SCI IEDAMSCHE COURANT Meer geld voor Udine Concerten in Julianapark? eente verwa aria ost i loc 'Istelsel in Oosr: V Jubilerende Co-op draait opperbest PSP blijft enthousiast BGEMRMM Putten te weinig leeggezogen Inbrekers trio gearresteerd Spijt van zijn uitlatingen Goudriaan biedt excuses aan Op heterdaad Matroos moet weer varen 1VOLVO! ■Ill sim Grote verwachtingen van grutterswinkel: Boomschillers Fusie gereformeerd en hervormd onderwijs Ideeënbussen: mm Vrijdag 23 september 1977 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no, 25924 8 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 26256C - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Uit het reserve fonds, dat er nog is na het eeuwfeest van Schiedam in 1975, willen burgemeester en wethouders een bedrag van dertigduizend gulden beschik baar stellen voor Udine, de partnerstad die vorig jaar door aardbevingen werd ge troffen. De gemeenteraad - en later uiteraard gedeputeerde staten van de provincie - kan zich binnen afzienbare tijd uitspreken over die hulp aan de Italiaanse stad. Dan is ook de uitslag te ver wachten van het overleg, dat burgemeester drs. Arïe Lems heeft gevoerd met vertegen woordigers van partnersteden Esslingen en Vienne. WD- fractieleider Gerard Verhuls- donk had daarop via een schriftelijke vraag aangedron gen. Bet college van b en w heeft hem geantwoord, dat het Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan van stadsontwik keling in Vlaardingen vindt van zich zelf dat hij te ver is gegaan. Tijdens het spre kershalfuur, voorafgaande aan de Raadscommissïever- gadering van verkeer en ver voer, „adviseerde" hij een van de insprekers naar de psychiater te gaan. Een op merking die bij velen, zeker bij de commissieleden, kwaad bloed zette. De heer J. W. Ranft, Roemer Visscherstraat 79, in de Vlaar- dingse "Westwijk had de wet houder er maandag op gewe zen dat bij realisering van de bouwplannen van de inmid dels beruchte NVV-woningen aan de Roemer Visscherstraat en Boerhaavestraat, de vluch troute vanuit de wijk naar de rijksweg overbelast en ver stopt zou raken. Alleen al de ze gedachte zou naar de me ning van Ranft angstcomple xen bij buurtbewoners bezor gen. Goudriaan echter wond rich er over op dat op deze wijze geprobeerd wordt be paalde bouwplannen te torpe deren, waarna hij geïrriteerd 2eï dat de bewoners met hun angstcomplexen naar de psy chiater dienden te gaan. In een brief aan de heer Ranft betuigt de bouwwethouder, die toch al minder goed be kend staat om rijn soms rechl-voor-z'n-raap-uitspra- ken, zijn spijt over het ge beurde. Wel blijft Goudriaan onverminderd van mening dat hij „het bespelen van angstge voelens jnet betrekking tot eventuele rampen" een onei genlijke beweegreden tegen de bouwplannen vindt. Pijnacker Gistermiddag be trapte de politie op heter daad twee scholieren van 14 en 15 jaar die op de Westlaan een bromfiets wilden stelen. Bij hun aanhouding reden de dieven, afkomstig uit Schie dam, op een bromfiets die eveneens gestolen was. Te vens waren rij in het berit van stiletto's en een dolkmes. Rotterdam Dezelfde straf ais de officier van justitie geeist heeft hoorde de 27-jarige Ja cob K. gisteren voor zich uit spreken door de Rotterdamse rechtbank: zes maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. De matroos kon aan de wal rijn draai niet vinden. Hij dronk veel te veel. Met een flinke hoeveelheid drank door rijn keel pleegde hij een in braak bij de kantine van een tennispark aan de Scniedam- se Stadhouderslaan. Dezelfde nacht zette hij een kraak in een recreatiegefaouw aan de Maassluissedijk. De rechter raadde de Schiedammer aan om maar weer te gaan varen, na het uitritten van rijn straf. ADVERTENTIE. Dirk de Derdelaan 18 Vlaardingen Tel, (010) 35,00,55* overleg over de gezamenlijk bijeengebrachte