Aktiecomite tegen die neutronenbom Politiebureau moet de gehele dag bemand zijn" Van avond oprichting in Ylaardmgem Sociale werkplaats bestaat 25 jaar Toch weer geen consulent voor stadsvernieuwing Bewoners zijn verkeerslawaai ben Protest tegen hoog salaris van ministers Milieu- avond op dinsdag Hoekse VW wil museum Door rood licht: 785 Vrolijk opent verpleeghuis Mineralen- en fossielen beurs Bevolking liep met 20 terug Twee Hoekse deelraadsleden (PvdA): 99 Kinderen voor kinderen Postzegelbcurs Zaterdag: WIJNFEEST Fietser onderuit DONDERDAG 6 OKTOBER 1977 VD/SC/WW 3 Vlaardingen In totaal 785 maal is op de Burgemees ter Pruissinge] en Mara- Ihonweg door rood licht gereden. Dit gebeurde in de periode van 1 januari tot 29 september van dit jaar. De verkeerslichten van de Pruissingel werden 325 keer genegeerd, op de Marathonweg bedroeg dit aantal 460. Dit alles werd „geregi streerd" door de daar geplaatste roodlichtca- mera's. Het aantal bekeu ringen heeft de politie een bedrag opgeleverd van 78.500 gulden. De boete be draagt honderd gulden (per keer). Schiedam De commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. Maarten Vrolijk, komt vrijdag 21 oktober naar Woudhoek om daar het ver pleeghuis Nieuwe Waterweg- .Noord officieel te openen. Hel gebouw aan de Voorbergh- laan „draait" al vele maan den, maar een. dergelijke plechtigheid stond nog op sta pel. Vlaardingen In Vlaardingse L i jubaanballen aan de Baan straal wordt zondag- weer de halfjaarlijkse mineralen- en fossielenbeurs gehouden. De organisatoren de heer Van den Brink uit Vlaardingen en de heer De Haan uit Hoog vliet verwachten weer enorm veel belangstellenden. Bij de eerste beurs, vorig jaar november, was er weinig be langstelling zowel van de kant van de standhouders als van de bezoekers. Kennelijk wilde men eerst de kat eens uit de boom kijken. Bij de tweede beurs in maart had men ech ter over belangstelling niet te klagen. Maar liefst 1200 be langstellenden brachten een bezoek aan de beurs. Op de beurs kan men mineralen van vijftig binnen- en buiten landse exposanten bewande len. Er worden niet alleen unïneralen verkocht, maar ook ^edelstenen en sieraden. Ook is er gelegenheid tot ruilen. Wanneer de drukte het toelaat wordt er een demonstratie edelsteen slijpen en facetteren gegeven. De beurs duurt van 10 tot 17 uur. Schiedam De avond die D*6S gaat wijden aan de milieupro blemen rond Midden-Delfland en rijksweg 19 wordt niet op woensdag 12, maar op dins dag 11 oktober gehouden. Dit in tegenstelling tot hetgeen wij dinsdag meldden. De avond wordt gehouden in za lencentrum Ireneaan de Nieuwe Haven in Schiedam en begint om 8 uur. Schiedam Het aantal inwo- ners van Schiedam is in au gustus viermaal zo snel ge daald als de maand daarvoor, maar dat „verlies" blijft op merkelijk klein. Twintig min der waren het er deze keer, in juli liep de bevolking met slechts vijf mensen terug. Volgens de laatste cijfers van de afdeling burgerzaken stond het inwonersaantal per donderdag I september op 76.393. Dat betekent, dat sinds het be gin van dit jaar de bevolking afnam met 472 inwoners- Ook dat is niet bijster veel vergele ken met vorige jaren. In totaal vestigden zich in au gustus 335 personen in Schie dam, terwijl 392 uit de stad vertrokken. Het verschil van twintig wordt verkregen door daarbij geboortes en overlij- densgevallen te berekenen. Opmerkelijk is een stijging van het percentage eerstgebore nen onder de „nieuwe" ba- bies. In de maand augustus kwamen er 8S kinderen bij, van wie 32 nog geen broertjes of zusjes hebben. Volgens de afdeling burgerzaken, nabij het stadskantoor gevestigd, zou een vergelijking van die yerhoudingen over een aantal jaren te zien geven dat ook in Schiedam sprake is van ge boortebeperking, juist ook omdat de bevolking afneemt en vooral jongere gezinnen vertrekken. In het zaaltje van het ontmoetingscentrum West, Floris de Vijfdelaan 2 in Vlaardingen komen van avond „ernstig verontruste" Vlaardingers bijeen om daar te discussiëren over de in ontwikkeling zijnde neutronenbom. Doel van de avond is te komen tot een plaatselijk actiecomité, dat zal gaan fungeren als een soort werkgroep van het landelijk comité „Stop de neutronenbom". Initiatiefnemer Hans Polder vaart, student aan de sociale academie, vindt