Bevolking toont weinig interesse voor gastarbeiders Welzijn krijgt geld van CRM Woningbouw als medicijn tr v Wtt i Dit is uw wijkagent Beroepski'achten zijn ongemotiveerd Bejaarde bestolen Wethouder praat over wijkoverleg Jonge gezhmen moeten blijven aaiifisiiiiii Oude kaarten onder de loep B en w praten over T oeleveringsbedrijf Voor de vijfde maal wateroverlast Kinderveeg- middag LI DINSDAG 11 OKTOBER 1977 Maassluis De Maassluise bevolking heeft weinig of geen interes se in de problematiek van de buitenlandse werknemers. Deze leeft onvoldoende bij hen. Daarom is verbetering van de gezind heid ten opzichte van deze mensen nodig. Met activiteiten alleen is dat niet te verwezenlijken. Ook moet verbetering komen in de motivatie van functionarissen in de georganiseerde dienstver lening aan de buitenlandse werknemers. Aldus enkele van de har de conclusies die zijn terug te vinden in het zojuist verschenen eva luatierapport naar aan leiding van de in mei van dit jaar gehouden manifestatie „Samen 20.000". Het is opge steld door de werk groep, die zich destijds heeft bezig gehouden Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen heeft subsidie gekregen van het ministerie van Cultuur, Kecreatie en Maatschappelijk Werk voor liet aantrekken van een zogeheten sociaal onderzoe ker. Hiermee is een bedrag gemoeid van zo'n 70.000 gulden. Fred Schot van de SWV is bij. zonder tevreden met deze ver- leende subsidie. Hij zegt: „Daar blijkt wel uit, dat onze prestaties gewaardeerd wor den". 'In'januari "IS koesterde de ge meente Vlaardingen het plan' om de welzijnsstichüng met vijf personeelsleden uit te breiden, zodat op meer gebie den gewerkt zou kunnen wor den. Helaas. Het ministerie van CHM had geen geld. Drie gesprekken tussen een Visar ding se delegatie en een af vaardiging van CRM leidden er niet toe, dat subsidie op tafel kwam. Tot., vorige week donderdag. In een brief uit Den Haag werd de toezegging gedaan, dat .voor de functie van sociaal onderzoeker sub sidie zou worden verleend. Zijn/haar taken: 9 In de toekomst zal in Vlaar dingen een welzïjnsplan wor den gemaakt Voor het opstel len hiervan zal de sociale on derzoeker overleg plegen met - de betrokkenen: wijkopbouw- werkers, bewoners, enzo voorts; 4 Tevens zal de sociaal onder zoeker de sociale kaart moe ten bijhouden; 9 Hij/zij zal 2tch bezighouden met het onderzoek op het ter rein van de maatschappelijke dienstverlening. Op korte termijn zal de sollicita tieprocedure van start gaan. Vlaardingen Op het Vlaar- dingse stadhuis wordt donder dag een gesprek gevoerd tus sen wethouder Rien Boven berg en de opbouwwerkers uit de verschillende wijken. Gespreksonderwerp zal zijn het al of niet functioneren van de driemaandelijkse wijkbij eenkomsten tussen bewoners en de leden van het college van burgemeester en wethou ders. In de wijken is over het wijkoverleg een enquête ge houden. De resultaten hiervan zullen overmorgen aan Bo venberg worden gepresen teerd. De wethouder heeft al laten doorschemeren, dat hij van zins is de wijkbijeenkomsten in plaats van eens in de drie, straks eens in de vier maan den te gaan houden. Boven berg hierover: „Je moet er vanuit gaan dat tijdens de zomervakantie de zaak plat ligt Ik reken dan op drie ontmoetingen in de wijk per tien maanden. Dat vind ik genoeg". Daarbij stelt Rien Bovenberg, dat zijn streven erop gericht is om per tienduizend inwo ners een wijkbijeenkomst te gaan beleggen. Momenteel is Vlaardingen wat betreft de route van het college van B en W ingedeeld in zes wij ken. Het een en ander zou er dus op neer komen, dat er twee extra wijkbijeenkomsten georganiseerd zouden kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat in de Holywijk dan een tweetal van dergelijke bij eenkomsten wordt gehouden. met de voorbereidingen van de manifestatie en dat is uitgebracht aan de Commissie Hulpver lening Buitenlandse Werknemers te Maas sluis. Voorts