'elft gonst van Tot en met begin november DONDERDAG 20 OKTOBER 1977 'Sw.' J e Het belangwekkende schilderij van Jan Jansz. de Uyl en Jan Jansz. Treek; in stand 11 kunsthandel De Boer - Amsterdam. door Jan Zwart Een beroemd gezicht in de Oude Kerk van Delft, geschilderd door Emanuel Witte. Stand 6 Cramer Den Haag. Delft Niet alleen op het pu bliek, ook op "de handel en concurrentie" oefent de 29ste oude kunst- en antiekbeurs in Het Prinsenhof een grote aan trekkingskracht uit Kunnen kunst- en antiekliefhebbers tot en met 2 november in ons Ste delijk Museum de uitgebreide collecties van 36 deelnemers be zichtigen, ook op andere plaat sen biedt de stad Delft veel wat op dit gebied de interesse zal trekken. Zo is er van 14 tot en met 23 oktober bij „De Porce- leyne Fles" de grootste kerami sche tentoonstelling aan. de Rot- terdamseweg 196, die ooit in Nederland werd gehouden; en wordt er tot 30 oktober door tien antiquairs in het zogeheten Joh. Vermeermuseum aan de Molslaan ook een antiekbeurs gehouden, zonder dat zoals in Het Prinsenhof wèl het geval is daar sprake is van het scher pe toezicht van een commissie Vvan deskundigen uit de Neder landse musea, Aan de Delftse Antiekbeurs, de 29ste, doen dit jaar 36 deelne mers mee, van wie twee nieuwe direct al verrassend goed voor de dag zijn gekomen. Zo presen teert Limburg Antiek Brouwers haven (stand 35) een bijzonder mooie reeks dubbele panne- koekborden van gepolychro meerd Delfts aardewerk, waar op een musicerend, dansend en ruziemakend gezelschap staat afgebeeld. De grote verzameling Delfts aardewerk bevat voorts Aronson-stand 20, Amsterdam heeft familie rose en verte, Chine de commaride en blauw Chinees porselein. borden, voorstellende de lijdens weg van Christus. Kunsthandel Nijstad-Lochem (stand 24) expo seert een grote blauw-wit Delfts aardewerk plaquette, met een decor van een tijger met twee jongens en andere dieren; en een Delris aardwerk poly chroom bord, gedateerd 176J. Kunsthandel Peters1 Oude Kunst, stand 25, Tilburg, biedt ditmaal o.m. een 86-delig Loosd- rechts servies uit de tweede helft van de 13de eeuw. C. J. J. Weegenaar uit Den Haag, stand 34, biedt gepolychromeerd en blauw Delfts aardewerk, naast een verzameling witgeglazuurd aardewerk, waaronder groepjes van koeien, zittende honden naar Chinees voorbeeld. Voorts twee zeldzame groepen, die de hoofse en boerse vrijage voor stellen. Schilderijen Na al dit Delfts blauw is het ook interessant te letten op de Delft- se noot in de enorme collectie schilderijen, die deze Antiek beurs biedt. Zo laat kunsthandel Cramer uit Den "Haag, stand 6, in zijn verzameling „oude mees ters van hoge kwaliteit", een beroemd gezicht zien van de Oude Kerk van Delft, dat ge schilderd is door Emanuel Wit te. Van de landschappen, die in stand 14 van kunsthandel Cas- tendijk uit Rotterdam geëxpo seerd worden, vermeld ik graag het schilderij van Pieter Jansz. van Asch (Delft 1603-1678), waarin de schilder zijn voor keur toont voor een dubbel per spectief. Invloeden van Jacob Kuisdael zijn onmiskenbaar. Pieter Jansz. van Ruij ven (Delft 1651-1716), die vele schilderijen vervaardigde voor het Paleis Het Loo en van wie slechts hoenderstukken bekend zijn, is in de collectie vertegenwoordigd met een portret van een heer met grote roemer. De hele pose van de jonge man en het voor a Brandblusser!. Schilderij van de Delftse schilder Egbert v.d. Poel (1621-1664) in stand 21 Den Haag. S. Nystad Oude Kunst de schilder ongewone onder- werp doen vermoeden, dat het hier om een zelfportret gaat. Ook nu weer brengt kunsthan del Schlichte Bergen, Amster dam stand 2 schilderijen en middeleeuwse sculptures. Tot de vroegste schilderijen be horen een Noord Nederlandse kruisdraging en een Zuid-Duitse Bespotting, terwijl bi] de 17 de eeuwse landschappen twee boomschilderingen in het oog springen: een groot imposant bosgezicht van Joris van der Haagen en een klein poëtisch bosgezicht, vermoedelijk van Salomon Rombouts. Vermel denswaard zijn hier ook een Frans Corpus Christi uit het begin van de 16de eeuw en een zuidduitse vrouwelijke heilige (circa 1480). Een van de meest interessante schilderijen die kunsthandel P. de Boer uit Am sterdam stand II dit jaar tentoonstelt, is het stilleven van Jan Jansz, de Uyl (1595-1640) in samenwerking met rijn jongere zwager Jan Jansz. Treek (1606- 1653). Beide schilders signeer den het werk; zo is er het uiltje in het handvat van de tinnen kan met daaronder de handte kening van Treek. Een opmer kelijk stilleven is dat van J. D. de Heem; verder landschappen van Jan van Goyen en Salomon van Ruysdael. Nystad Oude Kunst, Den Haag stand 21 toont o.m, een heilige Jacobus geschilderd door een leerling van Geertgen tot St. Jans. Een noord-nederlands stukje van grote schoonheid. Zeldzaam is het blauw en