Pe gasklok: een v- erstikkende benauwde dood Tweemaal hetzelfde avoE&dJe uit Vliegers in museum Sido Martens T#nrls Me© pl Oudpapier voor jubileum Jeugd Rijnmondband Over de kop Orgelconcert GehrekMg overleg vijf Jaar ¥#Esiag Landstraat au: weer uitgesteld Forse buit aan BK-laan Industriebond NKV bestaat zeventig jaar Zondagsschool zonder kinderen VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 VD/SC/WW 3 Vlaardingen en Schiedam gaan „gehokt" onder een zwerfkat- tenplaag. Eerstgenoemde stad heeft een overschot van zo'n SOöO zwerfkatten, terwijl er in Schiedam een dikke 10.000 te veel zijn- Nog onlangs ver telde een man tijdens een wijkbijeenkomst in de Vlaar dingse wijk Babberspolder, dat zijn stuk vlees van de aanrecht was „gejat" door zo'n„rot kat". Onder druk van een deel van de burgerij 2ijn in beide steden plannen in de maak om een eind aan deze situatie le ma ken. Vlaardmgen is wat dat betreft het verst. B en W zijn daar met een voorstel op de proppen gekomen. Of de raad dit zal accepteren is nog maar zeer de vraag. „Vangen en na drie dagen dood maken", luidt het parooL Voor de Rattenvanger van Vlaardingen", die wordt aan getrokken blinkert een vette premie van 30.000 gulden. Wie straks dus zijn kat naar bui ten Iaat gaan, loopt de kans haar met meer terug te zien. Het wordt voor de kattenhou- ders: uitkijken geblazen... De jaarlijkse kosten, moeten 83.000 gulden gaan bedragen. Opgemerkt dient te worden dat het college in nauwe sa menwerking met de Stichting Dierentehuis „Nieuwe Water weg" aan de Van Linden van den Heuvelweg (achter de Ho- flaan) heeft gekozen voor de meest humane weg, namelijk door het geven van een spuit je door de dierenarts. Gisteravond is het zwerfkatten- probleem uitvoerig aan de or de geweest in de commissie voor algemene zaken, waar van burgemeester Wim Kie- boom voorzitter is. Zoals reeds gezegd is het nog maar de vraag of de raad het voor stel van B en W ongewijzigd zullen accepteren. De menin gen over de wijze van afma ken lopen nogal uiteen, omdat de kosten van het „prikje ge ven" aan de hoge kant zijn, namelijk 24.000 gulden per jaar. Dit zit vooral een deel van de Partij van de Arbeid- fractie dwars. Zoals de zaken er vóór de gisteravond gehou den commissievergadering liggen, zal een zeer kleine meerderheid van deze partij tegen het voorstel van B en W stemmen. Gasklok Henk Krabben en anderen zijn voorstander van een moderne vergassmsinstallatie. Het zijn echter juist deze installaties, waartegen bij vele dieren vrienden grote bezwaren be staan. Ook de Stichting Die rentehuis „Nieuwe Waterweg" is fel gekant tegen zo'n instal latie. Wellicht met helemaal ten onrechte, getuige gedeel ten uit een artikel dat collega Henk Huigen eind 1975 schreef en dat dierenmirmend Rotterdam in opschudding bracht en de aldaar werkende Dierenbescherming in op spraak. Het resultaat was uiteindelijk wel dat het afgelopen was met de gasklok. Ook in Am sterdam en Utrecht heeft men hiervan afgezien. „Utrecht had zelfs pas een nieu we gasklok van bijna 70.000 gulden aangeschaft. Hij staat er nu te verroesten, bij wijze van spreken", zegt penning- meesteresse mevrouw D. Phi lips van deze stichting. „Niet zo verwonderlijk, want de die ren hebben verschrikkelijke angst, en sterven een stikkend benauwende dood onder luid gejank. Is dat dierenliefde,..". L. *8# Dodencel We citeren enkele fragmenten uit het bewuste artikel: „De bestelauto van de Rotterdam se Dierenbescherming doet dienst als dodencel. Timide en met de staart tussen de benen laten twee herders zich Ln een traliehek op wieltjes stoppen. Als de grote gasklok is geslo ten, gaat de chloroform erin. De honden worden onrustig. Ze houden de koppen zo laag mogelijk tegen de grond om geen gas te proeven. Even Ia- ter maken de twee dieren bij tende