het gevaar van een neutronenbom ten minste zo groot als dat van een atoombom. „Ik vind het ronduit misleidend", zo stelt hij, „dat politieke kopstukken als de Amerikaanse president Carter, navo-secretaris Li'" en natuurlijk ook de wapen brikanten net doen alsof die bom lang niet zo gevaarlijk is als de atoombom." „Als je dat ding op de CoolsLn- gel laat vallen", 20 stelt hij pessimistisch, „dan blijven de gebouwen grotendeels staan, maar de mensen gaan er stuk voor stuk aan, allemaal. Ze vernietigen geen gebouwen, maar de mensheid. En wat is nou eigenlijk belangrijker?" Poldervaart acht het volkomen verdedigbaar dat weerstand is ontstaan tegen het in produc tie willen brengen van deze hypermoderne mensenverdel ger. Volgens hem en het lan delijk actiecomité is het aan de vele protesten overal ter wereld te danken dat de bom nog niet in productie is geno men. .Daarom zullen wij blij ven vechten tot wij onze zin hebben, sterker nog totdat het ding vernietigd is", zo zegt hij strijdbaar. „Het is toch te gek dat ook de Nederlandse rege ring nog steeds geen stand punt heeft ingenomen, terwijl zij toch weet dat die dingen levensgevaarlijk zijn. Maar, neen. Den Uyl en de rest zwij gen in alie talen, zoals ook de Nederlandse pers onze acties doodzwijgt" Bij nadere informatie blijkt dat het landelijk actiecomité in Amsterdam uit louter commu nisten bestaat De toekomsti ge sociale werker zegt dat al leen in de bij deze politieke groepering vertrouwde krant mededelingen zijn gedaan over het verloop van de actie. Hij is het er niet mee eens dat de geloofwaardigheid van de actie daardoor wordt onder mijnd. Waarom ook geen an dere politieke partijen? Het zijn toch niet alleen commu nisten die angst hebben voor deze bom? Probeert een aan tal ultra linkse rakkers geen misbruik te maken van de .Heen", zegt Hans Poldervaart „Wij althans niet. En ik geloof ook de collega's in Amster dam niet." In dit verband wijst hij naar de onlangs ge houden internationale Vredes- week, waaraan veel aandacht is besteed door de pers, zowel schrijvende als radio en tele- Nog niet zo lang geleden, namelijk op 1 september, demonstreerden tallozen tegen de neutronenbom Hoek van Holland De deelraadsleden F. van Vugt en T. Pothoven (bei den PvdA) vinden dat het Hoekse politiebureau op elk moment van de dag bemand moet zijn. Op het ogenblik is dat niet het geval; 's nachts is het bu reau een aantal uren niet bezet Het socialistische tweetal heeft hierover vra gen gesteld aan het dage lijks bestuur van de deel gemeente. In 1973 werd dat trouwens ook al ge daan door deelraadslid F. Moor. Van Vugt en Pothoven vra gen of voorzitter B. van der Houwen en de andere leden van het dagelijks be stuur op de hoogste zijn van het nieuwe herziene rampenplan, dat in Bot terdam reeds geruime tijd circuleert. Eén van de be langrijke aspecten van dit plan is het waarschuwen van de bevolking in eerste instantie door de politie. De twee vragenstellers zijn van mening dat de strekking en inhoud van het rampenplan toege spitst op de Hoekse situa tie logischerwijs moet leiden tot maatregelen, die een continu-bezetting van het politiebureau tot ge volg hebben. Tenslotte dringen Van Vugt en Pothoven er bij het deelraadsbestuur op aan maatregelen te Oaten) ne men die zullen leiden tot die permanente bezetting van de politiepost. visie. Immers het motto van de vredesweek, die onder aus piciën stond van het Interker kelijk Vredesberaad, „was „Weg met de atoombom, in Nederland het eerst". Pas loen kregen, aldus Hans Pol dervaart, meer kranten be langstelling voor de doelstel lingen. van het actiecomité. Niet alleen communisten, maar iedereen die angst heeft moet zich bij ons aansluiten, ongeacht politieke achter grond. Voorlopig beperken de activi teiten van de Vlaardingse af deling van „Stop de neutro nenbom" zich tot het ver spreiden van stickers en het verkopen van posters en bro chures. Verder zullen enkele duizenden handtekeningen moeten worden verzameld. Neutronenbombestrijder Hans: „In juli is de handteke- ningactie gestart Deze hand tekeningen waren bedoeld als een soort adhesiebetuiging met buitenlandse zusterorga nisaties. Afgelopen vrijdag echter heeft het bestuur be paald dat wij door gaan met de actie en de handtekenin gen gaan aanbieden bij de