is het rap port aangeboden aan het college van B en W dat het rapport inmid dels heeft aanvaard. De bedoeling van het evaluatie rapport is: het „op een rijtje zetten van wat is bereikt". De werkgroep is van mening dat de manifestatie op zich goed is geslaagd en dat een goede basis is gelegd voor een bete re verstandhouding tussen de buitenlandse werknemers met hun gezinnen en de rest van de Maassluise bevolking. Voorts vindt de werkgroep dat nu het moment is aange broken om op de gelegde ba sis verder te bouwen. Zij acht het van groot belang dat voor al aandacht wordt besteedt aan de verbetering van de individuele dienstverlening aan de buitenlandse werkne mers en hun gezinnen. Wat volgens de werkgroep in de week van de manifestatie bij- De buitenlandse werknemers: zij worden te veel aan hun lot over gelaten. zonder duidelijk is geworden, is dat de buitenlandse werk nemer in het algemeen als een vervreemde in deze samenle ving vertoeft, dat hij in onvol doende mate ons welzïjnsni- veau bereikt en dat hij teveel aan zijn lot wordt overgela ten. Een uitzondering daarop vormt de Spaanse werkne mer. Dat komt, omdat de Spanjaarden reeds langer in ons land wonen dan de overi ge buitenlandse werknemers. Naar aanleiding van het rapport wil de Commissie Hulpverle ning aan Buitenlandse Werk nemers initiatieven nemen om enkele misstanden weg te ne men. Een eerste stap daartoe is uitbreiding van de commis sie met een vertegenwoordi ger van de afdeling volksont wikkeling van de gemeente Maassluis. Een verzoek daar toe is positief beantwoord door het college. Verder wil de commissie wederom een werkgroep formeren die als taak krijgt nieuwe activiteiten te ontplooien. Gedacht wordt aan een vervolg op de mani festatie „Samen 30 000". Ge tracht zal moeten worden li -bij meer Nederlanders te ikken. Een van de opmer- .gen namelijk van eer, m die week gehouden enquête is: er is onvoldoende belang stelling van de Nederlander voor deze manifestatie. En het ging er immers om zowel bui tenlanders als Nederlanders bijeen te brengen. Vervolg van voorpagina. „Hot is een groep die mede-es sentieel is, die de stad de rug toekeert. Als gemeentebe stuur moet je die situatie voorkomen, dat een groep weggaat die de toekomst heeft en die nog betrekkelijk veel investeert, anders draait het winkelapparaat de ver nieling in. En als jonge gezin nen weggaan, betekent dat uiteraard ook: minder kinde ren. Daarmee valt dan ook de grondslag aan scholen weg" - in het stadskantoor waren gisteren wethouder £r. Chris Zijdeveld en chef-sociografie drs. Frans Griffioen het over één ding eens; In Schiedam moeten - verspreid over de hele stad - veel woningen worden gebouwd die voor jonge gezhmen aantrekkelijk zijn. „Dat b1i3kt de belangrijkste oor zaak van het wegtrekken te zijn", aldus Zijdevetd: „Het ontbreken van die woningen in deze gemeente En die wo ningen staan wel in Maassluis, Vlaardingen, Capelle en Krimpen Ik heb de stellige indruk dat, als hier ook zulke woningen bijkomen, eenge zinswoningen met een tuintje, dan veel mensen die de stad hebben verlaten terugkomen. De bereidheid om zich weer hier te vestigen schijnt vrij groot". Volgens Griffioen hoeft het be slist niet alleen om koopwo ningen te gaan, aï Is daarnaar wel steeds meer vraag: „Bo vendien moeten die woningen voor bedoelde inwoners groep niet allemaal vlakbij elkaar komen te staan. Want dan krijg je opnieuw een wijk met een eenzijdige structuur, waar alleenstaanden en be jaarden ontbreken, waar meer scholen nodig zijn wat dan weer ten koste gaat van onderwijsvoorzieningen in andere wijken, enzovoorts". Zijdeveld: „Het moet juist de bedoeling zijr. 20veel mogelijk differentiatie te krijgen: be volkingsgroepen moeten door elkaar heen leven. Maar door die leegloop verlies je een es- sentieie groep, juist die groep waann de potentiële verem- gings bestuurders zitten, een voor Schiedam heel krachtige groep. Het