SCHIEDAMSCHE COURANT Bovenberg doet niet 1 lauw met GS"i -gebouw Éénderde van jongeren werke loos DIRECTEUR WEER TERUG m ACHT WONINGEN nieuwbouw in Gorzen:TEGEN DE GROND Nog méér inbraken Somber beeld Woonwagenkamp wil ministerie erbij Cleton in de Sift Files op Rijksweg 20 na ongeluk Nieuwe fractie voorzitter VVD Deelraadslid naar Tweede Kamer Kerk bezorgd over situatie ebeepsbouw "Luchtbrug voor rheuniapati'énten moet gratis" CDA wacht de raad af Voorzitter PvdA treedt af Tandarts- groeps- praktijk komt in 's-Graveland Donderdag 8 september 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _102de jaargang go. 2591316 pagina's Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachlend '44 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Ing. P. van Bre da, tot 1973 directeur van Cleton Insulation in Vlaar dingen, is weer teruggekeerd op zijn oude post. De nieuwe eigenaar, de Verenigde NBM Bedrijven te Rijswijk, heeft hem teruggehaald. Een con tract met zijn vorige werkge ver verhinderde hem eerder terug te komen. Van Breda moet Cleton helpen weer fi nancieel gezond te worden. De heer Van Breda is destijds niet vrijwillig weggegaan. Het in 1905 opgerichte bedrijf werd in 1972 namelijk ver kocht aan een Engels isolatie bedrijf, de Norbury-groep. Veel van de gedane beloften zijn nooit_ uitgekomen. Het ene directielid na de ander vertrok. De zaken gmgen steeds slechter. De omzet zak te van een dikke 35-miljoen gulden naar 29-miljoen. Ook de Nederlandse commissaris sen werden weggekocht. Te leurgesteld nam mg. Van Bre da in 1973 op staande voet ontslag, gelijktijdig met een andere Nederlandse directeur. In 1974 ging de Engelse isolatie gigant failliet, hoofdzakelijk een gevolg van een slecht ge voerd beleid. Gelukkig wist een bank, alsmede de NBM Cleton te redden. Sedert die tijd ook is getracht de voor malige directeur weer terug te krijgen. Cindu-Key en Kra mer kon daar mee krachtens de contractuele verplichtingen niet instemmen. Thans zijn aan deze verplichtingen een einde gekomen en is de heec Van Breda weer terug van weggeweest Inmiddels gaan de zaken bij het concern weer goed. Voor dit jaar wordt een omzet verwacht van circa 47- miljoen gulden. Honderden Maassluizers hebben gis teravond een bezoek gebracht aan het kermisachtige „tuinfeest" in het bejaar dencentrum De Vloot aan de Westlandse- weg. De toeloop was zo groot dat alle door de bewoners vervaardigde produk- ten binnen de twee uur waren verkocht. Uiteraard was dat wei de bedoeling, maar dat het zo snel zou gaan had niemand verwacht, want daardoor was het feest min of meer een uur te vroeg afgelopen. De opbrengst van de verkoop wordt bestemd voor de aanschaf van een piano en materialen, Vanwege de kou moest het feest met attracties als rad van avontuur, ballen- gooien, touwtrekken en een waarzegster naar binnen worden verplaatst De boe- renkapel de Afkokers verzorgde de vrolij ke noten. Botterdam Een ongeluk tij dens het avondspitsuur bij het Kleinpolderpleia heeft gisteren aanzienlijke filevor ming op Rijksweg 20 tot ge volg gehad. VJak voor het verkeersplein in de richting Schiedam was een vrachtwa gen met aanhanger gaan scharen en gekanteld. Nie mand raakte gewond, maar alle drie de rijstroken werden geblokkeerd. Na een kwartiertje kon één rij strook weer worden gebruikt. Verder werd het verkeer om geleid via Overschie, hetgeen met nogal wat vertraging ge paard ging. Ook vanuit de richting Schie dam ontstonden lange files, omdat de automobilisten lang zamer gingen rijden om naar het ongeval te kijken. Een personenauto reed daarbij te gen de vangrail. De auto werd snel door de politie naar de vluchtstrook gedirigeerd om niet nog meer ellende te krij gen. Het duurde enkele uren voor het verkeer weer nor maal reed. Vlaardingen Mevrouw mr. M, L. Hoogendijk-van Holst Pél- lekaan