Een rustpuntje in de leegloop Aanleg jachthaven vordert gestaag ha juli maar vijf minder Vergifligde huiden °P vergiftigde grond WESTLANDRAAD; „Minister, kom zelf eens kijken' -mmÈËm Krediet voor verbouw pand Jeugdhaven Bromfietser gewond bij aanrijding Piet Spijkers naar Schiedam Schipper steelt vlaggen SG/GPV-raadslid Rien Lensvelt: Lenny Kuhr in de Teerstoof Bronzen Doperkerk Samenzangavond N Blokje Arond/ Nog geen maatregelen voor afrit rijksweg 20 Bebouwing Lijnstraat binnenkort van start Ruitentikker slaat weer toe ,,Doe-het-zelverr kan gaan behangen DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1977 VD/SC/WW 3 Schiedam Met slechts vijf is het Schiedamse bevolkingsaantal in juli teruggelopen. Haast een rustpnntje in een voortdurende teruggang, want die is er sinds 1970 toen de stad aan haar top zat met 83.313 inwoners. De cijfers over de afgelopen maand augustus moeten nog bekend worden, maar toen die maand begon, telde Schiedam nog maar 76.413 burgers, en nadien signaleert men alleen al in een wijk zoals Groenoord dagelijks de verhuis wagen. Bij vijf zal het dus in augustus niet blijven. Waar blijft toch iedereen? Uit de bevolkingsstatistiek over juli blijkt, dat 320 mensen zich in Schiedam vestigden en dat er 333 vertrokken, voorna- melijk naar Rotterdam, Vlaar- dingen en Maassluis wat be treft de Zuidhollandse ge meenten en voorts naar ande re provincies, met name Noord-Holland, Zeeland en Noord-Brabant Achttien bur gers verdwenen naar den vreemde, maar vanuit het bui tenland vestigden zich hier 39 personen. Door verhuizingen liep de bevolking dus terug met dertien inwoners. Het eer dergenoemde verschil van vijf ontstaat, doordat acht mensen méér werden geboren dan er overleden. Maassluis De gemeen teraad Maassluis heeft dinsdagavond na lang durig beraad besloten een bedrag van ƒ144.000 uit te trekken voor de verbouwing van het pand van de Stichting de Jeugdha- ven aan de President Steijnstraat. Met name het raadslid Jaap van der Griend (PPR/PSP) en de liberaal G. Nies- tad bleken grote be zwaren te hebben tegen het voorstel. Van der Griend pleitte voor meer integratie bij de jeugd door de jongeren, die verbon den zijn aan De Jeugdhaven in de Toverbal op te nemen. „Waarom zou dat niet kun nen?" vroeg hij zich af. „Zelfs ik voel me in de Toverbal goed thuis", liet hij onder eni ge hilariteit van de raad vol gen. Nïestad sprak zijn voorkeur uit het voorstel uit te stellen. Hij meende dat de raad zich eerst zou moeten uitspreken of er gestreefd moet worden naar de bouw van één groot cen trum waarin alle jeugd- en jongerenactiviteiten in kun nen werden ondergebracht. „De Toverbal en Toevlucht moeten snel in een ander ge bouw worden onderge bracht", zo meende hij, „want het voortbestaan van het hui dige pand zal ons straks op tonnen aan onderhoudskosten komen te staan". Na lang overleg bleek toch de overgrote meerderheid voor de verbouw van het „Jeugd haven pand" aan de President Steijnstraat te zijn. Gaardingen Bij een verkeers ongeval raakte een 63-jarige Schiedammer gewond. Hem werd dinsdagmiddag geen voorrang verleend toen hij met rijn bromfiets over de Schiedamsedijk reed. De 40- jarige automobilist A. B. uit Gaardingen wilde vanaf de Julian asingel met zijn wagen de Schiedamsedijk oversteken naar Plein 1940. Hij verleende bij het afslaan geen voorrang aan bromfietser N. Z. Deze kwam ten val waarbij hij zijn linkerarm brak en een vlees wond opliep. De man werd naar het Noletriekenhuis overgebracht. Schiedam Landelijk NKV- voorritter Piet Spijkers komt op de receptie die ter ere van het 70-jarig bestaan van de Industriebond NKV, afdeling Schiedam wordt gehouden. Spijkers zal ook enkele woor den wijden aan de moeilijkhe den in de scheepsbouw. De receptie zal vrijdagavond 9 september gehouden worden tussen acht en negen uur in gebouw Arcade, Lange Haven 71. Na de receptie zal er mu ziek rijn en de mogelijkheid om te dansen. De huidige industriebond