9Tnic9 met leegstaande woningen De laatste loodjes Hartewem: toezicht op schooltuinen IDA-top roept leger halt toe Op naar de 31- duizend ADVOCAAT: „ERG LINK!" Woningbedrijf: 'Je gaaf tocb niet in bergruimte wonen!' Nieuwe straten, nieuwe namen Start info centrum in Stad - duinsebos GRATIS REVUE-LP Alsnog opritten voor invaliden Bedrijfsleider mist geld Oudste inwoonster begra ven iiJtd J -!* i Krakers mogen geen kampvuur honden OE RUN^jqol qf rivier VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 VB/SC/TA De vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos is be gonnen met de eerste fase van de werkzaamheden voor de inrichting van de vroegere veeschuur in het bos tot informatiecentrum. De eerste fase omvat het regen- en winddicht ma ken van de schuur, waar bij vooral de kap en een deel van de westelijke zij muur onder handen wor den genomen. De dakpannen zijn voorzichtig afgenomen om straits weer te kunnen worden aangebracht. De kapconstructie wordt ver nieuwd en verstevigd waar dat noodzakelijk is en vervol gens afgedekt met dakplaten- De volgende fase zal op het ruwe binnenwerk zijn gericht en voor een belangrijk deel door zelfwerkzaamheid wor den uitgevoerd door leden van de vereniging. Vooral de vloeren op de begane grond én op de zolder zuilen dan aandacht krijgen. Het tempo waarin de verdere werkzaam heden kunnen worden ver richt, is afhankelijk van het verkrijgen van de benodigde fondsen, onder meer door middel van aangevraagde subsidies en door bijdragen van het bedrijfsleven. Een re cent gestarte actie heeft reeds tot enkele giften van onderne mingen uit de omgeving ge leid. De vereniging vertrouwt dat na de vakanties nog meer dere gisten zullen volgen. Schiedam Grammofoonpla ten van de revue Knjgh de Claere worden gratis uitge deeld bij het Passage-theater. Passagedirecteur Henk Berg zit nog steeds met zo'n tweehon derd platen in zijn maag. Van het gemeentebestuur mogen die worden weggegeven nu de verkoop met meer loopt en de medewerkers en bejaardente huizen reeds gratis exempla ren hebben gekregen. Schiedam Aan de Nieuwe Haven, bij de nieuwbouw Over de Veste, heeft de ge meente vergeten bij een ze brapad opritten te maken voor invalide-wagens. Deze fout werd deze week door raadslid Gerard Verhulsdonk aangeslingerd op de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Naar aanleiding van die op merking beloofde wethouder Chns Zijdeveld dat de fout wordt goedgemaakt De oprit ten worden binnenkort alsnog aangelegd. Schiedam De bedrijfsleider bij UTO-Mij aan de Nieuwe Haven is bestolen. De 44-jarige W.M.S. uit Zeven huizen ontdekte toen hij van vakantie terugkwam dat er uit zijn kantoor acht traveller- cheques ter waarde van hon derd Duitse marken en twee bankbiljetten van honderd Duitse marken waren ont vreemd. Bij de politie is aan gifte gedaan van deze diefstal. Maassluis - De eerste stad aan de Waterweg, ofwel Maassluis telt per 1 augustus 30.755 in woners. Ten opzichte van de maand juli zijn er in totaal 139 en sinds 1 januari 1391 bewoners bijgekomen. ht de maand juli werden 62 kmderen geboren, vestigden zich 242 nieuwe bewoners, verhuisden 150 personen, wer den 14 huwelijken voltrokken en overleden 15 personen. Schiedam De oudste in woonster van Schiedam is gistermiddag begraven. Johanna Petronella van den Berg, weduwe van A. van der Eijk, is bijgezet in het familiegraf op de Nederlands hervormde begraafplaats in Kethel. In Huize Spaland aan de Willem Andriessenlaan was zij zondag overleden, op 101-jarige leeftijd. Vlaardingen De "Waardingen Valaardingen mag geen leegstaande woningen als bergruimte uitgeven en oogluikend toestaan dat daarin gewoond wordt Ais de gemeente op deze manier de verkrotting van de lege woningen - in met name de Vettenoordsepol der - wil tegengaan, dan omzeilt de gemeente de Huurwet. Dit is de conclusie van de heer H. H. 3VL Goedhart van het Groningse advocatenbureau Frey «Sc Goedhart. Hij zet: „Het