Tweede Kamer, in november. Dan wordt namelijk een hoorzitting gehouden van de vaste commissie van defensie en buitenlandse zaken. Ons streven is 200.0GQ handteke ningen bijeen te krijgen. Thans hebben wij er 20.000." In het kringetje van atoom- en neutronenbombestrijders dat vanavond bijeenkomt, zitten grotendeels gelijkgezinden, in casu communisten. Ook enke le leden van de PPR hebben er zitting in, alsmede een af gevaardigde van het Interker kelijk Overleg. Op de vraag of ook andere politieke groepe ringen als reeds genoemd mee mogen doen, antwoordt Hans in eerste instantie enthousiast dat dit „natuurlijk" het geval is. Al filosoferend echter laat hij er wel op volgen dat het comité het volste recht heeft minder „betrouwbare" figu ren niet te accepteren. „Per slot van rekening hebben wij niets aan mensen, die de actie vertragen. En verder; het is toch een normale zaak dat je mensen eerst een beetje moet kennen voor je er mee in zee gaat „Mevrouw, wilt u kinderpostzegels kopen?" Zo'n dikke 400.000 vijfde- en zcsdekJassertjcs van de basisscholen kloppen sedert gistermiddag bij u aan met het verzoek dit te doen. Ook in dit gebied, zoals hier ergens in Vlaardingen, noteren kinderhanden de bestellingen. Vorig jaar leverde de actie maar liefst 8,75 miljoen gulden op. De opbrengst komt ten goede voor instellin gen en tehuizen voor de eigen leeftijdgenootjes, dus: kinderen voor kinderen. Helaas is het vorig jaar voor gekomen dat kinderen geld afhandig is gemaakt. Van daar, dat het dit jaar ook mogelijk is per giro te betalen. Dat gebeurt echter pas als de bestellingen worden afgeleverd, na half november. De kinderen op deze foto hadden bij de eerste de beste klant beet. De kop is er af, nu de rest nog. Maassluis Het Bedrijf voor de Gemeentelijke Sociale Werkvoor ziening te Maassluis bestaat 25 jaar. In samenwerking met de personeelsvereniging „Ontspanning Na Arbeid" wordt het jubi leum gevierd met een visconcqurs en een personeelsbe2oek aan „Holiday on Ice". Het visconcours wordt zaterdag gehouden aan Het Nieuwe Water langs de Weverskade. Aan de viswedstrijd mag iede reen meedoen. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij de VW in het Gildehuisje, Zuiddijk 31, telefoon 13339, of telefonisch onder nummer 010-259636. Het concours be gint om 8.30 uur. Om 13 uur zal wethouder mevrouw G. van Eck-Grootveïd in de kan- Vlaardingen De Filatelisten- vereniging Vlaardingen en Omstreken houdt volgende week dinsdag weer een ruil- avond. Het gebeuren vindt plaats in zaal Triangel in de Fransen straat. De zaal is open vanaf half acht Alle postzegelverza melaars rijn welkom. Vlaardingen Vlaardingen blijft voorlopig tóch zonder consulent stadsvernieuwing zitten. Rotterdammer Jos Reehorst heeft een functie als extern deskundige bij het wijkor- gaan Fe ij en oord aanvaard. Voor de Stichting Welzijn Vlaardingen(SWV) is dat een tegenvaller. Reehorst zou per 1 oktober de stichting komen versterken. Hij moest echter - die voor waarde was gesteld door de gemeente Vlaardingen - wèl voor zijn kandidaats-examen op de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd. Reehor st: „Aan die voorwaarde heb ik niet kunnen voldoen. Om dat ik toch een baan moest hebben, ben ik in Feijenoörd gebleven". Bij de SWV zit men nu weer met het probleem, dat een geschikte kandidaat gezocht moet worden. „Die liggen niet voor het oprapen", vertelt Fred Schot van de Vlaar- dingse welzijnsstichting, „ho pelijk vinden wij nog iemand. Mocht dat niet lukken, dan moet de gehele procedure weer opnieuw beginnen". Op die manier kan het wel weer een poosje duren voordat een consulent stadsvernieuwing kan worden aangesteld. Sinds maart van dit jaar - toen vertrok de Schiedammer Henk Richter - zit de SWV zonder stadsvemieuwingscon- sulent Door het afsluiten van de Johan WesterweeIstraat is de geluidsoverlast verder toegenomen. Vlaardingen De bewoners van de flats aan de Mr. Verschuurstraat, hoek Mar- rnxlaan hebben in een brief aan het Vlaardingse college en de raadsleden hun nood geklaagd over het toenemende verkeerslawaai in hun directe omge ving". In hun brief - ondertekend door zestien gezinnen dringen zij erbij bij gemeente bestuur op gemeentebestuur aan om maatregelen te treffen, temeer daar de geluidsoverlast onlangs is toegenomen