Rijnfietsers: „We worden serieus genomen" Soldaat pleegde circa honderd diefstallen Netwerk van rijwiel paden DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 Bejaarde loopt brand wonden op Eenmaal blazen was (niet) voldoende „Dokter prikt voor niks" Man steelt zand en stenen Wijkoverleg in Babberspolder Autodiefstal Brandweer man naar ziekenhuis Onderwijs vergadert FILOSOFISCH SPANDOEKEN Overlast door kapotte leidingen Auto scliept scholiere Jongens steken wrak in brand ARME DROMMELS VD/SC/WW3 Waarschijnlijk is rond 1980 al een herziening nodig van het provincia le fietspadenplan, dat eind april verscheen. Toch deelt drs. Jan Borgman, lid van gede puteerde staten van Zuid-Holland, niet de onrustgevoelens van en kele statenleden dat het hele plan niet binnen tien jaar kan worden af gewerkt Het gaat om honderdtach tig kilometer fietspad in de provincie. Rond de ze ventien paden zijn gepro jecteerd rond Rotterdam, een tiental fietspaden wordt rond Den Haag aangelegd. Zoals bekend vindt de Vereniging te gen milieubederf in en om het Nieuwe Water weggebied de streek tus sen Hoek van Holland, Delft en Rotterdam ma tig toebedeeld met fiet spaden, maar gedepu teerde Borgman deelt die mening niet. In een ge houden vergadering van provinciale staten in Den Haag wees hij bijvoor beeld op andere paden, die ook voor dit gebied aantrekkelijk zijn. Zo wordt bijvoorbeeld dit jaar nog begonnen met aanleg van twee stukken fietspad ten noorden van de Oude Maas, die volgens Borgman een mooie schakel kunnen vormen in een netwerk van fietspaden in de omgeving van Botterdam, Schiedam, VI aardingen enzovoorts. Voor wat betreft de totale aanleg van fietspaden is jaarlijks een bedrag van een miljoen gulden geraamd. Het deel, dat daarvan in een jaar eventueel niet wordt ge bruikt, moet opzij kunnen worden gelegd voor volgen de jaren. Daarvoor moet vol gens Borgman een fonds worden gesticht In deze regio staan enkele nieuwe fietspaden op sta pel. Enkele daarvan rijn ook voor bromfietsers toe gankelijk. In bet Waterweg gebied bestaat volgens de provincie een directe be hoefte aan rijwielpaden met een recreatieve waarde, ter wijl vooral de gemeenten VI aar ding en en Schiedam zelf moeten bezien hoe fiet spaden voor woon- en werk verkeer kunnen worden aangelegd. Een pad tussen Vlaardingen en Wateringen is op komst, terwijl een verbinding tus sen Vlaardingen en Maas- land en Maassluis via de Vlietlanden moet worden ge realiseerd. Van Maassluis- West is een pad naar het dorpje Maasdijk wenselijk ten zuiden van de verkeers- dijk naar Hoek van Holland. Verbeteringen wacht het pad langs Het Scheur tussen Vlaardingen en Maassluis ten zuiden van de Zuid- buurt, terwijl in de Zuid- buurt zelf mogelijkheden lig gen voor een (brom)fietspad evenwijdig aan het bestaan de landweggetje In het pro vinciale fietspadenplan 1977 wordt geen enkele rekening meer gehouden met aanleg van de twijfelachtige rijks weg 24, wel laat de provincie de mogelijkheid open voor de omstreden rijksweg 19. In Schiedam is een ingreep in het kader van het plan: het maken van een verbinding tussen Harreweg en Groene- weg. De eerste zal, als route naar Delft, steeds intensie ver door langzaam verkeer gebruikt moeten worden. Rotterdam De Rotterdamse politie blijkt met de arresta tie van de 21-jarige dienst plichtig militair JJUF. een zeer goéde slag te hebben ge slagen. Met drie anderen heeft J, zich schuldig ge maakt aan ongeveer honderd diefstallen uit vrachtauto's en containers in Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Capelle ad Ussel. De soldaat werd in de nacht van 18 op 19 juli bij een verkeers controle staande gehouden. In zijn auto trof de politie een politie-umform aan, dat tien dagen eerder was gestolen uit het voorlichtingsgebouw van de politie aan de Goudsesin- gel. De automobilist werd gearres teerd en overgedragen aan de marechaussee. Het bleek, dat J. al geruime tijd zonder toe stemming van zijn onderdeel was weggebleven. Aanvanke lijk ontkende J. hardnekkig in het voorlichtingsgebouwtje te VTaaxdlngen De 