fe zou mensen gaan ha tea...' 1 Gorzenaren gooien Groenelaan open m r hf Mn 1 Geld voor comité anti-bulderbaan Speelwerktuigen door de stad wm Late raad ééÉIé Slecht jaar voor dierenbescherming 5®SEE3B0B5*J«3 WH In strijd tegen Zestienhoven: Jongens pakken geld Poort en badkamers blank: Bromfietser aangereden Toch Veeartsweg Lunchconcert Keuzepakket Moedermavo mogelijk uitgebreid Feest tijdens vlootbezoek WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 VD/SC/WW 3 Naar de stellige overtuiging van de dierenbescherming in Vlaardingen wordt 1917 een slecht jaar. „De bladzijde be gint al aardig zwart te wor den", zo zegt penningme&ïte- resse mevrouw D. Philips uit Rotterdam. Snel lepelt zij op: het asiel in het Hof zit al van de pasen af tjokvol, dagelijks worden drie tot vijf dieren aangeboden, hetzij door par ticulieren hetzij door de poli tie, honden worden stiekem over het hek gezet, of afgege ven met soms de grootste aantijgingen- Maandag nog werd het getrof fen door een overvloedige re genval waardoor het water binnen drong. Verder is er het katten-probleem. Het ergste van alles is echter dat ge- vrèesd wordt voor katteziekte. Dezer dagen zijn weer twee do de katten overgebracht naar het Centraal Diergeneeskun dig Instituut in Rotterdam voor sectie. Afgezien van het dierenleed betekenen deze op zijn zachtst gezegd „nare za ken" tevens een financiële strop. Als het onderzoek op de twee kattekadavers mocht uitwijzen dat inderdaad spra ke is van katteziekte, dan moeten alle aanwezige katten en dat zijn er heel wat worden ingeënt. Vervolgens moeten zij ten minste een maand in quarantaine. „En inenten kost geld", verzucht de penningmeesteresse. „Bo vendien is het niet dc eerste maal dit jaar dat er dan ge vaccineerd moet worden". „Gevreesde ziekte" Zoals vele mensen over „de ge vreesde ziekte" spreken als zij het over kanker hebben, 20 is ook de katteziekte (bijna) on geneeslijk. Het wordt door gaans ontdekt als het te laat is. De verschijnselen zijn wel licht bekend: etterende ogen waaruit de glans is verdwe nen, uitdroging als gevolg van diaree. De enige rigoreuze me thode is het geven van een spuitje door de dierenarts, zo dat het dier uit zijn lijden is. Opgemerkt dient te worden dat het om een besmettelijke ziekte onder de katten gaat. Andere dieren, zoals honden kunnen niet worden aangesto ken. Over de vermoedens van het personeel van het asiel zegt dierenarts A. Slikkerveer uit Maassluis dat de kwestie rond door Jaap Hazejager .de vermeende katteziekte in gewikkelder ligt. Volgens hem gaat het om een andere, even eens gevaarlijke ziekte. „De sectie op het laboratorium zal moeten uitwijzen om welke ziekte het gaat en welke stof fen wij moeten inspuiten bij nog gezonde katten". De katteziekte is vaak moeilijk te bestrijden is een dierente huis, omdat zij doorgaans wordt overgebracht door nieuw gebrachte katten. Aan de hygiëne in het asiel zal het in ieder geval niet liggen. De dierenverblijven zijn brand schoon. „Het enige wat wij kunnen doen", zo zegt oppas ser John Stout, „is het voorlo pig weigeren van aangeboden dieren. Alleen in uiterste noodzaak willen wij ze accep teren, bijvoorbeeld wanneer een poes is aangereden en direct uit zijn lijden verlost moet worden". Uit het huis gezet Het komt vooral de laatste tijd veel voor dat aangereden die ren worden aangeboden. „Een teken dat er veel dieren op straat worden gezet", zo zegt John. En mevrouw Philips vult deze opmerking verder aan met: „Het is dit jaar weer bar en boos, Vorig jaar kwam men dikwijls zijn of haar dier aanbieden met de medede ling: wij moeten hem niet meer. Dat is dan erg triest, maar de dieren zijn dan in elk geval geborgen. Dit jaar echter zijn weer vele trouwe viervoeters buiten de deur gezet, uit de auto gegooid of doodleuk bij ons over het hek