is dus duidelijk dat wij precies binnen de verfij ningsregeling van het rijk val len, wat betekent dat de ge meente bepaalde extra uitke ringen krijgt voor een even wichtige opbouw van de be volking. Dat heeft trouwens niets te maken met subsidie voor woningbouw tn Woud- hoek-Noord, die extra uitke ringen 2sjn bedoeld voor een algemene pot". Al valt de leegloop de laatste maanden best mee, de schrik zit er goed in. Jaren geleden werd een raming gemaakt voor het aantal inwoners „Met de uitbouw in Schiedam- Noord en het bebouwen van zogenaamde mvulgebieden her en der in de stad", aldus Zijdeveld, „werd gehoopt dat wij tegemoet kunnen komen aan de verwachting in streek plan Rijnmond, 77.500 inwo ners, afhankelijk van het tem po waarin wordt gewerkt, het wordt nu kantjeboord of wij ons kunnen handhaven bovcc. de 75000. Het :s echt b „el problematisch". Griffioen, in de wandelgangen weinig eerbiedig de gemeente lijke cijfergoochelaar ge noemd, voegt eraan toe; „Al gemeen bestaat de indruk dat pas sinds 1972 geldt, dat meer mensen uit Schiedam weg gaan dan zich hier vestigen. Dat is niet zo. Dat geldt als sinds de oorlog. Maar tot de jaren zeventig werd dat ver hes opgeheven door het hoge gebooriencijfer. Het aantal geboortes is echter aanzienlijk verkleind. Dat verklaart het teruglopend inwonersaantal". Schiedam Een uitvoerige analyse van kaarten en plattegronden uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw is volgende week te verwachten in het Stedelijk Museum op de Hoogstraat Aan de hand van dia's en uitvergrotingen van oude Schiedamse kaarten geven donderdagavond 20 oktober Fred Beukers en Man Groeneweg, leden van de Historische Vereniging Schiedam, een toelichting. Het zal vooral gaan om kaarten, die met Kerstmis vorig jaar ai te zien waren op de tentoonstelling Schiedam Op Schaal De bijeenkomst van volgende week is de eerste in dit seizoen voor het genootschap en draagt als titel Schiedam Nader Bekeken. Aan de hand van details van kaarten zal uit de doeken worden gedaan wat het onderscheid is bij graveurs van eeuwen geleden, zoals Boxhorn, Blaeu en Janssonius, Van Deventer en De Gheyn. „Hoe zagen de verschil/en de makers bijvoorbeeld de Vlaardinger- poorf en hef Huis te Mathenesse?" is zo een vraag. Ook wordt gewezen op aangebrachte versieringen op de kaarten. De avond vangt aan om acht uur, toegang tot het museum is ook dan gratis. Een detail uit de plattegrond van Jacques de Gheyn uit 1593: een scheepswerf aan de Lange Haven. Vlaardingen Op korte termijn neemt het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders een besluit over al of niet voortbestaan van het Toeleveringsbedrijf. De Commissie'Coordi- natie StedenbcuwfCCS) heeft de toestand van het pand aan de Oosterstraat in de Vlaardingse Oostwijk bekeken en advies over de bestemming van het gebouw wordt doorgespeeld naar B en W. Volgende week dinsdag staat de kwestie op de agenda van het college. Gisterochtend liet wethouder Rien Bovenberg doorscheme ren dat bouwkundige rappor ten aangeven dat een eventue le opknapbeurt van het pand zo'n tweeénhalve ton zal gaan kasten. Ook vertelde de wet houder dat hij het best zag zitten als het Toeleveringsbe drijf w^rdt opgeknapt Als B er» W genoodzaakt zouden zijn om te besluiten, dat het ge sloopt zou moeten worden, dan zou echter een nieuw pand gebouwd nu eten wor den. Mocht het oude Toeleveringsbe drijf worden opgeknapt dan zal in het pand ondermeer ondergebracht kunnen wor den: een dienstencentrum voor Oostwijkbewoners, een kinderdagverblijf en dók een moskee. Bovenberg over de mogelijkhe den: „Het is een gebouw met een totale oppervlakte van drieduizend vierkante meter. Daar kan je aardig wat op kwijt". Vlaardingen Voor de vijfde keer hebben bewoners van een benedenverdieping in de Paal us Buyssrraat waterover last ondervonden. Waterover last van nalatige bovenharen, om precies te zijn. Toen de gealarmeerde