Kamer van Koophandel Rijksweg 19 moet I Middenstands bank mag bijkantoor niet slopen "Avontuur" na alcoholgebruik Luchtig feest Sm toekomst ook R 24 en BlmikeubiirgimMiel Historische vereniging zoekt geschiedschrijvers WEL GESCHIKT ALS BURGEMEESTERS WONING? Doorrijden na aanrijding Bromfietser op rijksweg raakt gewond KWF vreest oplichting Man bij steekpartij gewond Man springt door ruif SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 12 september 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang ao, 25915 PAGINA'S^ Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Nederlandsche Middenstandsbank NV te Amsterdam krijgt geen toestemming van de gemeente Vlaardingen het bijkantoor aan het Verploegh Chasse- plein 1 in Vlaardingen te slopen om vervolgens op het onderhavige stuk grond nieuwbouw te plegen. Wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling zal in een advies aan B en W. stellen, dat het gebouw vanwege zijn karakteristieke eigenschap pen moet worden behouden Bij zijn overwegingen spelen ook de welstandsaspecten een belangrijke rol. Goudriaan staat in zijn opvat tingen met alleen. Tijdens de vnjdag gehouden vergadering van de commissie stadsher stel, stadsverfraaung en stads- verzorging vond hij alle leden aan zijn zijde. Sedert het mo ment dat onze krant maandag 5 september gewag maakte van de plannen van de be trokken bankinstelling, zijn bij het Vlaardingse gemeente bestuur enkele protesten te gen de sloopplannen binnen gekomen. De commissieleden vinden dat de omgeving, waar het bank gebouw is gevestigd, ruet toe staat dat daar een „stuk be ton" wordt neergezet Een ge volg van hun „neen" is wat er dan wel moet gebeuren Goudriaan vindt dat nu nog met het moment is aangebro ken om daarover van gedach ten te wisselen. Desondanks kwamen verschillende com missieleden met suggesties Een van hen was niemand min der dan onderwijs- en cul tuurwethouder Ton Kloots. Hij gaat er reeds bijvoorbaat van uit, dat de Nederland- sche Middenstandsbank het pand zal afstoten. „Wellicht is het het overwegen waard, dat de gemeente het pand aankoopt, dit in het ka der van het stadsherstel. Dan kunnen wij het restaureren en er een gemeentelijke dienst m vestigen, bijvoorbeeld de GG en GD", zo dacht hij „Dat is dan altijd nog beter dan wan neer het gebouw wordt ver kocht aan huiseigenaren die er pensions van maken". En een ander commissielied zag bij wijze van spreken de ver huiswagen reeds bij het huis van burgemeester Wim Kie- boom aan de Maasboulevard voorrijden. „Die man behoort in het centrum te wonen. Is het bankpand met bijzonder geschikt om er een ambtswo ning voor de burgemeester van te maken..." Vlaardingen Een 40-jarige automobilist uit Vlaardingen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag getracht na een aanrijding te ontkomen. Op de hoek van de Havenbmg bij de kruising Ho^aan, Schiedamseweg en Oost Ha venkade veroorzaakte de man een aanrijding waarbij een andere personenauto lichte schade opliep. Na een achter volging werd de automobilist tot stilstand gedwongen en naar het politiebureau overge bracht. Hij bleek onder in vloed van sterke drank te ver keren. Nadat bij hem de bloedproef was afgenomen, die hij aanvankelijk weigerde, vorderde de politie zijn rijbe wijs in en sloot hem in. De man bleek bij de poli be een oude bekende te zijn op het gebied van autorijden onder invloed van alcoholische drank. 