NKV ontstond uit een fusie tussen de Roomskatholieke Mijnwer- kersbond, de metaalbewer- ke-sbond St. Eioy, de fa- l Jts-, haven- en transpor- - beidersbond St Wïllibror- dus en de Roomskatholieke Textielarbeider sbo nd Schiedam Op aanwijzing van een winkelier heeft de politie de 25-jarige A. G. B. uit Rot terdam aangehouden. De schipper had aan de Broers- vest twee vlaggen van de win keliersvereniging City Cen trum gestolen. De stokken had hij achtergelaten. Na ver- hoor op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat is de fnan heengezonden. Vijf, het werd gezegd, even op adem komen, want Schiedam stroomt welhaast leeg. Nou klinkt dat natuurlijk overdre ven en het geeft alleen maar aan, dat Schiedam niet bijzon der in trek is. Maar reden tot ongerustheid bestaat volgens het gemeentebestuur niet, want men heeft een bepaalde verwachting. Die heeft men eerder gehad. Kort na het piekjaar hoopte de toenmalige wethouder voor stadsontwikkeling, Cor Bol- mers, dat zijn stad uitgroeide tot liefst 90.000. Maar met de stadsontwikkeling ging het niet glorieus, de klad kwam erin, en nu lacht elke ingezete ne als hij zo'n getal hoort De huidige verwachting is, dat zich straks een stabilisatie in zet Het aantal inwoners zal nog even zakken, tot rond de 75.000 in het jaar 1980, en dan blijft het waarschijnlijk zo. Dat zegt gemeentevoorlichter Dolf Buschkens. Dat lijkt eventjes vreemd. Ten slotte zijn er plannen om in Schiedam-Noord vijfduizend woningen neer te zetten, ver deeld over Woudhoek-Noord en Spaland in die volgorde, en een wethouder als ir. Chris Zijdeveld wil dat niet realise ren in de verwachting, dat die woningen leeg blijven staan. Allicht niet. Dat zou dus bete kenen dat Schiedam voor die nieuwe huizen een massa bur gers erbij krijgt en derhalve weer groeit De theorie is anders: gezinnen worden kleiner en kleiner en dat gaat opmerkelijk snel, met andere woorden, een ach teruitgang zou zich inzetten. Bovendien is een feit dat bij renovatie, die gewoon moet doorgaan, kleine huizen wor den samengetrokken en in de oude wijken het aantal wonin gen kleiner wordt, evenals dientengevolge de bevolkings dichtheid. Dat heeft Zijdeveld in rijn wetboudersbestaan al lemaal tegen Buschkens ver teld. Die nieuwbouw in Noord betekent dus alleen maar een compensatie 't Kon ook haast niet, een sta biele teruggang van vijf per maand. In juli verkassen we alleen naar vakantieoorden. Vlaardingen Het Vlaardingse SGP/GPV- raadslid Rien Lensvelt vindt het een goed ini tiatief om het Rotter damse havenslib naar Gelderland te tran sporteren. „Dan zijn wij er tenminste van af', zegt Lensvelt. „Hier in Vlaardingen hebben we trouwens al genoeg van dat spul". Momenteel wordt een proef genomen om de giftige ha- venblubber uit de Rotter damse havenkommen in Gelderse kleipntten te storten. Een andere moge lijkheid die nu wordt be- keken, is het bakken van stenen van deze bagger specie. Nadat cultuurtech nische maatschappijen contact zochten met de provincie om het slib in Gelderland toe te passen, wordt nu na overleg met de rijksinspecteur van de volksgezondheid een proef genomen- Gedeputeerde Staten van Gelderland zijn voorals nog niet gelukkig met het giftige slik. Maandag wil de Gedeputeerde mr. J. Fokkens in de statencom missie Ruimtelijk Welzijn weliswaar niet bij voor baat neen zeggen tegen de komst van het havenslib, maar hij stak wel de waarschuwende vinger op. De VTaardlngse SGP-er waardeert de plannen bij zonder. „Ik zie dat hele maal zitten", merkt hij op. „Ze maken nu stenen van havenslib. Dat is dan nog een interessante ont wikkeling." Om deze reden, zo meent Lensvelt, zal ook Rijn mond de proefnemingen met bijzondere interesses volgen. „Kan je nagaan, dan bouwen ze straks nog eens huizen op vergiftigde grond met vergiftigde ste nen. M 99 Naaldwijk De Westiandraad wil dat de minister van defen sie zelf eens komt kijken naar het Staelduinse bos. De raad en de vertegenwoordigers