slaat de individu centraal Directeur van het toeleveringsbedrijf botsing FRONTALE Museum commissie Na botsing: zwangere vrouw naar ziekenhuis Pottenbakken kan in Oost PLAFOND VERZAKT Viaardingen telt 79.022 inwoners Iepenziekte Vergadering Sunlight WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1977 jchiedua Een frontale bot sing tussen een bromfietser en een automobilist vond de ze week in Nieuwland plaats. De bromfietser, de 16-jarige j, L. de W. uit Schiedam, brak daarbij zijn rechteron derbeen en moest worden op genomen in het gemeenterie- >e jongen had op h?t kruispunt van de Van Maan:nstraat en de A. R- Falckstraat een bocht naar links te ruim geno men en was daarbij tegen de auto opgereden. Uw Mening De kogel ls door de kerk. De museum commissie bestaat ruet meer. Althans, die mu seumcommissie die jarenlang het gezicht van het museum heeft bepaald, die op een cul tureel eiland bepaalde wat wel en wat niet goed was om door Schiedammers gezien te worden, die in beslotenheid aankopen deed en verant woordde; die commissie ts ge degradeerd tot een ambtelijk adviescollege dat voortaan B. en W. mag adviseren in zaken die het museum betreffen. Over die maatregel is één en ander te doen geweest Het CDA en de WD (nota bene zelf leveranciers van wethou ders en burgemeesters die met de wandelstok aanwezen welke werken wel en welke niet geexposeerd mochten worden) verweten een onde mocratisch bewind en bene pen zich op de deskundigheid van de zittende commissie- En daar wringt hem nou juist de schoen. Want die comnus-' sie was en is helemaal met zo deskundig en is helemaal niet democratisch van samenstel ling. Deskundig (zo mogen ze tenminste worden geacht) zijn alleen Hans Paalman, de di recteur, en de twee leden kunstenaars Sjef Henderickx en Albert Verkade. De oven- ge leden rijn goedwillende bij zitters die hun goedkeuring geven aan het beleid zonder precies de implicaties van die goedkeuring te overzien. Dat beleid draagt daar dan ook alle sporen van. Het Stedelijk Museum eens een vooraan staand museum in Nederland onderscheidt rich momen teel door het enorme aantal exposities van Oosteuropese kunst, door geleende exposi ties, door reizende tentoon stellingen, door exposities die steunen op een lang vervlogen traditie en door tentoonstellin gen uit eigen bezit, waarbij keer op keer en tot vervelens toe de Constanten Nieuwen- huys, de Comeilles, de Appels en wat Pierre Janssen inder tijd meer heeft verworven on der de aandacht van het pu bliek wordt gebracht Hetzelf de geldt voor de rest van het museale beleid. Aan jarenou de formules wordt niets meer veranderd- Gnjpt een ander museum wel eens (te) lang terug op een bepaald succes, in Schiedam blijft een serie nog lopen als er helemaal geen publiek meer komt kij ken of luisteren. Neem de or gelconcerten bijvoorbeeld of neem de overzichtstentoon stellingen en bedenk daarbij, dat er in al die jaren geen origineel concert meer is ge weest en dat een behoorlijke atelierexpositie al sinds het begin van de zeventiger jaren niet meer op het programma heeft gestaan. Of het moest een expositie rijn die is voor bereid door een ander, actie ver museum. Het kan niet anders of op die manier ga je wel twijfelen aan de competentie van een mu seumcommissie of aan die van de directeur die het be leid tenslotte moet voorberei den. En wat de democratie betreft, waarover het CDA en de VVD kennelijk wakker liggen: nergens in Nederland wordt vertoond dat belanghebben den zitting hebben in een commissie die die belangen