4MM®. e Burgemeester Wim Kieboom krijgt het eerste exemplaar van het Historisch Jaarboek Vlaardingen 1977. Verdere aanleg van rijksweg 19 is wenselijk. Dat stelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas (KvK) in een schrij ven aan de ministeries van verkeer en waterstaat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Evenmin afwijzend staat de KvK tegenover aanleg van rijksweg 24 en een tweede Beneluxtunnel (die dan Blan kenburgtunnel zou heten), die „in de toekomst van belang kunnen zijn voor de Rotter damse regio ter vermindering van de verwachte druk op de Beneluxtunnel". Het schrijven is een reactie op het structuurschema Verkeer Vervoer. Afschriften ervan zijn gezonden aan de Ketter en de Ruit om Rotterdam en dringt aan op voltooiing van rijksweg 19. Daarvoor ligt een zandhehaam klaar tussen Vlaardingen-Holy en Schie- dam-Groenoord tot in de Mid den-Delfland De demissionai re minister drs. Tjerk Wester terp is vóór aanleg, zijn staatssecretaris dr. Michel van Huiten tegen, een instan tie zoals de Westlandraad is weer voor en veel actiegroe pen zijn enorm fel tegen De direct betrokken wethouders an Schiedam en Vlaardingen, ïr Chris Zijdeveld en Bas Goudnaan, noemen njksweg 24 een lachtertje Toch is deze weg nog met van de baan (het ministerie heeft alleen het oostelijkde deel geschrapt) en zou deze er op langere termijn kunnen komen Slechts weini gen protesteren er nu al tegen met name drs Herman Noordegraaf, vooratter van de PPR in Schiedam. Beeld uit de wed strijd tussen SW en Vlaardingen. Het duel eindigde onbe slist. Schiedam/Vlaar- dingen De voetbalderby tussen SW en FC Vlaardingen is in een 1-1 ge lijkspel géieind- igd, De 5.000 toe schouwers zagen een matige wed strijd op sport park Harga. De eerste klasser Hermes DVS won met 3-2 ter wijl DIIS met 3-1 verloor. Opval lend dit week einde was de 1-0 zege van Sun light, dat hier mee de goede start conti- nueerd. Meer sport van het af gelopen week einde op de pagi na's 4, 5, 6, 7 en 8. Vlaardingen Bij een ongeval raakte de 18-jarige A. v.d. H. uit Vlaardingen gewond. De man reed zaterdagnacht met zijn bromfiets over njksweg 20 Een automobilist, die hem zag en de indruk had, dat de bromfietser ruet geheel nuch- ter was, trok zich zijn lot aan. Hij stopte vóór de bromfietser aan de kant van de njksweg. Deze laatste reed daarop te gen de auto en kwam ten vaL Met een hersenschudding moest de man naar het Holy- ziekenhuis worden overge bracht waar hem tevens de bloedproef werd afgenomen. damse gemeenteraad, provin ciale staten van Auid-Holland en de raad van het openbaar lichaam Rijnmond. De me ning van de KvK druist regel recht m tegen de opvattingen van de gemeentebesturen van Vlaardingen en Schiedam, die zich afkeurend uitlaten over verdere aanleg van njksweg 19 (vanaf het Kethelplem tot aan en via de Maassluise Zuidbuurt onder de Nieuwe Waterweg door naar Rozen burg). En die laatste route zou de Bla- kenburgtunnel een schakel moeten zijn. Al vinden beide gemeentebesturen zo*n pro ject zinloos, men heeft zich daartegen nooit officieel uit gesproken. In Maassluis ziet men wel kleine voordelen van een dergelijk traject De Delftse Kamer van Koop handel heeft zich onlangs uit gesproken voor verbreding van njksweg 13, die Rotter dam met Den Haag werbindt De kvK voor Rotterdam en de Beneden-Maas pleit echter voor verlichting van deze weg Schiedam Het Koningin Wil helm inafonds van de afdeling Schiedam vreest door onbe kenden te lijn opgelicht. Het KWF is namelijk gebleken, dat er dit jaar collectanten zijn geweest, die zich daar niet voor hebben opgegeven. De opbrengst, die door hen is binnengehaald, zal vermoede lijk niet in de kas terechtko men van het fonds maar door de "collectanten" ten