29-jarige L. S. uit Vlaardingen vond dat hij na eenmaal blazen op het overbekende pijpje genoeg medewerking had verleend. Na de test, die overigens in zijn nadeel uitviel, stapte hij laconiek bet huis van een kennis binnen. De politie kon voor zijn houding weinig waardering opbrengen en haalde hem vervolgens weer uit de woning en bracht hem naar het bureau. De tweede blaas test viel eveneens in rijn nadeel uit waarop de bloedproef werd genomen. Na deze proef werd proces verbaal tegen de man opge maakt wegens het overtreden van de drankwet hebben ingebroken. Na een langdurig verhoor kreeg de marechaussee de bekentenis los, waarna J. een hele sane diefstallen toegaf. Dat leidde tot de arrestatie van de negentienjarige G.G.A., de twintigjarige B.R.V. en de 28- jange A.B.R.H., die evenals J. uit Rotterdam komen. In to taal konden al zo'n honderd inbraken worden opgelost. Het onderzoek duurt nog voort, zodat de kans bestaat, dat nog veel meer diefstallen aan het licht komen. Uit de vrachtauto's en de contai ners zijn diverse goederen ge stolen, onder meer foto- en radio-apparatuur, kleding, ge reedschap, een partij gin, si garetten en koffie. Slechts een klem deel van de buit kon worden achterhaald. Omdat de gestolen goederen nog met zijn geïnventariseerd is de waarde met bekend, maar er moet voor vele tienduizenden guldens aan spullen zijn ont vreemd. De soldaat is inmiddels voor de auditeur-militair van de krijgsraad geleid en A, voor de officier van justitie. De andere twee leden van de ben de zijn na het opmaken van proces-verbaal heengezonden. Vlaardingen De VZaardingne buisartsen zijn donderdag middag weer bereid om tus sen half twee en twee uur een kosteloze inenting te geven tegen difterie, kinkhoest, te tanus en poliomyelitis voor zuigelingen op de leeftijd van drie, vier, vijf en elf tot veer tien maanden. Kinderen die in 1973 geboren zijn, komen voor herinenting in aanmerking, waardoor de immuniteit tot het negende le vensjaar wordt verlengd. In september zal op het maan delijkse inentingsspreekuur bij de huisartsen ook koste loos worden ingeënt tegen mazelen. Dit laatste geldt voor kinderen die geboren zijn in 1975 en de eerste maanden van 1976. Vlaardingen Een 28-jarige Holybewoner moet gaan spa ren voor de van de aanleg van een pad bij zijn woning. Vanaf het terrein tussen de Holysingel en de Lepelaarsin gel had de man zaterdag al twee yafcite-g en zo'n 220 stenen meegenomen. De politie ontdekte dit echter en maakte proces-verbaal op te gen de Vlaardmger. De lading stenen wend door de politie weer naar haar oude plaats gebracht Vlaardingen In wijkcentrum 't Nieuwe!ant komt woensdag 24 augustus een vertegen woordiging van bet college van burgemeester en wethou ders op bezoek. Dit gebeurt in het kader van het driemaandelijkse wijkoverleg met de bewoners van - in dit geval - de Babberspolder en VI aardinger-Ambacht. Onderwerpen uit de wijk zullen aan de orde komen. Een ieder heeft de kans om zijn vragen op deze bijeenkomst te stel len. Zulke agendapunten moe ten echter wel vóór aanstaan de donderdag - 4 augustus - worden ingeleverd bij het wijkcentrum aan de Goudse- sïngel 87a. ledereen is van harte welkom en als er nog vragen zijn, dan kan een telefoontje naar 't Nieuwelant (34 99 78) onget wijfeld uitkomst bieden. Vlaardingen Het garagebe drijf Dorzo aan de Schiedam - se weg heeft vorige week be zoek gehad van een inbre kend gezelschap. Merkwaardig genoeg heeft men mets meegenomen. Tenmin ste, de eigenaar van het gara gebedrijf heeft niet kunnen ontdekken of iets ls ont vreemd. Toen de inbrekers het pand aan de achterzijde verlieten, werd besloten een auto, die daar stond, mee te nemen. Het voertuig is later teruggevon den op de vluchtstrook van njksweg 20. In de Jan van Arkelstraat werd afgelopen vrijdag een wagen toegetakeld met een voor werp, dat volgens de politie erg scherp moet zijn geweest- He t lakwerk werd voor zo'n tweeduizend gulden bescha digd. Vlaardingen Met rookvergifti gingsverschijnselen moest een Vlaardmgse brandweerman naar het Holyaekenhuis wor