College niet onder indruk Stank bedreigt Hoek van Holland Inspraak in jeugdbeleid Handtekeningen QOSTSINGEL PAKT aktie van SLUIPVERKEER AAN bewoners: SCHERPE KRITIEK OP CENTRUMPLANNEN IIOLY-NOORD S tadsontwikkelmg speelt „uitwedstrijd" Jeugd- en Jongeren Overlegorgaan Weer brief over Gusto aan Den Uyl Filmpjes in stadskantoor 8! Arm tusseü draaibank Rust keert terug op Konmginne- laau Indien vestiging Tankercleaning Verolme doorgaat: Ambtenareii in 't zweet GS nemen tracé rijksweg 19 niet in streekplan SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 18 augustus 1977. ONAFHANKELIJK DAGBLAD .102de jaargang no. 25898- 4 pagina's Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Vertegenwoordi gers van diverse vrouwenor ganisaties hebben een actieco mité opgericht voor het be houd van Gusto. Het spiks plinternieuwe comité „Gustop open" heeft reeds een brief gestuurd naar kabinetsforma teur Joop den Uyl, waarin wordt gevraagd stappen te ondernemen om sluiting van de werf aan de Maasdijk te gen te gaan, zoals deze week ook de gemeenteraad heeft gedaan. In de groep, die deze week in wijkcentrum Nieuwland werd opgericht, zit nog geen enkele vrouw van een Gustowerkne- mer of een vrouw die zelf bij de werf werkt. Wel afgevaar digden van de Nederlandse Vrouwen Bewging, de Rooie Vrouwen, de NVV-vrouwen- bond, de Vereniging voor Huisvrouwen. Om in die si tuatie verandering te brengen worden de komende dagen bij de poort van de werf stencils uitgedeeld waarin meer mede werking wordt gevraagd. Leden van de werkgroep die zich voor de Oostsingel in Schiedam Oost qaan inzetten. y Schiedam De Oostsingel komt in het geweer tegen het sluipver- keer. Een groepje van tien be woners heeft reeds een voorlo pig plan opgesteld om de straat meer leefbaar te maken. Volgen de week wil men daar een hand- tekeningenaktie voor houden. Met de actie wil men vooruitlopen op de grote aanpak die de gemeente voor de straat in het hoofd heeft. Deze is op het stadskantoor pas gepland voor 1980. Vck5r die tijd willen de buurtbewoners echter noodmaatregelen. Vrachtwagens wil de werkgroep helemaal uit de straat in Oost hebben, bijvoor beeld door plaatsing van verbodsborden. Het sluipverkeer wil men volgens de voorlopige plannen weren door het ver leggen van de as van de weg, ondermeer door het laten plaatsen van betonnen paaltjes. In de straat wil men geen ver keersdrempels. Alleen aan het begin en aan het eind. De reden daarvan is het gedreun dat zou ontstaan als wagens over de drempels rijden. Muren van de met onderheide huizen zouden daardoor gaan scheuren. Het sluipverkeer is afkomstig uit de buurt van het Van 't HoffpJein en gaat meest nchtmg centrum. „Tussen vijf en zes uur, als het bij de stoplichten op de Broersvest druk is, is het hier goed te merken. En dan is het net de tijd dat de kinderen uit school zijn en hier in de straat spelen", aldus Anneke Sprey, die de werkgroep heeft gevormd met Ri chard en Jacqueline Gelderman, Beraa en Dennis van der Berg, Marianne en Piet Baan vinger en Sonja en Henk Groe- ne wegen. Met de buurtbewoners, de Prinses Juliana- kleuterschool en de bewonersvereniging Schiedam-Oost gaan zij binnenkort over gewenste verbeteringen en mogelijke ac ties praten. „We willen het met te hard spelen. Maar we willen het ook met op de lange baan laten schuiven. Voor het eind van het jaar moet de zaak toch wel rond zijn", meent Richard Gelderman. Om toch een beetje nadruk op de zaak te leggen zal de werkgroep de straks inge zamelde hoeveelheid handtekeningen voor de gemeenteraad niet naar het stadskantoor sturen, maar persoonlijk aanbieden aan wethouder Chris Zijde veld. Vlaardingen Het Vlaardingse college van B en W is niet ondersteboven van de ongezouten kritiek die het dagelijks bestuur van Rijnmond in een brief heeft geleverd op de gemeentelijke voorberei- dingsplannen van bet centrumgebied Holy-Noord. In deze wijk-in-wonling moeten 900 woningen, een sporthal en een winkelcentrum