SCHSEDAMSCHE COURANT Leegloopnota alarmerend CDA stelt Broekpolder Zevental panden gekraakt in YOP vragen over Winkels en scholen staan op het - Weduwe neergeschoten filiaalhouder krijgt toch- schadevergoeding Monteur bewerkt echtgenote met mes Bovenberg? Eén regeling voor woningzoekenden §pel Henri Dimant even in Maassluis Rechtbank geeft politie ongelijk: Inbreker steelt sieraden Beroeps commissie bekijkt verzoek krottenkordng f Dinsdag 11 oktober 1977- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 14414 4 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25936- 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De rijkssubsidies met betrekking tot bouw van vijfduizend woningen, in Schiedam-Noord komen er. Dat is de verwachting van het college van burgemees ter en wethouders, nu met de demissionaire minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening monde linge overeenstemming is bereikt Gistermiddag ont hulde wethouder ir. Chris Zijdeveld dat, maar hij wil de nog niet ingaan op het hoeveel en waarvoor pre cies. „Eerst wil ik de schrif telijke bevestiging op zak hebben", zei hij in het stads kantoor. Maandenlang heeft het college gewacht op hardere toezeg gingen van minister drs. Hans Gruijters, en bij vla gen was men op de zesde etage van het standskantoor hoopvol gestemd. „Nu blijkt dat die verwachting terecht is geweest en dat wij voor het bouwen in Noord inder daad belangrijke financiële tegemoetkomingen van het rijk kunnen verwachten", vertelde Zijdeveld. In alle voorbereidingen van de uitbouw richting Delft is het ontwerp-bestemmings plan voor Woudhoek-Noord de eerste fase. Nu Zijdeveld zich gesterkt voelt, hoopt hij dit plan in november in de gemeenteraad te brengen. In het stadskantoor vergadert morgenavond de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning, o Zijdeveld en Griffioen: „Schiedammers behouden..." t Het hospitaal schip Henri Du- nant van het Ro de Kruis heeft gisteren de ha ven van Maas sluis aangedaan. Redenvoor de afdeling Maa sluis, Maasland en Hoek van Hol land van het Ro-> de Kruis de 77 uit Gelderland af komstige passa giers een onver getelijke avond te bezorgen. Wethouder G. van Eck-Groot- veld heeft het gezelschap offi cieel namens het gemeentebe stuur verwel komd en als her innering aan het bezoek een kleu- renfolder van Maassluis over handigd. Zon dagsschoolkin- deren boden de patiënten een frultattentie aan en voor de muzi kale omlijsting van het geheel zorgde het Maas sluis' mannen koor. Vanmorgen vroeg Is het schip weer ver trokken. Schiedam Burgemees ter en wethouders zijn gedwongen zich tot het uiterste in te spannen om Schiedammers te behouden. „Volstrekt alarmerend*' noemt wethouder voor stads ontwikkeling ir. Chris Zijdeveld een rapport, dat gisteren op tafel is gekomen en waarvan het college behoorlijk is geschrokken. Om de leegloop van de stad een halt toe te roe pen is noodzakelijk, dat flink wordt geschaafd aan de woningvoor raad, culturele' en eco nomische voorzienin gen en het onderwij spakket, aldus de aan bevelingen in de nota. De bevolkingsontwikkeling van de gemeente Schiedam in de periode 1965 tot heden. Dat is de naam van het door de af- Vlaardingen Over de informatieve bijeenkomst tussen enkele leden van de Vlaardïngse PvdA-fractie en een afvaardiging van* Rijnmond waarop gesproken werd over de bestemming van de Broekpolder, zijn vragen gesteld aan het college van burgemees ter en wethouders. Deze vragen zijn - naar aanlei ding van een artikel uit onze Schiedam De weduwe van de in, 1912 neergeschoten filiaal houder van een Vége-super- markt Koos van den Bosch heeft weer moed. Het ge rechtshof in Den Haag heeft onlangs beslist dat de politie destijds verkeerd handelde bij het op heterdaad betrap- -> pen van de twee roofoverval lers. De vrouw komt dus wel degelijk in aanmerking voor een scha- - devergoeding van de Staat der Nederlanden. Over de hoogte van dat bedrag is haar advokaat reeds in onderhan deling. Met deze uitspraak, waar aan dacht aan wordt geschonken in h'1 laatst uitgekomen num- me> .an het Algemeen Politie» bi..