Ere-saluut aan mensen die de stad hebben gemaakt Pittige training voor brandwachten Klederdrachtgroep Vlaardingen Geen crossterrein in Maasland VOS-cursus ook 's avonds Betrapt bij winkeldiefstal Kreek gaat weer open Kelderboxen opengebroken Tennissers bestolen Botsing op fiets Vredesweek VD/SC/WW 3 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 De loden van de vereniging hebben nu 67 kostuums in hun bezit. Maasland Opnieuw blijkt er vanuit de Maaslandse jeugd behoefte aan een crossterrein voor brommers. Een paar jaar terug was dat ook al het geval, toen het terreintje nabij de Maaslandse dam. voor om wonenden te veel geluidsover last betekende. Een andere plaats was toen niet te vinden. Op de tribune tijdens de raads vergadering zat opnieuw een aantal jongelui dat graag wil de crossen. Het vragenkwAr- tiertje na afloop van de raad benutten zij om hun probleem naar voren te brengen. „Is er ergens in de gemeente een geschikt terreintje waar wij mogen crossen?" Burgemeester J. van den Brink moest de jongens teleurstel len. „De vraag is gemakkelij ker dan de oplossing", zo ver telde hij. „Waar vind je in de gemeente een plaats waar nie mand last heeft van die her rie?" Volgens Van den Brink is die plaats er op het ogen blik niet, met welk antwoord de jongens het moesten doen. Vlaardingen De VOS-cursussen CVrouwen Oriënteren zich in de Samenleving) worden nu ook in de avonduren gegeven. Tot voor kort vonden de cursussen alleen in de ochtenduren plaats. De organisatoren zijn tot de slotsom gekomen, dat vele vrouwen door dit tijdstip zich niet als deelneemster hebben kunnen opgeven. Dankzij subsidie van de gemeente Vlaardingen bedragen de lesgel den niet meer dan twintig gulden voor de hele cursus, die bestaat uit twaalf wekelijkse bijeenkomsten van elk ongeveer twee uur. De cursus is voornamelijk bedoeld voor vrouwen, die na de lagere school door welke omstandigheden dan ook geen of weinig volgonderwijs hebben genoten. Men kan zich verdiepen in onder werpen, die door de cursisten zelf worden uitgekozen. De onder werpen, die in het verleden zijn behandeld waren onder meer: De alleenstaande vrouw, politiek, gesprekstechniek, kinderen en opvoeding De nieuwe cursussen Cs morgens en 's avonds) starten op 15 september. Vlaardingen De politie heeft woensdagmiddag proces verbaal opgemaakt tegen twee Vlaardingse dames, die betrapt werden bij het plegen van winkeldiefstal. Mevrouw C. D. D. werd aangehouden toen zij zonder te betalen met een mantelkostuum een waarenhuis in de binnenstad wilde veriaten. Mevrouw H. A. M. V. bleek uit drie verschillendende Vlaardingse warenhuizen goederen te hebben ontvreemd ter waarde van ruim 130 gulden. Schiedam Wijkcentrum de Kreek begint weer met het nieuwe seizoen. Dit jaar wordt een soos geopend voor 12- tot en met 15-jarigen. Deze start op dinsdag 13 sep tember om zeven uur in de discoruimte van de Kreek. Voorlopig is het één avond per veertien dagen geopcr.d Om er binnen te komen moe ten leden één gulden betalen, en ni et-led en een daalder. Ook kinderen tussen de 4 en 12 jaar kunnen weer in de Kreek terecht. Dat zal gaan begin nen op woensdagmiddg van twee uur tot half vier. De kosten zijn drie kwartjes per kind. Voor ouderen is er ook een ruimte in het gebouw inge richt. Op dinsdag en donder dagmiddagen is deze ruimte open. Voor het jeugdwerk heeft de Kreek nog wel vrijwilligers nodig. Ieder die geinteres- seerd is kan langskomen of even opbellen, telefoon: 26 77 67. Vlaardingen Twee kelderboxen aan de A al schol ver laan en de Albertine Agneslaan blijken de afgelopen dagen te zijn openge broken. De gedupeerden deden woensdagmiddag aangifte bij de politie van respectievelijk bromfietsonderdelen ter waarde van 450 en een werphengel. Schiedam Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen lot het clubhuis van tennisvereniging Los Bigotos in het Volk spark. Uit het gebouw, dat men via het dak binnenkwam, werden een aantal racket-hoezen, wat snoepgoed, frisdranken en gloei lampen meegenomen. De waarde van de ontvreemde spullen wordt door de tennissers geschat op tachtig gulden- Schiedam De 46-jarige mevrouw J. T. S. uit Schiedam is woensdagmiddag op haar fiets aangereden door de 18-jarige automobilist J. de B. De botsing vond plaats op de kruising van de Schied amseweg/Ni e u we Dam la ar». Mevrouw S. had geen voorrang verleend aan De B, Met een hersenschudding werd zij vervoerd naar het gemeenteziekenhuis. Schiedam Onder het motto „Help de kernwapens de we reld uit... Om te begonnen uit Nederland" wordt in de