I tri eda Turnhout Eindhoven 'n driehoek vol verrassingen rust en ruimte ROUTE VKIJDAG 29 JULI 1977 Breda - Turnhout - Eindhoven 'n Paar keer de grens passeren iiiii mmmÊmmÊÊmÊÊmm Rariteit Zaligheden VD/SC/WW6 1 G0R1HCHEM DORORECHT, ROTTERDAM^} maas ^ROTTERDAM MAAS, MQENDUKBRUG(iEN\ DORDRECHT OosterhouH 0/ 4«ep_ BREDA Oisterwijk TILBURG [flgQGGEW ."pri^öscH, 'o/srfffiWKse VENNEN ANTWERPEN 0REOA Ulvenhouh Hilvarenbeek Middelbeers' Baarle- Nassai •EINDHOVD Veld hove Haperh Bladel Reusel Arendonfc TURNHOUT ANTWERPEN Rehe Randstad West - Moerdljkbruggen - Breda - Ulvenhout - Ctiaam - Saarle- Nassau - Turnhout Kasterlee - Uch- taart (Bobbejaanland) - Retle - Aren- donk - Reusel - Bladel Hapert - Eersel Sieense! - Veldhoven - Eind hoven - Middelbeers - Hllvarenbeek - Goirle - Tilburg - Oisterwijk - Tilburg Breda - hulstoe. Dat vinden kinderen prachtig; een autotocht maken, een paar keer de grens passeren en door douanes gecontroleerd worden. Dat gaat prima via Breda naar BaarJe-Nassan en Baarle- Her tog, de twee plaatsen die samen een van de grootste rariteiten van Europa vormen op staat kundig en aardrijkskundig ge bied. Zijn we eenmaal in België dan is Turnhout ons doel om daar vandaan de secundaire weg te nemen weer naar Neder lands grondgebied en te genie ten van het Brabantse Kempen- land binnen de driehoek Turn hout, Eindhoven tu Tilburg. Een prachtige dagtocht, die ook de ouderen zal bevallen. Om in Breda te komen zetten we rond Dordrecht de kiezen maar even op elkaar. Wat zal de tunnel daar straks een verbete ring voor het drukke verkeer betekenen. De verbreding van de Moerdljkbruggen zal er ook aan meewerken, dat we straks onze Zuiderburen wat vlotter kunnen bezoeken. Maar goed, eenmaal in Breda voelen we ons al helemaal „uit". Wat een gezel lige levendige stad, vooral als het (op dinsdag) markt is. Er heerst iets van een bourgondi- sche sfeer daar op de Grote Markt en rond die gotische Gro te Kerk. Het centrum is een levendig voetgangersdomein, waar het prettig winkelen is en leuk om er even wat te gebrui ken in een café. Er zijn heel wat belangrijker bouwwerken, die elk voor zich iets vertellen van het bewogen leven van de stad Breda: de grote Kerk, het Kas teel van Breda, het Begijnhof, het Spanjaardsgat, het Stadhuis en het prachtige park Het Val kenberg, dat eens de slottuin van het Kasteel was. Na al die historie in een bol werk van groen, zoals Breda met recht gekarakteriseerd wordt, kiezen we de route naar Ulvenhout, Chaam en Baarle- Nassau. Hebben we boven Bre da Brabant ervaren als een Roure Autosnelweg Grens Kas ren ee* Lichhaart machtig populierenlancfcchap (met onder meer het mooie na tuurreservaat van de waterrijke Biesbosch), nu naar het zuiden gaande laat Brabant zich ken nen als overvloedig gestoffeerd met bossen, heidevelden, ven nen en zandverstuivingen. Een van de mooiste Nederlandse bossen is het Liesbos met eeu wenoude eiken en beuken. Het veel grotere Mastbos, ten zuiden van Breda, dankt zijn naam aan de mastbomen die het overheer sen. Aan de andere kant van het riviertje de Mark komen we in het prachtige Ulvenhoutse bos, het St. Annabos en Prinsenbos in het grote geheel van de Chaamse bossen, die volop gele genheid bieden er urenlang on gestoord te dwalen. Fraaie hei develden van de Strijbeekse Heide vormen een aantrekkelij ke afwisseling in al die bos weel de. Bij Baarle-Nassau en Baarle- Hertog moeten we toch het onze weten van wat nu eigenlijk die grote rariteit van Europa uit maakt, waarover we het hadden bij het begin van onze routebe schrijving. Het is namelijk een rariteit op staatkundig en aard rijkskundig gebied. Dertig Bel gische enclaves (Baarle-Hertog) liggen verspreid in het dorp Baarle-Nassau, terwijl er twee Nederlandse enclaves in Baarle- Hertog liggen. Het gevolg is dat de grens zeer merkwaardig door de straten en zelfs door de hui zen loopt. Baarle-Hertog, een enclave sinds 1648, werd in 1B15 door een ambtelijke vergissing niet bij Noord-Brabant gevoegd. De Nederlandse nummerplaat- jes op de huizen zijn wit met een rode en blauwe rand, de Belgische plaatjes hebben de kleuren, zwart, geel en rood. Een wetenschap, die ik via de ANWB graag hierbij doorgeef. Eenmaal in België is de rit naar Turnhout maar een tripje. Al wat het landschap van de Kem pen mooi maakt zo weten ze u bij de WV daar te vertellen de mulle zandgrond, de lage oude hoeven, het groen van tos sen en dreven, dat komt zo te zeggen tot san de poorten van de stad. Turnhout mag een mo dem en levendig