worden gebouwd. De kritiek spitst zich met name toe op de kwaliteit van de 9 Burgemeester Kieboom: drukker met opstellen ge meentebegroting. Schiedam' Raadslid Rasman heeft gedacht: „Het is niet best en toch geeft het een leuk overzicht van Schiedams, eeuwfeest, wat ik mijn colle ga's niet wil onthouden". Daarom vertoonde hij als amateurfilmer ©steravond in het stadskantoor zijn zelfge maakt film over het zeven eeuwen bestaan van de stad Schiedam, in 1975. Zaterdag jongstleden heeft Siem Rosman (CDA) de film pas afgemaakt. „Werkelijk beëindigd," vertelde hij, „want eigenlijk had ik vorig jaar al een product op tafel liggen. Maar je weet hoe dat gaat, monteren en zo, je zou haast voortdurend bezig blij ven." Zijn film laat vrijwel alle ken merken zien van hoe Schie dam twee jaar geleden draai de. Ongeveer vijftig aanwezig applaudisseerden. Raadsle den, ambtenaren en enige geïnteresseerden woonden de voorstelling bij- Aan Rosmans unieke versie ging ovengens een film van de vereniging van Nederlandse gemeenten vooraf. Die handelde over alle conflicten en besoignes, wan neer een stad poezen in huis haalt voor een bejaardenflat. Na de film van Rosman ver- toonde nog Louis "Witkamp een filmpje van tien minuten, ook over het Schiedamse jubi leum. Dat was minder bever ig. Rosman mag namelijk best eens een statief gebruiken. woningen, die „magertjes" wordt genoemd, en het pakket aan winkelvoorzieningen. Vol gens het dagelijks bestuur wordt het winkelcentrum, zoals het Vlaardingse gemeen tebestuur ach dat voorstelt, veel te groot Zo groot zelfs dat de regionale functie van de m het centrum van de stad gevestigde winkels in gevaar komt. ■Letterlijk staat in de brief „In het door u gehouden detaü- handelsonderzoek is aan deze aspecten onvoldoende aan dacht besteed. Het door ons ingestelde verkennend distri butie-planologisch onderzoek, dat over ongeveer een half jaar zal zijn afgerond, zal meer duidelijkheid verschaf fen". En over de kwaliteit van de woningen schrijft het dage lijks béstuur: „Mede gelet op het feit dat in dit plan een vnj geconcentreerde vorm van be bouwing aan de orde is met 50 tot 70 huizen per hectare (normaal is 30 tot 40, red.), is het noodzakelijk dat aan de kwalitatieve uitrusting van de woningen wat betreft de bin nen- en buitenruimten maxi male zorg wordt besteed". In een eerste reactie laat burge meester Wim Kieboom duide lijk blijken niet erg onder de indruk te zijn van Rijrniond's kritiek. Hij vindt het oven gens een goede zaak als er gegronde kntiek wordt gele verd, zeker als dat gebeurd door een belangrijke instantie als Rijnmond. „Ze past oven gens geheel m de procedure die moet worden bewandeld", zo zegt hij. „Er zullen nog wel meer instanties reageren. Het is er éen van de vele. Momen teel wordt de brief door enke le van onze afdelingen bestu deerd. Het college zelf heeft nu zijn handen vol met het opstellen van een sluitende begroting. Daar gaan onze ge dachten m eerste instantie naar uit Als de afdelingen ons hebben geadviseerd over de bnef, zullen wij officieel bij Rijnmond reageren". Ook drs. IJsbrand van der Vel den van economische aangele genheden ziet de reactie en kntiek van het dagelijks be stuur van Rijnmond in het kader van de procedure. „Dat is altijd een kwestie van wik ken en wegen, één voor en tegen. Wij zitten nu eigenlijk te wachten op de reacties van de Provinciale Planologische Dienst, die zijn minstens zo belangrijk". Ovengens toonde hij ach wel enigszins verbaasd over de kritiek van Rijnmond. „Onze plannen zijn gebaseerd op uit komsten van onder meer rap porten van het ETI, het Eco nomisch Technologisch Insti tuut te Rotterdam. De zaak is goedgekeurd door de raad. Het zal touwtrekken worde- o De Hoogstraat, hartje Vlaardingen. De centrum functie van de aldaar ge vestigde winkels mag niet in gevaar komen. Schiedam Bij een bedrijfson geval op de werf Wilton Fije- noord is gistermiddag de 20- jarige H. J. Krikken uit Maas sluis ernstig