van de Westlandse gemeenten kunnen de minister dan ter plaatse laten kennismaken met dit oorspronkelijke stuk natuur en hem een beter in zicht geven in het belang van het verdwijnen van de muni tieopslagplaats en openstel ling van het gehele bos voor de recreatie. De suggestie voor de uitnodi ging kwam van West! and- ra ads lid J. L. Bax uit 's-Gra- venzande, gisteravond tijdens de vergadering van het sa menwerkingsorgaan West- land. „Al die brieven over en weer zijn mooi, maar als de minister zelf eens door het bos zou lopen en bemerkt dat hij niet verder kan omdat er bommen en granaten liggen, dan komt er wellicht wat schot in die ontruiming", merkte Bax op naar aanlei ding van mededelingen van het dagelijks bestuur dat de Westlandraad niet veel meer kan doen dan de verzoeken om ontruiming van de Twee de Kamer, de provincie en de gemeenten te ondersteunen. Bax' suggestie om de minister zelf uit te nodigen vond zowel bijval bij de andere fracties als bij het dagelijks bestuur. Portefeuillehouder en 's-Gra- venzands wethouder C. Ver beek beloofde na te zullen gaan of de minister aan een dergelijke uitnodiging gehoor zou geven. Hij vond wel dat het gemeentebestuur van 's- Gravenzande dan formeel de uitnodiging zou moeten ver sturen. Voor voorzitter J. de Bruin bleef wel de vraag aan Bax of deze een „echte" minister wilde of ook genoegen nam met de demissionaire minister van defensie mr, A. Stemer- Demissionair minister van defensie mr. A. Ste- merdink (PvdA). „Nog wel een „echte" minister?" dink. „Als de formatie een beetje opschiet is het een aar dig begin voor de nieuwe mi nister. Maar hoofdzaak is dat het bos snel wordt ontruimd en beschikbaar komt voor de recreanten. Daarvoor is iede re verantwoordelijke minister goed", was diens reactie. Schiedam Er zijn nog kaarten te koop voor het programma van Lenny Kuhr, die van avond om negen uur in Zol dertheater in de Teerstoof op treedt Zij brengt een try-out van haar nieuwe show „Thea- tertoer", die een zeer uitge breid repertoire omvat Het grootste deel van de liedjes zijn speciaal voor deze show geschreven, maar ook. zullen er nog enkele nummers in zitten die al bekend zijn. De zangeres heeft deze liedjes er in laten zitten, omdat zij die erg fijn vindt om te zingen. Zij wordt bijgestaan door haar begeleidingsgroep „Zaraban- de", bestaande uit Simon Been op de piano, René Brom, basgitaar, Dolf Koch, sologitaar en Theo Mackaay, gitaar en zang. De regie is in handen van Paul van Gor- cum. De toegangsprijs aan de Nieuw straat 12 is elf gulden en voor CJP en 65+ acht gulden vijf tig. De kaartverkoop begint een uur voor de aanvang van het programma In oktober wordt Callen burgh (met een H) in ge bruik genomen. Vlaardingen De aanleg van jachthaven Callen burgh aan de Vlaar- dingse Vaart vordert, gestaag. In de maand oktober zullen de werkzaamheden wor den afgerond. Aanne- mersmaatschappij Ver boom is momenteel druk bezig om de jacht haven pïco bello In or de te maken. Als dit eenmaal gebeurd is, zal het gedeelte van de dijk, dat nu nog de ha ven afschermt van het open water, worden af gegraven. De haven zal gebruikt gaan worden door watersportver enigingen De Fuut en De Kleiput. Zij kunnen best wat extra ligplaatsen gebruiken, want de eerste telt nu al talloze illegale - „wilde" - liggers en de tweede water- sportclub benut al sinds elf jaar een aantal „tijdelijke" ligplaatsen aan de westelijke zijde van de Vlaardingse vaart Rond de naam van de jachtha ven - Callenburgh - is nog een merkwaardige discussie gevoerd. „Is dat nou met of zonder een H op het einde?" vroeg men zich af. Een zij straat van de Schiedamse- weg heet namelijk CaHeo- burgstraat. Zender H zoals u zojuist las. De gemeentelijke archivaris wist ook niet hoe het ge schreven moest worden. Wé! kon hij vertellen dat die per soon Callenburg(h) vroeger vlootvoogd was geweest Ui teindelijk heeft men toch maar besloten om de jacht haven zo te noemen als het