-, vernietigde het hof een eerder vonnis van de Haagse rechtbank, waann werd ge steld dat de politie juist han delde. Het hof is van mening dat de politie, die na een tip op de hoogte was van het tijdstip van.de overval en de twee daders ook volgde, de filiaalhouder tenminste had moeten waarschuwen. Door speciale veiligheidsmaatrege len had men de Schiedammer ook moeten beschermen. De Schiedamse politie, geassis teerd door collega's uit Rot terdam, liet dat op 6 juli 1972 na. Rechercheurs hadden ver wacht 'dat het een kleine straatroof zou zijn, waarbij de filiaalhouder nauwelijks kon worden verwond, zo werd la ter meegedeeld. De politie ontkent nu nog dat de tip was binnengekomen dat een van de overvallers was gewapend. Het fatale schot in een flatgale rij aan de Nieuwe Damlaan kwam geheel onverwachts, volgens de politie, die op het moment dat Van den Bosch ter plaatse aan zijn verwon dingen overleed alleen nog de twee overvallers met de gesto len 12.000 gulden in de kraag kon grijpen. Schiedam De uitslaande brand die in de nacht van' ■zondag op maandag in de Gorzen woedde is zeer waar schijnlijk het gevolg geweest van een inbraak. In de resten van het constructie bedrijf G. Schiiten aan de Hoofdstraat vond de recher che daar sporen van. Het hangslot van het bedrijf bleek te zijn geforceerd. Het gerech telijk laboratorium stelt nog een nader onderzoek in. De schade is lager dan aanvan kelijk werd gedacht: niet 50 A 70 mille, maar 30 4 40 mille. Schiedam Voor de steekpar tij die in de nacht van zater dag op zondag plaatsvond in de Van der Elststraat is de 40-jarige E. L. HL gearres teerd. De in Suriname geboren mon teur wordt ervan verdacht dat hij zijn vrouw met een me3 heeft gestoken in de linkerzij en het gezicht. Vooi haar verwondingen is de 3G-jarige S, T. M.-B. inmiddels verpleegd in het Gemeentezie kenhuis, De benedenbuurman van het gezin in het Westen waar de politie al diverse malen ruzies moest sussen is inmiddels weer vrijgelaten. De 42-jarige chauffeur D. B.» die werd aan gehouden kort nadat de vrouw midden op straat was gevonden, bleek geheel on schuldig. De politie had hem naar het hoofdbureau meege nomen omdat de monteur had gezegd dat hf j had gestoken. krant van dinsdag 4 oktober - afkomstig van de CDA-raad- sleden Jeïle Wijnstok en Cees Bot. Op donderdag 1 september spraken de Vlaardïngse Pv- dA-raadsleden (Toon Corne- lisse, Henk Krabben, Wim Prins, Mari van Opïjne en Henk Schippers) met Rijn mondgecommitteerde Johan de Jong en de Rijnmondraad sleden Harm de Block (PvdA) en Rob Wark (PPR). Wethou der Bas Goudriaan en PvdA- fractievoorzitter Hans Ver- sluys konden het gesprek niet bijwonen. De beide CDA- raadsleden willen weten op wiens initiatief de informatie ve bijeenkomst heeft plaatsge vonden- Een andere vraag van Wijnstok en Bot: „Was het college ten tijde van bo vengenoemde bijeenkomst op de hoogte van het bestaan van de nota Bevolkingsontwikke ling Woningbehoefte en Capa citeit Rijnmond 1976-1990?" En de hierop volgende vraag: „Kan het college zijn com mentaar op deze nota mede delen? En bent u bereid het daarheen te leiden dat de fracties in de gemeenteraad de2e nota op korte termijn kunden ontvangen?" Voorts zijn de twee CDA-ers benieuwd wat de mening is van het college over het plan netje van De Jong om voor de Broekpolder een „globaal" be stemmingsplan te maken, waarbij er vanuit moet wor den gegaan dat de Broekpol der bebouwd zou moeten wor den. PvdA-raadtlid Toon Comelisse heeft reeds laten weten, dat het plan van de Rijnmondge committeerde niet in de smaak was gevallen. 