is de nieuwe fractie- vooratter van de Vlaardingse WD. Gisteravond deed Jan Madem nu ex-voorzitter in de gemeenteraad de mededeling dat hij in verband met ziekte in familiekring niet voldoende tijd meer kon vrijmaken om zich te kwijten van het voor zitterschap, Daarom had de liberaal besloten om af te tre den als voorzitter. Normaal gesproken 20U hij zijn opgevolgd door mevrouw M. C. van Toor-Buschman. Deze kon echter ook niet in ver band met gezinsomstandighe den het voorzitten van de WD-fractie op zich nemen. „De fractie prijst zich dan ook gelukkig dat mevrouw Hoog- endijk zich bereid heeft ver klaard om met ingang van heden het fractievoorzitter schap van mij over te ne men", zei Jan Madern giste ren. Schiedam De acht jeugdige Schiedammers, die vorige week zijn aangehouden en die m de afgelopen anderhalf jaar voor twintigduizend gul den buitmaakten bij honderd dertig inbraken in Schiedam en Rotterdam, hebben nog eens vier inbraken bekend bij de Thorbeckeschool aan de Thorbeckesingel m Nieuw- land. Deze schooi was het doelwit van de bende van mei tot oktober vorig jaar. Ont vreemd werden tien muziek- cassettes ter waarde van hon derd gulden, een schrijfma chine en cassetterecorders met bandjes ter waarde van zevenhonderdvijftig gulden en een bandrecorder van zeshon derd gulden. Hoek van Holland De 42-jan- ge F. Moor uit Hoek van Hol land, lid van de socialistische deelraadsfractie, wordt kd van de PvdA-frache ir. de Tweede Kamer. Hij volgt de heer C. Laban op die maan-* dagavond in het Italiaanse So- rento na wwn hartaanval is overleden. De Hoekenaar is werkzaam bij DSM-dochter Synres, Wethouder Bovenberg ontvangt de handtekenin genlijst. 8' Schiedam/Vl aardingen De kerken in waterweggebied waterweggebeid maken zich ernstig zorgen over de toe stand in de metaalsector, vooral over de te verwachten massa-ontslagen in de scheepsbouwsector. Zij acht het baar taak degenen, die slachtoffer van deze ontsla gen dreigen te worden op te vangen. 2 o heeft het Interkerkelijk Dia- konaal Kontakt in Schiedam in overleg met ds. Harder van het industriepastoraat in Rijn mond besloten een aantal werkgroepen te vormen. Elke werkgroep zal ach verdiepen m een facet van het werkloos heidsprobleem. Zo is er de werkgroep vakbon den, beslissers over ontslagen, slachtoffers, maatschappelij ke begeleiding en sociale as pecten. Ook de vakbonden zullen wor den gevraagd deel te nemen aan de discussies. In het I.D.K. nemen deel: de Her vormde Gemeente van Schie dam, de Hervormde Gemeen te van Kethel/Groenoord, de Gereformeerde Kerk, de Evangelisch Lutherse Kerk en de Nederlandse Protestanten Bond. Ook de Rooms Kath olieke Kerk zal worden ge vraagd in de commissies zit ting te nemen. Vlaardingen De Vlaardingse werkgroep van de consumen tenbond wil een gratis lucht brug voor rheumapatienterj. Het ziekenfonds zou voor de kosten moeten opdraaien. Momenteel moet een rheumapa- tient een kuur in het buiten land zelf betalen. De werkgroep wil verandering in deze situatie en heeft dan ook het bestuur van de consu- mentebond in Den Haag een suggestie in die richting ge daan. Dit alles in het kader van het 25-jarig jubileum van de landelijke consumenten bond, dat volgend jaar ge vierd wordt. Als argument voert de Vlaar dingse consumentenwerk groep aan, dat in soortgelijke gevallen voor hartpatiënten het ziekenfonds wel betaald. Waterweggebied In het waterweggebied wordt ruim eenderde van de werkloosheid veroorzaakt door een tekort aan arbeidsplaatsen voor jongeren. Dit ondanks de financiële hulp aan het bedrijfsle ven van het rijk. In juni stonden 590 jeugdigen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschreven, in juli "378 en in augustus 837. Deze cijfers zijn er de oorzaak van dat het algemene werkloosheidscij fer binnen het waterweggebied in augustus weder om