SCHIEDAMSCHE COURANT Meer huizen me tuintjes Politie doet inval in mogelijk gokhuis Woonerfplan aanpassen verkoop fabrlekspartij vloerbedekking Ik neem de proef Te weinig wooncomfort in dit gebied ZORGWEKKEND TEKORT AAN LEEFBAARHEID Alveos benefiet voor verkenners Minder zwaveldioxide in Vlaardingse lucht Verveling: massa ruiten ingegooid Klimrek geblakerd Vrouw beroofd van handtasje Gladheid melder op Sehiedam- sedijk j Omaatje I lief. Jaarverslag 1976 van Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond: TAPIJT CENTRALE HOLLAND sT r-; Tipgever afgetuigd Plan van college: j Vrijdag 21 oktober 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 102de jaargangjio. 25944 8 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL ^[iNfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiifiniiiiiiiiiKiKiiiiiiiiiiiitiiiJiiiiiiiiiiiHiiiiiii^r Dit is „oma" Ma nonne Boerraa. Weliswaar een erg jonge oma. want Manonne is pas negen jaar. Gisteren was zij een van de 82 kinderen die naar de ge meentebiblio theek in winkel centrum De Lo per in Vlaardin gen (Holy) wa ren gekomen om daar kinder boekenweek te vieren. Op dracht was om een bekende fi guur uit een boek uit te beel den en omaat jes, het moet worden gezegd, spelen in (kinde rboeken vaak een belangrijke roL Dus dacht Manonne: ik ben vandaag omaatje lief. voor een paar uurtjes. Met haar ver kleedpartijtje behaalde zij de tweede prijs. In geborg Riedijk (8) sleepte de hoofdprijs in de wacht. Niet zo verwonderlijk, want Ingeborg beeldde die goe de Saartje, ja wel van meneer Swieb, uit De derde prijs ging naar Marjolein Fontijne (10) die als clown de boekenarena binnenstapte. En verder? Ver der werd er druk gekleurd, getekend en na tuurlijk ook veel gelezen. Voor de allerkleinste le zertjes was er een spelletje: cijfertjes door middel van een lijntje met el kaar verbinden. Het resultaat was fraai: de Kladderkatjes uit de reeks - Gouden Boekjes werden uit het niet getoverd. Hadden de kleine re kinderen gis teren de groot ste (verkleed)- pret, vandaag was het voor de wat oudere jeugd interes sant. In het hoofdgebouw van de gemeen tebibliotheek aan de Fransen straat sprak de schrijverillus trator Wim Hof man over zijn werk. Zij hing aan zijn lippen, bij wijze van spreken natuur lijk... I In de oude stadsdelen van Schiedam en Vlaardingen bestaat een zorgwekkend tekort aan leefbaarheid. Het is daarom van het grootste belang dat de woonsituatie al daar drastisch wordt verbeterd zo- dat een einde komt aan de grote trek naar buiten, i Met verbetering van de woonsituatie wordt niet alleen bedoeld een betere woning maar ook een aantrekkelijke buurt met wat meer groen. De open- i lucht-recreatie moet dichter bij huis komen. Vlaardingen De hoeveelheid zwaveldioxide in het Vlaardingse luchtruim lijkt af te nemen. De con centratie SO (de chemische formule van deze gevaarlijke stof) is het vorig jaar in ieder geval weer een beetje verminderd. Dit blijkt uit het jaarverslag 1976 van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijn mond (DCMR), dat deze week verschenen is. Van de grafiek die is op gemaakt aan de hand van waarnemingen van het waarschuwingsnet die per uur zijn geregistreerd valt af te lezen, dat de Vlaardingse zwaveldioxi deconcentratie reeds sinds 1970 kleiner wordt. In Schiedam is weliswaar ook sprake van een zekere mate van daling, maar die dalende lijn wordt af en toe tijdens de winter van '72f73 en de zomer van '74 onderbroken door geringe „oplevingen". De situatie in de gemeente Maassluis is minder rooskleu rig. Het meetnet van de DCMH constateert namelijk een toename van het percen tage SO 2 in Maassluis' lucht en wolken. Dit geldt overigens ook voor Zwarte waal en Geervliet aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg. In Maassluis—West heeft de DCMR eveneens stikstofdi- oxyde (NO 2) en stikstofmo- noxide (NO) gemeten. Soort gelijke metingen werden in Hoogvliet verricht