week van 18 tot 25 september een Vredesweek gehouden. Deze kreet is ook het doel van een aantal activiteiten waartoe het Interkerkelijk Vredesberaad aanzetten wil geven. Het is de bedoeling dat steeds meer mensen zich gaan bezig houden met het probleem van de kernbewapening. De dis cussies die door deze actie uitgelekt moeten worden gaan over wat men over het alge meen van kernbewapening vindt. Dat zou in grote mate bepalen wat de volgende stap pen van het IKV worden. ïn Schiedam tracht de interker kelijke vredeswerkgroep te werken aan thema's die door het IKV worden aangedragen. Tijdens de Vredesweek zijn twee bijeenkomsten georgani seerd. Op dinsdag 20 septem ber zal prof. dr. J. de Graaf een inleiding houden over het thema van de Vredesweek. Prof. de Graaf is oud-hoogle raar aan de RU van Utrecht en jarenlang voorzitter van de vereniging Kerk en Vrede. De vergadering wordt gehouden in de Rank, Schiedamseweg tegenover zwembad Groe- noord. Het begint om acht uur. De tweede bijeenkomst is zon dag 25 september, 's morgens om elf uur. Deze zal een vre- desdienst zijn in de kerk van Sint Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan, met als pre dikant ds. P. Magré. Sinds kort bestaat er in Vlaar dingen een klederdracht- groep. De oorsprong ervan ligt in 1973 toen er een com missie historische kleding werd ingesteld in het kader van Vlaardingen 700 jaar. De werkgroep werd later ont bonden. Alleen de afdeling Vlaardingse kostuums bleef min of meer bestaan. De be hoefte aan een vereniging groeide in de loop der tijd gestaag. Vandaar de oprich ting van een echte vereniging op 11 augustus van dit jaar. Doel van de groep: „Voorko men, dat Vlaardingse kleder dracht met name uit de perio de 1880 tot 1940 verloren gaat bij gebrek aan een bestem ming", verklaren de dames Ank den Draak en Gré Meije- rink-Borsboom, respectieve lijk voorzitster en kostuumad ministratrice van de vereni ging- Ank den Draak: „Ik maak me wel eens kwaad als de stad Vlaardingen zo negatief wordt afgeschilderd. Vlaardingen sünkstad, zeggen ze dan. Waarom de stad altijd in een zo ongunstig daglicht plaat sen", vraagt zij zich af. „Met onze groep hoop ik een deel van de oude glorie van de stad in ere te herstellen. Laat "'onze klederdrachtgroep ge zien worden als een eresaluut aan de mensen, die Vlaardin gen gemaakt hebben", zo zegt de voorzitster prozaïsch. Kopieën Helaas is veel historische kledij ai geheel verloren gegaan. De vereniging beschikt over slechts één echt en origineel Die werden door de groep vervaardigd aan de hand van originele kostuums, die in het bezit van het Visserijmuseum en van Jan Anderson zijn. „Kleding, die niet meer te dragen is. Als je er bij wijze van spreke even onvoorzich tig naar kijkt, vallen de stof fen al uit elkaar", zegt Gré Meijerink. Leden van de vereniging, die rich inmiddels enkele jaren door Chris van Bremen met historische kostuums be zighouden, hebben uit erva ringen al veel kunnen leren. Wist Ank den Draak veel toen ze enige tijd terug met Jan Anderson in kostuum voor de jarige koningin defileerde. Haar muts was niet met een speld opgestoken. Moet dan dan? „Ja, naai aanleiding van een foto in de krant kreeg ik dat van iemand te horen. De muts moet worden ingespeld. Waarom, dat weten vrij ook niet. Het schijnt niet te mogen worden genaaid, zo werd mij verteld". Een jak, dat de werkgroep vervaardigde met een bloemmotief bleek nader hand evenmin juist te zijn. „Bloemen zijn er niet bij", weet Gré te vertellen. Kappen Als de dames zich bij feestelijke gelegenheden zoals uiteraard de komende Vlaardingse Bin nenstadsdag in hun kledij ver tonen, dan zal de kenner wel licht zien, dat er aan hun kap pen, die tussen de onder- en kanten overmuts zitten, ook iets niet in de haak is. „Om de kap behoorlijk te dragen moet je een knot in het haar hebben, anders zakken ze van je hoofd", zo is de ervaring van de draagsters. Omdat een knotje uit de tijd is moest daar wat op gevonden wor den. „We zetten het ding ge woon ondersteboven op het hoofd. De krullen draaien we dan gewoon om". De meeste draagsters vertonen zich overigens met nepkappen op het hoofd, gemaakt van plastic. Een plasticfabrikant was bereid ze voor een rede lijke prijs te maken. Hij was zelfs zo slim om met de ver schillende maten hoofden van de draagsters rekening te houden en ontwierp een ver nuftig systeem: de kappen kunnen versteld worden. Aan de kap is overigens het duidelijkst te zien uit welke klassen de draagsters van we leer kwamen. „Een zilveren kap met zilveren krullen stel de