Alarmering rijkspolitie in .Is streek relet ideaal Rosa Palyantha, de wieg van Helga de witte roos Dit bureau is thans gestoten Oorzaken Meldkamer Regio's Verbetering pas na verhuizing districtsbureau Duizend Rozenkweken: arbeidsin tensief geduldwerk W. BOER EN ZN. Mozaiek- wand* en vloertegels WARMTEBRON 'van toon Kittellen S3 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 JJ Den Haag Een ongeval op een gevaarlijk kruispunt Een auto schept een overstekende bromfiets en de bromfietser en zijn duopassagier worden in de berm van de weg geslingerd- Twee automobilisten stoppen, een derde rijdt door naar de diehtsbijzijnde boerderij can de politie te waarschuwen. „Dit bureau is thans gesloten. Voor pobüe-assistenüe kunt u bellen bet groepsbureau der rijkspolitie intelefoon En na het draaien van negen cijfers, als de automobilist ten minste potlood en papier bij de hand beeft of over een goed geheugen beschikt „Dit bureau is thans gesloten. U kunt bellen met de meldkamer der rijkspoli tie in Den Haag, telefoon 070- 636969." En dan de geruststel lende mededeling: „Er is een politieauto in de directe omge ving." Na weer negen, cijfers krijgt de automobilist, nerveus door het ongeval dat hij zag gebeuren, de meldkamer aan de lijn, legt de situatie tut en rijdt terug om te zaen of hij hulp kan bieden. De meldkamer roept de dienstdoen de wagen m de omgeving op en dirigeert deze per mobilofoon naar de plaats van het ongeluk. Inmiddels zijn kostbare minuten verstreken en liggen de slachtof. fers nog steeds in de berm van de weg. Een weinig ideale situa tie, die zich vooral na elf urn 's avonds kan voordoen als de automobilist niet het volledige bandje van de automatische te- lefoonbeantv/oorder afluistert. Dat bandje geeft wel het num mer van de meldkamer, maar het vergt nogal wat geduld om het bandje helemaal uit te luis teren als pohtiehulp dringend geboden is. Het is duidelijk dat verbetering dringend nodig is. door Frans Bos „Dat is juist", zegt opperwacht meester P- de Mol (50), tijdelijk waarnemend hoofd van de meldkamer van de rijkspolitie district Den Haag, „maar over met al te lange termijn verwach ten wij verbetering. Dan moeten we weg uit het pand hier aan de Koninginnegracht m Den Haag en kunnen tegelijkertijd betere telefonische verbindin gen tot stand worden gebracht." Het district Den Haag van de rijkspolitie omvat vrijwel geheel Zuid-Holland. Alleen de Alblas- serwaard ressorteert onder het Dordtse district De rijkspolitie opereert met in die plaatsen, waar gemeentepolitie aanwezig is. Dat is met slechts in Rotter dam, Den Haag, Delft en Gouda het geval, maar ook in Zoeter- meer. Naaldwijk, Monster, lei den, Katwijk en Alphen aan den Rijn. In alle andere plaatsen waakt de rijkspolitie over de veiligheid van de inwoners. De huidige noodsituatie kent twee oorzaken. De eerste is het personeelsgebrek bij het korps als gevolg van de ongunstige leeftijdsopbouw, de andere is een technisch probleem. „Wat we nodig hebben zijn tachtig telefoonlijnen rechtstreeks naai de meldkamer, waarvan er veertig operationeel moeten zijn. Van onze baas, bet minis terie van justitie, hebben we toestemming deze lijnen aan te laten leggen. Dat is een miljoe- nenzaak", aldus de opper. De PTT weet echter niet waar de peperdure kabels naar toe moeten. De rijksgebouwen dienst probeert een nieuw on derkomen te vinden voor het districtsbureau m Leiderdorp of Zoe termeer. Als de beslissing is gevallen gaat het bureau zo snel mogelijk naar een tijdelijke be huizing in één van beide plaat sen. Verleggen van de telefoon kabels binnen de gekozen ge meente hoeft geen problemen op te leveren. „De overheid bezuinigt", aldus de opper, „en wij zitten ermee. Het gaat om een bedrag van miljoenen en als er bezuinigd moet worden is de politie altijd een van de eerste slachtoffers. Het kan wel zes tot zeven jaar duren voor een nieuw districts bureau er staat Het ziet er op dit moment naar uit dat Leider dorp de meeste kansen biedt. Voor de politiemensen zullen tenslotte ook zo'n zestig tot ze ventig woningen beschikbaar moetan komen." Personeelsgebrek