SCHIEDAMSCHE COURANT Half miljoen voor huizen in Stationsstraat „Commissies missen politieke moed Krakers maken hun horst nat proef TEGEN BRANDSTICHTER TBR GEËIST Ik iieem de m Uitvoering van motie Wijnstok deels mislukt j Ria Verspeek vaak I herkend vergadering op de buis Jo Vermenle m werkgroep tandheelkunde "Nood breekt wetl" In Vettennoordsepolder: 5000-ste insimver Half jaar ce! „Het kwam ineens opzetten" *E£I Woensdag 10 aligns tns 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25892. pagina-s Broersvest 3 - telefoon administratie 26809)redactie 262566 - k)3chlendienst 144)44 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De televisieopna me die vorig Jaar van een Schledamse PvdA-ledenver- gaderiog i3 gemaakt wordt niet uitgezonden. De film ia volgens de VARA verouderd. De opnames van de strijd om het wethouderschap voor cul turele zaken in Schiedam wa ren bestemd voor een serie van zes afleveringen over on dermeer de diverse groeperin gen binnen de PvdA. Vier heeft de VARA er reeds uitge zonden. De twee overige, waaronder de Schledamse op name, verdwijnen in de kast. Volgens presentator Joop Daalmeijer zijn die nooit uit gezonden door de staking die de geluidstechnici enige tijd geleden hielden. „Jammer, want er stonden leu ke en emotionele momenten op in de strijd destijds tussen Herman Posthoorn en Joop de Jong", aldus Daalmeijer. Bij de VARA wordt het ont kent dat het PvdA-hoofdbe- stuur in Amsterdam een em bargo op de film had gelegd tot na de verkiezingen. On langs werd dat beweerd door een plaatselijke partijbons. Het plan van plaatselijk voorat- ter Lou van der Stel om de opnames voor de grap op een van de komende ledenverga deringen te vertonen kan vol gens Joop Daalmeijer niet doorgaan: „Dat kan zomaar niet. Daar is heel speciale ap paratuur voor nodig". 0 Met twee hogedmkstraien heeft de brand weer gisteravond een brandje geblust ia Schiedam-Zuid. Het vuur was ontstaan in een slooppandje aan de Hoofdstraat, tegen over de vroegere straatmakersvrerf. De ze ven brandweerlieden, die voor bet middena- larm uitrukten met een blus- en een ladder wagen, waren de brand in veertien minuten meester. Het vuur is volgens de politie vermoedelijk door buurt jeugd aangestoken. Vlaardingen Jo Vermeide Vlaardingswethouder van Volksgezondheid en milieu, zal namens de gemeente zit ting nemen in de werkgroep tandheelkundige situatie noordelijk waterweggebied. Het doel van de werkgroep is om een betere spreiding van tandartsen in het Rijnmond gebied tot stand te brengen. Dit omdat in sommige delen van Rijnmond het bestand van tandartsen te laag is. De werkgroep bestaat uit verte genwoordigers van plaatselij ke tandartsenorganisaties, zie kenfondsen en de gemeente besturen van Maasland, Maas sluis, Vlaardingen en Schie dam, Het secretariaat van de werkgroep berust bij het Al gemeen Ziekenfonds voor Vlaardingen en Schiedam Maassluis De riolering van de hui zen in de Stationsstraat en ving zal zo spoedig i opgeknapt De Maassluise gemeenteraad heeft gisteravond met tegengesputterd toen wethouder voor stadsontwikke ling Han Hummelen met het voor stel kwam om een bedrag van plus minus een half miljoen uit te trek ken voor de uiterst noodzakelijke verbeteringen. Hummelen (PvdA) zei dat de wateroverlast in de binnenstad - de omgeving van de Stationsstraat in het bijzonder - zeer ernstig was. Vooral tijdens de regen buien van de afgelopen zondag kwam dit euvel weer "boven water". De wethouder zei: „Dit kunnen we gewoon weg niet