De resulta ten zijn op papier gezet Het jaarverslag vermeldt hier over: „De grafiek beslaat de periode 1974 1976. Of schoon de periode wat kort is om een trend af te leiden, lijkt er een toename op te treden van NO op de beide meetpun ten en van NO 2 op het meet punt in Maassluis". In onze krant van woensdag 10 augustus maakten wij reeds melding van het feit dat „Vlaardingers actieve klagers j zijn". Welnu. In het jaarver slag van de milieuheheers- dienst van Rijnmond staat dat in 1976 de centrale meld- en regelkamer 1.756 maal werd opgebeled door Vlaardingers, die vonden dat het stonk. Het aantal Schiedamse telefoon tjes 820 steekt hier schril bij af. Alleen door Rotterdam wordt Vlaardingen overtroefd in hoeveelheid klachten. Maar verhoudingsgewijs voert Vlaardingen toch de boven toon aan: per duizend inwo ners bedroeg het aantal klach ten 22,4, Aldus enkele van de (vele) conclusies uit het groots opgezette onderzoek naar de leefbaarheid in het Rijnmondgebied waarvan de resultaten vandaag zijn vrijgegeven. Het Geïnte greerd Milieu Onderzoek, zoals het officieel heet en dat enkele jaren heeft ge duurd is vooral opgezet om er achter te komen welke wensen en behoef ten bij de bewoners in het Rijnmondgebied bestaan. Het blijken er vele te zijn. Op het punt van de volks huisvesting zijn de op drachtgevers van het rap port, het openbaar li chaam Rijnmond ge schrokken van de vele klachten die er zijn. Het meest op valleed is wel dat men in te kleine huizen woont. Bovendien is er een gebrek aan comfort zoals het ontbreken van een tuin of een balcon waarop men zich wat kan bewegen. Vooral het ont breken van een tuintje weegt bij vele jonge gezinnen erg zwaar. En in de toekomst zal dan ook meer het accent ko men te liggen op de bouw van eengezinswoningen. Er valt niet te ontkomen aan de con clusie dat gebrek aan ruimte in de woning door de bevol king ervan wordt ervaren als een van de meest ernstige leefbaarheidstekorten van dit moment, zo staat letterlijk in het rapport In de wijken met hoge flats blijkt een grote afkeer te be staan tegen deze woningen. Mede in het belang van een betere en passende beleving van de woonomgeving is het beter om in geval van flat- bouw niet hoger te gaan dan vier woonlagen. De begane grond moet dan tevens be woond worden zodat de tuin kan worden gebruikt. Het is overigens opvallend dat hoe wel de Rijnmond pleit voor een leefbaarder binnenstad zij vasthoudt aan het streekplan. Dit houdt onder meer in dat de veel bediscussieerde Broekpolder moet worden volgebouwd met woningen. Iets wat Vlaardingen niet wenst. Zoals bekend wil Vlaardingen er een recreatie gebied van maken. Veel be lang wordt gehecht aan een leefbaarder stadscentrum waar het ook goed wonen is. Een combinatie van maatre gelen is hiervoor nodig. Be halve het vergroten van de ruimte in de woningen moet bij de stedebouwkundige op zet ge2orgd worden voor openbare voorzieningen zoals groen, speelplaatsen, parken en plantsoenen. Wat dat be treft komt Oud Maassluis er in het rapport minder goed af. Rijnmond zal dan ook voor rang verlenen aan bepaalde recreatieobjecten zoals de Lic- kebaerd en Midden-Delfland. - ADVERTENTIE U kunt nu in 2 dagen honder den guldens verdienen. De, tapijtcentrale Holland komt 2' dagen naar Vlaardingen. Met kolos- zo pu bliek. Met 5 jr. fabrieksgaran tie tegen weggeefprijzen. Eni ge tips om voordeel te beha len rijn: collectie nylon tegels 40x40 zelfklevend 89 cent, In dozen van 50 stuks. Hoogpo lige tapijttegels in 6 kleuren, los leggen p.st. 4-, keuken en badkamertapijt 45,-, 2 mtr, br. Breed nylon tapijt p. m2 7,44. Huiskamer nylon tapijt in 3 kleuren, 400 br. 29,75 p. str. mtr. Schitterende Engelse bloemtapijten vanaf 79,- p. str. mtr., 400 br. 100% wollen berber. 