gezet. Een hond had onlangs een niet ondertekend briefje aan zijn halsband. Het dier stond aan zijn lijn aan het hek hier vast gebonden. De eigenaar deelde mee dat hij het dier zat was". John zit zich een beetje te ver bijten als hij het verhaal hoort vertellen. Het tafereel staat hem weer helder voor de geest Verbitterd zegt hij: „Je zou een hekel aan de mensen John Stout met twee (gezonde) katten op de arm. Liever zitten ze op schoot bij een „echte" baas. krijgen, omdat ze zo hard zijn. Zo hard als staal...". Mevrouw Philips kijkt in de „boekhou ding" van John. Op de datum van vandaag (dinsdagmorgen rond 11.20 uur) staan reeds drie honden ingeschreven, die die ochtend door de politie waren afgegeven. „De poli tie", zo lacht ze wrang, die is hier helaas kind aan huis. Die brengt bijna dagelijks los lopende dieren. Soms worden ze later afgehaald door de eigenaar, maar meestal komt er niemand... ze zijn blij dat ze er van af zijn. Ze vertelt verder: „Op een keer kwam een op het oog nette heer zijn hond brengen. Het was een dot van een beest, alleen een beetje nerveus. La ter begreep ik dat dat niet zo verwonderlijk was. Toen wij lieten merken dat het mis schien beter was als het dier toch bij zijn baas kon blijven, kafferde deze heer ons uit met de grootste vloeken. Hij gooide het hek achter zich dicht, draaide zich nog een keer om en zei nog: mijn part maken jullie sateh van dat kreng... Op zo'n moment scheurt je hart.,". De mensen van het asiel zouden het wat fijn vinden als de dierenbezitters wat meer te rughoudend zijn als zij over wegen hun dier weg te doen. „Probeer het neg eens met hem en haar", zo smeekt men bij wijze van spreken. Er zijn al genoeg dieren die de dupe worden van echtscheidingen, financiële problemen, verhui zingen, of mode". Rages Bij het noemen van het woordje mode, wordt mevrouw Philips echt boos. Zij vindt dit een ongezonde zaak. „Op deze manier worden dieren ge- maakt tot een mode-artikel", zegt ze. „Met dierenliefde heeft dat niets meer te ma ken". Soms krijgt het Vlaardingse asiel de duurste honden aan geboden, omdat de baas of bazin een nog duurdere en bijzondere hond willen. Waar om? Omdat de buurman die ook heeft. Grote honden, zoals Deense dog moeten soms da gen op een kleine bovenka mer verblijven omdat er ver der geen ruimte is, of zelfs een kleine tuin. Wat dat be treft vinden mevrouw Philips en oppasser/beheerder John Stout het niet zo heel vreemd dat het asiel-pension meer dan vol zit met viervoetige gasten. Thans wonen 56 honden in het Vlaardingse Hof, achter het gebouw van gemeentewerken. Het zijn er veel te veel. Nor maal gesproken zit in elk hok slechts één hond. Vandaag de dag echter zijn er hokken, waarin twee honden deze ruimte moeten delen. Wie komt er eens langs? Maar wel echte dierenvrienden, anders behoeft het niet. Schiedam In het streven naar sluiting van luchthaven Zestien- hoven heeft de Scliiedamse gemeenteraad een subsidie van 750 gulden toegekend aan het centraal comité anti-bulder baan. Deze stichting probeert al jaren te komen tot sluiting van het vliegveld of tenminste beperking van de activiteiten. Zeven van de elf CDA-raadsleden stemden tegen de subsidieverlening, zonder overigens daaraan woorden vuil te maken. Yvonne Siljee, de mdieuvrouw van de PvdA, hield een warm pleidooi voor de stichting. Ook in het raadsvoorstel we zen burgemeester en wethou ders al op de hinder, die veel bewoners van de noordelijke wijken van Schiedam en Vlaardingen ondervinden van het vliegverkeer. Omdat het college toename daarvan vreest, werd voorgesteld het comité anti-bulderbaan mede werking te verlenen. Die angst wordt veroorzaakt door het standpunt van de demissionaire minister van verkeer en waterstaat drs. Tjerk Westerterp, die Zestien hoven helemaal niet wil slui ten zolang er geen