toestaan. Dringend moet een oplossing gezocht worden voor dit pro bleem. De gemeentelijke diensten zijn. weliswaar bezig, maar om extra vaart in de zaak te zetten, acht het college van B en W het nodig, dat de raad nu al haar goedkeuring geeft om een half mil joen beschikbaar te stellen". De bewuste woningen in de Stationsstraat en omgeving zijn juist zo gevoelig voor wateroverlast, omdat deze huizen niet zijn onderheid. Met andere woorden: er zit geen enkele heipaal onder. De huizen staan op een stalen fundament en daar door zijn ze in de loop der jaren zo'n 35 centimeter gezakt Het voorstel van het college werd moeite loos aanvaard. Jaap van der Griend van de gezamenlijke fractie van de PPR/PSP vatte het voorstel op onder het motto: „Nood breekt wet!". Daar waren de over ige raadsleden, het allemaal mee eens. Op maandag 22 augustus komen de leden van de commissie voor stadsontwikke ling bijeen. Kan Hummelen* „Be denk niet dat ik dan al met een kant-en-klaar voorstel voor de dag kan komen. Het is allicht beter dat spoedig na die vergade ring een aparte commissievergadering wordt belegd voor dit onderwerp. Het lijkt me logisch dat dat dan een gecombi- neerde vergadering wordt van de com missies stadsontwikkeling en financiën". Vlaardingen Het PCG- raadslid Jelle Wijnstok verwijt de commissies, die de wethouders van steun en advies voor zien, een. belangrijke dosis moed te missen. De uitvoering van zijn Vlaardingen In de Vlaardin- ger Vettenoordsepolder is men met vereende krachten bezig om de laatste hand te leggen aan de voorbereidin gen van de op stapel staande kraakactie. Het is in ieder geval al zeker dat de actie in de nachtelijke uren zal v/orden uitgevoerd. Een VOP-bewoner zegt hierover: „Kijk, die kraakactie van vo rig jaar april was-slechts een tijdelijke actie. Toen wilden we niet echt in de gekraakte panden blijven zitten". Deze keer wordt het echter me nens. Hij vertelt: „Het is nu de bedoeling, dat de huizen behouden blijven. Vandaar dat het een bliksemactie zal gaan worden". Voor een „officiële" kraakactie moet men het leegstaande Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordl zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op prooi toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Wooftpi Tel Deze bon in open "envelop, zoneter postzegel, sturen naar Antwoordnummer 831, Rotterdam. huis tenminste inrichten met één tafel, eén'stoel en een bed. Is er genoeg meubilair aanwe zig om een groot aantal pan den te kraken? De woordvoer der uit de Vettenoordsepolder antwoordt: „Ja. We hebben al her en der rondgekeken en we „Ze was er beduusd van. Het valt dan ook niet mee als je als vijfjarige ineens in het teken van de belangstelling moet staan en dat alleen maar omdat je een kaartje hebt gekocht waarop toevallig het mooie ronde getal van vijfduizend staat. Dat over kwam gisteren Mar jandel Bugwandas tijdens haar bezoek aan de speelinstuif in de Maassluise Ko ningshof aan de Ui- verlaan. Naast een hand van wethouder Koos Smit kreeg het feestvarken vele creatieve resultaten die door instuiver- tjes werden vervaar digd Tot groot ver driet overigens is het morgen alweer de laatste dag, dat kinderen zich in de Koningshof kunnen uitleven". Dit bete kent nog niet dat het kinderfestijn defini tief is afgelopen. Vrijdagmiddag volgt nog een dave rend slotfeest met Couny Vink in de 1 J Olympiahal aan de I S Rozenlaan. mogen wel zeggen, dat we niet te klagen hebben. Bijvoor beeld bij de Burenhulpdienst op de Pieter Karei