'Schiedam vordt niet voor niets een dorp genoemd9 les tien woningen bij Schuurkerk ;e Bewoners willen parkeerverbod Bus vol cultuur Minder bedden, alleen Mj meer directe hulp Wijze Arie,? wil politieke actie langs de huizen Parkeerregeling voor invaliden wm Botsing op Mamixlaara Huisarts In 't Veld neemt vandaag afscheid: op Hummelen maandag Directeur van Nolet opgelucht Illegale plakkers aangehouden De Prijsbrekers van Novotel DAGSCHOTELS* a ƒ12,50 novotel Waar u zich thuh voelt Studiezaal tijdje dicht WÊÊÊÊÊÊÊÊMI Situatie in Mesdagstraat onhoudbaar Kennis maken met Maassluis Vetteoords- kade op stelten gezet VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 3 Maassluis De gemeente Maassluis houdt dinsdag een propagandadag voor het cultureel Jongeren paspoort. Twee dames van de afdeling volks* ontwikkeling gaan die dag met een informatie bus van de landelijke vereniging van het Cul tureel Jongeren Paspoort alle plaatselijke scholen voor voort gezet onder wijs bezoeken. De minimum-leeftijd van 15 jaar, die tot dusver voor het verkrijgen van een Cultureel Jongeren Paspoort heeft gegolden, komt per 1 oktober te vervallen. Hoewel deze verruiming reeds enige tijd geleden werd be kendgemaakt, is de be langstelling voor het pas poort uit de jongere leef tijdsgroepen nog gering. Op de propagandadag wil men daarom alle scholie ren van het voortgezet onderwijs met mondelin ge en schriftelijke infor matie trachten te berei ken. Na de bezoeken aan de scholen wordt de bus vanaf 16 uur gestatio neerd bij het winkelcen trum Koningshoek, waar dezelfde informatie aan het winkelend publiek zal worden verstrekt. Vlaardingen De Marnixlaan ■was woensdagmiddag het to neel van een botsing. Ter hoogte van de Mamixflat reed een vrachtwagen met een bouwkeet als aanhanger. De bestuurder, de 32-jarige G. M. W. v. M. uit Made wilde met een bocht naar rechts de oprit van het aldaar gelegen sportveld oprijden. V. M. stuurde zijn voertuig in ver band met de lengte eerste een stukje naar links. Achter de aanhanger reed een personenauto eveneens met een aanhanger. De bestuur der, de 43-jarige Vlaardinger E. W., veronderstelde dat zijn voorligger linksaf zou slaan en haalde in aan de rechterzij de. Het gevolg was een aanrijding, waarbij een aanzienlijke ma teriële schade ontstond. Een inzittende van de personen auto moest met rugklachten naar het gemeenteziekenhuis in Schiedam. Gerrit in 't Veld: op de kop af zevenendertig jaar huisarts in Schiedam. O Maassluis Het spreekuur van Han Hummelen de Maas- sluise PvdA-wethouder voor stadsontwikkeling wordt verplaats. Vanaf maandag 3 oktober kan de bevolking bij Hummelen terecht op maan dagmiddag. In plaats van donderdagmiddag. Voor het gebruikmaken van dit spreekuur moet vooraf een te lefonische afsprak worden ge maakt bij de administratie van de woningstichting Wo- ningbeheer. Tel. 01899-18111. Men krijgt dan te horen hoe laat in de middag met de wethou der gebabbeld kan worden. Schiedam Gerrit in 't Veld houdt er mee op. Na op de kop af zevenendertig jaar in Schiedam werkzaam te zijn geweest als huisarts neemt hij vandaag afscheid. Van vier tot half zes houdt de arts receptie in restaurant Euro poort, waar iedereen hem de hand kan schudden. De colle ga's komen vanavond aan de beurt Met de vraag welke vreemde of grappige gebeurtenissen hem zijn bijgebleven, heeft de 65- jarige huisarts moeite. Aan de twinkeling in zijn ogen valt op te maken dat hij heel wat heeft meegemaakt. Het gaat hem echter te ver om die bele venissen naar buiten te bren gen.' „Die dingen liggen gevoe lig. Schiedam wordt niet voor niets een dorp genoemd. De mensen weten zo over wie het gaat en dat wil ik