politie bij de afwezige bovenburen naar binnen drong trof rij het zo langzamerhand bekende beeld aan: een grote chaos, lekkende kraan, stop op de afvoer en een geopend keu kenraam. De keukenvloer stond grotendeels blank, zo dat bet water tussen de vloer- kieren door naar beneden sij pelde. Schiedam Uit een woning van een bejaarde heeft een inbre ker 850 gulden gestolen. Het huis van de fiO-jarige CJÜ. v.d.W. aan de Boerhaavelaan in Oost werd geheel door zocht. De inhoud van laden en kasten werd daarbij over de grond gegooid Men kwam binnen aan de achterzijde via een kelderraampje. Twee pechiampen, vier staa- flampen, tien aanstekers, vijf pakjes batterijen en vier zon nebrillen zijn ontvreemd bij het benzinestation aan de Rot ter damsedijk. De waarde van de verdwenen spullen wordt geschat op vierhonderd gul den. De dief kwam binnen door een ruit in te slaan, en naar binnen te klauteren. Vlaardingen - Ter afsluiting van het programma met als thema ,jrnilieu"winkel centrum van de Westwijk een kinderveeg- middag gehouden. Deze mid dag wordt georganiseerd door enkel kleuter- en basisscholen uit de Westwijk en door het onmoetingscentrum West Het is de bedoeling - met mede werking van de gemeentelijke reiningsdienst - dat de kinde ren laten zien dat het best wel kan om de straat, het school plein of noem maar op schoon te houden. Kinderen die aan deze middag willen meewerken worden rond half drie met een be zoekt bij de bibliotheek aan de Dirk de Derdelaan ver wacht- Hoofdagent N. J. F. Hein tjes e Hoofdagent E. Th. van Heese Agent W. Zwikker Hoofdagent J. Uijl Vlaardingen Reeds en kele jaren kent Vlaar dingen de figuur van de wijkagent, de man die zijn gebiedje en bewo ners kent als zijn broek zak. Toch is het nog maar enkele maanden geleden sinds elke Vlaardingse wijk zijn „eigen" agent heeft. Maar wie kent hem ei genlijk? Immers, al die politiemensen hebben eenzelfde pet op bun hoofd en dragen allen gelijke kleding, uniform. Het kenmerk van zo'n wijka gent is echter dat hij altijd te vinden is „ergens" in zy- n/uw wijk. Hij helpt een kind met oversteken, houdt een oogje in hel zed als de scholen uitgaan, sust een bu renruzie, is bereid een praat je te maken als dat zo uit komt, maar hij blijft de handhaver van de orde. De man loopt door de straten, vaak met zijn fiets aan de hand en is daarom gemak kelijk aanspreekbaar. Maar juist daarom is het gemak kelijk als u weet dat hij inderdaad „uw" agent is- De Vlaardingse gemeentepoli tie heeft daarom een folder gemaakt die als titel heeft gekregen „Kent u uw wijka gent al van gezicht?" Op de achterkant de portretjes van acht agenten, gelijk aan het aantal wijken. Verder de in deling van de wijken. Hier volgen de wijken en de poli tieman die daar vooral werkzaam is. Uij! o Op dit kaartje ziet u de wijken die bun eigen agent hebben. WIJK I: Centrum, Weeshuis plein 13, hoofdagent E. Th. van Heeze. WIJK II: Westwijk, ontmoe» tmgscertrum F] ons de Vijf- delaan, hoofdagent N. J, F. Heultjes. WIJK III: Vettenoordsepolder, renovatiekeet Zomerstraat, agent W. Zwikker. WIJK IV: Oostwijk, ontmoe tingscentrum Oost 2e Van Leydengaelstraat, hooföa. gent J. Uij). WUK V; Vlaardinger-Am- bacht, 't Nieuwelant Goudse- singel 87a, hoofdagent L. de Ruiter WIJK IV: Holy-Zuid, 't Praa thuis Charlotte de Bourbon laan 52, hoofdagent W. Zon neveld. WIJK VII: Holy-Noord, 't Praathuis Charlotte de Bourbonlaan 52, hoofdagent G. van Brakel. WIJK VIII: Broekpolder, geen spreekuur, hoofdagent A. Pakvis. De wijkagenten houden elke woensdag van 19.00 tot 20-00 uur spreekuur in hun eigen wijk. Een wijkagent kan na tuurlijk niet 24 uur per dag paraat zijn, daarom moet men in noodgevallen het hoofdbureau van politie bel len, telefoon 342355. Alleen in alarmtoestand: 344444. Kooldagent L M. de Rui ter Hoofdagent W. Zonneveld Hoofdagent G. van Brakel Hoofdagent A. Pakvis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3