Drossaart- straat staan behoorlijk wat stoelen en tafels". Door het speciaal opgerichte „kraakelubje" is in grote lijnen al een schema opge steld welke huizen gekraakt gaan worden. Ook is door de ze club contact opgenomen met advocaten, die voor even tuele juridische bijstand zul len zorgen. Om alle lege panden in de VOP vol te krijgen, worden nog enige aspirant-krakers ge zocht. Op zeer korte termijn wordt hiervoor een adverten tie in de kranten geplaatst, die voor een kraak in aanmerking komen. Dat selecteren zal wel nodig zijn, want zo ver wacht men in de VOP het aanbod aspirant-krakers zal ongetwijfeld hoog zijn. geruime tijd geleden aanvaarde motie blijkt deels te zijn mislukt De commissies hebben in tegenstelling tot de mo tie niet of nauwelijks hun zienswijze aange boden op de besteding van de zogenaamde vrije ruimte voor het opstellen van de nieuwe begroting. De bedoeling van de reeds ge ruime tijd door de raad aan vaarde motie was, dat de commissies voor advies en bijstand hun mening bij de betrokken wethouders zouden kenbaar maken omtrent nieu we beleidselementen, die in de begroting van de gemeente zouden worden opgenomen. Kortom: Alvorens hun plan nen in de begroting te open baren zouden de wethouders eerst overleg voeren met hun commissie. De commissiele den zouden daarop hun „voor" of „legen" tijdens de vergaderingen uitspreken. Dit laatste is niet gebeurd. Om toch min of meer gevolg te geven aan de motie hebben de raadsfracties vandaag het col lege van B en W lijsten over handigd waarin zij laten we ten op welke wijze zij vinden, dat geld moet worden uitge trokken voor de ontwikkeling van nieuwe plannen. Daar is een bedrag voor beschikbaar van ruim vier ton. De geza menlijke fracties van de Pv dA en PPR menen, dat het leeuwendeel van dit bedrag besteeds moet worden ten be hoeve van personeelsuitbrei ding voor verschillende ge subsidieerde instellingen, de muziekschool en ten behoeve van het opkopen van gronden van sanermgswijken. De pro gressieve fracties trekken hier elk honderdduizend gulden voor uit Men een aantal ande re posten komen PvdA en PPR uit op een bedrag van 458.100. Honderdduizend golden willen de gecombineerde fracties van PCG en KVP besteden voor de aanzet van een cen trum voor crisisinterventie, ïn totaal komen deze partijen uit op een bedrag van 413.812. Het bedrag, dat SGP-GPV-frac- tie in totaal denkt uit te moe ten trekken uit de zogenaam de vrije ruimte is veel lager, namelijk 132.210. De fractie gaat ervan uit, dat reeds vast gestelde bedragen zijn gere serveerd voor het vangen van wilde katten, het kinderdag verblijf aan de hofsingel en de muziekschool van Schie dam. Verder menen zij, dat over de vnje keuze van een aantal andere posten niet kan worden gesproken omdat zij een logische gevolg van eer der genomen raadsbesluiten zijn. De lijst van de VVD zal later op de dag aan B ert W worden overhandigd. De frac tie vergaderde daar gister avond nog over. ii!iiitiiiniiniiiji!ii!iiiiti!!ii[[iiiiiiiiiiiiiiiiniiiii[iiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiii)i)ii!i[iiiiiii!iiitiiuiiiiiiiii{ii[iiiu!iiiiiiiiiiiiiiiini]iiiiniiiiiiuiiHiniiiim^ Door Nederlands Elftal: Rotterdam De 24-jarige Jo- han H. uit Oostenrijk is giste ren in verband met een in braak in een groothandel in Schiedam en het kraken van enkele tuinhuisjes en kantines door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Dat was twee maanden min der dan de officier van justi tie had geëist. Rotterdam „Ik zou het niet