groene landschap door Jan Brueghel de Oude, voorstellend Johannes op Pat mos. Verder is er een fraaie mannenkop door Frans Floris, een zomerlandschap door Joost de Mamper en een. winterland schap door Frans de Momper. Nijstad-Lochem stand 24 bezit twee portretten door Mi- chiel van MiereveJt (1567-1641) van Ewout v.d. Düssen> burge meester van Delft en echtgenote Katharina v.d. Hoeff. Een woord van welkom en proficiat is op zijn plaats voor de nieuwe ling op de beurs, Robert Noort- man Gallery stand 26 Huls berg, die (tevens met een smaakvolle catalogus) present is met werken van De Momper, Dirk Hals, Jacob Adriaensz. Backer en Salomon van Ruijs- dael. Tekeningen, etsen, hout sneden en aquarellen van grote namen vinden we in stand 30 kunsthandel Beets en Fontein, Bennebroek; in stand 31 van kunsthandel Laurentius uit Zaltbommel (hoofdzakelijk 17de eeuw) en in stand 33 kunsthan del Douwes, Amsterdam. Sculpturen 9 Een albas ten grafleg ging uit Augsburg (1530) stand 16 J. Dirven te Eindhoven. beslag, afkomstig uit Ceylon uit de tweede helft 18de eeuw. Van der Ven VanderVen stand 3 's Hertogenbosch heeft een paar Louis Quinze commodes, die gelden als hoogtepunten van de Duitse meubelmakerskunst. Kunsthandel Aalderink stand 4 Amsterdam is in het bezit van een schitterend gelakt kabi netje, afkomstig uit Japan. Kunsthandel Van Leeuwen stand 12 Den Haag en Aron- son stand 20 Amsterdam hebben een grote variatie van voorwerpen, en van Hollandse en Franse meubelen. Zo staan er bij Aronson een paar zeldza me Franse Louis Treize fau teuils met familiewapens, diver se Louis Quinze fauteuils en originele Hollandse glazenkas ten. In stand 32 toon Kinébanian, Amsterdam een rijke collectie tapijten, vervaardigd op wol (kleuren blauw en terra) afkom stig uit Klein-Azië (eind 18de eeuw), alsook oosterse tapijten van bijzondere allure. Bij kunst handel Aalderink Amsterdam In de groep sculpturen (brons, hout e.d.) vestigt kunsthandel Schlichte Bergen stand 2 in de eerste plaats de aandacht op een Engelse albasten groep uit ca. 1420, voorstellende de Judaskus. Een stuk van artistie ke kwaliteit, maar ook boeiend door rijn ikonograüsehe details. Kunsthandel Dirven, Eindhoven stand 16 is present met verscheidene interessante hou ten beelden, zoals een Michael met originele polychromie uit Zuid-Duitsland, zeven eikehou ten groepjes met tafereten uit het leven van Petrus (eind 15de eeuw), en een kleine Madonna met originele polychromie, eind 15de eeuw. Meubelen A. C. Bee ling stand 1 Leeuwarden beschikt over een paar fraaie voorbeelden van Singalese snijkunst, te weten twee ivoren kistjes; en een schrijfbureautje met zilveren stand 4 geldt een zeer mooi groot beeld, vervaardigd uit porselein (zgn. blanc de Chine), dat bodhisatva Kuan Yin voor stelt (de meest populaire godin in China) als topstuk. Van kunsthandel Refuge stand 19 Diepenveen moet de Chinese, Siamese en Annamese keramiek uit de pre-wesïerse periode ge noemd worden. Ook is er een goede collectie terracotta's uit de periode 1328-1389 van het Hindoe-Javaanse Madjapahït Maar nog meer biedt de 29ste Antiekbeurs: brons, tin, koper, smeedijzer, goud en zilver, uur werken, precolumbiaanse kunst, email de Limoges, numismatiek en de bijzondere wereld van het boek. De gids voor de Antiek beurs, die tevens catalogus is 25,-), bevat 227 pagina's met heel veel illustraties. De agenda 1978 met 56 afbeeldingen, waar van 16 in kleur, is dit jaar afge stemd op het onderwerp "Meu bel en interieur in de kunst" 10,-). Bij de ingang van Het Prinsenhof staat een vitrine met voorwerpen, beneden de prijs van 2QOO.-. Zelfportret van de Delftse schilder Pieter Jansz. van Ruijven in stand 14, Castendijk Rotterdam. Kunsthandel Dirven stand 16 Eindhoven, is present met verschillende interessante, houten beelden. De tiktak en het klingelen van de vele uurwerken geven een zacht twinkelende klank aan de Antiekbeurs. 9 Zilveren molenbeker uit 1647; in stand 1 van Beeling, Leeuwarden, plaquettes, borden, beelden en schotels. Aantrekkelijk zijn ook twee weesmeisjes, in gekleurd Delfts, vervaardigd naar de twee zand stenen originelen, die nog altijd de hoofdingang van het vroegere Delftse Weeshuis aan het Oude Delft sieren. Ze staan in staiid 15 van kunsthan del Joseph M. Morpurgo uit Amsterdam, die ook een com plete twaalf-maandenserie blauw Delftse bordjes van de fabriek "De poreeleyne BijV' presenteert Nu we het toch over Delfts blauw hebben, moet ook vermeld worden dat kunst handel Denijs uit Amsterdam (stand 9) onder meer een blauw Delftse plaquette met land schapsvoorstellingen eind 17e eeuw, toont naast een blauw Delftse strooibus met tinmonte- nng. In stand 20 kunsthandel Aronson, Amsterdam valt een serie op van 12 Delfts blauwe

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5