gelden nog niet kon worden afgesloten, omdat pas onlangs enkele particuliere hulpacties wer den beëindigd. Zoals bekend bracht de Schiedamse bevol king voor Udine twintigdui zend gulden op, een schamel en bedroevend resultaat, von den politici en enkele instel lingen die vorig jaar een orga nisatiecomité vormden. Schiedam Muziek- en zangverenigingen kunnen waarschijnlijk volgende zomer concerten geven in het Julianapark. De Schiedamse Gemeenschap gaat daar toestemming voor vragen aan het gemeentebestuur, Wethouder Herman Posthoorn is enthousiast over het plan. De mogelijkheden heeft hij reeds bekeken tijdens een wandelingetje door het sfeervolle en intieme park met SG-directeur Ruud Pillard. De stachtingsraad van de SG is ook al akkoord gegaan. De aktiviteiten in het park moeten een „vrij informeel" karakter krijgen. Dat wil volgens Pillard zeggen dat bezoekers niet in eerste instantie zullen komen voor bijvoorbeeld een concert en op vooraf neergezette stoelen gaan zitten, maar dat men komt om wat in het park te wandelen of te zitten, terwijl er een uitvoering wordt gegeven. Incidenteel zouden er wel werkelijk geprogrammeerde concerten kunnen plaatsvinden. Het geheel wordt gezien in relatie tot een permanente vergunning voor pleinen en parken. Het moet worden dat bij geschikt weer direct kan worden besloten om in het park op te treden, bijvoorbeeld met een repetitie. Voor de concerten moeten wel wat aanpassingen komen in het park in West, zonder de sfeer aan te tasten. Daarom vraagt de SG aan de gemeente het waar mogelijk uitbreiden van de zitaccommodatïe, het aanbrengen van een sfeervolle verlichting, vergroten van vloeroppervlak nu van de muziekkoepel en het daar aanbrengen van verlichting. Verder wil men ook nog wat rieten koepels, waar bezoekers tegen zon en een buitje regen kunnen schuilen. Voor het opbergen van ongeveer tachtig klapstoelen zou tenslotte nog een schuurtje moeten komen. Ouderwets winke- fen in de grutterij van Foppe Seekles. Het idee is volgens Co-op Nieuwe Wa- ierwegdirecteur Van der Lee gebo ren tijdens de beurs Schiedam maakt twee jaar geleden. Schiedam —'Grote verwachtingen heeft de Co-op Nieuwe Waterweg van de coöperatiewinkel oude stijl die morgenmiddag wordt geopend. De grutterswinkel aan de Kethelstraat, waar polka brokken, muisjes, linzen, zonnepitten en nog veel meer lekkernijen worden afgewogen en verkocht, zal volgens de directie best aanslaan bij het publiek. De winkel, nabij de plaats van de eerste co-opzaak, wordt beheerd door Foppe en Maria Seekles uit Vlaardingen, het "eerste coöperatieve echtpaar". Zij leerden elkaar kennen bij de co-op. Het pand is gerestaureerd. De komende vier jaar wil het bedrijf al haar panden in de straat laten restaureren tot een "boetieksfeertje". Ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum, waar de komende maanden nog diverse aktiviteiten voor worden gehouden, opent wethouder Chris Zijdeveld zaterdagmiddag ook officieel het co-opmuseum, dat eveneens aan de Kethelstraat, boven de grutterij, is gelegen. Aan de hand van oude folianten, plaquettes, fotomateriaal, meubelen en andere oude stukken is daar de geschiedenis van het bedrijf te zien. Het gaat opperbest met deze co-op, die nu nog veertien levensmiddelenwin kels, vijf slijterijen, twee non-foodzaken en zo'n twaalfduizend leden heeft. Vorig jaar was de omzet 34 miljoen. De verwachtingen voor dit jaar zijn rond de 40 miljoen. Men zit dan ook op het vinketouw om buiten het waterweggebied een zaak te openen. I- Er lopen reeds onderhandelingen voor Spijkenisse en Hellevoetsluis. Pogingen in Delft, Rotterdam-Kralingen en Dordrecht waren gedoemd te mislukken. Verder is er al bijna een samenwerkingsver band gereed met andere coöperaties in Co-op Nederland. "Als de co-ops er niet waren dan zouden de grootwinkelbedrijven