den vervoerd De oorzaak was een brand die zondagavond uitbrak op de zolder van de Oude Lijnbaan aan de Baan- straat. De man kon na behan deling weer naar huis terug keren. De brand werd ontdekt door twee brandweerlieden die ter plaatse belast waren met brandwacht De oorzaak van de brand alsmede het schadebedrag is nog niet be kend. Vlaardingen De commissie voor onderwijs komt morgen avond op het Vfaardingse stadhuis voor het eerst na de vakantie weer bijeen. Om half acht begint de vergade ring. Het publiek heeft dan tot acht uur de tijd om vra gen te stellen. Daarna moeten de belangstel lenden hun mond houden en zuilen de commissieleden de aan hen voorgeschotelde voorstellen van B en W al of niet van advies voorzien. 0 Na enkele ingrepen ivordt dit fietspad langs de Vlaar dmgse Vaart naar Schiplui den van provinciale beteke nis. Vanuit Maassluis en Schiedam zullen meer paden hiernaartoe leiden, terwijl het fietspad ook in zuidelij ke richting zolang mogelijk langs de vaart moet lopen. Het is de bedoeling, dat voor fietsers op die manier een aantrekkelijke route wordl geschapen die leidt van Mid den-Delfland naar... Hoog vliet Bij de Westha venkade in Vlaardingen wil de pro vincie een veerpont verwe zenlijken. Voorbij Hoogvliet gaat het fiets traject dan over in pad 58, dat langs de Oude Maas is geprojecteerd en bij Dordrecht uitkomt Straatsburg „Door de verkeerde beoordeling van de aanwezigheid van zware metalen in de Rijn zit Vlaadingen met de giftige slib in de Broekpolder in haar maag." Dat stelt Jan Boom, de organisator van de tocht „Fietsen voor een schone Rijn". Na zo'n vijfhonderd kilometer op de pedalen trappen kwam het gezelschap van ongeveer tweehonderd overwegend Nederlanders maar ook Duitsers, Fran sen, Zwitsers vrijdagavond in Straatsburg aan waar Jan Boom nieuwe cijfers over de vervuüing in de Rijn bekend maakte. Hij stelde daaiirij, dat de hoe- veelheid aan aware metalen in de rivier nog net door de bengel kan voor wat de drinkwaterleidingbedrijven betreft „Maar men vergeet, dat nog een hoeveelheid in bet slib terecht komt Daar om rijn de gewassen in de Broekpolder ongeschikt voor de consumptie." Een ander onderzoek door deze bio-chemicus leert, dat er over zo'n zeven jaar geen zeehond meer in het Waddengebied zal zijn te bekennen. Tijdens een persconferentie in het Franse Straatsburg waar ter illustra tie een kartonnen zeehond op tafel werd geplaatst, noemde Jan Boom de grootste boos doeners: drie papierverwer- kende fabrieken langs de Rijn, „die jaarlijks een hoe veelheid aan pure vergiften de rivier inlozen waar andere bedrijven niet aan kunnen tip pen." Straatsburg vormde voor de .Rijnfietsers" een hoogtepunt tijdens hun twaalfhonderd ki lometer lange tocht van het Zwitserse Chur tot Hoek van Holland. Een delegatie werd ontvangen in het gebouw van de Raad van Europa door vi- ce-voorzitter Radius en enkele Door Chris van Bremen leden van de zogenaamde Rijncommissie .„AI waren het misschien de fel gekleurde plastic regenpakken van de fietsers, die de meeste indruk maakten, toch is het bezoek een succes geweest," meent Jan Boom. „Het feit, dat we door de hoge heren werden ontvangen zegt genoeg: We worden serieus genomen." In het beursgebouw van Straatsburg hield professor dr. Th. Monod ten overstaan van de fietsers een uitgebreid betoog over de milieu-ver vuiling in het algemeen. De teneur van zijn verhaal: Se dert zo'n honderd jaar vormt de mens niet langer één ge heel met de natuur. Een filo sofische ontwikkeling moet de mens weer terugvoeren als onderdeel van die natuur. In filosofische benaderingen zijn de Fransen vrij sterk. Dat geldt ook voor Lorelei, de or ganisatie voor het Franse tra ject van de fietstocht. Rossetti is de vertegenwoordiger van Lorelei, die zijn naam dankt aan de legende, dat Lorelei, een rots langs de Rijnover, de verblijfplaats was van een nimf. Zij riep de vissers op en lokte hen in het verderf. De Parijse professor Rosse tti heeft nu het werk van de lokkende nimf opgevat Hij roept de vissers terug opdat de legende zich kan