Waardering voor politieke keuze Ei rnsti bezorgd Geen reden tot juichen Linkse propaganda Schuldig aan hoogmoed R:-., ■HM WÉÉ H li»: IBÉi 38CGHK VRIJDAG 30 SEPTEMBER. 1977 5 De begroting en de daarbij behorende aanbiedingsno ta hebben een wat andere opzet dan voorgaande ja ren. Het college begint mei het geven van een opsom ming van de in de afgelo pen 3 jaar gerealiseerde zaken tegen de achter grond van „Samen Links". Ik vind dat een goede zaak. „Samen Links" is immers het verkiezingsprogramma van PvdA-PPR-D'66 en PSP op basis waarvan dit colle ge zijn beleid voert. De raad heeft er recht op te vernemen wat er van dat programma gerealiseerd is. Geen „op-de-bcrst-kloppe- rij", maar normale verant woording. Voor het eerst dit jaar wordt duidelijk gemaakt aan wel ke onderwerpen de extra financiële ruimte volgend jaar besteed kan worden. Het college legt daarbij oe nadruk op stadsvernieu wing, onderwijs en welzijn. {Een paar voorbeelden: 100,000 naar de stads- vernieuwingsgronden; 100.000 naar een mu ziekschool; 100.000 naar sociaal-culturele activitei ten voor werklozen en 150.000 aan subsidies voor sociaal-culturele in stellingen). Dat beleid heeft mijn volledige steun. De komende periode 2utlen t.a.v. de binnenstadspro- blematiek twee zaken van de PvdA-fractie veel aan dacht krijgen: een uitbouw en verfijning van het stads vernieuwingsbeleid (zowel inhoudelijk: slopen/rehabi literen ais organisatorisch nota organisatie stadsver nieuwing beoordelen) op basis van de opgedane er varingen. Nauw daarmee samenhangend een duide lijk beleid inzake het opvul len van de open plekken in de stad (betaalbare wonin gen in de binnenstad). Bo vendien zullen we er op aandringen nog deze pe riode de eerste resultaten van het struktuurplan (proef af sl uiting en) zicht baar te maken. De voorstellen over peuter speelzalen, muziekonder wijs, muzikale vorming voor schooljeugd en per manente educatie passen in een beleid dat gericht is op versterking van de posi tie van achtergestelde groepen Wie stadsvernieu wing hoog m het vaandel schrijft, ontkomt er niet aan ook op onderwijs- en welzijnsgebied veel nadruk te leggen. Onze fractie zal binnenkort een nota uit brengen over het gemeen telijk welzijnsbeleid. Be langrijk hierbij is bijvoor beeld een actief bejaarden beleid, zoals ook het colle ge aangeeft. On2e fractie vindt in dat verband de realisatie van bejaardenwo- ntngen m de binnenstad van bijzonder groot belang. Ook het beleid ten aanzien van de spreiding van bui tenlandse werknemers en het tot stand brengen van coördinatie en samenwerk ing van zgn. „eerste lijns voorzieningen" (m gezond heidszorg en maatschappe lijke dienstverlening) heeft alles te maken met die na druk op de Stadsvernieu wing. Een paar opmerkelijke pun ten wil ik er nog uithalen. vrijgeven B en W-beslui- ten inzicht verschaffen over de mogelijkheden van de gemeente tot het voeren van een beleid gericht op energiebesparing. de actie „titd voor school" blijft de aandacht van het college houden het coflege komt zeer bin nenkort met een nota over de woonruimteverdeling. Het zijn alle toe te juichen voorstellen Mijns inziens btedt deze begroting aankno pingspunten genoeg om een goede discussie in de ge meenteraad te garanderen. Ik hoop dat velen in Vlaardm- gen gebruik zullen maken van de mogelijkheden in de commissievergaderingen om mee te praten over de rich ting die het beleid in Vlaar- dingen volgend jaar moet op gaan. Hans Versfuijs, fractievoorzitter PvdA Uit de Nota van Aanbieding valt direct op hoe tevreden het college over zichzelf is. Eén van de oorzaken daar van zou zijn het program ma „Samen Links" van de PvdA/PPR/PSP/Dm Er is een opsomming gegeven van geheel of gedeeltelijk gerealiseerde goede da den, waaraan direct wordt toegevoegd dat een aantal zaken zijn blijven liggen. Het doet ons genoegen dat de burgemeester, tevens voorzitter van