ongemerkt hun gang kunnen gaan met de prijzen", aldus bestuurslid A. van der Wel, elk bedrijf is op gezet uit kapitalistische overwegingen. Wij niet. Wij zijn van de gebruikers en zijn er niet op uit om winst te maken. De consument krijgt bij ons inzicht in de problemen en dat kan prijsregulerend werken. Vlaardingen De bewoners uit de Vlaardingse Oostwijk vinden dat de gemeente het rioleringsstelsel aldaar schromelijk verwaarloost en dat geen of nauwelijks aandacht wordt besteed aan het leegzuigen van de put ten. Indien de afvoer naar behoren had gewerkt» dan zouden niet talloze gezinnen de dupe zijn geworden van de wateroverlast als gevolg van de hevige regenval in augustus. Aldus de conclusie in een nog vrij te geven rapport dat is opge steld op initiatief van de de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden. Gisteravond kregen de wethouders Rien Bo venberg en Bas Goudriaan de politieke buffers van de ge meentesecretarie, reeds een voorproefje uit dit rapport te incasseren. Dit gebeurde tijdens het driemaandelijks wijkoverleg tussen college en bewoners in gebouw Harmonie. Het blijkt dat vooral de bewoners uit de Eendrachtsstraat, Dwars- steeg, Nieuwstraat, Willem Beu- kelszoonstraat, de Callenburg- straat, maar vooral de Konings straat te lijden hebben gehad onder de overvloedige regenval. Grootste grief was dat de ingediende schadeclaims individueel worden behandeld en van geval tot geval worden bekeken. „Lariekoek", riep een nijdige Remie Poppe uit. „In Eindhoven, daar heeft het gemeen tebestuur de gevolgen van deze mi ni-watersnood goed opgelost. Daar rijn de ingediende claims niet één voor één beoordeeld. Neen, daar heeft men een algemene maatregel getroffen, zodat een ieder in één keer uit de brand is en niet maan den behoeft te wachten zoals hier". Op dat moment strompelde een oud vrouwtje naar voren. Het bleek de weduwe J. C- van Gils-Wens uit de Koningsstraat te zijn. Zij deed het trieste verslag van wat haar was overkomen; vloerbedekking kwijt, rottende vloer, beddepoten wegge rot, kortsluiting, gordijnen ver- kleurd, enzovoorts. „Ik heb veertien dagen geleden de gemeente geschreven, maar nog steeds geen antwoord gehad", zo zei ze. „Al mijn spaarcentjes ritten er in.". Later vertelde ze dat zij haar flat had verkocht om in de Konings straat wat goedkoper te kunnen. "Ziet u, mijn zoon woont in Ameri ka en is buschauffeur, Hij durft niet naar Nederland te komen, omdat hij bang is ontslag te krijgen en niet meer aan de slag te kunnen. Daar om ga ik om de twee jaar naar hem toe. Genoeg geld had ik met, van daar dat ik enige jaren geleden in Vlaardingen iets goedkoper ben gaan wonen. „Ik dacht, ik ben nog maar alleen dus dan hoeft het alle maal niet zo groot...." Wethouder Goudnaan sprak over een „schrijnend geval" maar hij voegde daar aan toe dat het jammer is dat niemand bij hem op spreekuur was geweest om de zaak uit te leggen. „Maar, we zullen er achteraan gaan." Het relaas van de bejaarde weduwe werkte enigszins als een rode lap op een stier. Van tientallen kanten klonken verwijten kriskras door el kaar. Op de vraag of de gemeente nu overweegt maatregelen te nemen konden de beide wethouders slechts een summier en voor de bewoners onbevredigend antwoord geven, er wordt gecontroleerd, er worden pu tjes leeggezogen. Hoeveel keer per jaar, dat moest nog worden nage gaan. 99' Maassluis - De afdeling plantsoendienst van de Maassluise dienst van gemeentewerken heeft het vermoeden dat het schillen van boomstammen een nieuwe rage begint te worden. „Het snijwerk is een gevaarlijke bezigheid. Men kan er gemakkelijk verwondingen mee oplopen", zo luidt het verhaal. Maar een belangrijker rol speelt het feit dat het leven van de boom gevaar oploopt. Enkele bomen in Maassluis zijn al zó toegetakeld, dat hun overle