Brielse meer ook zeer geliefd bij binnenschippers Sefiippere leven zich uit op water en land JJÊüHÜL DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1977 3 ,'t ïllS®4$Sf iatSëil Ideale vakantiebestemming Sf**rS29f 'i Schoon Favoriet Uitslapen If S! VB/SC/WW 4 '4 Brielse meer. Een ijverige wind geeft de schuinhangende zeilboten een aanzienlijke snelheid. Afgemeerde plezierboten deinen als camavalvlerders op en neer en trekken rusteloos aan de touwen. Vanachter een kajuitraampje kijkt een bleek gezichtje wat wanhopig naar bulten. Ongetwijfeld het beginstadium van zeeziekte. Op verschillende plaatsen aan de zuidoever zijn vrachtschepen voor anker gegaan. Vergeleken met een eenvoudig jachtje zijn het gigantische boten, waarop de golven geen vat hebben. Ze liggen roerloos op het woelige water en vrij hoog. want het ruim is leeg. De schipper roerloos op het woelige water en vrij hoog, want het ruimvakantie. Momenteel hebben zo'n acht binnenschepen ligplaats gekozen tn het Brielse meer. Elke dag kan er één bijkomen of weggaan, al naar gerang de vakantie begint of eindigt. Bij slecht weer kan de vakantie ook worden onderbroken. De schipper gaat dan weer tijdelijk aan de slag, in afwachting van beter weer. Eén van de voordelen van de man, die eigen baas is. Vier vrachtschepen liggen naast elkaar aan de Schans, op tweehonderd meter afstand van de Moienhaven in Brielle. Wapperende vlaggen op de schepen ondersteunen de blije vakantiestemming. Als wij via de wippende loopplank aan boord gaan van het eerste schip, de VIOS uit Werkendam, vallen we met de neus In de boter. Schipper Tlenus Klop viert tfie dag zijn 42-ste verjaardag. Het ruim van zijn 26 meter lange Friese sieifsteven herbergt een uitgebreide koffie-vlsite, legen de achtergrond van een bord met de tekst „Lang 'eve ome Tlenus". Het verjaardagvierende gezelschap bestaat uit de vier families, die met hun schepen zo broederlijk raast eikaar liggen. Broederlijk is in dit verband zeer juist, want het gaat om de broers Ko, Driek en Leen de Waal en hun gezinnen, die de drie andere schepen bevolken. Ze zijn op bezoek bij hun vriend en collega Tienus Klop, die bovendien hun plaatsgenoot [S, want de vier gezinnen komen alle uit Werkendam. Klop heeft het ruim van zijn HOton metende schip 3 ingericht. Een touw door Wim Huibers foto's Jaap Rozema Lekker ontspannen met de hele familie ié manm met dekzeil in het midden zorgt voor de afscheiding van het slaap- en woongedeelte. In de sfaapafdeling liggen zeven luchtbedden en matrassen: voor Tienus, zijn vrouw, hun vier kinderen en een logee. Een stormlantaren zorgt 's nachts voor verlichting. In het woongedeelte, tevens keuken, staan tafels en kampeerstoelen. Het plafond bestaat uit dekplanken waarvan er enkele zijn weggeschoven om het daglicht binnen te laten. In de hoek een toiletemmer voor nachtelijke plasjes, want anders moet in kille duisternis veel geklauterd en gelopen worden naar de WC In de roef. Overigens wordt het dagverblijf alleen gebruikt als het weer te slecht is om buiten te zitten. Meestal kan met of zonder windscherm op de oever worden vertoefd. De vier schippersgezinnen hebben al veel vaker hun vakantie op het Brielse meer doorgebracht Driek da Waal (43) komt hier, rr.et vrouw en twee zoons, al voor het zevende jaar. Zijn 261 tons motorklepper Nova Spes (nieuwe hoop) is ai bijna een vertrouwde verschijning geworden. Volgens de schippers biedt het Brielse meer met omgeving tajfoze mogelijkheden, die elders moeilijk te vinden zijn. Jarige Tienus Klop: „We hebben het hier geweldig naar ons zin. Je kunt hier wandelen, fietsen, vissen, zwemmen, voetballen, allerlei sporten doen, varen met de motorboot of zeilboot. Je hebt alles vlak bij de hand en je bent erg vrij. Zelfs de auto's kunnen dichtbij worden geparkeerd zodat we makkelijk inkopen kunnen doen of uitstapjes maken. Het ts hier werkelijk ideaal. Nadat we drie jaar achter elkaar op het Brielse meer vakantie hadden gehouden, wilde we iets anders proberen. Twee jaar hebben we toen een zomerhuisje in Nunspeet genomen, maar het is ons niet best bevallen. Daarom zitten we nu voor het vierde jaar weer hier. En als het aan ons ligt zal het niet de laatste keer zijn". Jarige Tienus is ook een vent met humor, In het gesprek gooit hij plotseling een paar kwinkslagen. „Daar zitten de drie broers De Waal. Wie de lelijkste is kan ik niet direct zeggen. Soms maakt er wel 's èèn ruzie, maar dan leggen we nem in een knoop". Het grootste var» de vier bij eikaar liggende schepen is de vijftig meter lange en 6.60 meter brede Corja, een zogenaamde Kempenaar van 510 ton. Schipper is de 49-Jerlge Ko de Waal, getrouwd, twee kinderen. „Ik ben hier ook voor het vierde jaar. Naast de voordelen die Tlenus noemde Is het prettig, dat je hier