is veel beter om open kaart te spelen. Dit kan geschieden door het sluiten van een speciale huurovereen komst tussen huiseigenaar (de gemeente) en de toekomstige huurder. Afgesproken moet dan worden, dat de huurder zijn woning op verzoek van de verhuurder zal veriaten als het pand moet worden ge sloopt of gerenoveerd." Om de geldigheid van de specia le huurovereenkomst te ver sterken, zou het „papiertje" bij notariële akte moeten wor den opgesteld In de Vettenoordsepolder staan momenteel zo'n tachtig wo ningen leeg. Een aantal hier van komt in aanmerking om gesloopt te worden, volgens het VOP-aktiepIan. Het kan nog niet met zekerheid gezegd worden, dat de woningen echt gesloopt worden. Men moet namelijk wachten op de uit spraak van de Raad van State over het bezwaarschrift, dat is door Kees Jonker aangetekend tegen het om streden aktieplan. Aangezien dus nog gewacht moet worden op welk lot de leegstaande woningen is toe- beschoren, durft de gemeente Vlaardingen de panden niet De heer C. den Bakker van het Vlaardingse Woningbedrijf gaat er vanuit dat mensen die een woning als gratis bergruimte krijgen toegewezen te goeder trouw zullen hande len. Hij zegt over deze kwestie: "Ik kan me niet voorstellen, dat men in zo'n bergruimte gaat wonen. Dat doet men toch niet!" Het gemeentelijk woningbedrijf heeft al een aantal leegstaande panden uitgegeven als gratis bergruimte. Den Bakker: "Laten we er maar vanuit gaan, dat het gewoon goed gaat. Mocht dat met het geval zijn, dan kan de gemeente haar beleid ten aanzien van het uitgeven van leegstaande woningen allicht wijzigen. Dat is echter nog helemaal de vraag". uit te geven als woonruimte. ■Want Als een woning wordt uitgegeven als woonruimte, dan moet de gemeente - op grond van de Huurwet - de huurder een vervangende woonruimte aanbieden wan neer de betrokken woning ontruimd moet worden. En het is logisch, dat een woning ontruimd moet worden, als er gesloopt (of gerenoveerd) gaat worden. Daar de woningen met „gewoon bewoond" mogen worden en dus leeg blijven staan, ligt het voor de hand dat het leeg staande woningbestand in kwaliteit achteruitgaat. .Alles verkrot", wordt dan ai snel geroepen. Om die dreigende verkrotting in de Vettenoordsepolder het hoofd te bieden, is in het ge meentelijk huisvestingsbeleid een „truc" ingebouwd. De leegstaande woningen in de Vettenoordsepolder kunnen nu - gratis - worden uitgege ven als bergruimte. Dit bete kent, dat de woningen be schouwd worden als - bij wij ze van spreken een schuur. Als iemand in zijn schuur gaat wonen dan kan niemand dat verbieden. Met andere woorden: als iemand zijn ber gruimte bewoont, dan kan dat met worden verboden. Hoek van Holland De reis zit er op. Zo'n hon derd fietsers reden ge durende drie weken langs de meest vervuil de rivier van Europa, de Rijn. De tocht die nabij het ontstaan van de rivier, het Zwitserse Chur, begon, bracht de deelnemers gisteren tot de finish in Hoek van Holland. Voor de Nederlandse en Franse organisatoren Jan Boom en Charles Rossetti weegden de laatste loodjes het zwaarst Kreeg de Nederlander nabij Vlaardingen een lekke band, waardoor hij enige vertraging opliep, Charles Rossetti zakte op de Coolsïngel inRotterdam toen hij even naar het beeld van Zadkin wilde gaan kij ken, door de as van het voor wiel van zijn fiets. Hij beland de daardoor met zijn hoofd op de rijbaan en liep verschil lende schaafwonden op. De Fransman heeft echter dap per de tocht tot het einde voortgezet, op een geleende fiets. Voor de meeste fietsers die 's middags rond drie uur in de Hoek aankwamenis er geen sprake van „de laatste lood jes". De groep, die de gehele tochthad meegemaakt, be stond uiteindelijk nog maar uit ongeveer tachtig man. An deren hadden al eerder afge haakt. Toch bestond de groep, die in de Hoek aankwam, tut tweehonderdvijftig man. Ve len hadden zich pas voor het laatste deel van het traject bij de „harde kem" aangesloten. De aangekondigde