweg 59 tel. OIO-3574 30 vlaerdingen Regen en sïaapgebrek teiste ren de „Rijnfietsers", die m middels in Frankrijk zijn aangekomen. Daar zagen de fietsers, die bij de grensover gang werden aangevuld met tientallen Fransen, de be ruchte kalimij nen. Zo fietste onze correspondent Roel Dijkstra uit Vlaar dingen over een afwateringskanaal tje waardoor dagelijks 18.000 ton zout in de Rijn wordt Het echte vervuil ingswerk begint zich hier dus te ontwikkelen. "if* 't&ew» ss Q H 4J to m egg>,. intocht van de honderden luid bellende fietsers in Basel. HOOGSTRAAT 162 VLAAR DING EN. TEL. 343020 rwith'tt n ittfiuuitnic duur de ad\ i'rtciUwv Dinsdag zou de grote dag zijn. We zouden bonderdtwintig kilometer van Schaffbausen naar Basel fietsen, een lan ge heuvelachtige weg. Er was gepland om vier uur op te staan en een uurtje later te vertrekken. Om rijf uur lag iedereen echter nog te ronken. Nadat iedereen ge wekt was ging het vlot en zo konden we tegen hall zeven vertrekken. We waren nauwelijks een uur op weg of de hemel zette alle slui zen open. In de consternatie raakte een groepje ook nog op de verkeerde weg. Hier door kregen we een vertra ging van twee uur. Voor Basel kwamen we bij een van de fabrieken van de nu zo in opspraak zijnde Hoffman Laroehe, Hier pro duceert men o.a, vitamine pillen. Voor het water, dat men loost is een enorme zui veringsinstallatie gebouwd. Er werd ons verteld, dat de reinigingsgraad 98 procent was. We hoorden echter later, dat de drie kilometer verder ge legen tweede fabriek het af valwater, dat honderd maal zo veel is dan de andere fabriek, gewoon loost zon der reiniging. Een staaltje van propaganda dus. Om zes uur kwamen we in Basel zelf aan: Honderden luid bellende fietsers onder escorte van de politie. Na een toespraak van een verte genwoordiger van de ge meente werd er gegeten. Het menu is bekend. We sliepen in een der vele schuilkelders van de stad. Woensdagmorgen ging het richting grens voor het Franse traject We hadden nu 390 kilometer door Zwit serland gefietst In Fran krijk ging het richting de kaJimijnen. Öp een bepaald ogenblik reden we over een afwateringskanaaltje van nauwelijks een meter breed. Later hoorden we dat daar 18.000 ton 2out per dag wordt geloosd. Hierna be zochten we de bevolking van Hei teren en de sinds maart van dit jaar bezette elektrici- teitsmast. Die moet over en kele jaren stroom leveren aan Parijs van kerncentra les. De bezetters hebben hut ten gebouwd en de posten worden door alle inwoners van de omgeving afgelost Vreemd genoeg heeft de po litie zich nog steeds niet la ten zien. Enkele voorstan ders van kernenergie heb ben enige tijd geleden gepro beerd de hutten met molo tovcocktails te vernielen waarbij een zwaar gewonde Na in Meckolsheim te Z2jn aan geland werd ons door de gemeente een maaltijd aan geboden. Een goed gebaar maar er doen nu dc geruch ten de ronde dat er een in ternationale worstfabrikant achter het geheel zit Na een lange avond met to neel, zang, dans en muziek wilden we naar Sasbach gaan waar we zouden over nachten. Daar dit in Duits land ligt en het zo laat was dat de grensovergang al ge sloten was, werd ons toneel hier als slaapplaats aange boden. Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3