gewond. Met een gekraakte linkerarm en een opengerukte wang is de man opgenomen in het Holyzieken- huis, in Vlaardingen. Het ongeluk gebeurde tijdens het ontvetten van een verbin dingsbout in een schroefas. De poetslap van de man kwam daarbij in een draai bank, waarna ook de arm werd meegerukt en verbrij zeld werd. Toen de man met zijn gezicht te dicht bij de bank kwam werden er even eens stukken vlees uit zijn linkerwang gerukt Vlaardingen de rust in de flat aan de Koninginrte- laan zal binnenkort zijn teruggekeerd. De twee me de-flatbewoners, die er de buurt onveilig maakten en in de flat grote vernielin gen aanrichtten, staan op het punt te vertrekken. In een concept-antwoordbrief delen B en W aan mevrouw J G. Bouwmeester, een der flatbewoonsters, mede dat de klachten van de bewoners zeer reeel zijn en dat de twee mede-flatbewoners daar ruet gehandhaafd kunnen blijven. Zo had het tweetal vernielingen aangericht in de lift, aan de verlichting, er werden deuren ingetrapt, maar ook is er meermalen op mens en dier geschoten. Hierbij werden een man en een vrouw licht ge wond. Naar aanleiding hier van hadden de bewoners een bnef aan het gemeentebe stuur geschreven met daarin het verzoek de twee mannen elders te huisvesten. Een van de twee vertrekt reeds op 1 september, terwijl de an der zal verhuizen, zodra el ders geschikte woon ruimte voor hem gevonden is. De re geling heeft de instemming van alle betrokken partijen. Hoek van Holland De mogelijke vestiging van een tankercleaning- en reparatiebedrijf an Verolme op de Maasvlakte vormt een grote bedreiging voor Hoek van Holland. Omdat het in bedrijf nemen van deze installatie grote gevolgen kan hebben voor het leefmi lieu in met name Hoek van Holland, is de Vereniging Te gen Milieubederf (VTM) in de pen geklommen en is in het blad Milieu-Actief, een artikel geschreven over de milieuhy giënische gevolgen van de vestiging. Volgens de plannen van Verol me moet het Tankercleanings- bednjf stukje voor stukje worden gebouwd. Eerst de steiger, waar de schepen kun nen afmeren voor kleine repa raties. Daarna wordt het aan tal steigers uitgebreid tot m totaal zeven, zodat twee mam- moettankers tegelijkertijd kunnen aanleggen. Alle beno digde installaties zullen in de ze tweede fase moeten wor den aangebracht. Verwacht wordt dat alle vuile schepen, die bij Verolme „onder han den" zouden worden geno men, gezamenlijk per jaar goed zijn voor: ballastwater: 1.500.000 ton; waswater: 1.000,000 ton; oveng vervuild water: 150.000 gulden. Deze waterpartijen worden ge reinigd in zes opslagtanks die per jaar 56.069 kilogram kool waterstoffen uitwerpen, Bo vendien wordt de ketel die zorgt voor ondermeer het op wekken van stoom per uur 43 kilo zwaveldioxide en 4,7 kilo stikstofoxiden uitgewor pen. Voorts vermeldt het artikel van de VTM, dat de hoeveelheid gas, die ontstaat bij het schoonmaken en zonder enige zuivering in het luchtruim wordt geloosd in totaal 924.000 kilogram per jaar be draagt met een maximum van twee ton per uur! Dat staat gelijk aan de stank van onge veer 25.000 auto's per jaar. Voor de VTM is het een en ander voldoende aanleiding om te protesteren. „Het hoeft geen betoog dat wij Rijnmond hebben verzocht om de ver gunning die Verolme wil heb ben, ruet te verlenen", aldus de Vereniging Tegen Milieu bederf. Maassluis De instelling van een Jeugd- en Jongeren Overlegorgaan Maassluis (JQOM) zal niet lang meer op zich laten wachten. In de gemeenteraadsvergadering van de volgende maand komt een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de orde, waarin de oprichting van het jongerenoverlegorgaan staat aangekondigd en de vaststelling van de „Verorde ning op het JOOM". Volgende week maandag wordt de commissie voor onderwijs, wijkaangele- genheden en jeugd-, sport- Schiedam Voor hun ambtenaren hebben bur gemeester en wethouders dinsdag een vruchtbaar besluit genomen. De di recteur van gemeentewer ken, ir. Harm de Block, mag gaan uitzoeken