hat college, geen verantwoordelijkheid wil dragen voor het pro gramma „Samen Links". Betekent dit dat de tevre den wethouders elkaar schouderklopjes geven, maar dat de burgemeester - ons inziens geheel te recht - er op wijst dat de gehele gemeenteraad het beleid bepaalt? Eén van de punten uit het gerealiseerde program zijn de bijeenkomsten met de wijk. Wanneer we zien het harmonieus naar buiten treden van de wethouders - we zouden bijna voor de verleiding bezwijken om naast het lijstje van het college een ander lijstje te plaatsen - vragen wij ons af wie er tevreden kan zijn. Begrippen zoals, coördina tie, representatie, heilige inspraak, zijn door de buurtopbouwwerker (zie Vlaardtngs Dagblad van 19 september) gekarakteri seerd met: „WETHOUDERS SOLLEN MET BEWO NERS"! Het optreden werd bovendien kwetsend voor de bewo ners genoemd. Getapte po pulaire antwoorden werden gegeven, maar de wijkbe woner vroeg zich af: Waar moet tk nu naar toe? Ant woord: „Dan maar (samen) het (linkse) bos in". Ernstig bezorgd zijn wij over de beleidsnormen die door dit college worden gehan teerd, namelijk een recht vaardige samenleving op grond van gelijkwaardig heid voor alle mensen. Hier wordt het belangrijkste ver geten!! GODS WOORD geeft ons die normen aan!! Is er bij ons dan geen enkele waardering? Zeker, wij hebben ingestemd met die voorstellen die aan de politieke richtlijnen van de SGP/GPV-fractie beant woordden. Het 2al U duidelijk zijn, dat wij met het gevoerde be leid van dit college en het aangekondigde beleid voor 1973 niet tevreden zijn. Aan U, de kiezer, is het woord om op 31 mei 1978 hierin verandering te bren gen! R. Lensvelt, SGP/GPV-fractie De PPR vindt, dat er de afge lopen 3 jaar in Vlaardingen sprake is van een positieve ontwikkeling. Daaraan moet wel meteen worden toegevoegd, dat alles niet vlekkeloos verloopt, het gaat nogal moeizaam. Er is geen reden tot juichen zoals de inleiding van de beleidsnota ons wi! doen geloven. Daarvoor zijn er te veel teleurstellingen ge weest. tn de eerste plaats op het gebied van Stads ontwikkeling. Hoewel er in zommige delen van de stad goede plannen tot stand zijn gekomen, zij'n wij over de aanpak van de oude wijken minder te spreken. Te vaak wordt het woord „sloop" vóór in de' mond genomen, ook in de plannen voor 1978. Alleen heet het dan „stadsver nieuwing op basis van de nieuwe visie". Wij vinden dat moet worden uitgegaan van: 1. Kleinschalige ont wikkeling, 2. Zo min moge lijk sloop, 3. Wat wil de bevolking zelf. Wij zullen alle plannen met name aan deze 3 punten toetsen. Verkeer Het terugdringen van de auto uit de binnenstad is lei draad voor 1978, zegt het college. Het sluit aan bij datgene, dat besloten is bij het structuurplan. Wij zijn daar wel blij mee, maar niet helemaal gerust op. Elke verandering op ver keersgebied, hoe klein ook, komt erg langzaam tot stand. Dat is in de afgelo pen drie jaar gebieken. Het beleid is nog te veel afge stemd op de vlotte afwikke ling van het snelverkeer. De dreiging, dat de auto alles en iedereen zal over woekeren is er nog steeds. Daarom zal de PPR ook in 1978 voorstellen blijven doen voor veilige woon buurten. een auto vrije bin nenstad. voorrang voor de fietser, de voetganger en het spelende kind. Welzijn Ondanks, dat er nogal wat gebeurd is in de afgelopen jaren, zullen wij ook op dit gebied blijven hameren op uitbouw van de voorzienin gen met name voor die mensen die het hardst no dig hebben. Enkele voor beelden: Het voormalig Toelever ingsbedrijf moet worden bestemd voor wijkcentrum van de Oostwijk. Het Open Jongeren Cen trum moet open in septem ber 1978. De ontwikkeling van ge zondheidscentra in Holy en Oostwijk. Extra aandacht voor huis vesting van alleenstaanden, jongeren en buitenlandse werknemers. Verplaatsen van schadelij ke bedrijven uit woonbuur ten. Uitbouw van het peuter speelzaal werk. Willem