bewegungen en bijna een halve minuut lang klinkt uit de klok gejank. Dan wordt het stü, maar de flanken van de honden bewegen nog. Eerst zes minuten na het opendraaien van de eerste kraan, liggen de dieren roer loos. Vervolgens komt het ver stikkend gas erbij". „Weet u wat het is", zegt me vrouw Philips, „vroeger had den we gewoon gas, dat werk te veel sneller. Dat aardgas echter doodt veel langzamer. Het is voor de dieren, hond en kat, vreselijk". Een ander citaat: „In het kleine gashok verloopt het proces sneller. Bij een pin- chertje en een bastaard-spa- mei deed de chloroform in drie minuten haar werk. De dode dieren gaan in een sta len ton. Bovenop een. brutaal straathondje van een maand of drie, dood. Twee maal in de week worden de tonnen geleegd". Schiedam De Jeugd Rijn mondband bestaat volgend jaar veertig jaar. Om het jubi leum te bekostigen begint de vereniging reeds nu extra oudpapierakües. De akties beginnen op woens dagavond 24 augustus m Oost. Op verschillende plaat sen m de wijk worden dan containers geplaatst. Leden van de band zullen huis-aan- huis het oudpapier ophalen en naar deze containers brengen. Een rondrijdende geluidswa- gen zal daar nog eens extra de aandacht op vestigen. Het tamboer- en trompetter korps heeft het deze dagen druk. Op zaterdag 20 augus tus neemt men deel aan een taptoe tn het Zuiderpark m Schiedam De 12-jarige Ane de Wit uit Schiedam is na een val op de Prinses Beatrix!aan ter observatie opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. Na een bezoek aan het zwem bad was de tas met zwemspul len tussen de spaken van zijn fiets geraakt. De fiets ging daardoor over de kop en de jongen kwam met een smak op de keien terecht. Maassluis In de Immanuel- kerk in Maassluis wordt mor genavond een orgelconcert ge geven. Organist Koos Bons wordt bijgestaan door Henk en Ilone Constanze Mast, die respectievelijk viool en harp spelen. Het concert is het eerste in een reeks van vier. De toegangsprijs bedraagt vier gulden: de jeugd betaalt twee gulden minder. De aanvang van het concert is om kwart over acht. Ais men van het cabaret van Gerard Cox houdt en men wil dat gaan zien, dan kan dat op 17 sep tember in het Schiedam- se Passagetheater en op 10 november in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal; idem voor de Hoofdstad Operette met hun „Wie ner Blut", dat kan men zien op 22 september in Schiedam en op 8 decem ber in Vlaardingen. Deze twee willekeurige stukken komen uit het theaterprogramma van Vlaardingen en Schie dam voor het komende seizoen. Bij nadere verge lijking blijkt echter, dat maar liefst veertien de zelfde theaterproducties m beide steden op de planken komen. Jammer, want dit leidt tot een ze kere verschraling van het theateraanbod. Eén van de twee oorzaken is het gebrekkige overleg tussen de Schiedamse Gemeenschap (SG) en de Culturele Raad van Vlaardingen. (CR) en het Zoldertheater te Schie dam. Walter van Guine- ken, directeur van de Stadsgehoorzaal, zegt hierover: „Het overleg tussen de SG en de CR was erg informeel". Uit het gesprek komt verder naar voren, dat het over leg vaak niets meer was dan het voeren van een telefoongesprek. Alles bij elkaar, het is slecht gesteld met het overleg tussen de SG en de CR, „maar nog slech ter is het gesteld met het overleg tussen de SG en het Zoldertheater. Jan van de Meer van het Zol dertheater: „De SG wüde juist die cabaretgroepen contracteren, die nor maal gesproken bij ons optreden. De SG kan dit gemakkelijk doen, omdat zij geen financiële risico's loopt en omdat er voor deze groepen toch wel voldoende belangstelling is". Een tweede reden voor de ze dubbele programme ring is dat de samenstel lers van de theaterpro gramma's gemikt hebben op een zo groot mogelijke Ruud Pillard publieksgroep. Bij dit uit gangspunt