behartigt, verdedigt of be strijdt Dat zou hetzelfde rijn als een rechter laten beslissen over zijn eigen doen en laten. Sjef en Albert zijn kunste naars, zijn betrokken bij het wel en wee van cultureel Schiedam, worden daarom ook verkozen in een commis sie en moeten daarin uitspra ken over zichzelf doen. En dat is een figuur die in Nederland nu eenmaal als onbehoorlijk geldt. Hel is ai met al begrijpelijk dat een hoop mensen in opstand komt als een commissie zon der duidelijk en voorafgaand overleg wordt gedegradeerd tot adviserend lichaam. Maar wie dan bedenkt dat het mu seum langzaam aan het afglij den is in de sfeer van gevaar loze geleende tentoonstellin gen, overzichtsexposities, een onduidelijk en onuitgespro ken aankoopbeleid en het stopzetten van andere activi teiten, waarbij bovendien een commissie betrokken is wiens integriteit niet (zo hoort liet volgens Nederlandse normen die tenslotte ook prins Bem- hard noodlottig werden) bo ven alle twijfel verheven is, die mpet toch zeggen dat de maatregel hard, on plezierig maar feitelijk wel juist is. De vraag die mijnerzijds naar vo ren komt is dan ook: wanneer wordt behalve de commissie ook het beleid eens duidelijk bekeken? Want gezien de acti viteiten van de musea in de omringende steden is het daarvoor de hoogste tijd. Met vriendelijke groeten en hoop voor het Stedelijk Museum. Vizard in gen Op de kruising: van de Kethelweg/Burgo- meestcr Verkadesingel zijn maandagavond twee auto's waarvan één met aanhangwa gen met elkaar in botsing gekomen. Als gevolg hiervan moest de 22-jarige Vlaar- dingse Th. W.-v-d. D. die naast baar echtgenoot de 26- jarige W. W. zat, naar het Holyziekenhuis worden ge bracht ter observatie. Zij was namelijk al achteneenhalve maand in verwachting. De bestuurder van de auto met aanhangwagen, de 24-jarige R, A. v. XJ-, bleek te veel gedronken te hebben. Twee blaastesten wezen uit dat hij- de wettelijk voorgeschreven hoeveelheid alcohol had over schreden. Hij weigerde in eer ste instantie een bloedproef. Een bJik in de produk- tiehal van het splinternieu we toeleveringsbedrijf „Viaardingen". „Het is allemaal nog* een beetje vreemd. We moeten nog; aan ons nieuwe „home" wen nen. Spullen hebben een ander plaatsje ge kregen en bovendien staat er nog veel inge pakt. Maar geloof mij maar, binnen de kort ste keren zullen wij ons hier helemaal thuis voelen." Aan het woord is de heer Th. J. M. Harbers, de trotse di recteur van het toeleverings bedrijf „Viaardingen". Niet zo verwonderlijk, vorige week verhuisde het gehele bedrijf van de Oosterstraat en de Hofsingel naar het splinternieuwe bedrijfspand aan de George Stephenson- Behalve dat er plaats is, is er ook voldoende werk. Dat klinkt wellicht enigszins te genstrijdig met de berichten uit het bedrijfsleven, die al les behalve optimistisch zijn. achterstand is echter hele maal weggewerkt. Onze mensen hebben een normnü. loon. In overleg met het georganiseerde overleg - de vakbonden - worden de lo nen vastgesteld. Vergeet met, ook bij ons ligt de pro duktïe vrij hoog. Onze men sen doen vaak niet onder voor hun collega's in het vrije bedrijf." De heer Harbers heeft daar een verklaring voor. Hij zegt onder meer: „Uiteraard zijn wij afhankelijk van het bedrijfsleven. Dat is onze grootste opdrachtgever, hoewel wij ook transport wagentjes maken voor de PTT. De laatste jaren zitten wij niet slecht. Dat komt, omdat veel ondernemers huiverig zijn personeel aan te trekken voor bepaalde or ders. Zij moeten duur perso neel aantrekken- Als je deze