hoe douches in de kelder van het stadskantoor het fijnst kunnen worden op gesteld. Een ieder wacht met spanning op het schetsontwerp. Logisch, horen wij de be volking al zeggen. Ambte naren die zich in het zweet werken en weer schoon voor de dag witten komen? Dat kan toch ruet? Immers, ambtena ren dragen het juk van het aanzien als luie kran tenlezers. Er is evenwel een andere reden, legde cultuurwet houder Herman Post hoorn gisteravond uit toen onze krant hem toe vallig tegenkwam, in het stadskantoor vol films. Die reden is, dat sommige ambtenaren zo'n tien kilo meter naar hun werk fiet sen en daarna de vrees hebben, dat hun lucht een steen des aanstoots is voor collega's. Mocht dat idee kinderlijk lijken, er is een tweede reden. De werksters en de technische dienst zouden zich eveneens graag ver schonen na gedane ar beid. Het zal de gemeenteraad na al die lange vergade ringen ook welkom zijn. Vlaardingen De commissie voor stadsontwikkeling speelt volgende week maandag 22 augustus een uitwedstrijd. Speciaal voor de bewoners van de Boerhaavestraat en omge ving zal in de grote zaal van de Mamixflat aan de Mamix- laan een commissievergade ring worden gehouden, waar in uitvoerig het schetsplan voor de bouw van de 74 NW- huizen in de Westwijk zal worden besproken. Tussen half acht en acht uur kunnen de bewoners vragen stellen in het spreekhaifuur- tje. Vervolgens wordt een aantal ontwerp-antwoordbrie ven behandeld. En om half negen wordt de vergadering geschorst om de Westwijkbe woners in de gelegenheid te stellen in te spreken op het bouwplan van de Rotterdam se architect Henk Klunder. Daarna komen de andere on derwerpen aan de orde. en recreatiezaken om ad vies gevraagd. Deze com missievergadering wordt gehouden in zaal 2 van het ontmoetingscentrum Ko ningshof aan de Uiver- laan. Aanvang 's avonds half acht. Het overlegorgaan is een plan netje van PvdA-wethouder Koos Smit, met het doel een overlegplatform te creëren voor de Maassïuise jongere norganisaties en de gemeente. Onder het motto „inspraak bij het jeugdbeleid" wordt het in het leven geroepen. Ambtenaar van jeugdzaken Jan Deurzen vertelt: „Het JOOM zal de betrokkenheid van de verschillende organisaties bij het gemeentelijk jeugdbeleid moeten versterken. Alle pro blemen en andere toestanden zullen in dat op te richten orgaan besproken worden". In 1971 bestonden in Maas sluis reeds dergelijke plannen. „Dat is er toen nog niet van gekomen", zegt Jan Deuraen, ,jje kan de ontwikkeling van het jongerenoverlegorgaan vergelijken met die van een sportraad of culturele raad. Het aantal sportverenigingen bijvoorbeeld werd zo groot dat een overkoepelend orgaan (de sportraad) moest worden ingesteld om het con tact tussen de verenigingen onderling op peil te houden. Op zo'n manier is ook de in stelling van het JOOM te ver klaren". In Maassluis zijn zo'n twaalf jongerenorganisaties. Het is overigens niet zeker, dat deze zich allemaal voor het initiatief willen inzetten. Het aantal Maassïuise jongeren in de leeftijd van vijftien tot twintig jaar bedraagt 4.500. Den Haag - In hun ontwerp- streekplan Zuid-Holland West dat na uitgebreide in spraak op een aantal punten afwijkt van het voorontwerp - hebben GS ondermeer een duidelijke voorkeur uitge sproken voor aanleg van rijksweg 14 boven rijksweg 19. Rijksweg 14 moet de Brie- nenoordbrug, via Zoetermeer, verbinden met rijksweg 4 (den Haag-A'daipop een punt ten oosten van Leid- sehendam. Rijksweg 19 door snijdt bet open gebied van Mi ddeo-Delft land en bet tra cé hiervoor ia in bet ontwerp plan niet opgenomen. GS willen voor aanleg van deze weg geen verantwoordelijk-, beid dragen; die verantwoor-' delijkheid leggen zij op deze manier duidelijk bij regering en parlement. Bet college zal een eventuele "aanwijzing" van de minister afwachten al- vorew het tracé van de om streden rijksweg IS alsnog in hun streekplan op te nemen. '•i '<:B|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1