kan aangete kend worden, dat het bij zonder moeilijk is om het iedereen naar de zin te maken. De samenstellers hebben dat geprobeerd, maar dat heeft geresul teerd in veel bh j spelen en andere verstrooiende theater- en cabaretpro ducties. In deze genres kunnen de dubbele pro gramma's ondergebracht worden. Een blijspel als „Bo«ng, boeing" bijvoor beeld wordt op 11 novem ber in Vlaardmgen opge voerd en op 5 januan in Schiedam. De enige re den om dit blijspel op het programma op te nemen is dat het al negentien jaar met succes in Parijs wordt gespeeld. Deze dubbele programme ring had voorkomen kun nen worden als de SG, de CR en het Zoldertheater beter met elkaar overlegd hadden. Ruud Pillard, de directeur van de SG, geeft als commentaar; „Bij het samenstellen van een theaterprogramma heeft elke samensteller te Walter van Ginneken maken met een aanbod dat voor heel Nederland hetzelfde is". Toch hoeft dit laatste geenszins te betekenen, dat het pu bliek dezelfde theater- en cabaretproducties twee keer kan gaan zien. (Om uit te knippen: „Juffrouw Mar greet" door Josephi ne van Gasten op 17 no vember in de Stadsge hoorzaal, op 7 en 8 okto ber in het Zoldertheater; „In de kast, op de kast" door het Theater van de Lach op 7 januari in de Stadsgehoorzaal, op 20 oktober in het Passage theater „Moeder en haar jongens" door Marjan Berk en andere artiesten op 10 februari in de Stadsgehoorzaal, op 26 januari in het Passage- theater; „Zeker iets ver keerds gegeten?" door cabaret Don Quishocking op 6 april in de Stadsge hoorzaal, op 15 oktober m het Zoldertheater; „Herfst in Riga" door Ko van Dijk en andere ar tiesten op 18 februari in de Stadsgehoorzaal en op 6 oktober in het Passage theater.) De beste jeugdfilm van het jaar is Nishko, de zoon van het opperhoofd. Een produkt dat voor alle leeftijden is bestemd, en dat het Passagetheater niet zonder trots in huis heeft gehaald. In het kleine deel van de schouwburg annex bioscoop, geheten Bio, is de film komende week te zien. De kindermatinee draait op zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag vanaf twee uur. In de grote zaal van Passage kennen vier vuisten geen pardon, Henk Berg, directeur van het Schiedamse theater, ziet veel heil in spaghetti-westerns. In dezen gaat het om een Italiaans in Engels nagesynchroniseerd stuk met als hoofdrolspelers Sal Borgese en Peter Martell. Het bekende gooi- en smijtwerk, voor personen ouder dan twaalf jaar. De aanvangstijden zijn twee uur 's middags en zeven uur en half tien 's avonds. En die tijden gelden ook voor een derde film, die dan weer in Passage-Bio draait (behalve als het kindermatinee aan de beurt is). Die derde film heet „I drink your blood" en handelt over hippies, die in een afgelegen stadje belanden en daar elkeen uitmoorden. Voor mensen ouder dan zestien. Sido Martens Sido Martens, de vroegere gitarist van Fungus, komt morgen het nieuwe sei zoen openen hij Assurancetounx, het vermaarde folkcentrum aan de Ho- flaan 12 m het Vlaardingse, Een rijks daalder kost de toegang, wanneer Mar tens bedjes van zijn solo-elpees ten gehore brengt Dan bit} kt nog eens hoe sterk hij is geïnspireerd door Bob Dy lan, Bert Janseh en John Kenboum. Om negen uur begmt het. Vooral in Friesland en het Waterwegge bied is Martens bekend. De bij veel „folkies" geadoreerde maar verder vnj onbekende cn toch legendarische groep Farmer's Union had Martens m zijn gelederen. Daarna volgde Fungus. Sido Martens speelde daar elektrische gitaar en mandoline, maakte met de groep twee langspelers en kwam daarmee op de Vara-tv. Sinds februan 1975 speelt hij weer solo. Reden is dat de afstand tussen het boven Leeuwarden liggende Vrouwen parochie (de woonplaats van Sido en Trynke) en Fungus' residentie Vlaar dingen erg groot is. Het voortdurend heen cn weer reizen