Rijn, gif, blubber De PPR en de geleidelijk© vergiftiging van de mens GESCHIEDENIS Kréég je maar zweetvoeten in de Broekpolder! Bloot staan aan zware metalen VRIJDAG 29 JULI 1977 De alternatieven 'N STUKJE VD/SC/WW 5 De Rijn Is ,ln' ctaer dagen, en dat werd eens tijd want zwemmen kan je er allang niet meer. D'66 had tijdens de verkiezingen a] een leus in de trant van „hou de Rijn rein en fijn". En sinds verleden week woensdag trapt ook een internationaal fietsgezel- schap tegen de aanhou dende verontreiniging. Toevallig verscheen vorig weekend een uitgave van PPR-actiecentram Schie dam, de gemakshalve zo genoemde bfubbemota, die direct heeft te maken met a lie rommel die In de rfvfer wordt gekieperd. Het Rijnwater namelijk stroomt na een lange, lange weg door Rotterdam en doet daar onvermijdelijk de havens aan. Onafgebroken hoopt 2ich daar slib op, en met dit havenslib ofwef blubber worden landerijen opgespoten en voor wo ningbouw geschikt ge maakt. Want huizen zijn het doel achter de opspuitin gen. Héél bekend is de Vlaardingse Broekpolder. Maar in de Lickebaert tus sen Maassluis en Vlaardin- gen en in de Noordschie- damse wijken Woudhoek en Spaland ligt precies zulk spul. En straks ligt wie weet? de Hoekse Waard ook vol bagger. De schrikreactie laat zich verklaren: de Rijn bevat giffen. Bedoelde blubber ook. En daarop wonen straks mensen. Dat heeft dra Herman Noordegraaf en ir. Rob in 't Veld danig verontrust, vandaar hun notitie onder de titel „Aanmodderen met de blubber". Naar aanlei ding daarvan stelde hun ra dicale partijgenoot en ge meenteraadslid Hans van der Wilk schriftelijke vragen aan het Schiedamse college van burgemeester en wet houders. Niet omdat het aankaarten var» zoiets „PPRogressief" is maar om dat opspuiten met sterk ver vuilde blubber wel eens na re gevolgen kan hebben. „Ach, ongetwijfeld zijn er weer mensen die zeggen, dat het allemaal best zal meevallen. Die zeggen dat helemaal niet is bewezen, dat door allerlei zware me talen tn peentjes en kroo- tjes straks een heleboel spastische mensjes rondlo pen. Maar het tegendeel is ook niet bewezen, dat dat gif geen kwaad kan. Het beroerdste van die milieu vraagstukken is altijd, dat je moet kunnen aantonen dat iets gevaarlijk is. Alsof dat onmiddellijk kan! Ik vind dat het bewijsvraagstuk moet worden omgedraaid, dat eerst maar eens moet worden bewezen dat iets volkomen onschadelijk is voordat het wordt uitge voerd. Anders blijf je achter de ontwikkelingen aanlo pen. Het kan zijn dat pas na tientallen jaren blijkt, dat de gevolgen erger zijn dan men had verwacht. Ik denk dat het gevaar van de ha- venbiubber heel erg wordt onderschat, maar men lijkt wel bang om daaraan te denken, men staat liever met erbij stil, of misschien spelen wel bepaalde zakelij ke belangen mee die mat het welzijn van de mensen niets hebben te maken", zegt Rob in 't Veld, chemi cus van beroep. De blubbemota verklapt geen prettige dingen Ver slaggever Kor Kegel fietste naar huize Van der Wilk, waar het milieuvriendelijke drietal nog eens dieper op de problemen inging. Ook over het verwachte effect ervan, zoals eventuele reac ties van Rotterdam of Rijn mond. Hoe hygiënisch zijn de politici? Van links naar rechts: Rob in 't- Veld, Her man Noorde graaf en Hans van der Wilk. Foto: Ben Biumers „Was het allemaal maar zo spectaculair! Dan kon je di rect iets eraan doen. Wis het maar zo dat, als je in de Broekpolder zou lopen, je tast zou krijgen van zweetvoeten. Want dan zou je daar niet meer komen en zou er een aanwijzing zijn voor de over heid om iets aan die situatie in de Broekpolder te doen. Dat zou dan te verhelpen zijn. Wis het maar zo, dat je bij het fietsen langs Woudhoek of Spaland onmiddellijk last krijgt van een longontsteking of een huiduitslag of noem maar op, want dan zou de overheid tenminste zien dat er noodzakelijkerwijs iets aan moet worden gedaan. Maar nu wil niemand het we ten, want er is nog mks te zien. Maar het is werkelijk met on denkbaar dat over een aantal jaren een hele groep mensen meens die zweetvoeten, lon gontsteking of huiduitslag krijgt, en dan is daaraan niks meer te