niet. Toch heeft dat dorpse wel bekorin gen. Dat is dan ook een van de redenen dat ik hier blijf wonen. De mensen weten-hier nog iets van elkaar. De ver eenzaming is minder dan m een grote stad". Na wat aandringen komt er toch nog een kleine anekdote los. Een die hem zelf betreft: „Voor ik in Schiedam kwam nam ik heel kort waar in de buurt van de Reeuwijkse Plassen. Bij Lange Ruige Wei de moest ik toen eens bij een boerderij midden in de polder zijn. Op de terugweg mocht ik van de boer door het land lopen. De stier die daar rond liep zou mij volgens hem niets doen. Het beest kwam echter wel op mij afrennen. Toen ik vluchtte en over een sloot wil de springen kwam ik natuur lijk midden in het water te recht. Nog steeds verdenk ik die boer ervan dat hij in de boerderij van achter de gor dijnen heeft staan kijken en zich kapot heeft gelachen". Een brede lach verschijnt op het vriendelijke gezicht van dok ter In 't Veld als hij het ver haal hoort dat één van zijn patiëntes pas over hem vertel de. De dokter reageerde enige tijd geleden broodnuchter toen deze vrouw zijn kamer binnenstapte met de opmer king „Dokter, ik heb een keel ontsteking". „Dat maak ik wel uit", was zijn laconieke ant woord. Medicijnen Ernstig nu: „Iedereen die wer kelijk ziek is heeft een autori teit nodig. Je moet geschikt zijn om dat te dragen. Jonge artsen hebben daar natuurlijk wel eens moeite mee. Er moet gewoon een bepaalde relatie met de patiënten rijn. Nooit heb ik mij gevoeld als iemand die orders geeft. Ik geef raad. Dat de patiënten tegenwoor dig meer inspraak krijgen is terecht. Dat heb ik altijd al gegeven. Maar als ik met mijn auto naar een garage ga ver wacht ik ook niet zo'n uitge breide uitleg dat ik het niet meer kan begrijpen. Een ech te raedicijnen-uitdeler ben ik ook nooit geweest. Maar je wordt het haast wel. Je kunt er vrijwel niet onderuit. Dat doet het publiek. Als je geen medicijnen geeft vinden de mensen al gauw dat je hen verkeerd behandelt. Zoiets wordt helemaal verkeerd uit gelegd. Tot op de laatste mi nuut heb ik het werk echter met plezier gedaan. Wei was het de laatste jaren moeilij ker, Onder meer door die voortdurende dreiging aan de schandpaal te worden gena geld. Dat is niet leuk. Ik houd nu op, omdat het tijd is. Je moet er niet uitgaan als je niet meer kan, want dan ben je al te lang doorgegaan. Zon der hulp ben je echter niet in staat om voor je vijfenzestig ste te stoppen". praktijk wordt voortgezet door zijn opvolger, de arts J. Stolker. „Destijds kwam ik in Schiedam, dat toen nog ophield bij de Vlaardingerdijk, omdat hier plaats was. Veel mensen uit de gebombardeerde binnen stad van Rotterdam kwamen namelijk hier wonen. In een paar maanden tijd kwamen hier dan ook eenheel stel artsen: D. Houthuys'en, die in april ophield; Duiser Jamin die al lang geleden ophield, de inmiddels overleden dokter Beukers en de naar Vlaardin gen verhuisde en inmiddels ook overleden dokter Busse- maker". Wissewasje Over het 's nachts uit bed wor den gebeld voor een of ander wissewasje zegt de Schiedam mer: „Ieder beroep heeft on aangenaamheden. Dat hoort erbij. Maar natuurlijk wil je dat die drinkbeker aan je voorbijgaat- Vroeger telde je dat soort dingen niet Iede reen had toen wel zoiets. Maar naar mate de welvaart steeg en veranderingen kwa men gingen die ongemakken zwaarder wegen". Specifieke Machten, bijvoor beeld naar aanleiding van luchtverontreiniging, zijn er bij de Schiedammers niet, vol gens dokter In 't Veld. Het zou juist duidelijk merkbaar zijn dat de luchtverontreini ging de laatste jaren is afge nomen. Patiënten zouden veel minder over hoofdpijn kla gen. De arts die een praktijk heeft gehad van bijna