'Tenslotte doen Jelle Wijnstok en Cees Bot het verzoek, dat „het college de bestemming van de Broekpolder - een gebied dat door de raad voor bebossing is aangewezen - onverkort in zijn gesprekken met Rijn mond handhaaft" Met belangstelling zien de beide stedebouwkundigen van het Vlaardingse CDA de antwoor den van hel college tegemoet deling sociografie van ge meentewerken uitgebrachte rapport, uit een ontwerp waarvan onze krant al op 8 en 9 september exclusief be richtte. Uit het rapport heb ben b en w r»u de conclusie getrokken dat, als de bevol king blijft teruglopen in het tempo van de laatste jaren, een groot aantal scholen en winkels in hun voortbestaan worden bedreigd. Doordat vooral jonge en koop krachtige gezinnen de stad verlaten, verdwijnt tevens een stukje toekomst, zei gisteren de chef yan de stafafdeling sociografie, drs. Frans Grif fioen. Dat brengt voorts met zich mee dat een daling van geboorte te constateren is, en bovendien is m Schiedam sprake van vergrijzing: het aantal bejaarden neemt toe. Dat maakt, dat per wijk totaal verschillende behoeftes ont staan. Het college veronderstelt dat in de ene wijk meer scholen no dig zijn dan in de andere (waar dan schoolgebouwen moeten worden gesloten), ter wijl die problematiek ook speelt rond winkelvoorzienin gen. Overigens hoopt het college op een „inhaaleffect", veroor zaakt door het eventuele uit stel van geboortes op dit ogenblik. Volgens Zijdeveld en Griffioen is een verdere leegloop ramp zalig voor de stad. De voor naamste reden, waarom ge zinnen uit Schiedam vertrek ken, is volgens hen de behoef te aan een woonomgeving zoals deze in de stad niet be staat. „Alleen door behoud van Schiedammers is een gro te schade aan winkel-, onder wijs- en culturele voorzienin gen te voorkomen", menen zij. Op pagina drie gaan zij dieper m op de situatie. Schiedam Een gouden arm- hand, gouden halsketting en een zilveren horloge met een totale waarde van 1200 gul- I den rijn verdwenen bij een inbraak in Oost, De sieraden werden gestolen uit de woning van de 63-jange J.C S. aan de Boerhaavelaan. j Het huis kwam men binnen door een openstaand raam aan de achterzijde. De dief bezocht ook een buurvrouw. Meer daarover vindt u op pa gina dne van deze krant. Schiedam Krottenkoning H. J. P. Fennis vertikt het om tenminste twee pandjes in Schiedam op te knappen. Bij de gemeenteraad heeft zijn Gemeenschappelijk Admini stratie Bureau (GAB) uit Rot terdam een verzoek inge diend om intrekking van aan schrijving tot verbetering van de panden Calileïstraat 29 en Celciusstraat 18A, beide in de wijk Oost. De raad behandelt dit schrifte lijk verzoek van de zogenaam de krottenkomng uit Wasse naar op maandagavond 17 ok tober. Burgemeester en wet houders adviseren dan de raadsleden om het schrijven in handen te stellen van de beroepscommissie. a - - - „Maar er is één ding dat ik nooit 2ou willen missen! En dat is vissen", zong een bekend cabaretier enkele jaren geleden en bracht daarmee onder woorden wat de duizenden sportvissers in ons land beweegt om de vredige stilte van natuur