gestegen zijn, en wel van 2246 in juli naar 2338 in augustus. Vlaardingen Wethouder voor culturele zaken Rien Boven berg (PPR) heeft de werkgroep peuterspeelzaal De Vleet venveten dat zij geen gehoor gegeven aan het alternatief van de gemeente om De Vleet tijdelijk in de Van der Schaarschool in de Wilhelminastraat onder te bren gen. Dat gebeurde gisteravond op de gemeenteraadsvergadering in het Vlaardingse stadhuis. Bovenberg zei: „Ik kan onmoge lijk vertellen of de peuter, speelzaal nu onderdak kan knj gen in het leeggekomen GSW-gebouw het oude toele veringsbedrijf. Een gemeente lijk onderzoek moet uitwijzen wat er allemaal met dat pand kan gebéuren. Een uitslag hiervan verwacht ik zo eind september". Gistermiddag nog gingen leden van de werkgroep en een handje vol peuters vol goede moed naar het stadhuis toe om aan wethouder Bovenberg een handtekeningenlijst te overhandigen, die zowat door do gehele Oostwijk was on dertekend. „Doe niet zo flauw geef ons dat gebouw.'", was een van de teksten waarmee men Bovenberg duidelijk wil de maken dat een geschikte ruimte bard nodig was. De wethouder maakte gister avond tijdens de raadsverga dering kenbaar dat hij het juist flauw vond van de werk groep om op deze manier te pleiten voor een huisvesting van de peuterspeelzaal, 's Middags hadden woordvoer ders van de werkgroep be weerd dat de alternatieve Van der Schaarschool nim mer geschikt was geweest voor een ruimte voor peuters. Bovenberg was geschrokken van deze opmerking. Nadat het Vleetbezoek op het stad huis was vertrokken, repte de wethouder zich dan ook spoorslags naar de school m de Wilhelminastraat en be merkte daar dat die geschikt heid best meeviel, 's Avonds deed hij dat tegenover de ge meenteraad uit de doeken. In een toelichting op deze cijfers zegt de heer H.X Steehouwer, plaatsvervan gend directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord dat dit beeld overeenkomt met de landelijke cijfers. Over de gehele linie geno men liep de vraag naar zowel mannelijke als vrou welijke werknemers terug. Inmiddels is de ontslag aanvrage voor ongeveer 100 werknemers van Cin cinnati Milaeron groten deels afgewerkt Gezien de veelal langere dienstver banden van de betrokke nen worden de gevolgen hiervan pas over enkele maanden merkbaar, Ook in de handel nam de werk- j loosheid toe, en wel met veer tien tot 133. De toch al lage vraag naar personeel in deze sector nam nog verder af. Dit zelfde beeld is ook te zien bij j het kantoorpersoneel, waar in j augustus 29 vrouwen werk loos werden. Het totaal werk loze beambten kwam hierdoor op 345. Opvallend is echter dat aan de overigens lage vraag niet kan worden vol daan, Dit vanwege de steeds hoger wordende eisen die worden gesteld. Ook in de sector personeel algemene dienst zijn de cijfers weirug rooskleurig: 490 werkloze mannen en 152 werkloze vrou wen, een stijging van het werkloosheidscijfer van res pectievelijk 22 en 9. Slechts de bouw heeft dringend behoefte aan vakbekwame ar beiders. Er was danook een relatief laag aanbod van 64 tegen een constant hoge vraag van 182 Subsidie rechtswinkel: Schiedam Met moeite is de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezondheid gis teravond akkoord gegaan met subsidieverlening aan de rechtswinkel De vier Pvd A-vertegen woord i- gers stemden op deze bijeen komst in het stadskantoor voor De CDA-Jeden, Els Hell- wig-Kiupers, Frans de Groot en Piet Poot, behielden hun stem voor. De confessionelen wachten de behandeling van het voorstel in de gemeente raadsvergadering af. Wethouder Eef Collé heeft dan misschien een gesprek gehad met de rechtswinkel en het Bureau voor Rechtshulp, met het doel om deze twee instan ties weer nader tot elkaar te brengen Vlaardingen Voorzitter van de Partij van de Arbeid van de afdeling Vlaardingen Ge- j 1 rard Boender