weten", antwoordde de acht tienjarige Schiedammer Cor K. gisteren op de vraag van de Rotterdamse rechtbank president mr. JT. L. M. Elders waarom hij in de lente tot drie keer toe brand had ge sticht in zijn woonplaats. „Het kwam ineens opzetten", vervolgde de jongen, die blij kens psychiatrische rappor ten slechts enigszins toere kenbaar is. Er zou eea afwijk ing in de hersenen zijn, die niet valt te genezen. Officier van justitie mr. P. J. Wurzer zag daarom geen an dere mogelijkheid dan tegen Cor een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering te vorderen en daarbij nog een gevangenis straf van tien weken. Hij liet daarbij de openbare orde, zoals hij zei, het zwaarst we gen. „We kunnen in dergelijke gevallen geen risico nemen", aldus mr. Wilrzer. Cor K. had in april van dit jaar. brand gesticht in een bedrijf spand. In dezelfde maand brandde door zijn toedoen een huisje op een volkstuin complex tot de grond toe af. Op 14 mei stak K. in de wo ning van zijn oom aan de Schiedamse Stationsstraat in brand. In geen van de geval len deden zich persoonlijke ongelukken voor en bleef de schade beperkt. Volgens raadsman mr. J. Hein- nci waren de problemen in het gezin K. de oorzaak van de brandstichtingen geweest en moest Cor zo spoedig mo gelijk in een tehuis voor zwakbegaafde jongens ge plaatst worden. „Het huis wil de jongen ontvangen en daar heeft hij de juiste begeleiding. Juist daarom is er een bijzon der goede kans, dat die brandstichtingen achterwege blijven. „Tbr voor deze jon gen is heel erg onwenselijk. Laat het zover alsjeblieft niet komen". De uitspraak volgt komende dinsdag. Schiedam "Bent u me vrouw Verspeek van de te levisie? Ja? Nou dan moet u eens luisteren. Als u nou zo voor de WD bent, waarom zit u dan in een VAR A-programma?" Dat telefoontje van een onbe kende vrouw kreeg gister morgen Ria Verspeek. De 43-jarige Schiedamse, die niet de lengte kreeg om «p die vraag antwoord te ge ven, begint door haar deel name aan het wekelijkse televisieprogramma Ne derlands Elftal al aardig bekend te worden. In haar flat aan het Bachplein in Groenoord, in winkels e* op straat wordt zij na de twee uitzendingen al vaak herkend en aangesproken. Zelfs Amsterdammers bel len haar op. „Mijn kennissen vinden mij bijna allemaal op de buis te rustig overkomen", al dus Ria Verspeek, die drie dagen per week de boek houding bijhoudt van een notariskantoor, „ik ben he lemaal niet zo rustig. We Na da twee uitzendingen van Nederlands Elftal wordt Ria Verspeek uit Schiedam op straat al vaak aangesproken. I moeten echter allemaal nog wat wennen. De eerste keer was het een grote stap om het woord te nemen. Die uitzending vond men dan ook wat tam. De twee de keer waren we a! wat meer ingespeeld. Het on derwerp was toen echter voor sommige leden van het team wel wat zwaar. Het ging over het NKF- rapport waarin wordt voorgesteld om WAO-trek- kers allerlei klusjes in de dienstverlenende sector te laten doen. Dat is pittig, ook omdat we een uittrek sel uit het rapport slechts kort voor de uitzending mochten inzien". Maanden geleden heeft me vrouw Verspeek ach zelf aangemeld. Het is nog niet zeker tot wanneer zij met Nederlands Elftal meedoet. Voorlopig tot en met 22 augustus. Misschien een weekje langer. Dan zal er volgens het draaiboek een vervangster komen. ^uiiuiaiiiuiiuiiiiüiiiiiiiiimnuiiunmiHtiiiiiiiiuiiiiiiüuimuiiiiiiiiiiiiuiiiniiiuiiiiiiiutimimminiiiiiiinmiuiiiiniiiiiuuiiiiiuuiiiiiiiuimiiimiip

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1