vingskansen vrijwel miniem rijn. De dienst van gemeentewerken doet dan ook een oeroep op de bevolking om „boomschillers in actie" te verlinken. „Dit moet onverwijld gemeld worden bij de politie", is het verzoek. Schiedam De politie heeft drie Schiedammers gearresteerd die in anderhalve maand tijd voor zo'n vijftien mille aan goederen en contanten bij elkaar hebben gestolen. De 37-jarige R. van der S. en de 22-jarige C.H.D. zijn inmiddels al voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. De 27-jarige W.P. van der R. is weer op vrije voeten gesteld. Voor de diefstal bij foto zaak Van der V/aal aan de Rembrandtlaan, waarbij vijf camera's ter waarde van 4100 gulden verdwe nen, rijn Van der S. en Van der R. verantwoordelijk. In de St Liduinastraat gooi den Van der S. en D. een paar dagen later ook een steen door de etalageruit Zij gingen er vandoor met geluidsapparatuur ter v/aarde van 3500 gulden en 3500 gulden aan contanten. De scholengemeenschap Nieuwelant aan de Burge meester Honnerlage en een school aan de Van Duyl- straat in Rotterdam be zocht D. alleen. Hij vond daar voor 2400 gulucn aan spullen. Bovendien lichtte hij nog 350 gulden uit een automaat. Samen met Van der R. haalde hij bij 't Pa viljoen aan de Admiraal de Ruyterstraat voor 1000 gul den aan levensmiddelen weg. Van der S. stal in zijn eentje nog een fiets. Maasland - Maasland - Met hetvaststellen van de statu ten, is de oprichting van een vereniging voor Chris telijk Onderwijs te Maas land een feit geworden. Dit betekent een fusie tussen de hervormde lagere school 't Spreeuwennest, de gere formeerde lagere school Klïm-Öp, en de christelijke kleuterscholen De Woelige Halte en 't Doelpunt. 't Spreeuwenest ging uit van de kerkeraad van de hervormde gemeente. Al in 1975 begonnen de fusiebe sprekingen, die nu tot het oprichten van de nieuwe vereniging hebben geleid. Aanleiding tot de fusie wa ren de sterk verbeterde voorhoudingen tussen gere formeerde en hervormde bevolkingsgroepen. Oor spronkelijk was er name lijk één christelijke school, maar de kerkscheuring in 1886 - waaruit de gerefor meerde kerken zijn ont staan - had ook twee scho len tot gevolg. De veel later gestichte kleu terschool was van meet af aan al op gezamenlijke leest geschoeid. Dit had de situatie tot gevolg, dat de kinderen gezamenlijk naar de kleuterschool gingen, uit elkaar gingen op de basi- schooi om weer gezamen lijk verder de diverse on derwijsvormen te volgen. Een andere belangrijke aanleiding tot de fusie te komen, zijn de plannen van de overheid. Men wü ko men tot de integratie van het kleuter, en basisonder wijs, zodat er straks één school is van het vierde tot het twaalfde jaar. Boven dien maakt de huidige en nog te verwachten nieuw bouw m Maasland een con centratie van de scholen eveneens noodzakelijk. Vlaardingen/Maassluis De Vlaardingse afdeling van de PSP blijft enthousiast doorgaan met het bekijken van de mogelijkheden van het invoeren van ideeenbussen. Deze bussen zouden drempelverlagend moeten werken: de be volking zou makkelijker in contact kunnen treden met de gemeente. Met de Maassluise gemeentelijke voorlichter Koos Delhaas is onlangs contact geweest. Delhaas verkondigde - aan de PSP - dat men zich er van gemeente-zijde nog niet in had verdiept. Wel vindt de voorlichter het nuttig om eens te kijken welke resultaten zo'n ideeenbus kan heb ben. In Zoetermeer - de gemeente waar het eerste experiment met genoemde bussen wordt gedaan - blijkt het invoeren ervan een groot succes. De Vlaardingse PSP is in ieder geval nog steeds druk bezig met het maken van een verslag, dat aan het college van burgemeester en wethouders 2ai worden aangeboden. Tevens wordt gewerkt aan een concreet plan voor de verwezenlijking van ideeënbussen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1