doen, dan is dat het gevolg van jarenlang inwerken van verontreinigende stoffen op het gestel van de mens" Hans van der Wilk stelt de zaken af en toe extreem, met opzet, om daarmee harder dui delijk te maken, hoe zijn. ge voelens zijn. Chemicus Rob in 't Veld beaamt de woorden van het Schiedamse PPR-raariskd: „Die zware metalen in dat ha venslib en trouwens met alleen in het begin van de jaren zeventig verschijnen in de in ternationale literatuur alar merende berichten, dat haven- slib mogelijkerwijs verontrei nigd is. Toch blijven burge meester en wethouders van Rotterdam deze bagger voor opspuitingen aanbieden. In 1973 sluit Schiedam een over eenkomst voor afname van tweeëneenhalf miljoen kubie ke meter. In de gemeenteraad doet niemand over welke vuiltje dan ook zijn mond open. Tegen het voorstel om met Rotterdam een contract te sluiten is alleen CDA-raad- slid Cees Lansbergen erg fel. Hij wijst op aantasting van landschap, grondwaterstand en stank. Daarop antwoordt Cor Bol- mers, dan nog wethouder voor stadsontwikkeling, dat de aan tasting van landelijk karakter maar tijdelijk is en dat stank alleen optreedt bij een toeval lig verkeerde partij: de Broek polder. Wat stank betreft zegt hij ook dat „Rotterdam verder opspuiten wordt verboden als verkeerde specie wordt aange boden". Een pikant detail, In het contract komt te staan, dat Rotterdam alle nodige ge gevens moet verstrekken aan Schiedam over samenstelling van de blubber. Dat is dus mooi met gebeurd, vindt de PPR, en daarom moet het con tract ter discussie worden ge steld. Een deskundig advies lijkt nodig over gevaar voor milieu en volksgezondheid. Op 17 apnl 1974 stelt PPR- raadslid Daaf Rensman vra gen aan het college over ver ontreiniging van de blubber, over de omvang, de gevolgen en de maatregelen. Het college geeft vervuiling toe. Gegevens volgen aarzelend. Dat schokt. Toch houdt het college vol, dat niks ergs aan de hand is. Er waren toch gunstige ervarin gen met de Broekpolder? Bo vendien zou Rotterdam een daann, dat chronisch opne men van die stoffen m het menselijke lichaam omdat je daaraan voortdurend bloot staat, dat heeft geen directe gevolgen. Bse ziet niemand en die zijn ook met te zien. Nog niet en misschien nooit. Maar dat weet je niet zeker. Het gevaar is levensgroot. Het zijn symptomen, die misschien pas na generaties merkbaar wor den. Doordat al die stoffen bij erfelijkheid een rol kunnen gaan spelen." Havenslib. Giftig, maar in wel ke mate en met welke gevaren laat ach raden- „Zal een bos, dat op die blubber groeit, wat betreft flora en fauna geen rariteitenkabinet worden?" peinst Herman Noordegraaf. Een radicaal tno bijeen, pra tend over mogelijkheden „waarmee zelfs de mensen, die je politiek verwant zou kun nen noemen, zich liever met bezighouden". Denkbeeldig? Misschien. Maar géén science fiction. Want de PPR houdt zich met de problemen op dit moment bezig. Blijft de blub bemota onaangetast? Waarschuwing „Tja, wij zullen geen spectacu laire dingen bereiken met deze notitie," relativeert Van der Wilk. „Ik begrijp heel goed, dat het slib in Noord met zo maar wordt afgegraven. Maar je kunt nog eens proberen om beleidsmensen, zoals wethou- onderzoek starten. Dus ging het opspuiten door. De twee jaar daarna komt de Broekpolder landelijk onder de aandacht. Alarm. In gewas sen vindt men hoge concentra ties zware metalen, gevaarlijk zelfs. Uien zijn misvormd, en het Vlaardingse college roept de bevolking op geen aardap peltjes uit deze polder te nutti gen. Landbouw in de Broek polder wordt verboden. Het pachtcontract met landbouwer Van Woerkom wordt met ver lengd. Dat is nog actueel. Van Woerkom wil best vertrekken en elders opnieuw beginnen, maar op kosten van Vlaardin gen. Deze gemeente vertikt dat. Intussen vindt men bij dieron- derzoeken veel cadmium Do de vergiftigde dieren worden gevonden. Het college vaardigt een jachtverbod uit. Veeteelt wordt verboden. Ten slotte wordt de Broekpolder volledig afgesloten, In Schiedam blijft het rond de blubber doodstil. Begin januari dit jaar stuurt Rotterdam zijn buurstad een brief. Het beeld is anders dan in '74. Bezorgdheid