Vrijwel iedere Nederlander is onze klai i Orondstoffeft Stofverpfaatsers Import Platgegooid VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1977 VD/SC/WW 4 Velthoven en zoon met begin- en eindproduc ten. Temidden van de grond stoffen het volledige perso neel, buiten de twee die op vakantie waren, samen zet ten zij 20.000 ton per week om. Jk ben een manusje van alles m mijn eigen bedrijf", Johan nes Velthoven is er onverholen trots op. Zijn grote werkmans handen rustend op de knieën zittend in een kantoortje dat nauwelijks een kantoor is te noemen. Alleen het hoogstnoodzakelij ke. Een rechttoe rechtaan bu reau, een kastenwand, TL-ver- lichting twee stoelen en een tafeltje, groene tapijttegels die hier en daar los liggen. Eén van de werknemers zet om tien uur koffie en komt dat brengen in een plastic bekertje. „Wij zijn nou die wagen aan 't la den voor Zwitserland. Dadelijk gaan we verder met dieAfri- kaander 12 vezel". Het bedrijf van J. H. Velthoven en zonen ligt achter de dijk in een bocht van de IJssel, op de Mient, Capelle's kleine indus- trjeterrelntje. Veel toont het niet, van de weg af zijn de ramen van twee eenvoudige kantoortjes te zien, daarachter liggen nog een werkplaats en een opslagplaats. En toch is de naam Velthoven bekend in !ande>n als de Verenigde Sta ten, Australië, Zweden, Noor wegen en Zwitserland, om er een paar te noemen. Vrijwel iedere Nederlander is, zonder hst te weten, een klant van Velthoven. Wie in Neder land een borstel of een veger heeft, die niet van nylon of een andere kunstvezel is gemaakt, kan er staat op maken dat hij een product van Velthoven in huis heeft. En ook in het buitenland maakt men een goede kans. J. H. Velthoven en Zonen Brush- fibers is namelijk het enige bedrijf in Nederland dat plan taardige vezels importeert en bewerkt, en een van de weini ge in de wereld, getuige de 90 procent van de omzet die voor de export bedoeld is, De grondstoffen liggen opge slagen in een loods waarin de wind vrij spel heeft. „De vezels moeten hun natuurlijk vocht vast kunnen houden", legt Jo hannes Velthoven uit. Haast niet begrijpend dat dat voor een buitenstaander geen ges neden koek is, zo vertrouwd is hij met het borstefbedrijf, noemt hij de namen van de vezels op. Dikke bossen dra den. dikke, dunne, korte lange, donkerbruin, lichtbruin, het ruikt een beetje naar Chinese matten. „De cocosvezel, die komt uit Sri Lanka (vroeger Ceylon). Ve zel van de Arenplant, die wordt veel gebruikt in de zuivelindus trie, dat is puur natuur, die heeft een lange levensduur. Dit komt van de Palmyraplanten uit India, de Agavevezel uit Mexico, die ts zeer gewild bij de polïjstrndustrie, maakt Foto's Ed Leijten straat in Rotterdam, een vroe gere zijstraat van de Goudse Singel. Er is nog een oude foto van. „Hier, in die straat ston den de boeren dinsdags in dé rij voor de bezems. En door dit raampje gooide grootvader 's ochtends om half acht de sleutel, dan moest ik de zaak opendoen". Tijdens het Duitse bombarde ment van Rotterdam werd ook de Lange Frankenstraat met de grond gelijk gemaakt. „Drie maanden hebben we etter en bloed gezweet om alle mach- nleonderdelen uit het puin vandaan te halen. De vernielde onderdelen hebben we nage maakt en in de kelder hebben zelf de machines weer opge bouwd.,, In 1953 kon het be drijf pas weer echt starten aan de Rottekade. Vanwege ruim tegebrek vertrok het naar Ca- pelle. Daar staan nog steeds de twee zelfbouwers, de machines die de Velthovens in de oorlog zelf gebouwd hebben. De vezels worden erdoor gekamd en ge mengd tot de goede, homoge ne samenstelling. Andere be werkingen: op maat snijden, zuiveren, en olieën om deve- zels waterafstotend te maken. „Wij leveren wat de klant vraagt", vertelt Johannes Velt hoven. „Je maakt soms de raarste dingen mee. Zo bestelt de Zwitserse regering een sa menstelling die volgens mij ab surd is. Dat wordt dan een heel speciaal borsteltje voor de militairen die hun hoge laarzen er mea poetsen". „Wij hebben altijd een dikke orderportefeuille. Zo'n drie tot zes maanden levertijd. Daar zit niet veel schommeling in. Ja, als er vee! sneeuw valt, dat kun je goed merken. Dan ver slijten de bezems kennelijk ex tra snel. Ik kan dat