Welke cursus zal ik nemen?" snel mogelijk problematiek „Zo Gewestrormmg Cultuurkring start nieuw seizoen Nieuwe burgemeester van der Linden Muziekschool van start Stoomtrein naar Duitsland Oudere Vlaardingers in Culturele Tempel VD/SC/WW4 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1977 Maasland Voor het nieuwe seizoen, heeft de cultuurkring Maasland een gevarieerd pro gramma v/eten samen te stel len. Hoogtepunten daaruit zijn de optredens van Nel Kars, Jules Croiset, Louis van Dijk en het Scapïno ballet Ook de overige bijeenkomsten van de Inmiddels meer dan 200 leden tellende vereniging mogen er echter zijn. Zo start het seizoen morgen met de bekende film van Ronald Neame, „The Poseidon Ad- venture", het verhaal gaat over het stoomschip Poseidon, dat tijdens een cruise wordt getroffen door een zeebeving. Het schip kapseist, en alleen in de eetzaal zijn nog enkele overlevenden die op dat mo ment Oudjaar vierden. Onder leiding van de jonge, strijdlustige Scott gaat een kleine groep op weg in het grote schip om te proberen de kiel te bereiken. De groep moet de grootste moeilijkhe den overwinnen. Ze aan schouwen de meest vreselijke tonelen, maar komen steeds verder omhoog. De hoofdrollen worden vervuld door Gene Hackman, Ernest Borgine, Red Buttons en Stel la Stevens. De aanvang van de film, die in het Trefpunt wordt gedraaid, is om 8 uur. De organisatie is in samen werking met jeugdvereniging „PoUepol". De toegang be draagt voor leden 1.-, terwijl niet-Ieden ƒ3,50 moeten beta len. Maassluis De stedelijke Muziekschool Maassluis gaat volgende maand van start. De lessen zullen met ingang van 19 september worden gegeven in het ontmoetingscentrum Koningshof. Het bestuur van de muziekschool heeft zes musici als bevoegd iera(a)r(es) aangesteld. Het zijn mevrouw Y. Hydra-Boonenburg uit Maassluis (accordeon), de heer H. P. M. Thür uit Den Haag (klarinet en saxofoon), de heer A. W. Vos uit Den Haag (slag werk), de heer Wesstein. uit Den Haag (gitaar) en mevrouw F. T. van Wieringen-Van de Burg uit Vlaardingen (dwarsfluit). Het ligt in de bedoeling om nog twee docenten aan te trekken voor het geven van blokfluitlessen. Vlaardingen Liefhebbers van oude locomotieven kunnen dit weekeinde hun hart ophalen in het Duitse plaatsje Kheine, Nordrhein-Westfalen. Daar wordt namelijk een expositie gehouden van de aloude stoomtrekkers. Dit ter gele genheid van het buiten dienst stellen hieivan. In verband hiermede worden enkele stoomtreinreizen naar de Bondsrepubliek georgani seerd. Zaterdagmorgen om 07.50 uur vertrekt zo'n trein vanuit Hoek van Holland. Ook vanuit Den Haag ver trekt een dergelijke trein, en wel om 8.23 uur. In Apeldoorn zal de trein uit De Hoek wor den gekoppeld aan die, welke uit Den Haag vertrekt. Daar zal trouwens ook de stoomlo comotief de taak van de mo derne elektrische loc overne men. Zondag 11 september om 22.53 uur wordt de trein in Hoek van Holland terug verwacht. Dan zal de stoomlocomotief wel het hele traject voor de wagons staan. Belangstellen den kunnen na 18.00 uur in formaties krijgen bij de heer R. C. Statius Muller van de Stoom Stichting Nederland. Zijn telefoonnummer is 015- door Frans Bos dus de heer Van der Linden, die voorzitter is van de landelijke ad viescommissie bijstand verlening woonwagen bewoners bij het minis terie van CKM, „Ik heb me enigszins kunnen oriënteren op de struc tuur van de gemeente, maar er zal nog heel wat werk verzet moeten worden voor het zover is." Bleiswijk betekent voor de heer Van der Linden een nieuwe start. Sedert 1962 was hij lid van de gemeen teraad van Vlaardingen voor de KVP en van 1966 tot 1970 was hij fractie voorzitter. Na een wel overwogen keuze werd hij wethouder met een volle dige dagtaak. Hij had eco nomische zaken, culturele zaken, jeugdzaken, open bare nutsbedrijven en woonruimteverdeling in- zijn portefeuille. Voor de wethouderspost had hij