door het afsluiten van de Johan Wester- weelstraat. De bewoners willen met al leen dat er maatregelen ten opzichte van het toenemende verkeer worden getrof fen maar ook dat er iets gedaan wordt aan de slechte isolatie van de woningen. Vlaardingen Op de Markt wordt zaterdag een groots wijnfeest gehouden. Van half een tot vijf uur duren de activiteiten. De organisatie van het festijn is in handen van het Koopcen- trum-Viaardingen. Op het programma staan ondermeer optredens van: de Rijnmond- band, de Kikvorschen en het komische duo Peppi en Kok- ki. Schiedam Het liefst'op het Binnenhof zou PvdA- lid Jan Krabbendam uit Schiedam gaan demon streren, maar daarvoor verwacht hij wel eerst steun van partijgenoten. Het gaat hem om de Jong ste verhoging van minis terssalarissen. „Schandalig is het dat die on langs weer omhoog zijn ge gaan, met zestienduizend gul den liefst Zelfs Wixn Kok heeft namens de vakbond al uitgesproken, dat zoiets niet kan. Daarom zou ik het liefst in Den Haag actie voeren. Voor veel mindere dingen is in het verleden tamtam ge maakt, dan kan het zeker hie rom", aldus Krabbendam, De socialist heeft over dit onder werp een open brief geschre ven. De hoge salarissen van minis ters zitten hem al geruime tijd dwars. In zijn actie had hij tot nu toe weinig succes: in mei al schreef de PvdA'er een brief aan de Schiedamse afde ling, maar pas m september werd het schrijven m een le denvergadering behandeld. Het partijbestuur stelde de achterban voor de brief ter kennisgeving aan te nemen, hetgeen werd aanvaard. Zo bleef het voor Krabbendam een eenmansstrijd. Hij wil daarmee bereiken, dat meer arbeiders de ledenvergaderin gen gaan bezoeken om hun invloed te doen gelden. Vol gens hem wordt niet voor niets gesproken van „een par tij van doctorandussen". Dat blijkt wel uit bet feit dat niemand inging op zijn kri tiek op de ministerssalaris sen, meent hij. „Mijns inziens is dat het gevolg van het feit, dat de leden die tegenwoordig komen met wer kelijk de belangen van de mindere man voor ogen heb ben. Zij houden zich zo strak berig met politiek, dat zij het doel daarvan nota bene verge len", aldus Krabbendam. Hij hoopt dat zijn nieuwe, open brief de ogen van partijgeno ten doet opengaan, nu ook vakbondsvoorzitter Kok kri tiek heeft gespuid op de sala risverhogingen. tine van de BGSW aan de Industrieweg de prijzen uitrei ken. Op 18 november bezoe ken de BGSW-ers en hun in troducés de ijsshow Holiday on Ice in het Rotterdamse Ahoy'-complex. De Sociale Werkvoorziening in Maassluis begon m september 1952. Er werd teen een begin gemaakt met de toepassing van de toenmalige GSW-rege- hng. De eerste werkzaamhe den bestonden uit het schoon houden van het Pnnses Julia- naplantsoen. In 1956 werd de sociale werkplaats aan de P.J.T. Troelstraweg betrok ken. Deze accommodatie werd in 1963 aanzienlijk uitge breid. Op 10 november vong jaar opende minister J. Boers- ma het huidige bedrijfsge bouw aan de Industrieweg. Hoek van Holland Hoewel Hoek van Holland niet kan bogen op een langdurige en roemruchtige geschiedenis, zijn er in De Hoek toch wel zoveel oude dingen en zaken die voor het nageslacht be waard moeten blijven. Meer dere malen zijn er stemmen opgegaan om een museum - hoe klein dan ook - in het leven te roepen. De Hoekse VVV wil deze ideeën nu een vastere vorm gaan geven. Met mensen die bepaalde ge dachten over het stichten van een museum hebben zullen gesprekken plaatsvinden waaruit dan concrete voor stellen uit voort moeten vloeien. Degenen die geïnte resseerd zijn Lu zo*n bijeen komst kunnen zich in verbin ding stellen met de VW, te lefonisch onder nummer 01*47-2456 of persoonlijk aan bet kantoor. Rietdijkstraat 130b. Schiedam Op de Eduard van Beinumlaan is de 66-jarige fietser J.B.V, uit Schiedam door een auto geschept. De 42-jarige automobilist H.N., eveneens uit Schiedam, raak te de man van achteren toen deze ter hoogte van het Sera Dresdcnplein voor een stil staande bromfiets naar links uitweek. De fietser is met een sleutel beenfractuur en een lichte hersenschudding opgenomen m het Noletziekenhuic Hock van Holland De collecte ten behoeve van de Neder landse Nierstichting beeft in Hoek van Holland 2700 gul den en twintig cent opge bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3