behoeve hen zelf worden besteed. Het fonds haalde afgelopen za terdag een bedrag van onge veer 2500 gulden op in Schie dam. Dat is iets minder dan er vong jaar werd opgehaald, hetgeen men aan het slechte weer wijt De buscollecte van donderdagavond leverde 1100 gulden op, iets meer dan vorig jaar. Bij elkaar opgeteld zul len de gezamenlijke bedragen van nu het jaar daarvoor el kaar met veel ontlopen. Het bedrag van de lijstcollecte is hier nog met bij opgeteld om dat nog met iedere collectant heeft afgerekend. Vlaardingen Een tip van een taxichauffeur resulteerde zondag morgen tot de aanhouding van twee Vlaardingers. De taxichauf feur had de politie gewaarschuwd met de mededeling twee mannen te zien liggen bij bet viaduct onder de rijksweg nabij de Holysingel in Vlaardingen, die besmeurd met bloed zouden zijn. De politie, die een kijkje ging nemen, trof het tweetal daar aan en nam hen mee naar het bureeu. Het bleken de 27-jange Z F.B en de even oude M. v. O. Beiden waren onder invloed van sterke drank. Uit het onderzoek, dat volgde, bleek, dat het duo een bezoek had gebracht aan de sociëteit De Vleet aan de Schiedamseweg. Z P B zou een gegeven moment een luchtje in de tuin van de soos hebben geschept In plaats daarna op de gebruikelijke manier terug te keren m het gebouw sloeg hij wegens overmatig alcoholgebruik een ruit in. Daarbij liep hij een wond op in de arm. Samen met M. v. O. besloot hij zich in het Holyzieknhms te laten behandelen. Daar aangekomen moesten zij even wachten. Dit laatste zag het benevelde duo echter "ruet erg zitten" waarop zij vertrokken. Onder het viaduct rusten zij even uit waar zij door de taxichauffeur werden gesignaleerd. De politie heeft Z.PB. vervolgens alsnog naar het ziekenhuis gebracht waar de wond werd gehecht De mannen werden daarna voor enkele uren ingesloten om van de schnk en alcoholgebruik bi] te komen. Een beetje aI te krachti ge windvlaag liet gister middag bet touwtje knappen, waardoor de Amerikaanse vliegerma- ker Tom van Sant onver- richterzake terug mar buis kon keren. Zijn vlie ger ging niet op, in Schiedam-Noord waar bet plaatselijke Stedelij ke Museum een luchtig festijn Mn touw had ge zet. Tientallen knutse laars lieten daar bun producten vieren: vrolij ke vliegers, waarvan een aantal in bet museum zelf was gemaakt Het weer zat mee, de belang stelling was alleszins be hoorlijk en bet bad nóg leuker kunnen zijn. Maar twee uur nu de af gesproken tijd kwam Vlaardingen Deze winter zal op initiatief van de Historische Vereniging Vlaardingen een cur sus worden gehouden voor adspirant-gescMed- schrijvers. Gemeente-archivaris Theo J. Poelstra maakte dit bekend bij de introductie van de eerste jaargang van het Historisch Jaarboek Vlaardingen 1977. Het fraai uitgevoerde, 121 pagina's tellende boekwerkje is uitgebracht on der auspieién van genoemde vereniging, die juist dezer dagen haar tienjarig bestaan viert. De uitgave kwam tot stand dank zij financiële steun van gemeentelijke zijde. De heer Poelstra, zelf actief lid van de Historische Vereniging, vindt hst jammer dat Vlaardingen zo weinig goede geschiedschrijvers telt „Degenen die wij hebben", zo stelde hij in een geestig gehouden betoog, „moeten daarom worden bege leid". Hij acht het voor het verdere voortbestaan van de jaarboeken van groot belang dat telkens nieuwe auteurs hun bijdragen leveren. Verder ziet hij deze eerste uitgave als een sober begm. „De slag om het voortbestaan van het jaarboek is nog maar net begonnen", zo stelde hy. „Er moet nu geleidelijk aan een proces van. geschiedschrijvin gen