niet veel voor. Goud, dan was je pas wat", weet Ank te vertellen. „De Vlaardingse kostuums zijn vergeleken met die van Sche- veningen en Volendam in het algemeen sober en somber. Het geheel bestaat uit zwart wit en alleen de jak is kleurig. Daar liepen weinig Vlaar dingse vissersvrouwen mee. Als een familielid tijdens de wat fleuriger bij iepen. De laatste Viaardir.gse, die nog dagelijks in haar klederdracht rondliep schijnt rond dc vijfti ger jaren te zijn overleden". Nostalgie toch niet om dagelijks in te lopen", lachen Ank en Gré. visvangst was verdronken, dan moesten de vrouwen ge durende één tot drie jaren geheel in 't zwart lopen". Vol gens de dames van de vereni ging is dat één van de rede nen, dat de kostuums steeds minder werden gedragen: „De jongere vrouwen wilden er op een gegeven moment ook wel De oprichting van de Kleder drachtgroep Vlaardingen af gelopen II augustus leverde meteen 67 kostuums op waar van vijf heren. „Het komt weer helemaal „in", hot dragen van klederdracht", verklaren voorzitster en admi nistratrice. „Dat heeft wellicht te maken met de hang naar nostalgie. Het heeft ons voor hei maken van de kleding enorm vergemakkelijkt. Toen we vier jaar geleden naar al lerlei soorten stoffen zochten waren die haast nergens te koop. Voor kant moesten we zelfs naar België. Sinds enige tijd gaat dat weer veel gemak kelijker. Tn behoorlijke zaken zijn al die stofjes weer te krij gen". De klederdrachtgroep hoopt op popularisering van het dragen van de historische kleding. .Men staat er in het algemeen erg leuk tegenover. En dat is het immers ook bij feesten en gelegenheden". Öf de dames verwachten, dat de kleding ooit weer eens dage lijks gedragen zal worden? „Nee, bepaald niet. We zien ons niet graag elke dag met drie onderbroeken, twee on derjurken, zwarte kousen en kap op het hoofd over straat gaan. Je kunt de tijd boven dien niet terugdraaien, het is maar aardigheid". Schiedam Vijf Schiedamse brandwachten hebben het gisteren knap benauwd gehad. Als afsluiting van hun opleiding hebben de nieuwelingen een pittige training gehad bij Gulf Oil in Europoort. De brandweerlieden hebben zich er evenwel goed doorheengeslagen. Gistermiddag hebben zij op de kazerne in de Breedstraat reeds ervaringen uitgewisseld met oudere brand wachten die volgende week donderdag, op hun vrije dag, ook aan deze oefening mee gaan doen. Het gebeuren aan de Moezelweg bestaat uit twee delen: een per- .sluchtmaskeroefenïng en een training in het bestrijden van vloeistofbranden. Voor de eerste moesten gisteren de vijf Schiedammers met mas kers en zonder enige verlichting door een totaal donkere contai ner kruipend de weg vinden. Deze grote bak was ondermeer met houten schotten verbouwd. „Niet gemakkelijk, deze hinder- baan", aldus brandmeester Henk van Doom die als begelei der meeging, „het is van belang dat men daar zijn zelfbeheer sing niet verliest. Het is immers belangrijk zelfstandig te wer ken. Bij de oefening was er echter geen gevaar bij. Nu ston- ..den wij constant standby om in te grijpen indien nodig. In de praktijk kan dat niet altijd". Voor de oefening in de bestrij ding van vloeistofbranden werd een brandende groot olie, later twee gekruiste goten en tenslot te nog een twee bij vier meter grote oliebak aangepakt. Het uur ging met te lijf met draag bare blustoestellen en nevel- stralen. „We hebben een depót van Gulf in ons gebied en we hebben hier ook dergelijke transport, dus dachten we dat pakken we op", aldus Van Doom, „aan bestrijding van dergelijke vloei stofbranden zit een bepaalde techniek. Je moet leren om het afkoelend effect van het water te gebruiken. Het vuur is ont zettend heet en dat kan je wel met een soort regenscherm be naderen, Op dat soort zaken moet vele malen worden ge traind. Dit was een kleine stap in de richting. Een dergelijke oefengelegenheid is er helaas binnen onze gemeente niet. Ik ben de Gulf dan ook dankbaar dat we dit mochten doen. Het zou gewoon te mooi om waar te zijn als we daar regelmatig terug mochten komen". Wie de brandweer alsnog in aktie wil zien kan morgen naar de kazerne aan de Breedstraat Zoals bekend wordt daar voor de nationale brandweerdag u open huis gehouden, van 10.00 0 Het 20 u gewoon te mooi om waar te zijn om daar regelmatig terug te mogen komen tot 16.00 uur. aldus de Schiedamse brandweer. Het vuur moet met een soort regenscherm worden benaderd. «„Niet gemakkelijk, die hinderbaon voor de oefening van persiuchtmaskers". aldus brandmeester H. van Doorn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3