alom, op merkingen als „wees maar voorzichtig", en dat op grond van onderzoek waarvan voor lopige conclusies al op tafel lagen toen Rensman vragen stelde. Aanbevelingen voor gebruik ders en raadsleden ervan te doordringen, dat zelfs de meest optimistische mensen nu dode dieren kunnen vinden m de Broekpolder, En heel belangrijk is natuurlijk, dat de gemeenten in de Hoekse Waard het slib tegenhouden. Misschien kan deze notitie ook een waarschuwing zijn, en misschien is dat aileen het ef fect. Politiek is ook geen kwestie van m één klap iets bereiken, maar van uithou dingsvermogen, blijven door zetten." Noordegraaf: „Maar je weet natuurlijk nooit hoe een koe een haas vangt, zelfs met in de blubber". Van der Wilk: „Duidelijk is in elk geval, dat iets moet veran deren. Schiedam onderzoekt de blubber niet eens, er wordt gezegd: wij zitten vast aan dat contract met Rotterdam. Maar dat is nou net die club, die al die rotzooi kwijt moet! Rotterdam blijft nota bene maar slib aanbieden aan ge meenten. Maar een prioriteit, boven dat slib aanbieden, is toch wel het zoeken naar tech nische mogelijkheden om het gif onschadelijk te maken." In 'tVeld. „En het onschade lijk maken is technisch inder daad mogelijk, het k&n. maar het gebeurt met". Van der Wilk: „In het begm zijn wij een beetje te simplis tisch geweest, kennelijk. Onze opvatting was, dat twee ge meenten - zijnde twee over- van het sbb zijn: woningbouw, recreatie en industne, bos en weide (uitgezonderd schapen vanwege hun gevoeligheid voor koper); beslist geen tuin bouw en volkstuintjes. Het col lege heeft op de Rotterdamse brief geen commentaar. Op 13 aprJ stelt Van der Wilk daarover mondeling vragen m de raadscommissie voor ruim telijke ordening. Hij eist stop zetting van opspuitingen ui af wachting van verder onder zoek (want verontreiniging door ondermeer gechloreerde koolwaterstoffen was nog niet bekeken). Ook wil Van der Wilk, dat een discussie met Rotterdam wordt geopend. Van Bolmers' opvolger ir. Chns Zijdeveld mag de direc teur van gemeentewerken, ir. Harm de Block, vertellen dat Schiedam aan het contract vastzit en dat met Rotterdam steeds overleg is over her komst en kwaliteit van de blubber. CDA-raadsbd Siem Rosman stelt voor op de blub ber een derde toplaag van schoon materiaal te gebruiken, zoals dat in Oud-Beijerland wordt toegepast. Het college laat de zaak op zijn beloop. Half juli hebben radicalen Noordegraaf en In 't Veld hun blubbemota klaar. Van der Wilk stuurt exemplaren naar betrokken instanties (groepen heidsorganen elkaar toch met zullen belazeren als uitge kookte zakenlui. Maar Rotter dam verzweeg één en ander en wilde van zijn slib af. Daarbij kwam nog, dat Rijnmond wil bouwen op elke opgespoten plek die bouwrijp wordt. En ondertussen vertikt die milieu- fanaat van 1974 het om in te grijpen" de laatste opmer king is een kat aan Schiedams wethouder voor stadsontwik keling en milieuzaken Zijde veld. Van der Wilk voegt eraan toe, dat het met aan de Schiedam se PPR is om te zeggen hoe het nou verder moet met de blubber, die op het ogenblik in de Rotterdamse havens ligt Logisch lijkt het onschadelijk maken van gif, maar dat moe ten de andere overheden uit zoeken. „Wij leggen de vinger op de pols, omdat wij het fout zien gaan," aldus het raadslid. In 't Veld: „Het is toch te dol, als er straks mensen in Schie- dam-Noord wonen, dat je hen moet verbieden om in hun tuintjes sla en aardappeltjes te kweken? Dat zelf verbouwen van groenten en kruiden is juist zo'n leuke tendens, dat is weer een beetje m opkomst Maar dat zal m Noord niet kunnen, uit oogpunt van mi lieuhygiëne en volksgezond heid. Want in die gewassen zullen grote hoeveelheden zware metalen uit de blubber zijn terug te vinden." voor Midden-Delfland, de ge meenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam, en Rijnmondraad en gedeputeer de staten van Zuid-Holland, en voorts diverse PPR-fracUes zoals in de Eerste en Tweede Kamer) en bovendien stelt hij b en w. vragen. Of een schone toplaag mogelijk is en elke vorm van gevaar uitsluit, of de opgespoten gebieden kunnen worden gesloten en of wel eventjes