op gang komen. Zo'n cursus kan voor de adspirant-auteurs hierbij een goede wegwijzer zijn". Het Historisch Jaarboek is opgebouwd uit grofweg drie onderdelen* kroniek van Vlaardingen anno 1926, kroniek van Vlaardingen 1976, alsmede inte ressante artikelen over gebeurtenissen die dit jaar en vroeger hebben plaatsgevonden. Het boek geeft ook enkele leuke anekdotes, zoals de wijze waarop ene J. H. Speenhoff reclame maakte voor Vlaardingse reders En Matthijs A. Struijs schrijft over de Vlaardingse Grote Kerktoren van David van Stolk. In het boekje, dat in beperkte oplage bij de boek handel is te verkrijgen, zijn ook foto's opgenomen van het inmiddels beroemde witkarrenhuwelijk van kleuterleidster San Koch met Bob van Rij sin- ge op 15 oktober van het vorig jaar. Ook de bouw, wederopbouw en renovatie knjgt de aandacht. Tijdens het overhandigen van. het eerste exem plaar aan burgemeester Wim Kieboom werden beschuit met muisjes uitgedeeld. Immers, er is hier sprake van een geboorte, zo stelde Poelstra. Voorzitter Jan Anderson wist te vertellen dat het vroeger in Vlaardingen na een begrafenis de gewoonte was koffie te dnnken met een bitter koekje. „Ik hoop dat die koekjes nog lang zullen wegblijven'1, besloot hij. De heer Kieboom was het daar volmondig mee eens. Dader es medeplichtige aangehouden Vlaardingen Bij een steek partij raakte de 20-jarige Vlaardinger N.v.B. gewond. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag liggend op bet trottoir in de directe omgeving van het Vlaar dingse politiebureau gevon den. Hij werd met spoed naar het Holyziekenhuis overge bracht waar hij werd geope reerd. Dankzij het door getuigen ver strekte signalement kon de politie die nacht de 17-jange H J B uit Vlaardingen aan houden De jongeman bleek in het bezit te zijn van een leeg foedraal voor een. dolk mes Hij bekende bij de steek partij betrokken te zijn ge weest maar weigerde de naam van de dader te noemen De politie sloot hem daarop in. De dader kon zondagmorgen worden aangehouden. Het bleek de 20-jarige JJ3», een broer van de eerder aange houden man, tevens bezitter van het dolkmes. Het wapen werd in de nabijheid van de woning van de dader gevonden. Ais motief voor zijn daad gaf J B de onenig heid op, die zaterdagnacht tussen hem en het slachtoffer op de Kortedijk zou hebben plaatsgevonden Het slachtof fer duwde daarbij een hete loempia m het gezicht van JB Dader, medeplichtige en slach toffer hebben overigens het geluk, dat het mes afschamp te op een nb Daardoor is de toestand van het slachtoffer mulder kntiek. Vlaardingen De 34-jarige Vlaardinger H.O. sprong zon dagmiddag plotseling door de ruit van de hal van het Vlaardingse politiebureau. De man deed dit vermoedelijk omdat een bepaalde politie functionaris hem met direct te woord kon staan Hij klom daarop in het gordijn van de hal en sprong dwars door de ruit naar buiten. Hij hield aan zijn daad slechts een schram aan zijn arm over. eindelijk de wonderlijke Lucbtbus van bet Am sterdams Ballongezel- scbap eens aan, tegelij kertijd met Van Sant (om wie bet allemaal te doen was, vanwege zijn tentoonstelling in bet Schiedamse museum), die toen aan de slag ging om zijn markante vlieger (met frutseltjes en punt zakjes zo'n vijftien meier lang) op te laten. Daarbij hielpen heel veel men sen. En toen de boel een- maai los mocht, tras er die orkaanachtige stoot. Het drukte de pret nauwe lijks,J& voel mij weer helemaal jong worden", merkte een grijzende beer op, terwijl bij zijn klos nog wat verder af wikkelde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1