is de andere nis bedraagt zo'n vijf tot ze ven minuten. En zo kan het gebeuren, dat een melding van een aanrijding in bijvoorbeeld Bleiswijk via drie telefoonnummers en de mobilofoon van de meldka mer een politie-auto bereikt, die twee straten van de aan rijding rijdt Opper de Mol: „Het grote voordeel van die zogenoemde open telefoonlij nen is, dat een post- of groepsbureau dat tijdelijk niet bezet is, rechtstreeks met de centrale meldkamer wordt doorverbonden. Met het draaien van bet nummer van de politie in Bleiswijk komt men dan direct in verbinding met de meldkamer. Dat werkt niet alleen veel sneller, maar voorkomt irritaties bij het publiek. Nog maar al te veel mensen denken, dat als ze Den Haag bellen, de poli tiewagen ook daar vandaan moet komen. Dat is beslist niet het geval." Het personeelsbestand van het district Den Haag omvat zo'n 850 man, verdeeld in zes on derdelen. Dat zijn de districts recherche, de technische re cherche, de verkeersgroep, de meldkamer en de politiemen sen op de weg en op het water. Het district beschikt over 120 voertuigen. Vooral van de mensen van de meldkamer wordt nogal het een o Opper P. de Mol: „Recht streekse tele foonfijnen een miljoe nenzaak." oorzaak van het minder goed functioneren van de alarmering. „Het district Den Haag is onder verdeeld in groepen. Daar zijn er 22 van, waarvan sommige met twee of dne posten. Die posten en zelfs de groepen kun nen met allemaal dag en nacht bezet zijn", licht opperwacht meester De Mol toe. De proeven met de regio's zijn echter goed bevallen. Dat be tekent dat er 's nachts vijf groepsbureaus regiobureaus worden. Sassenheixn bestrijkt de bollenstreek, Waddmxveen het oostelijke Midden-Hol- landgebied, Voorschoten de rest van Midden-Holland, Schoonhoven de Krimpener- waard en de vijfde regio is het Westland. In die regio's rijden tenminste- drie wagens De gemiddelde rijtijden van de auto's naar een gebeurte- een week per maand hier dienst doen om in te vallen. Ze doen acht uur achter elkaar dienst in drie ploegen per dag. De be drijfsarts heeft die situatie on gezond genoemd", aldus de op per. Van de mannen in de meldka mer wordt venvacht dat zij, constant improviserend, organi seren, de auto's dirigeren, coör dineren en daarbij razendsnel beslissingen nemen. Een menta le belasting die maar weinigen aankunnen. De opper: „Daarom kon het gebeuren dat een jonge vent onlangs volledig' instortte. En de selectie is al zo streng In het nieuwe gebouw moet voor de meldkamer een hele verdieping beschikbaar zijn, in clusief relaxkamer. Twee uur op en een uur ontspannen, dat zou ideaal zijn." Het duurt bovendien nog vier politiescholen trouwens niet af leveren. De selectie blijft on danks het tekort 20 streng, dat nog altijd 85 procent van de sollicitanten wordt afgewezen. Hoewel de noodzakelijke open telefoonlijnen nog ontbreken zijn de verbindingen tussen de verschillende distneten van de rijkspolitie en die met de diver se gemeentepolitiekorpsen bij zonder goed. Door allerlei ver nuftige apparatuur is het tech nisch mogelijk politiemensen uit Groningen met collega's in Maa stricht te laten praten, ondanks het beperkte bereik van de zen ders. Het teiexnet is vernieuwd en reikt nu via Interpol zelfs tot Israel. „Maar wij houden ons dagelijks bezig met allerlei gebeurtenis sen in het grootste deel van Zuid-Holland", aldus opper De Mol. „En de grote lijn is: eerst bezighouden met mensen, dan branden blussen en daarna de weg vrij Hazerswoude De rozenwinner Gïjs de Ruiter uit Hazerswoude kan trots zijn. Na onder meer drie ereprijzen, -vier gouden rozen, zesentwintig gouden medailles en vierentwintig zilveren in de wacht te hebben gesleept op internationale bloemententoonstellingen, won hij onlangs de Gouden Roos van 's-Gravenhage. De prachtig witte grootbloemige trosroos Helga bracht hem deze eer, die hij als enige Nederlander nu voor de tweede maal in ontvangst kon nemen. De firma De Ruiter met haar kwekerij Rosa Po ly antha aan de Voorweg 62 in Hazerswoude is één van de vijfentwintig ro- zenwinners van de we reld. Begonnen met het kweken van