400 br. vanaf 99,- p. str. mtr. Huiskamerbreed ta pijt in 400 cm vanaf 34,50; 39,-; 49,-; 59,-; 69,-; 79,-. Als speciale aanbieding een wol len berbertapijt, 400 br. 69,- p. str. mtr. Er kan gelegd worden. Er kan besteld wor den op afroep. Betaling bij ontvangst tapijt. De koffie staat klaar voor u. Bij aankoop v.a. 1000,- of meer 1 POCKET CALCULA TOR KADO. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden in de Harmonie, Schiedamse- weg 51 in Vlaardingen en wel op vrijdag 21 oktober 's avonds van 17.00 tot 21.00 uur en zaterdag 22 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Haatten. Schiedam Scholieren heb ben bij de Theo Thijssen- school aan het Edisonplein achtenveertig ruiten inge- fooid. Elf ruiten sneuvel en bij de Jan ligthart- school aan het Frans Hals plein. Jongeren die zich schijnbaar vanwege de herfstvakantie verveelden, vernielden ook de Burgemeester Verveen- school in Kethel. Bij het gebouw aan de Nachtgaal- laan werden zes ruiten met keien ingegooid. Terwijl de - glaszetters in West bezig waren de ver nielingen te verhelpen gooiden een paar kinderen al weer opnieuw stenen. Schiedam Vandalen hebben in Schiedam-Oost geprobeerd een houten klimrek en een paar banden in de as te leg gen. Het vuur op net onlangs opgeknapte speelterrein aan het Van 't Hoffplein werd zo snel geblust door de brand weer, dat het klimrek slechts geblakerd was. Café Canaria ia Schiedam. „Hier is niet gegokt", aldus eigenaar A. Özay. Schiedam In de veron derstelling een illegaal gokhuis aan te treffen hebben rechercheurs en politieagenten een inval gedaan bij één van de Turkse café's aan het Broersveld. Ült het poli tieonderzoek is nog steeds niet duidelijk ge worden of er in een ka mer boven café Canaria inderdaad is gegokt. Ei genaar A. Ozay zegt dat het om een onschuldig feestje ging, waarbij wat werd gekaart. Bij de inval, 's nachts even voor drie uur is niemand van de ongeveer vijftien be zoekers gearresteerd. De 32- jarige eigenaar is wel voor verhoor op het hoofdbureau van politie geweest. De man die de pohüe heelt getipt, de 48-jarige S.A.G., is nog dezelfde avond op de Koemarkt afgetuigd. Met on dermeer verwondingen aan de neus en een gekneusde rechterduim is de Turk naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht Over de daders is volgens de politie niets be kend. Aan de politie had de man verteld dat zijn zoon boven het café aan het gok ken was. De zoon werd niet gevonden, wel een groep Turken, kaarten en fiches. „Het is niet ondenkbaar dat er is gegokt. Br was echter niet voldoende verdenking om de boel in beslag te nemen en de bezoekers naar het bu reau te brengen", vertelt hoofdinspecteur Peter Broe ders. Eigenaar özay ontkent dat er is gegokt. Het was volgens hem een feestje, dat hij gaf omdat hij onlangs het café van landgenoot Birol Zencir- ci heeft overgenomen. Er zou alleen kof tie en thee zijn geschonken. De tipgever heeft volgens hem wraak ge nomen omdat hij bij slui tingstijd uit het café was gezet en niet bij het feestje mocht zijn dat daarna boven de zaak werd gegeven, „Hij zei dat zijn zoon hier was. Dat was niet waar. Vandaag hoorde ik dat die rondliep op de Binnenweg in Rotter dam. Het is mij niet bekend wie die man heeft afgetuigd. Ik was toen voor verhoor op het politiebureau", zegt Ózay. Vraag blijft of het merendeel instemt t Ongeveer tachtig bewoners van Kethel bezochten gister avond de informatie-bijeenkomst in het Schepphuys. Het verliep allemaal minder emotioneel dan werd verwacht. Schiedam Niemand weet nog of het merendeel van de Kethellap- pers nu wel of niet voorstander is van woonerven in de dorps kern. Uit de druk bezochte informatiebijeenkomst die gisteravond in het Schepphuys werd gehouden is het antwoord niet naar voren gekomen. Wel werd duidelijk dat de plannen van de gemeente, die in grote lijnen nu eenmaal toch worden uitgevoerd (omdat burgemeester en wethouders daar al toe hebben besloten), hier en daar wat moeten worden aangepast. Ambtenaren hebben beloofd dat die aanpassingen binnenkort op tekening worden gezet en aan de bewoners toegestuurd. Naar