legt zijn voorzit- terschap per 15 september neer. In verband met persoon lijke omstandigheden wil hij het wat kalmer aan gaan doen. Het bestuur van de PvdA stelt voor de huidige vice-voorzit- ter John Ranshuysen kandi- daat te stellen voor het voor zitterschap. Schiedam Zelfs het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (erm) willen de bewoners van het woonwagenkamp aan de Schiekade inscha kelen, nadat opnieuw een •gesprek met wethouder Eef Collé gistermiddag weinig resultaten heeft ge boekt. Het gaat nu om dc herindeling van het woon wagenkamp, omdat toch al voetstoots wordt aange nomen dat het kamp niet meer kan worden ver plaatst naar een plek bin nen de bebouwde kom. De herindeling geeft echter moeilijkheden. Schiedam Schiedam Kreuger BV wil in de Gorzen nieuwbouw neerzetten. Op de hoek van de Nieuwe Maasstraat en de Maas- damsestraat wij men zes wonin gen bouwen. Acht oude panden moeten daar nog voor worden gesloopt De bewoners zijn hier over nog niet ingelicht. Bij de gemeente heeft het Schiedamse bedrijf reeds een officieel bouwplan ingediend. De welrijnscommissie be praat het vrijdagmiddag weer op een vergadering in het stadskantoor. Al een paar keer is het schetsontwerp door deze commissie besproken. De leden hadden toen nog al wat aan- en opmerkingen, ondermeer op het bouwtechnische gedeelte. Naar aan leiding van die kritiek is een en ander aangepast. Volgens het ontwerp van de twee Schiedam se architekten Joep Willems en Nol Heu velhorst (die gisteren is getrouwd) is het de bedoeling dat het vnj smalle eengezins woningen worden, i( elk met woonlagen, vmlagen, Waarschijnlijk worden ze voor de verkoop bestemd. De bouwkosten be dragen volgens een voorlopige schattingze ventig rmUe per stuk. Het is nog met bekend wanneer met de bouw wordt begonnen. Wanneer de ge meente het plan goedkeurt zal de eerste paal waarschijnlijk pas over een jaar de grond m gaan. De acht woningen die voor het meuwbouw- complex moeten worden gesloopt staan alleen aan de Nieuwe Maasstraat Deze kunnen volgens Kreuger Huizenbeheer met meer worden opgeknapt, zoals wel met andere panden in de straat gebeurt die dit bedrijf in haar bezit heeft. Door verzakkingen en dergelijke zouden zij te slecht zijn. Wensen van de woonwagenbe woners 21 jn onder andere een afscheiding tussen de wagens door middel van hekken of kleine schuttingen, zodat iede reen een privé-te treintje heeft, en verder een eigen schuurtje voor elkeen, dat echter niet vlak naast of pal achter de woonwagen moet worden geplaatst maar "iets naar achteren" Dat iets naar achteren houdt niet alleen in. dat de woonwagenbewoners dan wél in staat zijn de ramen te* wassen, maar dat ook de standplaats een iets afwijken de mdeimg moet krijgen Volgens Collé schrijft het minis terie als staanplaats een rechthoek voor Binnen de rooilijnen voor het kamp ech ter zeggen de bewoners "mak kelijk zelf een indeling te kun nen maken". Daarbij zal even wel niet voor elke staanplaats een rechthoek gelden, en dat vinden de bewoners niet erg, volgens de wethouder het mi nisterie wèl. Ondermeer Hans de Bniijn, namens de kath olieke stichting voor sociaal- culturele arbeid (KSCA) werkzaam in het kamp, be klaagt zich daarover. Schiedam De tand arte- groepspraktijk komt naar alle waarschijnlijkheid in de nu nog in aanbouw zijnde nieuwbouw aan de 's-Gravelandseweg. Dat voorstel van het college wordt volgende maand voorgelegd aan de ge meenteraad. Gisteravond is de raadscommissie voor sociale zaken en volksge zondheid reeds akkoord- gegaan. De raadscommissie heeft het liefst dat op de dag dat het gebouw 's-G rave land in ja nuari wordt geopend de eer ste kies reeds wordt gevuld. Vooralsnog zal de groep spraktijk gaan bestaan uit drie tandartsen. Waarschijn lijk Engelsen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1