drieduizend zielen en die talloze functies bekleedde in allerlei vereni gingen, van de wetenschappe lijke kring tot de vereniging tot bescherming van zuigelin gen, houdt er toch niet hele maal mee op. Hij blijft me disch adviseur van het bejaar dencentrum Thurlede. Schiedam „Een belangrijke stap m de goede richting, die mij zeer oplucht" - zo om schrijft de algemeen-directeur van het Noletziekenhuis, Chris Vlootman, het feit dat het college voor ziekenhuis voorzieningen tenminste enke le voorwaarden stelt, alvorens het aantal ziekenhuisbedden m Schiedam wordt terugge bracht. Deze nieuwe bepalin gen worden opgenomen in het eindrapport van dat college. Binnen enkele maanden is dat verslag te verwachten, aldus Vlootman. „Dat Schiedam voor 1990 ten minste tweehonderd bedden moet inleveren, houdt ons al een hele tijd bezig. Maar ik ben blij dat nu eindelijk ge steld wordt, dat 2oiets uitslui tend kan als op het poliklini sche en extramurale vlak veel is verbeterd, en als er garan ties zijn voor een betere gees telijke volksgezondheid. Zon der die voorwaarden zou het een pijnlijke zaak worden", vertelde Vlootman onlangs op een bijeenkomst in het Nolet. Om in Schiedam een aantrekke lijke situatie te krijgen op het gebied van de ziekenverzor ging, zijn al geruime tijd be sprekingen gaande over fusie van Nolet en het gemeentezie kenhuis. Pessimistisch ts Vlootman met, maar wel al lerminst tevreden: „Er is al veel meer te combineren dan op het ogenblik gebeurt. Mo menteel is een veel betere sa menwerking mogelijk. Maar onze gesprekspartner, de ge meente Schiedam, wil nog met". Alle moeilijkheden rond een eventuele fusie betekenen vol gens de Nolet-directeur echter met, dat het een gebed zonder end wordt. Vlootman- „Het komt allemaal wel voor et- kaar, maar het zal nog lang duren. Als ik een vrijblijven de schatting moet doen. <denk ik dat m 1980 de fusie in de top rond is. En -dan de rest nog". Schiedam Politieke actie langs de huizen spreekt de bevolking geweldig aan. Dat heeft PvdA-raadslid Arie Verlinde overduidelijk gecon stateerd bij de huis-aan-huis- handtekeningenactïe voor be houd van scheepswerf Gusto. „De mensen stellen bijzonder op prijs, dat vanuit de politiek de straat op wordt gegaan. Bij een dergelijke methode heb ben de mensen kans aan de voordeur meer informatie te krijgen over plaatselijke pro blemen, zonder dat rij verder moeite hoeven doen om iets meer aan de weet te komen", sprak Vertinde onlangs in een ledenvergadering van zijn partij. De voormalige fractievoorzitter pleitte daarom voor „op deze voet verdergaan". In het ver leden is ook Tiny Krikke al voortdurend ingegaan op deze manier van actievoeren. „Vroeger, in de tijd van de SDAP, werd er tenminste nog gestreden. Toen gingen wij avond aan avond de wijken in", merkte mevrouw Krikke herhaaldelijk op. „Zoiets 20U inderdaad weer veel meer moeten gebeuren", is de mening van de zestigjarige Vertinde, die door veel jonge re partijgenoten ook wel wijze Arie wordt genoemd. De straat op voor politieke actie: Tina Krikke pleit daarvoor sinds jaar en dag, ook Arie Verlinde (op de achtergrond) voeft daarvoor nu vee!. Opvolgi er Dokter In 't Veld werd geboren in Delf shaven, „ook 20'n bran dersgat". In oktober 1940, een jaar nadat hij was afgestu deerd, kwam hij naar Schie dam. De eerste drie jaren aan de Burgemeester Knappert- laan. Daarna als opvolger van H.C. van der Broek in het huis aan de Willem de Zwij gerlaan, waar nu weer de Maassluis Mede om de res tauratiekosten van het oude Schuurkerkje aan de Zuid- vliet te kunnen financieren willen B en W van Maas sluis bij dat kerkje zestien ruime woningen en acht ga rages laten bouwen. De