centrum heb ben, het is toch een stad met een verleden. Dat vertellen zo maar de historische gebouwen als het oude kasteel, het Begijnhof, het Kuis Metten Thoren en de oude kerken. Turnhout was namelijk eens het favoriete jachtverblijf van de hertogen van Brabant, gezocht om zijn valkeniers en valkenjacht. Wat ze ook bij de WV van Turnhout vertellen is, dat ge beslist naar Kasterlee maar negen kilometer moet rijden. De bossen en de recrea tiegelegenheid zijn er voor kin deren meer dan uitgelezen. Vlak bij ligt Lichtaart en daar is Bei- gie's grootste recreatiepark Bobbejaanland. En ook moet ge Retie niet vergeten met z'n wa termolen. Zien we op de wegwijzers Eind hoven aangegeven, dan passen we wel op niet de grote autoweg te nemen, maar steeds de secun daire wegen- Die winnen het nu eenmaal met hun landschappe lijke verrassingen en plezierige dorpjes. Via Arendonk over een bosrijke weg passeren we weer de grens op rit naar Reusel, Bladel, Hapert, Eersel, Steensel, Veldhoven en Eindhoven. We kijken er versteld naar hoeveel sigarenfabrieken er wel zijn. Oud stedeschoon zagen we in Eersel, het mooie dorp met het sfeervolle marktplein, omzoomd met lindebomen, als een van de Acht Zaligheden. Met recht be hoort de streek der Acht Zalig heden tot de landschappelijke hoogtepunten van het Kempen- land. De streek is zo genoemd naar de uitgang „sel" van de dorpsnamen. Eigenlijk zegt men Selügheden, terwijl de uitgang sel voorkomt in de plaatsnamen Duiz(s)el, Eersel, Hulsel, Kneg- sel, Netersél, Reusel, Steensel en Wintersel. Het mag waar zijn dat Eindho ven de naam heeft van een in dustriestad, toch valt niet te ont kennen dat het ook een groene stad is met veel tomen, plant soenen en parken. Omringd door de Kempen, de Meijerij en de Peel, drie van Brabants be koorlijkste streken, is Eindho ven midden in dat vakantieland ook toeristenstad geworden. Vlak buiten de stad is er te genieten van de stilte boven de populieren, weiden, akkers, hei develden, bossen, beken en ven nen. Aan het mooie Kempen- Door Jan Zwart land herinnert in sterke mate het historische streekmuseum aan het Stratumsein 32 in Eind hoven. Daar komt in tal van bodemvondsten het verre verle den aan het woord. Landbouw werktuigen, klederdrachten, de boerenherd, ambachten, het si- garenmaken en een oude sme derij hebben er heel wat interes sants te vertellen en te laten zien. Maar ook is het een feest ome route te vervolgen door de Kempen zelf, de binnenwegen te rijden op weg naar Tilburg. Daar bemerken we dat het Kempenland eigenlijk nog een geheel vormt met de Belgische Kempen. Middelbeers, hoofd plaats van de gemeenten Oostel- beers, Westelbeers en Middel beers, is er bekend om de vele vennen, heidevelden, bossen en mooie boerenhoeven. Hilvaren- beek gaan we niet zo maar voor bij. Daar is namelijk het Safari park Beekse Bergen, waar leeu wen, neushoorns, antilopen, ze bra's, luipaarden, apen, flamin go's, pelikanen en vele andere uitheemse diersoorten zo maar in de natuur zijn gade te slaan. Over zes secties verdeeld leven daar rond vijfhonderd exotische dieren van meer dan veertig verschillende rassen. Alleen we maken één afspraak. Als we er met de auto doorheen rijden, dan doen we dit met gesloten ramen, of we maken gebruik van een safari-bus. De kinderen zullen ook erg genieten van het Strandpark, waar je kunt varen, zwemmen, en ook de kabelbaan of een treintje kunt nemen. Goirle doen we ook nog even aan. Bezienswaardig zijn er de twee oude molens en het Heem kundig museum 't Smidske. Til burg heeft wat het moderne be treft verscheidene opvallende nieuwe gebouwen: het stations complex met zijn merkwaardige „kroepoek-dak" en toren met klokkespel; de fraaie stads schouwburg en de moderne Vredeskerk in basüïekstijl. Daarnaast zijn er nog verschil lende historische bezienswaar digheden, zoals de 15-eeuwse Hasseltse Kapel, de Tongerlose Hoef en de ruim duizendjarige linde op de Heuvel. Het oude neogotische raadhuis is in de vorige eeuw gebouwd als paleis voor koning Willem II. Wie nog even echt Brabants wil genieten alvorens de grote weg huistoe te nemen doet er goed aan Oisterwijk op te zoe ken. De grootste attractie zijn er de fraaie vennen, die eigendom zijn van de vereniging tot be-* houd van Natuurmonumenten. Het plaatsje zelf heeft verschei dene bezienswaardigheden, die met alles wat we op onze route zijn tegengekomen ons volop het gevoel geven van een welbe stede, fijne uitgaansdag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 6