voorstel van De Fuut en De Kleiput: Callenburgh! Vlaardingen De dag, dat de Joannes de Doperkerk aan de Gedempte Bicrsloot precies twaalfeneenkalf jaar bestond is alweer een tijdje geleden. Namelijk op maandag 16 mei van dit jaar. Hoewel we inmiddels al enkele maanden verder zijn, wordt dit feit alsnog gevierd en wel op zondag 18 september. Die dag is er eerst een plechtige Eucharistieviering met mede werking van het parochiekoor Sl Caecilia en de harmonie Pius X uit Poeldijk. Na afloop volgt dan een open dag in het Parochiecentrum, Hoogstraat 28 (de oude pastorie). Daar is een fotoreportage te zien van alle gebeurtenissen rondom de kerk van toen en nu. Schiedam Organist Frans van Tilburg geeft zaterdag 10 september een samenzang avond. Deze avond wordt ge houden in de Gereformeerde Kerk, Westvest 30 en begint om acht uur. De bekende organist zal naast samenzang ook werken spelen van Handel, Mendelssohn, Re- naud en van hemzelf. Het pro gramma wordt besloten met een bewerking van Feike As- ma Signalement: naam: Blackïe ras: bastaard cocker spa niel geslacht: mannelijk leeftijd: 2 jaar kleur: zwart beharing: half lang Blackie is wel een typische naam voor een zwarte hond. Veel zwarte honden heten Blackie en veel katten heten Moortje. Het is duidelijk dat Blackie cockerbloed in hem heeft want dat is hem wel aan te zien. Zijn kop heelt veel weg van de cockerspaniel evenals rijn halflang golvend haar. Zijn grootte komt ook overeen met dit ras alhoewel hij misschien iets groter is. Zijn kop is leuk getekend met die witte vlekken om rijn snuit heen. Hij is een lief en vrolijk hondje. Blackie moet echter niet zoveel van kinderen heb ben. Dit is misschien een trek je dat hij heeft meegekregen van de cockerspaniel. Deze kunnen niet altijd met kinde ren opschieten. Dol enthou siast rende Blackie door de gang van het Dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan in Schiedam toen hij merkte dat hij op de foto mocht Nadat hij wat was uitgespron gen ging hij dïrekt op het com-, mando „zitten", door de ach terpoten. Een zeer gehoorzame hond dus die weet dat rijn baas het voor het zeggen heeft. Blackie is pas twee jaar en heeft dus nog een heel leven voor zich en hopelijk zal hij dat in een gezellig gezin door brengen waar hij wordt geac cepteerd. Blackie is volledig ingeënt te gen de hondeziekte en honds dolheid zodat het wachten al leen is op een baas en bazin. Blackie wordt m het dierente huis onder andere nog verge zeld van de volgende honden; een Duitse staander van mËÊImËËffimmM dnee$neenhalf jaar, een bou vier van ongeveer acht maan den, twee jaar en tweeeenhalf jaar Op de kattenafdeling ritten nog veel poezen en katers op een gezin te wachten. Gelukkig worden de laatste tijd weer veel dieren in een nieuw gezin geplaatst. Het is altijd een leuk gericht wan neer een dier met zijn nieuwe baas en bazin naar huis ver trekt De kalenders voor volgend jaar met prachtige dierenpla- ten rijn ook weer te verkrijgen aan het dierentehuis tegen een vergoeding van 4,50. Gemeenteraad worstelt met verkeersproblemen Maasland Tijdens de gehouden vergadering van de gemeenteraad, kregen burgemeester en wethou ders diverse verkeersproblemen voorgelegd. De verkeersveiligheid stond daarbij centraal, zeker waar het de afrit van rijksweg 20, het vervoer van gevaarlijke stoffen en het te hard rijden betrof. Maassluis Verwacht wordt dat de bebouwing van de Maassluise Lijnstraat en om geving eind septe mberjbegtn oktober van start gaat. Dit bouwproject is ontworpen door de Haarlemse architect Nico Andriessen, Het plan omhelst de bouw van 122 wo ningwetwoningen en 23 pre mie-koopwoningen in de zoge naamde beschutte sfeer. De opdracht is inmiddels gegund aan het aannemingsbedrijf Muys en De Winter B.V, te Rotterdam. Deze aannemer rekent erop dat de eerste paal binnen een maand geslagen kan worden. Het ministerie voor volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning heeft nu