onderzoekingen wor den afgewacht vóór aan Woudhoek en Spaland een de finitieve bestemming wordt gegeven. Recreatie lijkt beter dan woningbouw, en in het laatste geval moet worden ver meden dat gewassen worden geteeld die voor consumptie zijn bestemd, vindt Van der WOk. „Wanneer blijkt dat, ondanks diverse maatregelen, een be paalde mate van gevaar niet valt te vermijden, dient het gebied te worden afgegraven. Alle kosten worden verhaald op Rotterdam, die voor her stel van alle schade mrgt" dat laatste is een opzienbaren de wens van de PPR, die wijst op het niet nagekomen puntje in het contract over Rotter dams mededelingen over sa menstelling van de blubber. Dat desnoods afgraven is bet meest verstrekkende alterna tief. Verontreiniging van het milieu met zware metalen wordt in de blubbemota het misschien wel grootste milieu probleem van deze tijd genoemd. Zij wordt allereerst veroorzaakt door industriële lozingen, verder door verkeer, afval verbranding en afvalstor- ting, en op kleinere schaal door bestrijdingsmiddelen, in de papierindustrie (kwik) en in bijvoorbeeld fotografie (zilver). Via die bronnen worden zware metalen zeer diffuus in het milieu verspreid en de concentraties ervan nemen toe; immers, zware meta len zijn niet biologisch af breekbaar. Door de spreiding komen de stoffen ook terecht in planten, dieren en mensen. Opname blijkt opvallend groot bij mensen met be paalde beroepen (benzine pompbedienden, politie, tandartsen, mijnwerkers) en voorts blijken de zware metalen zich vooral op te hopen in het zenuwstelsel, organen, skelet en bloed en dientengevolge treden vaak ziekteverschijnselen op. Een aantal voorbeel den: lood: epilepsie, verlam mingen, verminderd ge zichtsvermogen, hersenlet sel, nierbeschadiging, ane mie, IQ-schade, achterblij vende mentale ontwikke ling, spierverlammingen storingen in motorisch ge drag, hart- en vaatziekten, chromosoomafwijkingen, erfelijke afwijkingen, le verbeschadiging en kan ker. 9 kwik: beperking ge zichtsveld, gehoorverlies, bevingen, stijfheid, ge stoorde spraak, degenera tie van hersencellen en psychische stoornissen. ft cadmium: verzwakking van boenderstelsel, ernsti ge rugpijnen, beschadiging van gewrichten en van nie ren, hart- en vaatziekten, rheuma, kanker1 en dood (in het laatste geval kent Japan honderden slachtof fers van kwik- en cad- mi umvergiftiging). Waar echter veel minder van bekend is, zo gaat de nota verder, is het effect too chronische vergifti- ftag, bet langdurig bloot- stoUes aan steeds maar a De Broekpolder bevat een hoge concentratie van zware metalen weer kleine doses. Daar aan staat ieder mens dage lijks bloot. Dat blijkt uit metingen bij overledenen. Concentraties van zware metalen namen vooral de laatste twintig jaar enorm toe, met name in hersenen, organen en botten, en naderen vooral in stedelijke gebieden on aanvaardbare waarden waarbij acute vergiftiging niet ondenkbaar is, aldus Noordegraaf en In 't Veld in hun notitie. Geen normen Door het gebrek aan ken- 'nis van gevolgen van chro nische vergiftiging zijn niet of nauwelijks normen ge steld voor concentraties van zware metalen in wa ter, lucht en voedsel, stelt het duo. „En als die nor men voor sommige meta len al bestaan, blijken zij niet erg krachtig en af doende te zijn. De ervaring leert immers dat, zodra op een bepaald gebied serieus onderzoek van de grond komt, normen binnen en kele jaren sterk dalen, soms wel met een factor honderd. Dat is dan tevens de reden, dat op grond van onderzoeksresultaten zeer uiteenlopende conclusies kunnen worden getrokken over de ernst van een be paalde situatie." Een goed milieubeleid moet de huidige verontrei niging verminderen en te gengaan. In dat licht is het gebruiken van havenslib voor opspuitingen absoluut ongewenst. Het zal name lijk de concentraties van zware metalen doen toene men, in de lucht (door ver damping), in het water (via het uitregenen naar grond water) en in voedsel (via planten en dieren). In hun notitie stellen Noordegraaf en In't Veld ook andere vormen van verontreiniging van haven slib aan de kaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5