een goede maatschappelijke loopbaan als procuratiehou der van een internationaal concern afgebroken. Gewij zigde politieke verhoudingen waren de oorzaak dat de heer Van der Linden na slechts één zittingsperiode niet als wet houder terugkwam. De stem verhouding was negentien te gen achttien en er kwam een meerderheidscollege van so cialisten. Vanaf 1 januari is hij nu voorzitter van de minis teriële adviescommissie. In die functie leidt hij de weke lijkse vergaderingen en be reidt hij het werk thuis voor. Bovendien is hij raadslid in Meer dan honderd Vlaardin gers van 65 jaar en ouder hebben gistermorgen van de gelegenheid gebruik ge maakt een blik te werpen achter de schermen van de onlangs geopende „cultu rele tempel" aan de Oost- havenkade. Ze werden daar niet teleurgesteld. Niet teleurgesteld in wat de mogelijkheden voor hen zijn, maar evenmin te leurgesteld in wat daar al lemaal voor moois te zien is. De reacties varieerden dan ook van „prachtig" tot „Ik weet niet voor welke cursus ik mij het eerst laat inschrijven". Het was reeds lange tijd de wens van Kreatief Cen trum Hollandia - de voor malige Vrije Academie - om meer aandacht te be steden aan de creatieve be geleiding van de 65-plus- sers. Ruimtegebrek was er de oorzaak van dat een en ander niet van de grond kon komen. Met de ope ning van het Holandia-ge- bouw is daar direct veran dering in gekomen. „Ket kan toch gek lopen", zegt een verheugde Michiel van der Lugt van het Krea tief Centrum. „Vorige week weinig belangstelling van een andere groep die wij hadden aangeschreven en vandaag kan je de be langstellenden bijna niet kwijtgelukkig zou ik zeggen". Tegen half tien Iwamen de eerste bejaarden binnen. Zij werden opgewacht door vier medewerksters van het Centrum, Marijke Dekkers; Rita van Dijk, Al ma Breve en Wilma de Man. Met hun vieren leid den zij de talrijke belang stellenden door het grote gebouw heen. Onder hen 'mannen die rich bij wijze van spreken kind aan huis voelden, omdat rij daar in vroeger jaren hebben ge werkt. Vandaar ook de op merking van een van hen die zei: „Jammer dat die grote hal er zo afzichtelijk Vol be wondering bekijken de oudere Vlaardingers het werk van „d'oprechte amateurs". uitziet. Maar ja, daar kan de organisatie ook niets aan doen. Dat is nu een maal de verwoesting die de brand een paar jaar gele den heeft aangericht". Het „kijkje nemen achter de schermen" leverde voor het Kreatief Centrum di rect al twintig inschrijvin gen op diverse cursussen op. Terwijl een even groot aantal bejaarden er serieus over denkt ook in te schrij ven. Veel belangstelling be staat er voor boetseren, weven alsmede tekenen en schilderen. Hoewel ook veel interesse bestaat voor de textielbewerking. Zo dachten ook de dames J. den Draak en J. Brokkel er ernstig over na om hier op in te schrijven. En de heer H. C. Weeda is zelfs zo enthousiast dat hij in eer ste instantie niet precies wist op welke cursus hij het eerst zou inschrijven. Na lang wikken en wegen met rijn echtgenote kwam de cursus boetseren uit de bus. „Het is hier zo prachtig, hé," zegt de nog lang niet als 65-plusser-uitziende Vlaai- dinger. „Wat ben ik blij dat dat gebouw behouden is voor de stad en dat het zo'n goede bestemming heeft gekregen". En over de expositie die thans wordt gehouden zegt hij: „Wat rijn er toch een knap pe mensen op de wereld? Gewoon amateurs, nou, ik neem er mijn petje voor af. Daar zou iedere Vlaardin- ger en de mensen uit de omgeving een kijkje moe ten nemen." Een andere Vlaardinger loopt op een „Stradivarus" door Jaap Hazejager zo'n wereldberoemde viool - af. „Kijk is even. Dat is ook gemaakt door een amateur. Laat het dan geen echte rijn, voor mij is het kunst van de bovenste plank". Aan het eind van de ochtend mochten alle belangstellen den vragen stellen, natuur lijk onder het genot van een bakje troost. Behalve vragen werden er ook op merkingen