wo ningen en de garages moe ten komen op het braaklig gende terrein waar eens een school en klooster hebben gestaaan. Inmiddels heeft het architectenbureau de Bruijn B.N.A. opdracht ge kregen een situatieschets te maken. Om de binnenstedelijke bouw wijze zoveel mogelijk te be naderen wil men gebruik maken van gesloten hoekop lossingen. Tussen de Schuurkerk en de ontwor pen woningen (vijf typen) ontstaat een binnenpleintje waaraan het portaal van de kerk gelegen is. Dit pleintje wordt aan de zijde van de Petrus Kockstraat afgeslo ten voor het autoverkeer. Waardevolle elementen van de bestaande situatie, 20als de oude bomen, de tuin en de tuinmuur zullen zoveel mo gelijk worden gehandhaafd. De frontaanzichten van vijf woningen zijn gericht naar de Zuidvlïet en van vier wo ningen naar de Mgr. W. M. Bekkerslaan. De voorzijde van de zeven resterende wo ningen is gesitueerd aan de zijde van het binnenpleintje. Voor de realisering van de plannen zal de nog aanwezi ge bunker op het terrein ge sloopt moeten worden. B en W gaan er vanuit dat het rijk de kosten daarvan ge heel voor haar rekening neemt Overigens moet voor de braakliggende terreinen een bestemmingsplan wor- Vlaardingen De nieuwe lan delijke parkeerfacïiiteitenre- geling voor invaliden is in werking getreden. Dit reeds per 1 september. Door de in voering van deze regeling kunnen invaliden een zogehe ten invaliden-parkeer kaart krijgen. Met deze kaart mag in het gehe le land gedurende twee uur worden geparkeerd op plaatsen waar een door bor den aangeduid parkeerverbod van kracht is. Dit geldt na tuurlijk ook voor de algemene invaliden-parkeerplaatsen. Dergelijke faciliteiten konden tot nog toe slechts per ge meente worden verleend. Het afgeven van de landelijke kaart wordt verricht door de gemeente waar de invalide in het persoonsregister is inge schreven. De regeling Is bedoeld voor zo wel invaliden die zelf een voertuig besturen als invali den die met een ander meerij den, De minister heeft de cri teria vastgesteld waaraan men moet voldoen. De nor men voor de laatstgenoemde categorie zijn aanmerkelijk zwaarder als voor de invali den die zelf rijden. Zelf rij dende invaliden komen in aanmerking voor zo'n par- keerkaart als zij rich zonder hulp van een ander niet meer dan honderd meter te voet kunnen voortbewegen- .Meer ijdende" invaliden kunnen een kaart krijgen wanneer rij zich zonder hulp van een an der in het geheel niet kunnen voortbewegen. Bovendien wordt gesteld dat zij zich niet plegen te verplaatsen in een invalidenvoertuig, dat door een ander te voet wordt voort bewogen. Mensen die zo'n parkeer kaart willen hebben, moeten hier voor een aanvraag indienen bij de gemeente. Aanvraag formulieren rijn verkrijgbaar op de afdeling algemene za ken van het stadhuis. Schiedam De politie heeft drie illegale plakkers aange houden. De 23-jarige student BJ.de H., de 22-jarige student J-EJX en de 27-jarige opera tor J.S. zijn na verhoor op het hoofdbureau heengezonden. De Schiedamse PSP-ers plakten in de stad affiches voor gratis openbaar vervoer. De politie werd gewaarschuwd dat op het RET-wachthuisje aan de Koemarkt de rode affiches werden geplakt. Het spoor leidde via de Lange Haven naar de Nieuwe Dam- Iaan waar de drie nog bij station Nieuwland bezig wa ren met de rode affiches. HARGALAAN 2 - SCHIEDAM TEL. 010 - 71.33.22. voor de week van 1 t/m 7 okt ZATERDAG Hors d'oeuvre Royal ZONDAG Sp/as van /amsv/ees met kidney beans en mint jelly MAANDAG Hutspot met klap. DINSDAG Kippeborst Hawai met' kerry sauce en ananas WOENSDAG Bami Goreng DONDERDAG Goulash met nudeln VRIJDAG Gebakken Zeehaan Vlaardingen Door reparatie- werkzaamheden aan de be- waarplaats