zoet water hebt We gebruiken de vakantie ock om de boten onder handen te nemen. Schoonmaken kan het best met zoet water. Niet met zoutwater, zoals bijv. in het Veerse meer, waar ook veal schippers naar toe gaan". De schippersvrouwen dragen nóg een belangrijk voordeel aan van het Brielse meer „Voor het eerst dit jaar is het water zo schoon, dat we er onze was in kunnen doen. De emmers water die we uit het meer ophalen, kunnen meteen worden gebruikt. Andere jaren was dat met mogelijk". Zoals bekend wordt het Brielse afvalwater sinds ongeveer een jaar niet meer geloosd op hst 8rielse meer. Het gaat via een persleiding naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Oostvoome. De resultaten van deze belangrijke verbetering beginnen zich nu duidelijk te openbaren. De vier binnenschepen liggen op nog geen tweehonderd meter vanaf de Molenhaven, de plaats, waar tot een jaar geleden de Brielse riolering uitmondde in het Brielse meer. Het rioolwater was slechts beperkt gezuiverd en geruime tijd zelfs geheel niet. Het was gevaarlijk om in deze omgeving te zwemmen. Tienus Klop, die aan boord geen douche heeft: „Ik kan nu rustig in het Brielse meer baden, Hoe dat gaat? Ik neem eerst een duik, klim terug aan boord, zeep me in en als een wit mannetje ga ik dan opnieuw te water. Dan ben ik heus goed schoon. Andere jaren had ik het niet in m'n hoofd gehaald". tssmsamssammssBsasa De laatste van het sc hippers kwartet is Leen de Waal (35), getrouwd, twee dochters. Zijn schip Is de vierhonderd ton motorspits Merwe, 49 meter lang en 5.05 meter broed. Hij brengt nu voor het zesde jaar met zijn gezin zijn vakantie aan het Brielse meer door. Evenals de anderen roemt ook hij de mogelijkheden, die deze streek te bieden heeft Het zou te verwachten zijn dat de Werkendammers de vlakbij hun woonplaats gelegen Biesbosch als vakantiebestemming zouden kiezen, maar mets is minder waar. „Het trekt ons daar niet meer. Veel te druk geworden. Bovendien heb je er veel riet en hout en weinig grasvelden. Veel ruimte wordt in beslag genomen door de spaarbekkens voor drinkwater. De Biesbosch kan niet tippen aan het Brielse meer". Leen de Waai gelooft niet dat er te veel vakantiehoudende binnenschippers naar het Brielse meer zullen komen. „Je zit met de Yoornse sluis, waar iedereen door moet. Er kunnen schepen worden geschut tot zestig meter lengte en zeven meter breedte. Dat zijn de kleinere. Via de stoopregeling nemen de schippers steeds grotere boten. Die kunnen hier niet komen. Er hoeft geen angst voor overlast te zijn". Het is voor de schippern geen bezwaar om ook de vakanties op het schip door te brengen. Natuurlijk is het de goedkoopste oplossing en dat speelt uiteraard mee. Driek de Waal: „Op het schfp hebben we alles bij de hand. Makkelijker kan het niet Geen gesleep of gesjouw. Kamperen kunnen we ook, want dan zet je gewoon een tent op het grasveld. Mogelijkheden genoeg. We hoeven echt niet in aan duur hotel. En als we dat willen, kunnen we ook naar het buitenland". Het Brielse meer trekt de Werkendamse schippers meer dan het Veersemeer, waar ook veel collega's vakantie houden. „Maar in het Veerse meer ss maar een korte kade om af te meren. De schepen moeten naast elkaar liggen. Vaak moet je over tien tot twaalf schepen om de oever te bereiken. Lastig en voor de kinderen bovendien gevaarlijk" De dagindeling van de vakantiehoudende schippers is bijzonder aantrekkelijk, 's Morgens eerst flink uitslapen. Klop is meestal de laatste. „Ik heb vroeger in de Biesbosch veel riet en hout gevaren. Dan werkte je dagen achtereen keihard en zonder slaap. Dat is aan m'n zenuwen gaan vreten. Ik moet nu met slaaptabletten in slaap zien te komen. Daarom slaap Ik flink uil Vaak tot e'f uur". Vervolgens koffiedrinken. Bij goed weer aan land, anders binnen. Om twaalf uur een borreltje. Na het middageten boodschappen doen of uitstapjes maken. Favoriet zijn dierentuin, Dolfirodam, de markt en de dorpen op Voome. Uit Stellendam wordt vaak vis opgehaald. Evenals patat wordt dat gebakken in het ruim van Klop's boot, soms voor twintig man De broers De Waal zijn zelfstandig schipper. Ze varen voornamelijk graan en veevoer van de Botlek naar Den Bosch, Veghel en Belgie Klop is in loondienst. Door de afsluiting van het Haringvliet kwam voor hem een eind aan het varen van riet en hout in de Biesbosch. Hij verzorgt nu het onderhoud van de oevers, kribben en beddingen van de rivieren. Alleen in de herfst vaart hij met zijn eigen schip suikerbieten. Als de duisternis neerdaalt op hei Brielse meer gaan aan boord van de plezierboten stuk voor stuk de lichten uit Ook de schippers en hun familie zoeken de slaapplaats op. Opnieuw is een vakantiedag ten einde. ~'ir ■-'■-ï '0: 4 'JjV/y'. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3