coniferen, heesters en rozen behaal de de firma in de eerste helft van deze eeuw al een wereldprimeur met de eerste nieuwe oranje kleurige roos Gloria Mun- di. Maar voor vader Ger- nt de Ruiter was de kweek van nieuwe rozen- soorten slechts efen hob by. Pas in 1941 ging de firma zich speciaal toeleg gen op deze aparte tak van de kwekers-branche. Het eerste succes van be tekenis werd in 194? in de handel gebracht onder de naam „De Ruiters Her ald". Hierna volgden nog ruim 85 nieuwe soorten, die nu over de hele we reld verspreid zijn. Het bedrijf m Hazerswoude heeft zich nu geheel op com merciële basis toegelegd op de teelt van nieuwe soorten voor proef en selectie. Dit enorm arbeidsintensieve werk, speelt zich voor het merendeel af in een moderne kas van duizend vierkante meter. Dat houdt in, dat er „in het groot" gewerkt wordt. De werkwijze is, dat er een aan tal kruisingen tot stand wor- den gebracht, zodanig, dat men zo'n dertigduizend zaai lingen krijgt De selectie hiervan wordt in de kas uit- geplant en hoopvol wachten de kwekers af hoe de plant zich zal ontwikkelen. Want een fraaie roos in de be schermde omgeving van een kas kan het lang niet altijd bolwerken in de volle grond buiten, wat ernstig afdoet aan de kwaliteit. Vandaar dat elk jaar slechts ongeveer duizend van de mooiste zaai lingen worden geënt en ter verdere keuring in de volle grond worden geplant toe het volgende jaar. Arbeidsintensief dus, maar ook een geduldwerk, want het duurt zeker vier tot zes jaar eer men resultaten kan boeken en dan nog twee jaar voordat de creaties geld gaan opbrengen. Op het commer ciële vlak heeft de firma zich overigens tot een fraaie sta tus weten op te werken: jaar lijks worden er zo'n half mil joen rozenplanten gesorteerd en verzendklaar gemaakt Bescherming Maar met het kweken en op de markt brengen van nieu we variëteiten is de zaak voor de firma De Ruiter nog niet afgedaan. Want evenals voor alle nieuwe vondsten bestaat er zoiets als patent, dat bescherming biedt tegen namaak en onrechtmatige vermenigvuldiging. Zo'n kwekersrecht bestaat in Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Denemarken, USA en Zuid-Afrika. Dat be tekent, dat de nieuwe soorten nog in een groot deel van de wereld vogelvrij zijn. Ook achter het IJzeren Gordijn, waar de rozen van De Ruiter eveneens floreren. Maar zelfs als het kwekers recht wettelijk is vastgesteld, blijft het probleem, dat de kweker zelf de overtredingen moet vaststellen, wat uite-' raard geen eenvoudige zaak is. Maar wel belangrijk, want de royalties die betaald moe ten worden wanneer een kweker het produkt van De Ruiter gaat vermeerderen, zijn een noodzakelijke kos tendekking van de enorme investeringen, die de rozen- winning vergt. Overigens kan iedereen bij De Ruiter een kijkje nemen »n de „etalage" van het be drijf, waar ook het jongste succes, de wonderschone Helga, te zien is. Het een traa! zenuw stelsel var de rijkspoli tie in het dis trict Der Haag: ds meldtafel. f-UJ u> Rozenwinner Gijs de Ruiter met de winnende roos en ander geëist „Het werk dat de jongens achter de meidtafel doen brengt een enorme geeste lijke belasting mee. Bovendien zitten we met een tekort van een man of zeven. Er zijn er vijf aan het werk en zo'n 25 man komen tot vijf jaar voor het rijkspolitie korps op volle sterkte is. Jaar lijks komen er duizend nieuwe politiemensen bij, maar er gaan er ook een zelfde hoeveelheid af door pensionering. Meer dan duizend mensen kunnen de dne FUN FIETSEN OP EEN FIETS VAN HOOGSTRAAT 162 VLAARDINGEN TEL 343020 GOEDKOOP DOOR RECHTSTREEKSE REVERING. DayerlO Vfaardingen tel. 010-342.058 intaniaup en keuken architectuur Bchiademssweg 5S tel.OID-357438 vlaa'rdingen Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. „WE HEBBEN ONZE PERSOONLIJKE LENING BIJ DE RABOBANK AFGESLOTEN, DAT IS VERTROUWD EN SAFE Qeti<xigxoeid<e} Hoofdkantoor: Veerpleln 106, tel. 35.65.55 Bijkantoren Van Hogendorplaan 4Sa tel. 35,65.55 Ketheiweg 46, tel. 35.55.55 Dr. Wlardl Seckmansingei 1d tel. 35.65.55 De Loper 3, tel, 35.B5.55.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 4