SCHIEDAMSCHE COURANT i Drie bouw- plan tien voor Binnensingel. Co; is zoek k: Begin volgend jaar eerste liuurdersraad Lichte paniek rond subsidie Burgemeester zegt Vtaardingen vaarwel iissie CöBé duikt nog niet in gescfiil woouwagenwerk Wethouder rijdt VROM-ge b o uw open WD bestrijdt formulering Problemen bij Windmill Goudriaan wil met twee groepen beginnen Herfst fill# Vijftig procent woningwet in Centrum-Holy I Lange Haven geblokkeerd voor brandweer Wachten op ministerie voor jeugdwerkloosheidsproject: Auto rakelings langs gevallen bromfietser m éil Donderdag 6 oktober 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25933 6 pagina's. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klacbtendienst 144144 SCHfEDAM EN KETHEL Vlaardingen De problemen tussen de technische dienst van Windmill Holland BV en de directie van deze Vlaar- dingse kunstmestfabriek zijn nog niet opgelost. Gisteravond heeft een gesprek plaatsgevonden tussen beide partijen. De technische dienst - die bestaat uit een kleine honderd man - werd hierin gesteund door de Industrie bond NW. Afgelopen maandag legden de werknemers van Windmill ge durende enkele uren het werk neer uit protest tegen de eind vorige maand ingevoerde - reorganisatie van de betrok ken dienst Deze „herstructu rering" betekende - aldus het verhaal van de technische dienst - een taakverzwaring van hun functie, zonder dat een indeling in een hogere salarisschaal zou volgen. Van de zijde van de directie werd echter niet de toezegging ge daan dat de CAO zou worden aangepast Gisteravond kon de directie- evenmin garanderen, dat door de" gehele reorganisatie geen arbeidsplaatsen verloren zou den gaan. Ofschoon daar wel aan toegevoegd werd, dat er géén gedwongen ontslagen zouden vallen. NW-bestuurder Hans Beenhak ker kon na afloop van het gesprek niet melden, dat de problemen uit de wereld wa ren. Een roos van Koos. Dat kregen gisteravond de le den van het Vlaar- dingse college van B en W aangebo den van Koos van der Linden. Deze is al sinds afgelo pen zaterdag de gloednieuwe bur gemeester van B'eiswijk. Doch van de gemeente raad moest het CDA-raadslid nog afscheid nemen. Hierdoor was bur gemeester Wim Kieboom niet de enige burgemees ter in het raadsge- zelschap. Als afscheidsge schenk kreeg het echtpaar Van der Linden een glazen karaf. Burgemees ter Van der Linden schonk ,rin het ka der van de contra prestatie" zoals hij het zelf onder woorden bracht op zijn beurt bloe men aan de voltal lige raad Collega Kieboom kon - het niet nalaten om Van der Linden erop te wijzen, dat hij in Bleiswijk best wel een bloemschikcursus zal kunnen vol gen... VI aardingen - B en ff van Vlaardingen komen in de raadsvergadering van decem ber of januari met het plan zogenaamde huurdersraden in te stellen. Deze raden moe ten de directie van de wo ningbouwverenigingen of de directeur van het gemeente lijk woningbedrijf adviseren omtrent bepaalde beleidsza ken. Wethouder Bas Goud riaan van stadsontwikkeling heeft gezegd dat hij met twee groepen wil beginnen. Oorspronkelijk was het de be doeling in een eerder stadium met deze plannen op de prop pen te komen. Echter als ge volg van een tekort aan man kracht moet het voorstel nog even op zich laten wachten. Een belangrijke rol heeft ook gespeeld het onlangs gehou den congres van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten. De huurdersraden zijn (nog) niet verplicht, hoe wel de staatssecretaris van volkshuisvesting Jan Schaefer dergelijke initiatieven wel sti muleert. „Het is een kwestie van een stukje decentralisatie van het woningbouwbeleid", zo vindt Bas Goudriaan. Mits goed ge coördineerd. vertrouwt hij er op dat de huurdersraden ook nuttige instrumenten voor zijn afdeling afdeling stadsont wikkeling kunnen zijn. Enkele problemen die in de ver gadering van de huurdersra den aan de orde kunnen ko men zijn onder meer die van het schoonhouden van