Kwakkeisteln, PPR- fractJe Op 31 mei 1978 zuilen er weer gemeenteraadsverkie zingen zijn. De begroting voor 1978 met beleidsnota is de laatste in de reeks van 4 die het college van B en W aanbiedt Letterlijk schrijft het college: „Het heeft dunkt ons daarom zin in deze nota aan enkele aspecten van het functio neren van ons college eni ge aandacht te schenken." Nu is het kritisch bezien van het functioneren van B en W een lofwaardig streven. Als het goed gebeurt, ko men óók de fouten en te kortkomingen boven tafel. Dat is niet erg. Integendeel, de geloofwaardigheid kan er heel wei mee gediend zijn' Handell het coflege zo9 Laat ik maar direkt voorop stellen dat het col lege een poging doet om uw en mijn mogelijk aan wezige kritische zin in te perken. Het college wil aandacht schenken aan en kele aspecten van zijn functioneren. Men kan ten slotte niet alles overhoop halen! Breed wordt uitge meten wat dit college aan punten uit „Samen Links" heeft verwezenlijkt, dan wel daartoe een aanzet gaf. Wat dat betreft poetst het college zich behoorlijk op! Ook het woord „progres sief' wordt weer van stal gehaaid. En hoe! Het colle ge zegt van zich zelf dat het als progressief pro gramcollege de begroting van 1978 mag aanbieden. Waarom durft men zich niet heel gewoon een iinks- meerderheidscollege te noemen? Dat is het toch'' Bovendien 2ai het woordje „links" bij de PvdA en de PPR toch niet als een vloek in de oren klinken! Nu be grijp ik zeer wel dat men liever over „progressief" praat De keerzijde - con- servatief - wordt er indïrekt ook mee uitgesproken. Dat is die ander die niet tot deze club behoort Voorts zegt het college er in geslaagd te zijn een pro- gressief-bestuurlijke sfeer te scheppen die door haar openheid en door haar vorm van benadering van burgerij en ambtenaren, een aanzienlijke vooruit gang betekent. Nou, nouDe werkelijkheid is echter dat zowel in de raadscommissies als in de raadsvergaderingen er voortdurend op gehamerd moest worden het benade ren van de burgerij serieus te nemen. Voorbeelden? Ik denk aan de pressie die er uitgeoefend moest worden om een zgn. inspraakavond te organiseren m.b.t. de mogelijke bebouwing aan de Roemer Visscherstr. en Boerhaavestr. Verloopt de overlegsituatie met de mensen in de VOP zo vlot? Ik mag wijzen op de groeiende weerstand in de Wmmmsm. ,.:i WÊmÈÊMê. manier waarop de wethou ders de bevolking tege moet treden tijdens het zgn. 3-maandeJijkse over leg in de wijken. Voortdu rend heeft ook het CDA het college achter de broek moeten zitten om tot een goede benadering van de burgerij te komen. De eensgezindheid van Pv dA/PPR m.b.t het te voe ren beleid was nog al eens zoek. Men kan denken aan de moeite die men in PPR- kringen had m.b.t. het functioneren van wethou der Bovenberg in het colle ge. Verdeeldheid was er bij de PvdA over de aanpak van de stadsvernieuwing in de VOP. Verdeeldheid is er ook nu weer mb.t. de be bouwing aan de Roemer Visscherstr. en Boerhaave str. Ik neem het college *t zeer kwalijk dat het geen enkele aandacht schenkt aan het functioneren van de raad als geheel. Hoe heeft de CDA-fractie niet moeten ij veren om tot een juiste besteding te komen van een krediet van drie ton voor herinrichtingsplannen van straten van buurtbewo ners. Reeds in mei 1976 werd er door het CDA een motie ingediend om een studie te plegen m.b.t. de plaats voor parkeergara ges. We wilden zo snei mogelijk het „blik" opge borgen zien met de bedoe ling de leefbaarheid van de binnenstad te versterken. Nu zegt het college: „Zo dra de studie inzake de parkeergarage is afgerond zal moeten worden bezien in welke mate het tot nu toe gevoerde beleid dient te worden." Zo'n uitspraak is een open deur intrap pen. Helaas laat de studie nog op zich wachten. Moet ik nog vermelden hoe we bij amendement voorzie ningen voor gehandicapten moesten veilig stellen in het Hollandiagebouw-5 Wat is de