alternatief is voor een tweede nationale luchthaven. De WD-fractie wees d,aarop ook. Volgens bet college van b en w kan Schiphol echter de ver wachte verkeersstroom tot 1995 zonder veel moeite aan. Het college bemerkt echter toename van sportvllegerij, luchttaxi en zakenreizen op Zestienhoven, terwijl van het ..gouden lijntje" (vijf vlucht en dagelijks naar Londen) druk gebruik wordt gemaakt. De belanghebbenden staan in de rij om de luchthaven uit te breiden. Het besluit dat de Rotterdamse gemeenteraad oktober 1971 nam om de luchthaven in ver band met geluidshinder te sluiten (tegenwoordig speelt mee dat Rotterdam op het terrein negenduizend wonin gen wil bouwen), voorts een gelijke mening van een meer derheid in de Tweede Kamer die vorig jaar bij de begro tingsbehandeling werd uitge sproken, en ten slotte de mo tie die de Schiedamse raad op 16 mei aannam, waarin staat dat uitbreiding van Zestienho- ven onaanvaardbaar is - deze factoren druppelen bij de mi nister onvoldoende binnen, vreest het college. Vandaar de steun aan het comité anti-bul derbaan. Raadslid Siljee verweet de raadsleden, die tegen het voorstel stemden, dat zij zijn ingedut: „Dat vliegveld is geen vanzelfsprekend iets, ge luidshinder ss geen natuur verschijnsel: daaraan kan je wel iets doen, hoor", scham perde Siljee. „Zestienhoven is geen origineel onderwerp, nee, dank je de koekoek, het is een uitgekauwd probleem, maar het is wel belangrijk dat je blijft proberen het op te lossen". Dat vond trouwens vorige week de Vlaardingse gemeenteraad ook al. Op advies van de com missie voor volksgezondheid werd in die stad een even grote subsidie aan het comité verleend. De stichting heeft het geld ondermeer nodig om rapporten te produceren en te verzenden over de recente ontwikkelingen rond het vliegveld. Vlaardingen Onlangs is de gemeente Vlaardingen begon nen met het plaatsen van di verse speelwerktuigen op ter- reintjes door de hele stad. Deze speelwerktuigen, die merendeels van hout zijn, rijn in overleg met de omwo nenden uitgekozen. Zij worden geplaast - of zijn al geplaatst - op de terrcintjes op het Tollensplein en de van Dennepstraat in centrum; aan Schiedam - Twee jongens van rond de zestien jaar hebben deze week de 29-jarige slijter R-H.A.S, van de Hoogstraat bestolen. Het duo nam uit een lade van de balie een jportemonee met tweeduizend gulden mee. de Richard Holstraat in de Vettenoordsepolder en aan de Julianalaan in Vlaardingen- Ambacht. In Holy-Noord wor den de attributen geplaatst aan de Hazelaarsdreef, Cy- pressendreef, Ruurlohoeve, Lockemhoeve, Lunterenhce- ve, Riliandhoeve, Zoetenlan dehoeve en Domburghoeve. Bij het Tollensplein helpt een aantal omwonenden mee aan de inrichting van hun speel terrein. Het ligt in de bedoe ling dat de terreintjes met groen worden aangekleed. Dit kan echter pas in de herfst gebeuren, omdat dan het eerstvolgende plantseizoen aanvangt. Ook de terreinen aan de Markgraaflaan en bij de voormalige Gunningschool krijgen speelattributen, maar over de inrichting van deze terreinen is de inspraak van de omwonenden nog in volle gang. Rond het spookuur werd deze week door een aantal Gorzenaren zelf een kapotte riolering opgegraven. Schiedam Midden in de nacht, rond het spookuur, heelt een tiental Gorzenaren deze week de Groene- laan opengebroken om een verstopping in de riole ring te verhelpen. Terwijl met een kleine maar felle lamp werd bijgelicht dolven de buurtbewo ners clandestien een gat van ruim een meter diepte. Tot men bij de breuken in de afvoer kwam die in combinatie met het vele hemelwater, er voor hadden gezorgd dat de gehele poort en drie badka mers aan de Hagastraat en Leliestraat blank kwa men te staan. Vlaardingen Met een hersen schudding is de 72-jarige J. K. uit Schiedam naar het Nolet- ziekenhuis in Schiedam