duik in de zee ging niet door. Wel nam men vanaf het strand een spurt naar de vloedlijn. Daar werd plotseling halt gehou den, hoewel de „kleding" van enkelen - zij hadden geen draad om het lijf - anders t. deed verwachten. Te smerig, luidde het excuus, waarmee op symbolische wijze voor de laatste maal protest tegen de vervuiling van de Hijn werd aangetekend. Na verwelko ming van deelraadsvoorzitter Van der Houwen en glazen fris, die door de strandexploi- tanten gebaat bij een schone zee en schoon strand) werden aangeboden, gingen de meeste fietsers uit elkaar. De fietstocht behoort tot de ver leden tijd, maar voor de deel nemers blijft de herinnering aan opgedane ervaringen en de leus: „Nederland werd groot door de Rijn, Nederland gaat dood door de Rijn". Schiedam In de Gorzen en in Oost zouden schooltuinen moeten komen. Dat is de hartewens van de commis sie van raadsleden en leraren die het reilen en zeilen van de tuintjes in. het oog houdt Als tweede punt staat op het verlanglijstje van deze zogeheten begeleidingscommis sie: een goede accommodatie, een ruimte die als leslokaal, ook voor het biologieon- derwijs kan worden gebruikt. Beide verlangens zal men niet onder stoelen of banken steken op de "Open dag1' die wordt gehouden op woensdag 24 augustus. Iedereen die iets van het schooltuinwerk wil zien is dan welkom op de complexen Vijfsluizen en Groenoord, van 16.30 tot 18.00 uur. In totaal hebben zo'n zevenhonderd scholie- ren een tuintje. Bij de aanleg worden zij geholpen door zevenentwintig leiders en leidsters, die voor een deel uit het onder wijs komen. De verantwoordelijkheid ligt dit jaar voor het eerst bij de gemeentelijke plantsoenendienst. Dit schooltuinjaar worden er twee experi menten gehouden. Zo mogen dit jaar der deklassers ook een tuintje hebben. Verder wordt gekeken of er tuinwerk onder schooltijd kan worden gedaan. De leerlin gen van de Prof. Casïmïrschool gaan twee maal per week met hun leerkrachten een lesuur naar de tuinen. Schiedam Het actiecomité De Laan krijgt geen toestemming om achter de Lange Achter weg regelmatig kampvuren te houden. Het braakliggende terrein in de binnenstad is volgens het col lege voor de brandweer te moeilijk bereikbaar. Boven dien is het risico voor brand in de oude omgeving te groot Kraker Eric Vervvaayen die het verzoek namens het comité had ingediend, zal dit binnen kort schriftelijk worden mee- gedeeld. De truc van de gemeente zou pas om de hoek komen kijken als de bergruimte ontruimd zou moeten worden. De „huurder" (dit woord tussen aanhalingstekens, omdat hij immers geen huur betaald!) zou nu geen aanspraak meer maken op een vervangende woonruimte, omdat in de overeenkomst duidelijk is ge sproken over bergruimte. De Groningse advocaat H. H. M. "Goedhart meent echter, dat deze truc geen rechtsgeldig heid heeft. Hij vertelt: „Als de mensen, die zo'n gratis ber gruimte aangewezen hebben gekregen, hun „schuur" moe ten afstaan, dan kunnen ze toch nog aanspraak maken op een vervangende woonruimte. De kantonrechter zal name lijk zeggen, dat door - in dit geval - de gemeente Vlaardin gen de huurwiet op ongeoor loofde manier as omzeild. En dat mag met!" Zoals reeds bov<en vermeld, is Goedhart de mening toege daan, dat in dit soort gevallen open kaart gespeeld moet worden. „Dat h»eft twee voor delen," zegt de Groninger, „ten eerste voorkom je een dreigende verkrotting van de leegstaande woningen." „En tn de tweede plaats," aldus Goedhart, „wordt er tenmin ste iets gedaan met die onbe woonde panden. Je ziet zoveel huizen, die leeg blijven staan omdat er „verre toekomst plannen" mee zijn. Dat werkt alleen maar irritatie in de hand. Maak gewoon eerlijke afspraken verwerkt in een overeenkomt, die is opge maakt door een notaris. Op deze maruer kand de gemeen te desnoods eigenhandig een woning ontruimen, die op de nominatie staat om gesloopt of gerenoveerd te worden. Op grond van zo'n speciale over eenkomst kan de hurende party zich met meer beroepen op de Huurwet. Mits water dichte afspraken worden ge maakt!" Goedhart is ervan overtuigd, dat de kantonrech ter de „bergruimtetruc" met als een waterdichte afspraak zal beschouwen. Het gemeen telijk beleid ten aanzien van de aanpak van de leegstand noemt de Groninger: „Erg link!" .'