gemaakt. .Me neer", zo merkte eentje op. „Ik heb die hal hier gekend in rijn oude staat, Met rijn prachtige gebrandschilder de ramen en tegelwerk. Natuurlijk krijg je dat nooit meer terug. Maar wat ik nu zie, die ellendige kale gele muur is niet te prui men. Ik stel voor dat daar iets aan gedaan word- tdoor ama teurs. Want ik heb gezien dat de Vlaardingse ama teur-schilders kunnen con curreren met hun profes sionele vakbroeders." Mi chel van der Lugt lachte maar eens fijntjes. „Het enthousiasme rit er in", geeft hij volmondig toe. Vlaardingen. De heer Van der Linden be kleedt een reeks van neven functies, waaronder die van voorzitter van de culturele raad Vlaardingen en bestuur slid van de stichting Visserij- museum Instituut voor de Ne derlandse Zeevisserij in Vlaardingen, Vanaf de start in 1965 is hij lid van de raad van het openbaar lichaam Rijnmond. Vooral dat laatste wekt wat argwaan in Bleiswijk. Men wil in elk geval niet bij Rijn mond behoren. „Bleiswijk is een agrarische gemeente", al dus de heer Van der Linden, „het is dus logisch dat aan sluiting gezocht wordt bij het Groene Hart. Mijn nieuwe po sitie staat geheel los van wat ik tot nu toe heb gedaan." Gewestvorming acht de nieuwe eerste burger heel belangrijk. „Regionalisatie is een goede zaak',, zegt hij, „maar het mag in geen geval de autonomie van de gemeente aantasten. In Bleiswijk is een goed voor beeld van wat er regionaal aan te pakken valt. Dat is het recreatieschap Rottemeren. Eén gemeente kan dat nooit alleen." Groot onrecht De heer Van der Linden bena drukt dat hij nooit wethouder is geworden, omdat hij later burgemeester wilde zijn. „Het waren de omstandigheden. Als ik voor eer» tweede ter mijn wethouder was gewor den, zou ik nooit gesolliciteerd hebben. De raad van Bleis wijk wilde een burgemeester, die dit niet als eindstation ziet. Welnu, ik zeg: Nü heb ik nog geen ambitie om verder te gaan. Het zou een groot onrecht rijn als een sollicitatie bedoeld is als opstapje naar de „grote" politiek. Ik zie wel wat de toekomst brengt. In goed overleg komen we er wel uit." ,Eerst wil ik zo snel mogelijk kennis maken met de raadsle den, informeel, en met het college. Later zien we wel welke portefeuilles ik krijg. Dat is een kwestie van over leg met de wethouders. Een burgemeester is de voorzitter, maar in feite ook één van de wethouders", aldus de kers verse burgemeester, die graag gemakkelijk bereikbaar wil zijn voor de inwoners van Bleiswijk. „Het zal een com binatie worden van een spreekuur en gesprekken op afspraak", zegt hij, „voor een voudige gevallen moet men op een spreekuur kunnen ko men en in andere gevallen zal een afspraak nodig zijn. De wethouders zullen ook hun portie moeten doen. Iets dat niet tot mijn portefeuille be hoort, moet in beginsel door de betreffende wethouder worden gedaan." Afspraken „Afspraken zij nodig, omdat vaak op directe vragen geen antwoord te geven is en niets is vervelender dan tegen ie mand te moeten zeggen: We zoeken het uit. De mensen willen een direct antwoord en daar hebben ze recht op. Dat vereist vaak wat uitzoekerij vooraf. Verder hecht ik veel waarde aan openbaarheid van bestuur. Het gemeentebestuur zit er voor de bevolking, dus moeten de inwoners van zo veel mogelijk zaken op de hoogte kunnen blijven. De raadsleden zullen er aan moe ten wennen, dat ze bepaalde dingen in de kranten lezen, die ze de volgende morgen bij de Dost vinden," Bleiswijk Vlaardings oud-wethouder Koos van der Linden zit te popelen om zijn in 1974 abrupt afgebroken be stuurlijke carrière weer op te vatten. Dit maal als burgemeester van Bleiswijk. De 49- jarige aanstaande bur gemeester is dan ook in zijn nopjes met de be noeming, die dinsdag in de namiddag af kwam. „Ik ken Bleiswijk opper vlakkig en ik wil mij zo snel mogelijk de pro blematiek van Bleis wijk eigen maken", al-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4