van het gemeen tearchief op Plein Emaus 5 wordt de studiezaal gesloten. Deze sluiting is gisteren inge gaan en duurt tot vrijdag II november. - *.v* 'Ss- Bij het Schuurkerkje worden woningen gebouwd Vlaardingen Bewoners van de Mesdagstraat in Vlaardin gen zijn zeer verontwaardigd over het gemeentelijk ant woord op hun brief over de verkeerssituatie in de Mes dagstraat en omgeving. In een brief aan de leden van de commissie voor stadsont wikkeling maken de bewoners hun grieven kenbaar. Zij schrijven: .Het verbaast ons dat het college alleen maar over de firma Bas van der Heijden, sluipverkeer en een richtingverkeer praat zonder dat ook maar één woord ge rept wordt over de onhoudba re situatie op vrijdag en zater dag. Op die dagen staat onze stoep vol met geparkeerde au to's op nog geen meter van onze deur. We kunnen onze woning niet meer uit". Daar komt dan nog bij, dat vol gens de bewoners de kinde ren gevaar lopen, want, „zij rien nu met meer het verschil tussen stoep en straat". Een goede oplossing vinden de bewoners het instellen van eenrichtingverkeer voor de overige straten. „Behalve voor de Mesdagstraat", zo vermeldt de brief, „want onze straat krijg dan het verkeer te ver werken vari de Patromomum- straat, de Patrimoniumdwars straat en gedeelten van de Jozef Israelstraat en de Mans straat En niet te vergeten de parkeerplaats bij Bas van der Heijden". Voor de Mesdagstraat zelf zien de bewoners het veel meer zitten dat aan de „onevenzij de" van de straat een parkeer verbod wordt ingesteld. „Wij zijn dan van een hoop ellende af', aldus het schrijven, „het verlies aan parkeerplaatsen zal plus minus negen stuks bedragen. Dit verlies kan best door de buurt worden opge vangen. Want in onze straat zijn weinig autobezitters". den vastgesteld. Wanneer de gemeenteraad op 4 oktober ja zegt tegen de plannen zul len de daarvoor bestemde grondpercelen worden ver kocht aan een bouwonderne ming en/of andere belang stellenden. Uit de opbrengst zullen voor een gedeelte de restauratiekosten van het Schuurkerkje, die geraamd zijn op een bedrag van bijna 700 000 gulden, worden be kostigd. Maassluis Voor bewoners uit de Steendijkpolder in Maas sluis en nieuwe inwoners el ders in deze gemeente, wor den op maandag 3 en maadag 10 oktober kennismakings avonden gehouden. Deze wor den gehouden m „Konings hof" om 20.00 uur. Op deze avonden zullen B en W en de ambtenaren de nieuw komers vertellen wat voor een gemeente Maassluis is, wat er te doen is aan allerlei activi teiten en hoe het gemeentebe stuur is samengesteld. Om de indruk zo compleet mogelijk weer te geven zal ook het gemeentetijk filmjournaal 1976 worden vertoond. De af deling voorlichting van de ge meente zal er voor zorgen dat voorlichtingsmateriaal ruim schoots aanwezig is Vlaardingen Vijf rumoerige en baldadige lieden hebben woensdagnacht geprobeerd de Vetteoordskade op stelten te zetten. Dat lukte slechts ten dele. Een boom werd ver nield, vuil en vuilniszakken werden in het rond gesmeten, een bloembak kreeg een plaatsje op de rijbaan. Voorts gooide het vijftal wat fietsen ozn en werd een pallet omge kiept. Deze „pret" duurde tot kwart voor twee. De bewoners van de Vetteoordskade waren toen al klaarwakker. De poli tie rekende even later het groepje lawaaischoppers in. Vier leden van het luidruchtige gezelschap kwamen uit Schie dam: twee vrouwen, de 20-ja- rige A. de B. en de 18-jarige P. V. B. Van deze laatste de 23-jarige echtgenoot A. J. V. en de 16-jarige Schiedammer J, B. De vijfde herrieschopper kwam uit Vlaardingen: de 18- jarige B. v.d. W. Op het politiebureau werd pro- ces-verbaal opgemaakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3