-v De top van het plaatselijke CDA is in de aanval gegaan. „Een gemeentebestuur kan niet handelen als een oprukkend leger. Nieuwe gebieden betreden zonder zich te bekommeren om de chaos achter zich, dat kan niet", stelt oud-raadslid J. van Kat wijk. „Het gehavende bezit in de binnenstad, de kaalslag waar het bombardement reeds lang is uitgewoed, wacht nog op herindeling, inrichting en opbouw. Deze zieken dienen voorrang te krijgen. Toch is straks sprake van grensoverschrijding tot in Midden-Delfland". Van Katwijk, lid van provin ciale staten van Zuid-Hol land, heeft onoverkomelij ke bezwaren tegen de bouwplannen van wethou der ir. C. Zijdeveld. Het hele CDA heeft trouwens die bezwaren, die zich vooral richten op het voor ontwerp van het bestem mingsplan voor Woud- hoek-Noord, en daarom is door drie vooraanstaande personen in deze partij daartegen een beroeps- schrift ingediend, alweer enige tijd geleden overi gens want de termijn waarop dat kon is allang De gemeente heeft echter nog steeds niet bekendgemaakt wie allemaal een bewaar schrift hebben ingediend, en buigt zich nijver over de bin nengekomen klachten ara de ze van commentaar te voor zien. Zo nu en dan duikt weer een instantie op, die Iaat we- Schiedam De pas aange legde straten in het in dustriegebied 's-Grave- land, ten noorden van de Neherstraat/Ringers traat hebben een naam gekre gen. De drie straten zijn ver noemd naar personen die tot ontwikkeling van cle spoorwegen, scheepvaart en industrie hebben bij gedragen. De namen rijn: Koolhoven- straat, Algerastraat en Ruijsstraat. S. F. W. Koolhoven ver wierf bekendheid dcor het eerste vliegtuig te bouwen naar Nederlands ontwerp. Mr. J. Algeiv. heeft zich ingezet voor vefbeteringen op het ge bied van verkeer en wa terstaat. Van 1952 tot 1953 was hij tevens mi nister van verkeer en wa terstaat. Willem Ruïjs heeft rijn sporen ver diend in de wereld van de scheepvaart Statenlid J. van Katwijk ten ook een bezwaarschrift in de bus van het stadskantoor te hebben gedeponeerd. Noem de rij maar op: milieugroe pen, de consumentenbond, boeren, woningcorporaties en na het telefoontje van Van Katwijk kan het confessionele trio worden toegevoegd. Het nu bekendgemaakte be zwaarschrift is van de hand van mr. H. C. M. M. Janssen, voorzitter van het CDA-Sehie- dam, van mr. S. Ph. W. Crone, tweede voorzitter, en van Van Katwijk die geboren en geto gen Schiedammer is en dien tengevolge begaan is met de stad. De bezwaren van het diretal rijn in feite bekend. Zij komen overeen in grote lijnen althans met de In houd van alle andere beroeps schriften, en die inhoud heeft al uitvoerige aandacht gehad (wie het eerst komt...). Van Katwijk gaat in op voor- en nadelen van buiten de stad wonen (suburbanisatie) en het waarom ervan: de behoefte aan mobiliteit bij de mensen. Aantrekkelijk openbaar ver voer levert een aanzienlijke bijdrage in het welzijn van een stad, stelt het statenlid. Ook andere factoren somt hij op. Als de burgers het in de stad fijn hebben, hoeven zij niet zo nodig met de auto naar buiten en hoeft de ge meente geen soldaten naar de polder te sturen om daar te bouwen. Zeker niet als binnen de stad ruimte is, en ook niet als de strategie niet goed doordacht is. Het rijk moet wel toezeggingen doen voor subsidias alvorens met bou wen wordt begonnen, ofwel, het hoofdkwartier moet eerst nog aanvullende troepen stu ren dat is samengevat de theorie van Van Katwijk. Schiedam moet dus niet aan een opmars beginnen, voordat alle ruimte binen de stad is benut en bovendien is er voor die opmars geen geld, vindt hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3