mensen eenmaal in dienst hebt, dan is het niet gemak kelijk ze weer op straat te zetten. Overigens, is dat te recht. Feit is dat veel onder nemers gebruik maken van onze diensten." Dit kwam hem op een proces verbaal te staan en rijn voer tuig en rijn aanhangwagen werden in beslag genomen. De materiele schade was aan zienlijk- Schiedam Pottenbakken doet centrum Oost tweemaal in de week. Een cursus, die 1 sep tember start, vind plaats op elke donderdagavond van half negen tot half elf. Een tweede cursus vangt vier da gen later aan en loopt over de maandagmiddagen van half twee tot half vier. Voor beide cursussen kan men zich nog inschrijven. Dat moet dan wel vóór dinsdag 30 augustus gebeuren. Het cursusgeld komt op 27 gulden en 50 cent, waarbij alles is inbegrepen. Koffie bijvoor beeld, maar ook het materiaal waarmee wordt gewerkt Het telefoonnummer van het wijk centrum aan de Dr. Zamen- hofstraat is 010-157256. Het zijn allemaal voorzienin gen, die apart moeten wor den ingebouwd en die het particuliere bedrijf niet kent Een van de belangrijk ste eisen aan de architect was wel de openheid met de buitenwereld- „We moeten er als het ware midden in zitten", zo zegt Harbers. De architect is daar goed in ge slaagd. Zo staat het gloed nieuwe gebouw op een groot industrieterrein, gewoon tus sen de andere bedrijven. Voorts is het voor de buiten staander gemakkelijk toe gankelijk. Wie langs komt, kan zien wat er binnen ge beurt. weg op het industrieterrein De Vergulde Hand. Maanda gochtend stapten de 160 werknemers het fraaie, lich te gebouw binnen om even later te luisteren naar de vriendelijke woorden van de beer Harbers. Terecht merk te hij daarbij op dat de me dewerkers van het toelever ingsbedrijf trots mogen zijn op hun nieuwe behuizing. Immers de oude werkplaats was oud en veel te klein. Bovendien was de accom modatie slecht Grofweg is het bedrijf onder te verdelen in vijf secties: de kantoren, de kantine, de produktieh allen, het maga zijn en de medische dienst Op een plattegrond wijst di recteur Harbers de afdelin gen aan. Duidelijk valt de „routing" op, dat is het tota le systeem van produceren, van basisstof tot eindpro- dukt. Het geheel komt zeer efficiënt over. Harbers hierover; „Wij zijn weliswaar geen particulier bedrijf, dat wil natuurlijk niet zeggen dat wij dan niet de volle aandacht moeten De directeur van het toelever ingsbedrijf legt er echter enige nadruk op dat er ook in zijn „branche" een soort concurrentie is. Zowel Har bers, als zijn bedrijfsleider zijn dikwijls op pad om or ders binnen te halen. „Wat dat betreft zijn wij een ge woon bedrijf en wij behan delen als echte zakenlieden om het onderste voor ons bedrijf, onze mensen eigen lijk, uit de kan te halen. En, dat is niet altijd eenvoudig.'* Het exterieur van het toeleveringsbedrijf. 80 werknemers. Komen die er ook, of is het gebouw te groots opgezet? Deze conclu sie zou gemakkelijk kunnen worden getrokken, gezien de grote werkloosheid. richten op een zo efficiënt mogelijke produktie. Ook wij moeten concurreren met andere (particuliere) toele veringsbedrijven." Behalve half-fabrikaten voor de klemmetaal, de bloemsier- kunst en dergelijke beschikt het toeleveringsbedrijf over een boekbinderij, cartonna- ge-afdeling en verpakkings unit. Het meeste trots is men binnen het toeleveringsbe drijf op het eigen produkt, kussens voor de tuinmeube len. De produktie daarvan neemt nog steeds toe. Flexibel Als je de heer Harbers vraagt welke produkten bij hemge- maakt worden zegt hij dood leuk: „AUes". Misschien een tikkeltje te sterk uitgedrukt, feit is dat het produktiege- deelte van het bedrijf der mate flexibel is ingericht dat de produktie snel kan wor den aangepast „Er staat bij het toeleverings bedrijf „Viaardingen" echter een ding voorop, waaruit dan tevens het grote verschil met het normale bedrijfsle ven naar voren komt De heer Harbers formuleert het als volgt: „Bij ons staat de individu centraal. De afde ling personeelszaken van een gewoon bedrijf zoekt een man of vrouw die in de onderneming past Hier is het net andersom. Wij zoe ken werk dat bij een bepaal de groep uit onze samenle ving past." Bij het Vlaardingse toelever ingsbedrijf werken ongeveer 160 gehandicapten, zowel li chamelijk ais geestelijk ge handicapten. Zij zijn ver deeld over twee afdelingen. Er is echter plaats voor 240 medewerkers. Met andere woorden,-er ontbreken nog Tot nu toe was het bedrijf, verdeeldover twee vestigin gen, veel te klein behuisd. Trouwens, dat kunnen ook de burgers van Viaardingen en daar buiten. De heer Har bers wil binnen niet al te lange tijd, als „de boel lek ker draait", open dagen hou den. Wanneer het gebouw geopend wordt is nog niet bekend. Vermoedelijk zal dat in december zijn. Dat hangt af van de „autoriteit" die naar Viaardingen moet komen om het lint door te knippen Wat verdienen de werknemers van het toeleveringsbedrijf „Viaardingen"? Harbers kijkt een beetje verbaasd op bij het horen van deze vraag. Het is een normale zaak geworden dat de mede werkers van zijn bedrijf een volwaardig salaris verdie nen. „Vroeger", zo licht hij toe, „bestond er een aanzien lijke achterstand met het particuliere bedrijf. Deze Viaardingen De stamgasten en andere bezoekers van café The Old Inn zullen vreemd hebben opgekeken toen zij maandagavond het etablisse ment aan de W esthavenkade bezochten. 's Middags was namelijk het plafond verzakt. Het bleef op een hoogte van twee meter boven de vloer hangen. Men vermoedt, dat er bij het aanbrengen van het plafond iets vergeten is. Een construc tiefout dus. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Voorlopig wordt de schade geschat op enkele tienduizenden guldens. Nu het personeel werkt ia grote, lichte, plezierige ruim ten, druppelen de aanmel dingen reeds binnen, hetzij via volksgezondheid en so ciale zaken, hetzij direct door (familie van) de betrok kene. Zo blijken veel Vlaar- dingers die bij de toelever ingsbedrijven in Schiedam en Maassluis werken veel belangstelling te tonen. Maassluis Wanneer deskundi gen hebben geconstateerd dat de overige acht iepebomen rondom de Maassluise Dr. A. Kuijperschool aan de Blom- merlaan 1 eveneens de iepen ziekte hebben, zullen zij wor den verwijderd en worden vervangen door nieuwe. Reeds eerder zijn twee iepen rondom de school verwijderd omdat zij de ziekte hadden Inmiddels zijn deze bomen vervangen door andere. Viaardingen Volgens de voor lopige cijfers van de bevol kingsstatistiek telt de gemeen te Viaardingen sinds 1 augus tus 79.022 inwoners. Dit bete kent dat de bevolking m juli met 16 personen is toegeno men. In die penode vestigden zich 49 gezinnen in totaal 264 personen er vertrokken 67 gezinnen, in totaal 301 per sonen. Het aantal geboorten bedroeg 89, het aantal overle denen 36, er vonden 25 huwe lijken plaats en 14 echtparen lieten zich scheiden. Viaardingen Bewoners uit de Westwijk zijn druk bezig met de voorbereidingen met betrekking tot het wijzigen van het bestemmingsplan voor him wijk- Vanavond vindt een tweede bij- de notulen van die eerste be- eenkomst plaats van de spe- spreking blijkt, dat het op ciaal opgerichte commissie. 