beviel de gitarist met bijzonder. Zo stond hij in zijn eentje - soms met vriendin - op het Pink popfestival en ook op een Utrechts folkgebeuren, terwijl groepen zoals Steeleye Span, 10 cc en Alquin hem gaarne in haalden in hun voorprogram ma's Zijn langspeelplaten heten „Land en wa ter" en „Pisces". Engelstalige num mers, Nederlandse bedjes en Friese bij uitstek staan daarop, zelf gecompo neerd, thuis in de serre - en op sommi ge nummers wordt Martens bijgestaan door drummer, pianist en zangeres- Wie Sido Martens ui een hokje wil stoppen, moet verscheidene laatjes opentrekken: folk, fol-rock en soft-pop of zoiets. Plaats van handeling is de Opstandingskerk, een modem Schiedams gebouw op de hoek van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de P. J. Troelstralaan. Vijftig jongeren dromden daar gisteravond, voor het eerst sinds de vakantie, weer bijeen. Het begin van de repetities, de laatste loodjes voor het eerste lustrum: over een half jaar bestaan de Young Voices vijf jaren. Dirigent is Hans de Kruijf. Ritmische, modem geestelijke en kerkelijke muziek brengt het hervormd jeugdkoor ten gehore; de komende maanden geschiedt zulks in ondermeer het Noletziekenhuis, m de Grote Kerk, op een zendmgsavond in Schiedam, op jeugddiensten in Strijen en Charlois in Rotterdam en op Rozenburg. Versterking kan het koor overigens best gebruiken. Geïnteresseerden kunnen langskomen op repetitieavonden of een praatje komen maken met Jan Verboon, Prof. Kamerlingh Onneslaan 127a, telefoon 010-266243. Ook zijn muzikanten welkom ui het combo, dat bestaat uit piano, trompetten en slagwerk.^ De filmcommissie van het christelijk jonge renver- bond, ofwel de Fico van het CJV dat in Vlaardin gen onder de naam Lief de en Vrede opereert, be gint morgen weer met film voorstellingen. Dat vindt plaats m Triangel aan de Fransenstraat en in Middelhuyse bij de Ko- nmgmnelaan in de Holy- wijk. Eén en ander is op gezet voor een leeftijds groep van acht tot der- tien jaar. Vanavond om kwart over acht wordt in het Stede lijk Museum in Schiedam de tentoonstelling Vlie gers van Tom van Sant geopend. De tentoonstel ling wordt afgesloten op zondag 11 september met een groot vliegerfeest op de zandvlakte bij rijks weg 19 ten noorden van Woudhoek-Zuid. Tijdens dit feest wordt een grote demonstratievbeger van Tom van Sant opgelaten, het Amsterdmas Ballon gezelschap zal haar me dewerking verlenen al smede een groot aantal enthousiaste vliegeraars uit alle delen van het land. Alle Schiedammers kunnen mei hun vlieger komen deelnemen aan dit groot se festijn, dat begmt om 13.00 uur. In het museum zal een „vbegerpiak-ate- lier" ingericht worden op zaterdagmiddag 20 au gustus, woensdagmiddag 24 augustus, zaterdag middag 27 augustus en woensdagmiddag 31 au gustus, telkens van 13.00 uur tot 17.00 uur. Het mu seumbestuur zorgt ervoor dat materiaal en hulp aanwezig zijn. Degenen die aan deze activiteit mee willen doen moeten zich tijdig aanmelden aan de babe van het museum. Tom van Sant is in 1931 in Los Angeles geboren. Hij is altijd zeer geïnteres seerd geweest in vogels en de vormen van vlie gen, wat ook duidelijk te zien is in zijn werk. Toen Van Sant voor het uitvoe ren van een muurschilde ring in Taipei verbleef (1973) maakte hij kennis met de Chinese vlieger- traditie. Vanaf dat mo ment besteedde hij aJ zijn aandacht aan het ontwer pen en uitvoeren van vliegers. Zijn vliegers wwerden steeds groter, de grootste is meer dan honderd me ter lang. Zij zijn van duurzame materialen ge maakt soals fiberglass en nylon spinnakerstof. Zij worden door de kunste naar met speciale kleur- stoffen behandeld en de meeste constructies zijn opvouwbaar. Behalve de vhegers van Tom van Sant zijn in de tentoon stelling ook achttien re producties van antieke Japanse vkegerdecors