en waterkant op te zoeken. Hengel klaar en dobberen maar. Het geoefend oog registreert iedere beweging in het water en de vaste hand klaar om de strijd tussen vis en visser in het voordeel van de laatste te beslissen. Maar hoe nauwgezet de visser ook te werk gaat, er zijn altijd wel momenten waarop hij het strijdtoneel voor een minuut of wat dient te verlaten. En wat dan? Dan vraag je een medevisser, in dit gevat een blauwe reiger, of deze de dobber even in de gaten wil houden. Tenslotte ben je samen in de natuur en zoiets schept een band. Vlaardingen Binnen een jaar hoopt weihoudervcor woon ruimteverdeling Rien Boven berg dat woningzoekenden in de gemeente Vlaardingen zich op één centraal punt kunnen inschrijven. De mogelijkheden van het ver- Vlaardingen Een - kleine - kraaknet ie wordt momenteel in de Vettenoordsepolder uit gevoerd. Vijf panden in de Stationsstraat en een tweetal in de Prins Hendrikstraat zijn gekraakt De organisatie van het gebeuren ligt bij de vereniging wijkbe langen Vettenoordsepolder, die tevens de verantwoording voor de actie voor zich opeist Van de kant van de politie zijn geen stappen ondernomen. Vandaag is de kwestie ter sprake gebracht in het college van burgemeester en wethou ders, Gisteren ïjeed wethou der Rien Bovenberg deze me dedeling op het Vlaardingse stadhuis. Bovenberg betreurt overigens de actie van de VOP-vereniging. Hij stelt: „Wij hebben besloten dat 22 panden uit het nader onder zoekgebied voor bewoning ge schikt moeten worden ge maakt. Daardoor zou de leeg stand in de wijk al voor een deel worden opgelost". Door de leden van de wijkver- enigïng zijn brieven verstuurd naar het college van B en W en de gemeenteraadsleden. De actie is - aldus het schrijven - noodzakelijk om de leef iaar- heid in de Vettenoordsepolder weer terug te brengen. De ge kraakte woningen staan in het door de raad bestemde sloop- gebied. De hoofdredenen: het tegengaan van de leegstand, die funest is voor het woon- en leefmilieu; en, de bewoping van het zevental panden komt ten goede aan de kwaliteit Aanvankelijk - begin augustus - werd gedacht aan het kraken van zo'n tachtig panden. Toch bleek bij nader inzien, dat de meeste woningen niet be woond zouden kunnen gaan worden, omdat door de ge meente in die panden het gas en licht was afgesneden. Ze ven panden kwamen uiteinde lijk in aanmerking. wezenlijken van dit plan wor den momenteel bekeken op het stadhuis. Gisterochtend vertelde Rien Bovenberg* „Kijk, men kan als woning zoekende overal terecht voor inschrijving. Bij de woning bouwverenigingen, op het stadhuis, verschillende wet houders, particuliere eige naars, noem maar op. Door dit scala van mogelijkheden om aan een huis te komen ontstaan vaak vervelende si tuaties. Er worden allerlei verdachtmakingen geuit van mensen, die hebben gehoord dat die en die een mooier huis hebben gekregen dan zij zelf." Een gemeentelijke delegatie heeft een kijkje genomen in Temeuzen, waar de inschrij ving nu reeds centraal wordt geregeld. Bovenberg: „Met de invoering van een dergelijk systeem raak je een bende onrust kwijt. Nu is het jam mer genoeg nog zo, dat men sen met een grote mond een betere kans maken op een huis." Bij het instellen van een „centraal inschrijvingsbe- leid" denkt de wethouder aan het formeren van een zoge naamde commissie ex artikel 61. Bij de verwezenlijking van zijn plannen praat Bovenberg ook over de invoering van een puntensysteem. Aan de hand hiervan zou beoordeeld moe ten worden voor welke men sen welke huizen geschikt zouden zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1