eindelijk de ge middelde voorlopige huur prijs van de woningwetwonin gen vastgesteld op 376,10 gul den per maand. Hierbij komt nog 6,70 gulden voor warm water. Die prijs is berekend naar hel prijspeil van 1 april 1977. De bouw van de 145 woningen wordt uitgevoerd in opdracht van de Algemene Woning stichting Maassluis. Deze stichting is ook belast met de toewijzing van de 23 premie- koopwomngen. Hiervoor heb ben zich maar liefst 150 gega digden aangemeld. Het actiecomité behoud oude binnenstad houdt morgen avond een bijeenkomst in de hal van de Prins Bemhard- sehool aan de Monseigneur W. M. Bekkerslaan nummer 50. De voormalige bewoners van de m het gebied gesloopte wo ningen knjgen dan wat infor matie over de mogelijkheden van herhuisvesting. De zaal is open vanaf half tien. Opnieuw vroeg het CHU-raad- süd W. van Geest of het niet mogelijk is, op de afrit van rijksweg 20 vanuit de richting Vlaardingen naar Maasland een dubbele rijstrook aan te brengen. „Het gaat daar hele maal niet goed", zo meende Van Geest. „De situatie is on duidelijk en onveilig." Evenals geruime tijd terug, kreeg Van Geest van burge meester Van den Brink te ho ren dat er bij rijkswaterstaat is geappelleerd. In dat tweede verzoek is meteen verzocht om onderaan de afrit stopbor den te plaatsen. Het antwoord van rijkswaterstaat laat ech ter nog altijd op zich wachten, al had Van Geest wel gecon stateerd dat er tellingen wa ren verricht WD-raadslid N. Grutier had bedenkingen over het vervoer van gevaarlijke stoffen door het dorp. Hij had de indruk, dat er auto's passe ren die niet voorzien zijn van de wettelijk verplichte stic kers. „Het verdient wellicht aanbeveling om controle uit te oefenen op de ladingpapieren van de chauffeur", zo stelde hij. Burgemeester Van den Brink stelde Cantier ten dele gerust „De politie neemt al steek proeven. Maar het wordt weer aangekaart", zo beloofde hij. Gautier kreeg die toezegging ook betreffende het te hard rijden. Gautier: „Het verkeer gaat met steeds grotere snel heden njden. De Kon. Julia- rtaweg en de Kerkweg worden steeds meer racebanen. Het is af en toe schrikbarend." Die zaak heeft de voortdurende aandacht van de politie, zo verzekerde burgemeester Van den Brink. Hij noemde daar bij wel een handicap op. „Het hele Westland moet het met slechts één radarwagen doen." Van den Brink zei dat ze niettemin toch veel te snel le rijders werden aangehou den. „Waarbij het me ver baasd, dat er zoveel Maaslan- ders bij zijn." Buit 35 mille: Schiedam De ruiten tikker van West is weer aktief geweest. In de St Liduinastraat heeft hij nu voer 35.000 gulden aan elektrische apparatuur uit een eta lage gestolen. Nog geen week geleden stal hij voor 3100 gulden aan fotoapparatuur bij Van der Waal aan de Rem- brandtlaan. De twaalf apparaten die deze week verdwenen bij winkelier P. J- de V. zijn ondermeer een hoogtezon, draagbare radio en een stereo-installatie. Voor deze diefstal heeft de onbe kende ook deze keer weer een steen door de etalageruit ge gooid. Bij het Paviljoen aan de Admi raal de Ruyterstraat is weder om ingebroken. Na het bre ken van een ruit ging de da der aart de haal met dozen koffie en rookwaren, flessen drank en nog wat blikken groente. Eigenaar CJHRH. (41) uit Schiedam heeft bij de politie aangifte gedaan. Na een ongewenst nachtelijk be zoek is ook winkelier C. de Z. naar de politie gestapL Een inbreker die aan de achterzij de zijn winkel aan de Broers- vest is binnengekomen ver dween met 500 gulden uit de kassa. Vlaardingen De behangwin- kel Both aan de Vlaardingse Riebeeckstraat heeft dinsdag middag aangifte gedaan van diefstal Naast een bedrag van 35 gulden mist men een aantal rollen behang en een schuurmachi- ne. De onbekende „doe-het- zelver" heeft in totaal voor ongeveer driehonderd gulden aan artikelen meegenomen. Hoe hij is binnengekomen weet men niet Er is geen schade aan het pand aange richt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3