toch niet begrijpen hoor, die omzet van ons. Mijn vrouw doet jaren met een bezem, maar toch verko pen wij 20 ton vezels per week". Bezems van kunststof vezels noemen de Velthovens mees muilend stofverplaatsers. „Als je met zo'n bezem veegt stuift het stof voor je uit. Kunststof vezels zijn ook sterk tempera- tuurgevoellg. Als het koud is breken ze af, als het warm is zijn ze zo slap als een vaat doek. Douw een borstel van PVC maar eens in een emmer heet water. Dat spui krimpt zo sterk, je houdt nog geen 30 procent van je bezempje over". Voor leken is het verschil tus sen een natuurlijke vezel en een kunststofvezel het gemak kelijkst te zien aan de kleur. Kunststofvezefs zijn meestal fel gekleurd. De naturelkleur van „echte" vezels is moeilijk te benaderen. De mededelingen op de verpakkingen zijn echter nietszeggend. In Nederland is het (nog) niet verplicht de ve- zelsamensteiling waarheidsge trouw duidelijk op de borstel aan te brengen. „In België wel, daar zijn ze verder op dat gebied. De sa menstelling staat er heel pre cies op. „Een van de grootste voordelen van een natuurvezel boven een kunstvezel vinden de Velthovens de milieuvrien delijkheid: „Het stompje dat je overhoudt kun je nog in de kachel gooien". 2e weten over het prefereren van natuurlijke bezems nog een aardige anecdote te vertel len: „Aan een grote olieraffina derij werden een keer bezems geleverd met een percentage kunstvezel erdoor. Die werden- linea recta teruggestuurd. Zij wilden geen kunstvezel. Nota bene een product dat ze zelf maken. Wat was namelijk ge bleken. Kunststofvezels zijn al tijd electrisch geladen. De von ken springen er bij het vegen van af. Moet je maar eens kijken 's nachts, dan kan je dat goed zien. Dat gevonk kan een olieraffinaderij natuurlijk nfet hebben". prachtig schoon en krast niet. Het fijnste kristal kun je er mee borstelen. Dit is een vezel uit West-Afrika, Sierra Leone en dit is de Bahiavezel uit Brazi lië, een erg goede vezel voor bezems, zeer elastisch". Hij moet lachen om het onbe grijpende gezicht tegenover zi ch. „Die slierten groeien na tuurlijk niet zo als ze hier lig gen. Zij zijn afkomstig van houten stammen, en ook wel van bladeren en vruchten. Die worden in het water gegooid. Als ze daarin een paar maan den hebben liggen rotten, splijten ze zich in deze vezefs. In de ontwikkelingslanden heb ben ze ook ontdekt dat ar beidskrachten hier veel duur der zijn, dus nu snijden zij ze ook vaak op maat voor ons". „Dit is een hele typische bran che", vertelt Johannes Veltho ven. Hij kijkt nu ernstig door zijn donkere brilmontuur. Zijn vader, die wat later in zijn stofjas binnenkomt, „Pa is al bijna 69, die doet het wat rusti ger aan", valt hem bij: „Het belangrijkste is de inkoop. Niet elke vezel is een goeie vezel. En in de ontwikkelingslanden hebben ze vaak nog steeds de mentaliteit van in Europa vre ten ze tocoh alles. Alleen door ervaring kun je wijs worden hierin. Je probeert massa's ex porteurs uit en je houdt een klein handjevol over van wie je weet dat ja van ze opaan kan". „Met namen moet je ook altijd uitkijken. Naamsverandering is vooral in Brazilië een geliefde bezigheid. Als één een keer rottigheid heeft uitgehaald ver andert hij gewoon zijn naam, gisteren heetta die bijvoor beeld nog Velthoven, vandaag heet 'ie Klaasen. Wij zitten soms hele dagen in het regis ter van de kamer van koophan del door te neuzen om de namen van exporteurs na te trekken". „Ik weet zeker als een ander in de vezels zou gaan, dan zou hij het misschien twee maan den uithouden, misschien een jaar. Maar al snel zou hij voor schut gaan". Het vezelvak is bij de Veltho vens overgegaan van vader op zoon. Het unieke Capelsa be drijf ts een klein familiebedrijf- je met een handjevol werkne mers en een paar verkoopa- gentenïn het buitenland, lede reen doet eigenlijk alles en is Met een reukloze, dunne mineraalolie worden de ve zels besprenkeld om ze wa terafstotend te maken. daar duidelijk gelukkig mee. „Het geluk schuilt in een klein bedrijfje", zegt een van hen. In 19G3 is het bedrijf opgericht door J. H. Velthoven. de groot vader van Johannes. In een pand aan de Lange Franken-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4