flatge bouwen, klachten over be paalde mankementen aan de woningen, het bevuilen van de flat, maar ook zal door „hoge re" instanties naar de mening gevraagd worden van de huurdersraad over bepaalde te nemen beleidsbeslissingen en/of maatregelen. Met na druk stelde Goudriaan dat het om adviezen gaat, waar terde ge rekening mee zal worden gehouden, maar die niet bin dend zijn. Voorts is de wet houder van mening dat een groot aantal agendapunten van het driemaandelijks wijk overleg kan worden afge voerd Herfst op het land van Putten levert dit stemmige plaatje op van fotograat Jacques Zorgman. Een boer, bijge staan door trouwe viervoeters, wer kend met hot sleep- hek. Dat Is: het sle pen of eggen of ge lijkmaken van de grond, In dit geval het welland nadat het bemest Is. Een- typisch landelijk, herfsttafreeltje, dat In ons gebied ge lukkig nog niet ondanks de opdrin gende Industrie tot de uitzonderin gen behoort. Vlaardingen Uit een drietal bouwplannen voor het gebied aan de- Binnensingel waar na Schiedam Er is een adviescommissie zoek. Daarom heeft WD-raadsIid Cor van Tilborg het college van burgemeester en wethouders schriftelijk gevraagd, waar die commissie is geble ven. Hij zit er zelf in, maar onlangs heeft hij moeten bekennen dat naar zijn weten de commissie nooit bijeen geweest is. Het gaat om de adviescommis sie met betrekking tot vorde ring van woonruimte, een club die onder de loep neemt wat voor Schiedam zoal de consequenties zijn van de woonruimtewet uit 1947. Mede in verband met het grote aan tal woningzoekenden vindt Van Tilborg het belangrijk om te weten, of de commissie nog geldig is en als dat niet meer zo is of dat dan een grove nalatigheid is of een kwestie van beleid. Hij wijst erop, dat het college in 1974 nog de wens koesterde die commissie daadwerkelijk in te schakelen. Op 9 septem ber in dat jaar werden raad sleden Rijn van Raalte, Aad Wiegman en Van TÜborg zelf in de commissie benoemd; hun plaatsvervangers werden Siem Rosman, Yvonne Siljee en Anton Lauwaars. Bij het ingaan van de nieuwe commissiestructuur op 21 mei 1975 werd de adviescommissie voor de woonruimtevordering volgens Van Tilborg niet op geheven. Evenmin werd de commissie herbenoemd, ter wijl dat volgens een artikel van de woonruimtewet jaar lijks moet gebeuren. Een vraag van de liberaal is: „Kan het college aangeven waarom nooit de noodzaak tot het bij eenroepen van de commissie werd gevoeld?" Van Tilborg, die nog steeds geen antwoord kreeg op zijn hondepoep-vrage, hondepoep- vragen, dat hij van het college een serieuze reactie verwacht. nog de Nieuwe Kerk staat zal het college van burgemeester en wethouders volgende week dinsdag een keuze maken. Zoals bekend wordt het kerkge bouw aan de Binnensingel ge sloopt Hiervoor in de plaats komen koopwoningen, die zo luidt de planning in de premiekoopsector moeten val len. Drie architectenbureaus hebben een eigen plan ontworpen. Het zijn de bureaus: Cusell en Willem s BV uit Den Haag, Set Ontwerpbureau BV uit Leid- schendam en de Wassenaarse architect J. Galjé. De laatstge noemde staat ook op de nomi natie om het (nieuwe) open jongerencentrum te ontwer pen. Galjé heeft een project getekend met 36 woningen. Cusell en Set zijn uitgekomen op res pectievelijk 38 en 40 wonin gen. De gemeentelijke Coördinatie Commissie Stadsontwikkeling (CCS) heeft de plannen reeds bekeken. Geen enkel ontwerp was "puntgaaf". Maar dat is over het algemeen geen on- overkomelijk bezwaar. Wethouder voor stadsontwikke-_ ling Bas Goudriaan (PvdA) heeft al laten doorschemeren, dat hij het ontwerp van Galjé een "goed plan" vindt. Op de vergadering van het college zal hij dan ook zijn voorkeur uitspreken. Vlaardingen Zo'n negenhon derd woningen plus de nodi ge winkelvoorzieningen zul len - volgens de huidige plan nen - in het centrumgebied Holy moeten worden neerge zet. Van die 900 woningen moet - óók volgens de plannen - de helft in de woningwetsector komen te vallen. De overige woningen zullen dan waar schijnlijk gebouwd worden in de vrije sector. Het centrumgebied van Holy gaat een oppervlakte beslaan van 5,300 vierkante meter. Hiervan zal duizend vierkante meter worden bestemd voor een „trekker in de food-sec- tor". Deze zogenaamde trek ker moet een „gezellig" mid delpunt worden. "Waarschijn lijk een restaurant of eethuis je. Schiedam De wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid, Eef Collé, voelt er nog niets voor zich te mengen in het conflict tussen bewoners van het Woonwagenkamp, de katholieke stich ting voor sociaal-culturele arbeid (KSCA) en stichting woouwa genwerk. Hij liet dat gisteravond in het stadskantoor duidelijk weten tijdens een vergadering van zijn commissie. „Wat finan ciën betreft is het vooral een zaak van de twee stichtingen en dat vechten zij zelf maar uit", aldus wethouder Collé, „en voorlopig is het een on overzichtelijke kwestie. Op het ogenblik echter dat subsi diegelden door die ruzie in het gedrang komen, dient wel te worden ingegrepen. Wij hou den dus onze ogen open." De wethouder antwoordde daar mee PvdA-raadslid Ruurd van der Veer, die informeerde in hoeverre overheidsgelden in het geschil aan de orde zijn. Zoals bekend ligt op het ogenblik bij de Nederlandse Middenstandsbank een be drag van tachtigduizend gul den, waarop beide stichtingen aanspraak maken, terwijl de woonwagenbewoners van de Schiekade benadrukken, dat dat geld er is om het wc-onwa- genwerk ten goede te komen: zij willen daarom resultaten zien. Schiedam De brandweer moest gistermiddag omrijden om bij een brandje achter de Vrijmoed-panden te komen. De Lange Haven was geblok keerd door een vrachtwagen, die werd uitgeladen; iets waar buurtbewoners al diver se malen tegen in het geweer zijn gekomen. Via de Hoog straat en de Appelmarkt be reikte men echter wel de pan den. Met twee wagens werd uitge rukt, omdat via de centrale in Rotterdam werd gemeld dat er een grote uitslaande brand achter de Havenkerk was. Het bleek slechts een kleine hoop vuil op een binnenplaats ach ter de Vrijmoed-panden die in brand was geraakt Brand weerlieden blusten het vuur met twee emmers water. Uitgerukt is gisteren ook naar de Schiekade, waar een pom- pinstallatie voor het opspuiten van modder in brand stond Ook deze melding was via Rotterdam bij de brandweer binnengekomen. Met geringe moeite is het vuurtje geblust Schiedam Met het aan gruzelementen rijden van een schilderij van het oude gebouw is gistermiddag het nieuwe gebouw van de gemeentelijke vervoer-, reinigings-, ontsmettings- en markt- dienst officieel gopend. In een vuiiniswagentje werd deze cere monie verricht door wethouder Eef Collé, samen met John van Laar, de jongste werknemer bij het VROM-bedrijf. Samen met John van Laar, de jongste werknemer bij de VROM, reed wethouder Eef Collé gistermiddag een schilderij van het oude gebouw aan gruzelementen. Tijdens het officiële gebeuren moest het directeur E. T. Kraan wel van het hart dat er tegen zijn zin in toch nog het een en ander op het ge bouw is bezuinigd. Ook gaf hij een lichte kat aan het ge meentebestuur door te zeggen Schiedam Enige onrust heeft wethouder Eef Collé gister avond gezaaid rond de uitbe taling van 85.000 gulden aan de Trechter, het jeugdwerk loosheidsproject op de Broers vest, waarover de ge meenteraad binnenkort krijgt te beslissen. De wethouder voor sociale za ken en volksgezondheid kon geen garantie geven, dat vóór de raadsvergadering nog het bencht binnenkomt van het ministerie van CRM waarin een positieve houding wordt aangenomen tegenover de subsidieverlening. Zonder dat bericht voelen de raadsleden zich erg onzeker. Wel willen zij het krediet aan de Trechter verlenen (het gaat om subsidie to taan het eind van dit jaar), maar als de goedkeuring niet mocht bin nenkomen, „dan moeten wij alles uit eigen zak betalen", aldus CDA-raadslid Rijn van Raalte. En Hans van der Wslk (PPR) drong bij Collé aan: „Bel morgen eens naar Den Haag, of ze haast maken". Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor sociale zaken en volksgezondheid lie ten alle aanwezige raadsleden duidelijk blijken heel positief te staan tegenover wat de Trechter zoal doet. Alleen werd nog even gewezen op een drempelvreesje, „dat ech ter moeilijk is weg te nemen", aldus PvdA-raadshd Ane Verlinde. Stelt het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk geen geld in het vooruit zicht, dan wordt een extra vergadering belegd waarin de commissieleden gaan puzze len hoe uit de financiële pro blemen is te komen. Collé echter probeerde hoopvol te blijven: „Ik acht de kans heel klein, hoor, dat het ministerie akelig doet". Vlaardingen De Vlaardingse fractie van de WD heeft zich gisteravond niet kunnen ver enigen met de formulering van het standpunt van het college van burgemeester en wethouders om de sloopplan- nen van de Nederlandse Mid denstandsbank geen door gang te laten vinden. Dit bleek op de gemeenteraads vergadering in het stadhuis. De bank die is gevestigd in het Vlaardingen De bewoners- groep in de Oostwijk gaan een onderzeek instellen naar de belangstelling voor de te bouwen woningen op het kaalslaggebied langs de le Van Leyden Gaelstraat fraaie pand aan het Ver- ploegh Chasséplein, had bij de gemeente een verzoek inge diend voor sloop vanwege - zo luidde het verhaal - bouwval ligheid. Een nieuw gebouw zou voor de huidige huisves ting in de plaats moeten ko men. Op aandringen van velen - on der andere de commissie voor stadsherstel - besloot het col lege van B en W het plan af te wijzen. „"Wij stemmen niet in met het slopen van dat pand". Bij de WD-raadsIeden viel deze formulering echter niet in de smaak. Mevrouw M C, van Toor-Buschman merkte op: „Als je je uitspreekt tegen sloop. "Wat gebeurt er dan met het gebouw?" De WD-ster zag in de gemeentelijke for- mulering liever opgenomen, dat het college „voorlopig niet" met het sloopplan zou instemmen. "Wethouder voor stadsontwikke ling Bas Goudriaan vond het maar een vreemd verhaal, zo vertelde hij zelf. Zijn woor den: „Van de zijde van de bank kan nog altijd gerea geerd worden op onze brief als men het daar niet mee eens is". Mevrouw Van Toor sprak op haar beurt deze - laatste - woorden niet tegen, maar pleitte nogmaals voor het op nemen van de woorden „voor lopig niet" in de brief. Zij kreeg overigens niet haar zin. dat het onkruid in de stad eigenlijk aangepakt 20u moe ten worden. Bij de openingswoorden werd uiteraard ook even m de his torie gedoken. Over de toe komst werd ondermeer ge zegd dat er wordt getracht im een paar milieu-deskundigen in Schiedam te krijgen, zoals wij al eerder dit jaar meld den. Deze nieuwe ambtenaren zullen ook werken vanuit het nieuwe gebouw aan de Rin- gersstraat in de 's-Graveland- sepolder. tn de nieuwbouw, waar op 19 juni 1974 officieel de eerste paal voor werd geslagen, wordt zaterdag open-huis ge houden. Alle gebouwen, wa gens en instrumenten zijn dan te bezichtigen, net als wat ou de ambachten In het nieuwe complex is dan ook een kunst werk in glas te zien dat is vervaardigd door de Schie- damse glazenier Henderickx. Dit stuk kunst is in 1973 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het bedrijf offi cieel aangeboden door het personeel, maar is pas on langs gereedgekomen. Schiedam Door een oneffen heid in de weg is de 16-jarige bromfietser R. de R. op de Sportlaan ten val gekomen. Met een lichte hersenschudding en wat verwondingen aan het gelaat is de jongen opgeno men in het Gemeentezieken huis. Op het politiebureau heeft zich een man gemeld die dacht dat hij de jongen met zijn auto had aangereden. De 20-jarige automonteur P.A.V., eveneens uit Schiedam, had echter alleen de gevallen brommer geraakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1