herhalen. Zij trokken in het verleden namelijk weg omdat door de vervuilde Rijn er geen rissen meer waren. Het doel van Lo relei in dit geval is dus om eerst te zorgen, dat er weer vissen in de rivier komen. De Nederlanders hebben rich praktischer van aard getoond met hun fietstocht Geen theoretische benaderingen over de vervuiling. In Straatsburg werden grote spandoeken ontrold waarmee men door de stad trok. Ver der voerde men vele gesprek ken met de man in de straat over dit probleem. Aan publi citeit beeft men niet te kla gen. Onze fietsende corres pondent Roel Dijkstra uit Vlaardingen - wegens zijn enthousiaste manier van journalistiek bedrijven in middels „razende Roel" ge noemd - heeft inmiddels een Schiedam Met derde-graads brandwonden aan de benen is de 83-jarige Schiedamse v.L-- v.D. in het Gemeentezieken huis opgenomen. De vtouw had getracht m haar woning m de Emmafiat een gesprongen cv-leiding te ver helpen. maar was daarbij ten val gekomen en had kokend water over zich heen gekre gen. Schiedam Op diverse plaat sen in de stad is dit week einde een waterleiding ge sprongen. Het water bezorgde omwonenden en winkeliers de nodige overlast. In de Beyerlandsestraat in Zuid sprong een leiding in het huis van de 37-jange P. A. H. De politie brak m deze woning in omdat de bewoner op vakan tie was. De gemeentebjke technische be drijven zijn verder bezig ge weest met gesprongen leidin gen bij de kerk en het praa thuis aan de Singel en tenslot te nog op de hoek van de Dwarsstraat en Leliestraat in de Gorzen. Schiedam Met een hersen schudding eu een wond bij haar linkeroor is dit week einde de ll-jarige R. R. uit Schiedam in het Gemeente ziekenhuis opgenomen. Het meisje was op de Nieuwe Dairüaan, nabij de spoorweg overgang plotseling de rijweg opgelopen. Een personenauto, bestuurd door de 33-jarige A. W. W.-B. uit Schiedam, had haar ondanks krachtig rem men wet kunnen ontwijken. Schiedam Aan de Minister Donkersstraat in de wijk Nieuw land is dit weekeinde een autowrak geheel uitge brand. Het vuur is vermoede lijk aangestoken door twee jongens uit de buurt. De politie zoekt nog naar hen. Ook de eigenaar van de wa gen is nog onbekend. Nadat de brandweer het vuur met een nevelstraa! had geblust is het wrak naar de Van Heek straat gesleept. e In Straats burg wer den de spandoe ken ont rold reiken. Doordat de deelne mers hier de abstracte gege vens en cijfers met eigen ogen voonzich zien, spreekt het on derwerp nu iedereen erg aan." De kracht van de „Rijnfietsers" is in de eerste plaats wel de ontwapende manier van op treden. „Onze bedoeling om absoluut geen agressie op te wekken wekt veel sympathie op." De „arme drommels op de fiets" mogen machteloos lijken. Hun kracht schuilt echter in het volledig vredelievende krak- ter van de demonstratie Het brengt hen op positieve wijze in de publiciteit en stemt de bevolking tot nadenken. „De vervuiling kan van onderop worden tegen gegaan," meent Jan Boom. „We hoeven niet te wachten op beslissingen van de overheden. Alleen al het aan de kaak stellen van mis standen kan tot grote gevol gen leiden. Bedrijven, die rich m hun goodwill aangetast voelen, sullen eerder geneigd zijn hun afvalstoffen te zuive ren." Vandaag trekt de groep verder door Duitsland. Nog zo'n zes honderd kilometer heeft men af te leggen voordat het eind punt Hoek van Holland zal zijn bereikt De fietsers zul len daar een duik in de zee nemen om het verschil aan- den lijve te ondervinden tus sen bet nog schone water in de Bodensee en bij het eind punt van de rivier. Hoogtepunt van de reis: de ont vangst in het ge bouw van de Raad van Europa hele stapel kranten-artikelen weten te verzamelen. Zo heeft de Bazelse krant AZ de fietsers in de Nederlandse taal hartelijk verwelkomd en geschreven geheel achter hun ideeën te staan. Organisator Jan Boom staat da gelijks talloze persvertegen woordigers te woord, die hij op rijn weg tegenkomt „De reis geeft me de mogelijkheid om niet alleen mensen uit ei gen academische hoek te be-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3