10 augustus niet de bedoe- Hierin hebben zitting: leden ling was om inhoudelijk in te van de bewonerscommissies gaan op de herziening van het Indische Buurt, Boerhaave- bestemmingsplan, doch te be straat/Roemer Visscherstraat, spreken wat de beste manier Professor Mekelstraat, Pro- zou zijn om inspraak werke- fessor Rutgerstraat, de vereni- lijk een kans te geven, gingen van de Coomhert- straat en Jan van Arkelstraat, in een volgende discussie sprak de voormalige inspraakwerk- men zijn teleurstelling uit groep voor het structuurplan, over het feit dat slechts wei de Stichting Welzijn Vlaardin- nig mensen zich bemoeiden gen en ten slotte een aantal met de inspraak voor het ambtenaren. voorontwerp-structuurplan, Zoals bekend heeft de gemeente dat inmiddels door de raad is Viaardingen plannen voor aangenomen, herziening van het bestem- Na de pauze nog steeds van mingsplan Westwijk. Volgens die eerste vergadering op 10 het draaiboek van de nota augustus kwamen Koos Overheid en burgerij moet van den Hout en Maarten van door het college van burge- der Plas, respectievelijk amb- meester en wethouders een tenaar van gemeentewerken inspraakprocedure worden en ambtenaar van het ge- vastgesteld op voorstellen van meentelijk inspraakbureau, het zogeheten externe voor- aan het woord. Zij gaven een overleg. helder betoog over de plannen Op de eerste vergadering van de van de gemeente en de rol commissie op woensdag 10 van de bevolking daarbij, augustus werden de bewo- Vanavond om acht uur wordt ners over het een en ander verder gesproken over de op ingelicht over wat de gemeen- stapel «taande wijziging van te nu precies van plan is. Uit het bestemmingsplan. j Schiedam De besloten verga dering van de museumcom- niissie gaat morgenmiddag niet door. Cultuurwethouder Herman Posthoorn, die be hoefte had aan een uitleg over de politieke gang van zaken rond de commissie, heeft de bijeenkomst afgelast omdat niet alle commissieleden aan wezig kunnen zijn. Albert Verkade bijvoorbeeld is nog steeds het land uit, terwijl Trees Moolhuysen eveneens is Verhinderd voor de spoedver gadering. Nog niet is bekend, wanneer Posthoorn een nieu we poging zal doen om over de procedure een uiteenzet ting te geven. Ook blijft de vraag, of de wethouder zal zwichten voor de bij commis sieleden levende wen* om de vergadering openbaar te ma- VIaardingen De voetbalver eniging Sunlight houdt op donderdag 1 september haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. Op de agenda staat ondermeer de verkiezing van het bestuur. Aftredend en niet herkiesbaar zijn hierbij de he ren W. Vink en H. Overkleeft en mej. J. Penning. Als kandi daten stelt het bestuur voor mej. C. J. Fierens (damesafde- ling) en de heren J. A. Klos en P. S. Vermey. De vergade ring begint om 19.30 uur in 't Paviljoen in Viaardingen. Niet bijzonder, maar wel heel aardig. Zo betitelen kenners een vis die deze week in de Schie in Schiedam aan de haak werd geslagen. Het gaat om een zogeheten spiegelkarper met een lengte van zesenzeventig centi meter. Deze „knaap** werd aan de Over- schieseweg in Oost uit het water gehaald. De gelukkige hengelaar is een bewoner van een van de woonwagens die vorige week weer aan de nabijgelegen Parallel weg, achter het NS-station, zijn neerge streken. De karper kan ook blij zijn, want die is na korte tijd weer in het water gezet. Hans van der Stool Botterdamsedijk 60 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3