opgenomen uit de collec tie van Tijmen van Groo theest. VUegersgeschle» deals De geschiedenis van de vlieger begint zo'n 2500 jaar terug in China. Van daar is de vlieger bekend geworden over de hele wereld. Hij werd ge bruikt voor zowel amuse ment als voor techniek. De vlieger werd steeds meer ontwikkeld en in 1859 werd in Engeland de eerste bemande vlieger opgelaten. Dit was de eerste aanzet voor het la tere vliegtuig. Later werd een motor ontwikkeld die licht genoeg was om ge dragen te worden door een soort vliegerconstruc- tie en die krachtig genoeg was om het „vliegtuig" vooruit te bewegen. In 1908 waren de Ameri kaanse gebroeders Wright de eersten die een gemotoriseerde vlucht maakten Dit alles dus mede dankzij de vlieger. Den Kaag. De junioren- en seniorenband neemt 27 augus tus nog deel aan een showpro- gramma in Overschie. Als gastkorps treedt de band op 3 september op tijdens een festival in Enschede. Aan het drumbandfestjval dat op 10 september m Schiedam wordt gehouden doet Rijnmond uite raard ook mee. Vlaardingen- De te bou wen woningen in het Landstraatkwartier ko men nu vrijwel zeker in de vnje sector te liggen. Hef Vlaardingse college van burgemeester en wethou ders heeft besloten om de plannen een maand later in de gemeenteraad te brengen. In de raadsver- gadering van oktober moet nu een beslissing val len over het landstraatpro- ject De raadsleden moeten zich uit spreken over het al of met bebouwen van de Baanstraat. Het college - met uitzondering van wethouder Bas Goud- riaan - is in. ieder geval van mening, dat de tien geplande wonngen langs de Baanstraat met gebouwd mogen worden. Dit om het pleinkarakter van de Landstraat te behouden. Oorspronkelijk was het bouw plan op het Landstraatkwar tier een doorstroirungsfunctie toebedeeld, volgens het VOP- aktieplan. Hierdoor zouden bewoners uit de VOP, die uit hun woning worden gezet vanwege sloop, in hun eigen wijk kunnen blijven wonen voor een betaalbare huur. Abel de Jong, de coordinator van de projectgroep stadsver nieuwing Vettenoordsepolder, heeft de moed al opgegeven, dat er nog kan worden „door gestroomd" op het Land straatkwartier. Schiedam Inbrekers hebben grote ravage aan gericht in de woning van de 49-jange Schiedammer A. P. Kappe- tein. Uit het pand aan de Burgemees ter Knappertlaan, dat men aan de achterzijde binnen kwam door een ruit m te slaan, verdwenen deze week een gouden armband ter waarde van 980 gulden, een fototoestel met een waarde van 250 gulden en nog andere foto-apparatuur ter waarde van 1175 gulden. Alle kamers werden door de nog onbekende daders door zocht. De inhoud van laden en kasten werd over de grond gegooid. Schiedam De plaatselijke af deling van de industriebond NKV bestaat op 7 september precies zeventig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum houdt het bestuur op 9 september een receptie in ge bouw Arcade aan de Lange Haven. Deze duurt van acht tot negen uur 's-avonds. Aan sluitend daarop houdt de bond een samenzijn met mu ziek en dans. Schiedam Het gaat niet goed met de zondagsschool „Het Westen" in Schiedam. Reeds meermalen heeft Sjaak Kop- pe, een der leiders, via de kerkbode een oproep gedaan om kinderen naar de zondags school te krijgen. Tot nu toe heeft zijn noodkreet weinig effect gehad. „Lezen de hervormde gemeente leden de Zondagsbode nog wel", zo vraagt hij zich in gemoede af. „Is de Hervorm de Gemeente dood?" Toch wanhoopt Koppe nog niet en geeft hij enkele contacta dressen door, te weten Aleida- straat 62c (262227), de heer Krabbendam, Heinsiusstraat 20 (705817), mejuffrouw E. Koppe, Aleidastraat 62c en mejuffrouw R. van Lieshout, Graaf Florisstraat 74. Wie weet dat de gemeenteleden wél de krant lezen, wie weet konden er dan toch nog aan-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3