zin van het college om „enige aandacht" te schenken aan het functio neren ervan? Wel, we gaan de verkiezingen van 31 mei 1978 tegemoet. Ik ben ech ter van oordeel dat de Vlaardingse burger mondig genoeg is om te oordelen in hoeverre de term „pro gressief' van toepassing mag zijn op wie dan ook. Mijn conclusie is dat het zgn. linksmeerderheidscol- lege nog niet bewezen heeft hét middel te zijn voor een gemeentepolitiek op nieuwe wegen J. Wijnstok, fractievoorzitter CDA Als je de Aanbiedïngsnota/- Beleidsnota 1976 leest, slaat je de schrik om het hart: hoe is het mogetijk dat een college de zaken zo gekleurd voorstelt! Wat staat er namelijk in te fe- zen? Allereerst een stukje uit het verkiezingsprogram ma „Samen Links" en dan een overzicht van alles wat dit college uit dit verkie zingsprogramma heeft waargemaakt of waar het mee begonnen is. Alles één lofzang op zichzelf. Het lijkt wel een artikel voor de Achterban (Blad PvdA). Dacht het college nu werke lijk dat iemand in Vlaardin gen zou geloven dat alleen de PvdA voorstandster was van bijvoorbeeld een struc tuurplan voor de gemeen te. bestemmen van de Broekpolder tot bos, zor gen dat de Wet op de luchtverontreiniging wordt nageleefd, bevorderen van milieubesef op de scholen, opstellen van een Nota Overheid-Burgerij, verbete ren van accommodaties voor jeugdwerk, club- en buurthuiswerk en de peu terspeelzalen enz.? Natuur lijk zijn dit dingen die on der een afspiegelingscolle ge ook gestalte hadden ge kregen. Het college noemt in dit rijtje ook: het inschakelen van de bevolking bij de stede- bouwkundige plannen. Nu, daar hebben ze in de Vet- tenoordse polder echt van kunnen profiteren! Het col lege heeft daar zo weinig naar de inspraak geluis terd, dat de bewoners zich genoodzaakt zagen in ho ger beroep te gaan tegen de raadsbeshssing over de sloop van een gedeelte van die wijk De WD was tegen die sloop, omdat ze vond dat het college onvoldoen de geluisterd had naar de bewoners. Nog een voorbeeld: het Open Jon geren Centrum. Er was al een heel plan klaar om binnen één jaar de verbou wing te kunnen uitvoeren. Neen, zegt het college in de raad van 2 juni j.L, er moet wat nieuws komen. Intussen moest wèi gewacht worden op toestemming van Gedeputeerde Staten, die dezer dagen pas af kwam. Pas nu kan met de voorbereidingen worden begonnen. De WD was vóór de verbouwing, want dèt was tenminste „inscha keling van de bevolking", waar de PvdA ook zo voor schijnt te zijn. Het college slaat zichzelf op de borst, maar het moet eerst aanto nen dat onder een afspie gelingscollege de zaken anders waren aangepakt. En dan nu waar het werkelijk om gaat: de toekomst, zoals ontwikkeling binnen stad, kunstzinnige vorming in het onderwijs, perma nente educatie, zaken op het gebied van medische en maatschappelijke zorg en bejaardenbeleid. Nieuw is democratisering van het bestuur door openbaarma king van agenda's, verga deringen en besluiten van het college. Nieuw is overi gens ook dat het coflege als g&volg van de motie Wijnstok aan de raad heeft moeten vragen een keus te doen uit een lijst van nieu we initiatieven, waarvoor een beperkt bedrag be schikbaar is. Ondanks al het gejubel van het college toch enige te genvallers voor de Vlaar dingse bevolking. Diverse tarieven gaan méér om hoog dan de 5% die reeds door het Rijk waren toege staan. Al met al lijkt het er toch op dat het college met het oog op de volgen de verkiezingen zijn best heeft gedaan zo mooi mo gelijk voor de dag te ko men. Wanneer zou dit col lege leren dat een gemeen tebestuur grote beschei denheid past? Je doet het ondanks alle goe de bedoelingen en inspan ningen toch immers nooit goed genoeg? Het college maakt zich schuldig aan je reinste hoogmoed. Laat het oppassen: hoogmoed komt voor de val! M. L. Hoogendl|k-van Holst Pellokaan, Fractievoorzitter WD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5