over gebracht. De bejaarde brom fietser werd maandagmiddag op de Industrieweg door een auto aangereden die werd be stuurd door de 32-jange E. H. A. v. L. uit Waalwijk. De Schiedammer reed in dc rich ting van de Parallelweg en wilde op een gegeven moment rechtsaf. Terwijl hij aan het voorsorteren was veranderde hij ineens van gedachte en ging weer naar links. De be stuurder van de personenauto kon de man onmogelijk meer ontwijken. Schiedam De M, W. Beije- rinklaan m de Slachthuis- buurt wordt toch gedeeltelijk Veeartsweg genoemd. De ge meenteraad ging deze week met akkoord met het voorstel van CDA-er Siem Bosman om de straat tot Vijfsluizenweg te dopen. Deze benaming werd met negentien tegen veertien stemmen verworpen. Het kon de wethouder van ruimtelijke ordening op de vergadering bar weinig sche len hoe de straat zou worden genoemd. Chris Zijdeveld: „Het is mij lood om oud ijzer. Maar de naam Veeartsweg is na een lange lijdensweg naar voren gekomen. De commissie voor het geven van straatna men had namelijk eerst het voorstel gedaan om de naam te kiezen van Dr. A. H. Veen baas, die dierenarts was en internationale faam heeft ver worven bij de bestrijding van besmettelijke veeziekten". Vlaardingen Aad Zoutendijk, vaste organist van de Grote Kerk te Vlaardingen, geeft donderdag van 12.45 tot 13.15 uur weer rijn gebruikelijke lunchconcert. Op het pro gramma staan werken van: Louis Couperin, Anthoni van Noordt en Dietrich Buxtehu- de. Officieel moet men eerst op het stadskantoor een vergunning aanvragen om de openbare straat te mogen opbreken Met die vergunning neemt de aanvrager ondermeer de ver antwoording op zich voor eventuele schade aan derden. Onder het motto nood breekt wet heeft de gemeente echter een oogje dichtgeknepen voor deze actie in Zuid. Nog dezelf de avond heeft de politie er hekken neergezet om te voor komen dat een argeloze wan delaar in het gat zou verdwij nen. „De opgegraven breuken van drie tot ruim twintig centime ier wijzen uit dat de riolering door de gemeente is vernield bij de aanleg van drie kabels. Dat zal in het voorjaar ge weest rijn", aldus buurtbewo ner Dirk Lemson, één van de gravers, „een maand geleden hebben we al voor de verstop ping naar de gemeente ge beld, nadat we eerst zelf had den geprobeerd de riolering door te prikken. De ambtena ren kwamen echter niet. Men zei dat we het toch zelf moes ten doen. De toen gewaar schuwde loodgieter Zwager man lukte het aanvankelijk ook niet. Het doorspuiten ging pas met hulp van de gemeente die toen wel kwam. En nu drijft de poep m de badka mer". Over de actie rond het riool waar dertig woningen op rijn aangesloten is men bij de af deling riolering van de ge meente op de hoogte. „We hadden kunnen zeggen gooi de boel maar weer dicht Het mag namelijk niet. Maar ja, ze v/aren al bezig", aldus één van de ambtenaren, De dienst is zelf met in actie gekomen omdat de poort geen open baar, maar particulier terrein is. Rekening Over de klacht dat de gemeente de riolering zou hebben ver nield zegt men bij de dienst aan de Jan van Riebeeckweg: „Dat betwijfelen we. Dat is helemaal zo niet te stellen. Dat soort dingen krijgen we meer te horen. Maar de ka bels liggen hoger en voor de aanleg is echt niet tot op de riolering gegraven, Ja, en over die melding van een maand geleden. Slechts één buurtbewoner heefL geklaagd. We hebben toen gezegd dat we best willen komen maar dat hij dan de rekening zou knjgen, Toen heeft hij het maar laten zitten. Misschien wel logisch, want alle buurt bewoners hebben er plezier van dus moeten ze ook maar allemaal de lasten dragen Wij adviseren altijd: wees wijs, neem ook een eigen aanslui ting". De buurtbewoners waren het er gistermiddag nog met over eens of men nu de gemeente of een particulier het riool zou laten maken. Waarschijnlijk wordt