aanleiding van de op- en aanmerkingen die gisteravond werden gespuid wordt op het stadskantoor ondermeer be keken of de mogelijkheid be- Vlaardingen Op klaarlichte dag is op de Burgemeester Ileusdenslaan in Vlaardingen een fietsende vrouw va» haar handtasje beroofd. Dat ge- beurde door twee jongens die haar op een bromfiets pas seerden. Het tweetal ver dween snel in de richting van Schiedam, waar het tasje la ter is teruggevonden. Echter, zonder de portemonnee met honderd gulden. De politie van Vlaardingen en Schie dam verzoekt eventuele ge tuigen zich met haar in ver binding te stellen. Schiedam Om de verkenners van de Taizé-groep aan een nieuw troephüis te hel pen geeft vier mansformatie A1- veo een ,benefiet- concert', dat vol gende week zater dagavond plaats vindt in zaal Ar cade aan de Lan ge Haven. De ba ten gaan naar de verkennersgroep, die in het Prinses Beatrixpark een nieuw clubhuis wil bouwen. Dit weekeinde vindt, eveneens met dat doel voor ogen, m en rond het oude, verval len clubhuis aan de Schiedamse- weg 115 in Kethel een grote bazar plaats, gecombi neerd met loterij en prijzen. De festiviteiten rond het troephuis vin den zaterdag en zondag plaats van tien uur 's och tends tot elf uur 's avonds. Vlaardingen Bet Vlaar dingse college van burge meester en wethouders ■wil de Schiedamseöïjk gaan beveiligen met een gladheidmelder. Deze zogeheten gladheidmel der meet de buitenlucht en wegdektemperatuur, de wegdekvochtigheid, de neerslag en de aanwezig heid van gestrooid zout. Het apparaat zit gekop peld aan vier doorzichtige verkeersborden waarop een slippende auto staat afgebeeld en de tekst „GLAD WEGDEK" is ge schreven. De borden zijn voorzien van „verdwijnpa- nelen". In geval van ijs- vorming op het wegdek worden de slippende auto en „GLAD WEGDEK" zichtbaar op de verkeers borden. Tegelijkertijd krijgt de wachtcomman dant van de politie een signaal dat gladheid is ge meten. Juist de Schiedamsedijk is door het college uitgekozen, omdat aldus BenW- door plot seling optredende gladheid op deze verkeersader regelmatig gevaarlijke situaties ontstaan, die in enkele gevallen tot on gelukken aanleiding geven- Vroeger was de Schiedamse dijk nog geplaveid met klin kers. Tegenwoordig ligt er een asfaltwegdek. „Weliswaar met een extra grove slijtlaag en een zo groot mogelijke stroef heid", menen B en W, „maar het risico van gladheid als gevolg van bevriezing van vochtige weggedeelten is ze ker niet uitgesloten". De geraamde kosten van een gladheidmeider bedragen 87.000 gulden. De leden van de commissie voor verkeer en vervoer zullen vol gende week dinsdagavond op het Vlaardingse stadhuis hun mening geven over het plan netje van het college. staat om de benzinepomp van Van Tsel op een andere plaats te krijgen en of er midden in de Vlaardmgseweg een paal tje met een slot kan. komen. Verder wordt bekeken of het beter is om in de Dorpsstraat een verkeersdrempel meer oostelijk aan te leggen en of de parkeergelegenheid in het Noordemde moet worden uit gebreid. Verder zal het aantal geparkeerde auto's nog eens worden geteld, en wel op een zaterdagmorgen tussen negen en twaalf uur. De circa tachtig bezoekers rea geerden minder emotioneel dan werd verwacht. De groep viel uiteen in pure voorstan ders (de werkgroep), bewo ners die schoorvoetend vóór zouden stemmen, maar liever alleen een grote ringweg om het dorp zien en tenslotte de pure tegenstanders. Iedereen praatte - zoals gebruikelijk voor zijn eigen straatje. Opvallend was ook dat de trans porteurs, de mensen die vol gens de gemeente en het me rendeel van de bewoners de problemen veroorzaken en die moeilijk zijn aan te pakken, schitterden door afwezigheid. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nisuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdam sch Nieuwsblad Naam Ad»0S Deze bon m open envelop, zender postzegel sturen naa' Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1