het de gemeente. Een dure klus wordt het in ieder geval wel. Minstens honderd gulden per meter graafwerk. „Ja, want het is pure koolslag, daar in de Gorzen. Dat is arbeidsintensief', aldus een ambtenaar. V o De stank van het riool belette de bewoners niet om een blik in het gat te wer- f pen. Schiedam - Steeds vaker komt voor, dat raadsvergaderingen het middernachtelijke uur passeren. Steeds vaker zie je de gemeenteraadsleden van elkaar denken: „Had hij dat niet in een commissie al kun nen behandelen? Meet hij nou zonodig zó lang in de raad aan het woord zijn, omdat er dan publiek bij zit?" En nog steeds denkt Schiedam er niet aan om bij een lange agenda twee avonden voor de raad uit te trekken, zoals bij voorbeeld in "Vlaardingen consequent geschiedt Maandag werd dat CDA-frac- tieleidster Rietje Taverne te gortig. Om tien over twaalf trok zij bij burgemeester drs. Arie Lems aan de bel, juist nadatYvonne Siljes (PvdA) het woord had gevoerd over „ingeslapen mensen die stom weg denken dat Zestienhoven een onontkombaar natuurver schijnsel is".Taverne zei: „Mijnheer de voorzitter, het is nu alweer laat, kunnen wij nu niet stoppen? Ik zit al vanaf zes uur te vergaderen!" De burgervader deelde mee dat hij nog langer bezig was, en uit de linkse hoek kwam de opmerking: „Er rijn nog maar een paar puntjes." Dus ging men door. Met het hele CDA en VVD-raadslid Ineke de Jong tegen, want die wilden naar huis. En wat op de pu blieke tribune te horen was: „Ja, dat is eventjes uitge kiend van die rooien. Lekker doorgaan als de hele opposi tie al afgemat is. Schiedam Als de eerste resul taten van bet tweede kans onderwijs gunstig rijn wordt het keuzepakket uitgebreid. Wethouder Herman Posthoorn heeft dat deze week tijdens de gemeenteraad toegezegd. Een en ander gebeurde naar aan leiding van een vraag van WD-vrouw Ineke de Jong. Mercurius, die de zogeheten moedermavo op 18 augustus voor het eerst in Schiedam start, zou dit nu nog met aan durven Zeker met omdat men, volgens de wethouder, in Rotterdam ongunstige erva ringen heeft met een dergelij ke uitbreiding. Niet iedereen maakt de cursus namelijk af, waardoor men op een te ge ring aantal leerlingen kan ko men. Maassluis Het NAVO-vlootbe- zoek aan Maassluis is voor het gemeentebestuur aanleiding om voor de internationale jan tjes een feestje te bouwen waar de burgers van de eerste stad aan de Waterweg ook bij betrokken worden. Het inter nationaal eskader manne- vaartuigen bestaande uit de- Nederlandse schepen Onbe vreesd en Sittard, het Belgi sche schip Bovesse en het Duitse schip V/olfsburg, brengt van 19 tot en met 21 augustus een informeel be zoek aan Maassluis. Op vrijdag 19 augustus wordt in het ontmoetingscentrum Ko ningshof aan de Uiverlaan 20 vanaf 20.30 uur een gezellige avond met muziek en dans gehouden. Naast de mechani sche muziek van een disco theek zal ook de boerenkapel De Afkokers optreden. Inmiddels hebben B en W alle in Maassluis woonachtige Bel gische en Duitse gezinnen uit genodigd om deze avond bu te wonen. Omdat er echter dan toch we) te weinig gast vrouwen en -heren zullen zijn, kunnen belangstellenden in Maassluis en omgeving gratis toegangskaarten afhalen bij de WV, Gildehuisje, Zuiddijk II en bij de afdeling voorlich ting, gemeentesecretarie aan de Govert van Wijnkade 30. Op zaterdag 20 augustus vindt te 14.30 uur op het terrein van de Maassluise Voetbalvereni ging VDL aan de Sportlaan een vriendschappelijke voet balwedstrijd plaats tussen een selectie uit gemeente-ambte naren en de bemanningen van de schepen. Toegang gratis. Tenslotte wordt op de laatste dag in het Bowlingcentrum Maassluis aan de Zuidvliet 12 een bowlingwedstrijd gehou den tussen een team van de bowlingbond en een aantal manschappen". Aanvang 20.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3